polgári jogi igény Be - ben


jack4 # 2009.09.28. 14:26

14/2002. (III.20.) AB. határozat. Három Be. szakaszt semmisít meg, amelyek a vád kiterjesztésének lehetősége esetén a bíróság figyelemfelhívó kötelezettségét írták elő.

kismukk # 2009.09.28. 08:49

Köszönöm.
Hol található ez a szöveg?

jack4 # 2009.09.27. 17:55

Sor kerülhet. "Egészen az elsőfokú bíróság ítéletének meghozataláig az ügyésznek lehetősége van arra, hogy az eredetileg vád tárgyává nem tett cselekmény(ek) vonatkozásában a vádat jelentős mértékben átalakítsa, mi több, az eljárási szabályok megtartásával akár eredetileg meg nem vádolt személlyel szemben is vádat emeljen."

kismukk # 2009.09.27. 17:05

szerintem nem készül ujabb vádirat,
De, sor kerülhet vádkiterjesztésre?
Mert ha ügyészség elvégzi a kért cselekményeket, újabb gyanúsítottjai lehetnek a bűncselekménynek (hasonlóan dr.Magyar György indítványához a Balla Irma ügyben: ha a pajszer felhasználóját beazonosítják, Balla Irma fia helyett más lesz a gyanúsított)

jack4 # 2009.09.27. 14:11

Biztos vagyok benne, ha a bíróhoz eljut a beadvány, akkor nem feledkezik meg róla. Megküldheted egyébként az ügyésznek is, de ebben az esetben szerintem nem készül ujabb vádirat, mert csak bizonyos cselekmények elvégzését kérte a bíróság. Az előterjesztést megküldik a bíróságnak.

kismukk # 2009.09.27. 11:43

A vádirat előírt szerkezeti pontjai között szerepel a polgári jogi igény. A tárgyalásra mi nem vagyunk megidézendők, vagyis ha a Be-ben előírt tárgyalási forgatókönyv ahhoz érkezne, hogy a bíró megkérdi a sértettet, van-e polgári jogi igénye, mi nem leszünk ott. És akkor vajon a bíró fog-e emlékezni, hogy mi írásban mégis előterjesztettük azt?
Esetleg, mind a bíróságnak, mind az ügyészségnek célszerű lenne megküldeni?

jack4 # 2009.09.27. 11:14

Szerintem a bíróságra, mivel csak hiánypótlásra kereste meg az ügyészséget.

kismukk # 2009.09.27. 10:19

Vádemelés megtörtént. Ezután került bírói szakaszba. Mivel a vád hiányos volt, a Be. 268.§ alapján a bíróságtól kérelmeztük a megfelelő eljárási cselekmények elvégzését. Bíróság erre most értesített, hogy kérelmünket az ügyészséghez tette át, amelyik a vádiratot elkészítette.
Most tehát hová fordulhatunk?

jack4 # 2009.09.27. 08:00

Vádemelés után az eljáró bíróságon.

kismukk # 2009.09.26. 21:04

Feljelentésünkben nem jelentettünk be összegszerű kártérítési igényt. Az ügy bírói szakaszba került.
Kérdezném a tisztelt Fórumozókat, most hol jelentsük be polgári jogi igényünket: a bíróságon vagy az eljáró ügyészségen?