magyar állampolgár kiadása


Egyjogász # 2009.11.23. 10:00

"Hallottam egy 130 kilós emberről, aki Bulgár börtönben töltött 10 hónap alatt 80 kilóra lefogyott."

Más meg ezért qrva nagy pénzeket fizet (fitnessterem, spéci kaják, Norbiupdate, stb.), fogyókúrázók, irány Bulgária!:)

ObudaFan # 2009.11.23. 09:51

Igen, csak ehhez képest speciális szabályok vonatkoznak az EU-n belüli jogsegélyre, ld. lejjebb.

Kürti # 2009.11.22. 21:39

1996. évi XXXVIII. törvény
a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről

13. § (1) Magyar állampolgár kiadatásának csak akkor van helye, ha a kiadni kért személy egyidejűleg más állam állampolgára, és a Magyar Köztársaság területén nem rendelkezik lakóhellyel.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseire tekintet nélkül kiadatási eljárás lefolytatásának mellőzésével továbbadható külföldi államnak az a magyar állampolgár, akinek kiadatását Magyarország részére azzal a feltétellel engedélyezték, hogy a vele szemben lefolytatott büntetőeljárás, illetőleg kiszabott büntetés végrehajtásának befejezését követően e külföldi állam kiadatási kérelme teljesítésének céljából sor kerül továbbadására.

Kürti # 2009.11.22. 21:36

Akkor hogy is van ez? :) Ha büntetőeljárás folyik ellene ki lehet adni?

Azt tudom, hogy ki lehet adni ha egy másik államnak is az állampolgára és nem rendelkezik állandó lakhellyel a Magyar Köztársaság területén.

Ez volt a kérdés a vizsgán, de én * meg odaírtam, hogy akkor lehet kiadni, ha büntetőeljárás folyik ellene...

ObudaFan # 2009.11.22. 17:04

magyar állampolgár csak „europunijó“- Horn Gyula szóhasználat szerint- tagállamának adható ki

Meg nem EU tagállamnak is, ha kettős állampolgár, és a másik államban van a tartózkodási helye.

Dr.Attika # 2009.11.22. 16:16

Tegyél a zsebedbe némi kábítószert, mert csakúgy nem fognak letartóztatni.

Legislator # 2009.11.22. 16:07

Váltok egy repcsijegyet Szófiába:-D.


Sunshine after the rain.

Dr.Attika # 2009.11.22. 15:04

Igen ez is figyelembeveendő szempont. Összegezve magyar állampolgár csak "europunijó"- Horn Gyula szóhasználat szerint- tagállamának adható ki és csakis büntetőeljárás lefolytatása céljából, de csak akkor ha garanciát nyújtanak arra, hogy a szabadságvesztés büntetés végrehajtására őt visszaszállítják Magyarországra, kívéve, ha az érintett ezt nem kéri. Nyilván egy svéd börtönben kellemesebben telik az idő, mint Magyarországon és nem olyan kellemesen mint mondjuk Bulgáriában. ( Bár a bulgár börtönök állítólag fogyókúrára nagyon alkalmasak. Hallottam egy 130 kilós emberről, aki Bulgár börtönben töltött 10 hónap alatt 80 kilóra lefogyott.

ObudaFan # 2009.11.22. 13:26

Dehogynem.

2003. évi CXXX. törvény
az Európai Unió tagállamaival folytatott bűnügyi együttműködésről
5. § (2) Ha az európai elfogatóparancsot büntetőeljárás lefolytatása céljából bocsátották ki, és a keresett személy olyan magyar állampolgár, aki a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkezik, csak akkor adható át, ha a kibocsátó tagállami igazságügyi hatóság megfelelő jogi garanciát nyújt arra, hogy szabadságvesztés vagy szabadságelvonással járó intézkedés jogerős kiszabása esetén a keresett személyt kérelmére a büntetés vagy az intézkedés végrehajtására visszaszállítják a Magyar Köztársaság területére.

Dr.Attika # 2009.11.20. 21:31

Nem számít kivételnek amit írtál. Magyar állampolgárról írtál, aki főszabály szerint nem adható ki külföldi állam részére. Annál is inkább, mert a magyar BTK. szerint is felelősségre vonható a külföldön elkövetett bűncselekmény miatt- bizonyos megszorításokkal-.

Kürti # 2009.11.20. 21:20

Akkor, amit én írtam az kivételnek számít?

Dr.Attika # 2009.11.20. 20:41

Ez nem így van. Az 1994. évi XVIII. törvénnyel kihirdetett Egyezmény szerint főszabályként magyar állampolgár nem adható ki.

A 6. Cikkhez:

  1. Magyarország - a Párizsban, 1947. február 10-én kötött békeszerződés 6. cikk 1. a) pontjának érintetlenül hagyásával - nem engedélyezi magyar állampolgárok kiadatását, kivéve azt az esetet, ha a kiadni kért személy egyidejűleg más állam állampolgára is, és állandó lakóhelye nem Magyarországon van. Függetlenül állandó lakóhelyétől és esetleges más állampolgárságától, továbbadható más államnak az a magyar állampolgár, akinek kiadatását Magyarország részére azzal a feltétellel engedélyezték, hogy a vele szemben lefolytatott büntetőeljárás, illetőleg kiszabott büntetés végrehajtásának befejezését követően ezen állam kiadatási kérelme teljesítésének céljából sor kerül továbbadására.3
  2. Magyarország fenntartja a jogot arra, hogy a magyar állampolgárokon kívül a Magyarországon állandóan letelepedett személyek kiadatását megtagadhassa.
Kürti # 2009.11.20. 18:55

Köszönöm szépen!

ObudaFan # 2009.11.20. 17:10

Ki lehet. EU-n belül ki is szokták pl.

Kürti # 2009.11.20. 14:22

A kérdésem a következő, a válaszokat előre is köszönöm!
Magyar állampolgárt ki lehet adni, ha büntetőeljárás folyik ellene?