Szabálysértés - ügyvédi munkadíj


Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.10. 10:15

Az új Pp.-ben - számomra - kicsit ellentmondásos lett a meghatalmazás alakiságára vonatkozó szabályozás. Átvették ugyan a régi Pp.-ból azt, hogy a meghatalmazást jegyzőkönyvbe is lehet mondani (nyilván tárgyaláson is), de ugyanazzal a lélegzettel hozzá teszik, hogy a meghatalmazott köteles [...] eredeti meghatalmazását vagy annak hitelesített másolatát első beadványához mellékelni, vagy ha erre előbb kerül sor, az első bírósági jelentkezése alkalmával az iratokhoz csatolni. Nem beszélve a 67. § (2) bekezdésről, mely szerint a meghatalmazást [...] közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni.
Bár a bírósági jegyzőkönyv közokirat.

szakvizsga2015 # 2018.06.10. 10:03

Köszönöm.

Ezen eljárás alá vont személynek már volt büntetőügye is, ahol a személyiségzavara miatt mindig rendeltek ki neki védőt, a szabálysértési ügyben hogyhogy nem?

18-án lesz a tárgyalás (meghallgatás?) egyébként, nem vagyunk még elkésve a védő kéréssel?

ObudaFan # 2018.06.10. 09:53

Persze, utólag csatolni kell elektronikusan.

ObudaFan # 2018.06.10. 09:52

Polgári perben általában elfogadják, nem hiszem, hogy szabálysértésben ne fogadnák el.

szakvizsga2015 # 2018.06.10. 09:48

Köszönöm szépen. Mégegy kérdés: Ha mondjuk a tárgyalás napján délelőtt hatalmaz meg az eljárás alá vont személy magának egy ügyvédet és már nincs idő elektronikusan becsatolni a meghatalmazást, akkor mi van? Elfogadják személyesen átadva papír alapon is azt a meghatalmazást?

Dr.Attika # 2018.06.10. 08:37
szakvizsga2015 # 2018.06.10. 07:24

Sziasztok!

Szabálysértési ügyben kérhet az eljárás alá vont személy kirendelt védőt?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.06. 12:45

Nem.

ObudaFan # 2012.01.27. 22:01

Az elsőfokú szabálysértési hatóságnál.

ObudaFan # 2012.01.27. 11:34

Első körben kérd a jegyzőtől.

ObudaFan # 2012.01.24. 16:32

Bocs, természetesen nem a c) pont, hanem a b) pont az érdekes.

ObudaFan # 2012.01.24. 16:32

Kérni kell a megtérítését.

Szabs. tv. 73. § (1) Eljárási költség

  1. mindaz a költség, amelyet az állam az eljárás alapjául szolgáló cselekmény miatt, az eljárás megindításától a szabálysértési büntetés végrehajtásának befejezéséig előlegezett;
  2. az eljárás alá vont személynek az ügyben felmerült készkiadása;

c) a sértett indokolt készkiadása.

(2) Az eljárás alá vont személy viseli az eljárási költséget, ha megállapították, hogy a szabálysértést elkövette.

(3) Az állam viseli azt a költséget, amely annak következtében merült fel, hogy az eljárás alá vont személy a magyar nyelvet nem ismeri.

(4) Az eljárás megszüntetése esetében az eljárási költség az államot terheli, kivéve, ha figyelmeztetés alkalmazásával fejeződik be az eljárás.

(5) A sértett viseli az eljárási költséget, ha a szabálysértési hatóság az eljárást a 131. § (1) bekezdése a) pontja alapján szünteti meg.

Gabicsek # 2011.01.04. 21:41

Ez van ugye a szabálysértési törvényben, előkerestem:

Eljárási költség

73. § (1) Eljárási költség

  1. mindaz a költség, amelyet az állam az eljárás alapjául szolgáló cselekmény miatt, az eljárás megindításától a szabálysértési büntetés végrehajtásának befejezéséig előlegezett;

b) az eljárás alá vont személynek az ügyben felmerült készkiadása;

  1. a sértett indokolt készkiadása.

(2) Az eljárás alá vont személy viseli az eljárási költséget, ha megállapították, hogy a szabálysértést elkövette.

(3) Az állam viseli azt a költséget, amely annak következtében merült fel, hogy az eljárás alá vont személy a magyar nyelvet nem ismeri.

(4) Az eljárás megszüntetése esetében az eljárási költség az államot terheli, kivéve, ha figyelmeztetés alkalmazásával fejeződik be az eljárás.

(5) A sértett viseli az eljárási költséget, ha a szabálysértési hatóság az eljárást a 131. § (1) bekezdése a) pontja alapján szünteti meg.

Gondolom, erre gondolsz, amit kivastagítottam. Ez véleményem szerint azt jelenti, hogy a felmerült költségeket (mint írtam, utazási költség, szakértő díja, stb.) nem fizettetik meg az eljárás alá vonttal, amennyiben ellene megszüntetik az eljárás. Abban szinte biztos vagyok, hogy a Magyar Állam nem fizeti ki az általad meghatalmazott ügyvéd munkadíját.
De azért kérdezz rá:) Hátha összejön.

Gabicsek # 2011.01.04. 21:27

Kedves freeway!
Szabálysértési ügyekben annyira nem vagyok otthon.
Büntetőügyekben (és gondolom, így van ez a szabálysértésnél is) az eljárás költségeit tényleg az állam viseli, ha az eljárás megszüntetődik, vagy a vádlottat felmentik. De ebbe nem tartozik bele a sértett vagy vádlott ügyvédi munkadíja. Ilyen költségek lehetnek: tanúk utazási költségtérítései, szakértői költségek, büntetőeljárás esetén kirendelt védő költsége (amit megszüntetés, felmentés esetén nem kell a gyanúsítottnak, vagy vádlottnak megfizetnie), és minden olyan költség, ami az eljárás során felmerül, de általában ezek szokták alkotni a költségeket, amit később az állam visel.
Ha te ügyvédet fogadsz, tehát meghatalmazod, a költségeket te állod, az nem tartozik az eljárás költségeihez.

freeway # 2011.01.04. 15:57

Kedves Gabicsek!

Köszönöm a választ, de akkor azt nem értem, hogy a szabálysértési törvényben mit jelent az, hogy az eljárás költségét az állam viseli, ha az eljárást megszüntetik, az eljárás költségeibe pedig beletartozik az eljárás alá vont személy készkiadása.
Felmentésem esetén akkor milyen költséget kérhetek az államtól, ha az ügyvédem munkadíját nem?
Természetesen a kérdésem mindenkinek szól.

freeway

Gabicsek # 2010.12.01. 20:00

Az ügyvédi munkadíj kifizetése csak polgári peres eljárásokban van a pervesztes részéről (már amennyit a bíróság megítél)
Sem szabálysértési, sem büntetőeljárásban senki nem téríti meg az ügyvédi munkadíjat, akár felelősnek találnak, akár nem.
Nem vagyok ügyvéd, de a munkadíj megállapodás kérdése.

freeway # 2010.12.01. 10:01

Valaki esetleg tudna válaszolni? Ügyvédek, szabálysértési eljárások felmentett eljárás alá vont személyei segítsetek!:)
Nagyon nem mindegy, hogy ha nem találnak vétkesnek, akkor is bukom-e az ügyvéd díját, ill ven-e felső limtje a munkadíjnak.

freeway

freeway # 2010.10.14. 13:38

Kedves Fórumozók!

Van egy folyamatban lévő szabálysértési eljárás, amiben eljárás alá vont személy vagyok.
Tárgyalás tartását kértem, úgyhogy bíróság elé kerül az ügy.
Szeretnék ügyvédet fogadni, és az lenne a kérdésem, ha megnyerem az ügyet, felmentenek, vagy nem tudom, jogilag hogyan zajlik ez, akkor az ügyvédem munkadíját megtéríti az állam?
Be kell csatolnom egy szerződést, és a végén megítélik nekem, mint kiadást?
Mérsékelheti a bíróság egyébként a szerződéses díjat?

A válaszokat előre is köszönöm!

freeway