Tanútól kérhető vizelet vagy vérvizsgálat?


Dr.Attika # 2010.11.04. 09:10

Egyébként figyelmedbe ajánlom a 6/1998. LÜ utasítás 41.§-át is.

Dr.Attika # 2010.11.04. 08:45

Béla!
A citált törvény-hely távbeszélő útján megfogalmazást használja. Az SMS ( rövid szöveges üzenet)bár távbeszélő készülék útján történik, de nem azonos a távbeszélő útján történő idézéssel.
Példa rá a 225/2009. korm.r. 12.§-a, ahol külön pontban tünteti fel a telefon és külön pontban a rövid szöveges üzenet útján kitételt.
Egyébként is a távbeszélő útján történő idézésről feljegyzést kell készíteni . Abban le kell írni, hogy az idézett személlyel a kapcsolatot felvette. SMS-ben nincs szó kapcsolat felvételről.

Egyébként 24-én lesz meg (reményeim szerint).

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.04. 07:31

Gyanúsítottként kérheti a rendőrség hogy adjon vizeletet, de nem köteles ekkor sem adni.

Ez sem igaz. Köteles alávetni magát a műtéttel nem járó orvosi beavatkozásoknak.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.04. 07:29

Be. 67. § (2) Lehet sms-ben is idézni. Ahogyan telefonon, faxon, "számítógép útján" is.

DrAttika, B rész megvolt már?

sskoko # 2010.11.03. 23:32

Talán nem fogalmaztam elég világosan, félreértettétek...
Tehát, nem sms-ben,hanem sms alapján hívtak be. Azaz a gyanúsított és köztem volt néhány sms váltás, amely gyanús volt a rendőrségnek és ezért lettem tanúként beidézve. De rendes idézést kaptam!!! Elnézést, ha a megfogalmazásom félreértést okozott!
Köszönöm a válaszokat, én is úgy gondoltam, hogy nem kötelezhettek volna vizelet adására.
A mai napon újra behívtak tanúskodni, de most nem kaptam idézést, csak telefonon kerestek meg. Lenne még néhány kérdésük, pedig a múltkori kihallgatáson azt mondták, hogy nem fognak többet zaklatni. Vajon mit akarhatnak megint?

efi99 # 2010.11.03. 19:22

Dr.Attika
Igaz, de mi a helyzet amúgy azzal, aki a rádióhullámok másik végén volt, avagy KI és milyen alapon eszközöl ma Mo-n a bíróságról sms-ben beidézést akkor?
Bár végül is lehet, hogy az egész tárgyalás egy kandikamerás műsor felvétele volt, szilveszterkor megnézhetjük.

laszlo640 # 2010.11.03. 19:05

Jogos az ügyvéd úr hozzászólása, bár én arra írtam, hogy ha úgy dönt a tanú, hogy ad a tanú vizeletet, akkor mivel magyarázkodna a rendőr; vagy azzal amit írtam, vagy pedig azzal, hogy önkéntesen adott a tanú.

Senki sem köteles adni vizeletet tanúként meg pláne nem. Gyanúsítottként kérheti a rendőrség hogy adjon vizeletet, de nem köteles ekkor sem adni.

Dr.Attika # 2010.11.03. 18:49

Ez a fórum már nevéből is adódóan jogi szakemberek, jogilag megalapozott válaszaira kiváncsi emberek fóruma. Nyilván "bekeverednek" ilyen laszlo640-ek által írt "lükeségek" is.
Nem kérhetnek vizeletet. Sőt sms-ben sem idézhetnek. Aki egy sms-re elmegy az ország másik végébe tanuvallomást tenni az nagyon tájékozatlan állampolgári kérdésekben.
Uram! Ön bedőlt egy nagyon primitív kriminalisztikai trükknek.

efi99 # 2010.11.03. 18:37

Azért remélem, nem a tárgyalóteremben kellett adni.

laszlo640 # 2010.11.03. 17:35

Hali!

Kérhető, mert ha esetleg bepanaszolod őket, akkor úgy is azt mondják, hogy a viselkedésedből, beszédedből arra következtettek, hogy valószínű kábítószert fogyaszthattál, és ilyen indokkal bárkit kötelezhetnek arra, hogy vizeletet adjon kábszer teszt végett. Ennek érdemes eleget is tenni, mert ha ellenkezel, akkor megkatétereznek, ami nem egy jó dolog.

Fenti indok egyébként bőven elegendő egy belső vizsgálat során.

sskoko # 2010.11.03. 12:01

Néhány nappal ezelőtt egy ismerősöm kábítószeres ügyében tanúként kihallgattak. Sms alapján kérték a kihallgatást az ország másik végéből, de semmi közöm az ügyhöz és nem is tudok róla semmit. Vizeletet kellett adnom, hogy megnézzék fogyasztottam-e valamilyen kábítószert. Az eredmény persze negatív lett, de elég megalázó helyzet volt. Én úgy tudom, hogy tanútól ilyet nincs is joguk kérni. A tanú nem gyanúsított tudtommal...
Egyébként a mintavételről és a teszt eredményéről nem is készült jegyzőkönyv, ez törvényes eljárás?
Bármit megtehetnek az emberrel???