hamis vád,hamis tanúzás


Gabicsek # 2012.04.27. 09:55

oké.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.27. 09:18

Értem én, de emiatt a bíróság nem adta volna vissza hiánypótlásra. A Pp. 93. § (3) lesz ez. Tipikus.
Az anyós hamis tanúszása, meg a bizonyítékok hamis volta egy másik kérdés, arról majd a perben lesz szó.

Gabicsek # 2012.04.27. 09:13

Aki jelen volt a pénz átadásánál az 1 szomszéd asszony volt. Papíron ott volt az ex édes mamája is.

Erre gondolok.

Gabicsek # 2012.04.27. 09:12

Szerintem olyan tanúkról ír, akik azt igazolják, hogy megfizette a gyerektartást.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.27. 08:59

Nem olyan tanúkról van itt szó. Ezek a tanúk csak azt igazolják, hogy a beadványt előttük írtad elő, vagy az aláírást előttük sajátodnak ismerted el. Erre azért van szükség, mert nincs ügyvéded; és akkor a beadványt teljes bizonyító erejű magánokirati formában kell elkészíteni. (Egy példányát legalábbis.)

Gabicsek # 2012.04.27. 08:48

Nem őket vonják felelősségre, hanem téged. Ha hamis okiratot nyújtasz be a bíróságon, elköveted a polgári ügyben elkövetett hamis tanúzást (3 éves tétel)

darksly # 2012.04.27. 07:43

T. Hozzáértők!
Ex. Nejemmel van némi vitánk a tartásdíj kapcsán. Végrehajtást kért. Benyújtottam minden papírom ami csak van. Írtam a bíróságnak. Válaszként arra kértek, hogy tanuztassam le azt amit leírtam. Aki jelen volt a pénz átadásánál az 1 szomszéd asszony volt. Papíron ott volt az ex édes mamája is. Csak papíron!
A kérdésem a következő: tanuztatom a levelem akkor felelőségre vonhatják azokat akik ezt megteszik nekem, bár nem voltak jelen?

Elöre is köszönöm a választ.

Üdv, Darksly

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.27. 07:04

Miért, mit vártál? A vádlott mindent töredelmesen beismer, és tőled külön is elnézést kér?

melinda55 # 2012.04.27. 05:34

Kedves Szakértő!
A segitségét szeretném kérni!! Kb másfél éve láttam egy férfit egy iskola előtt, a kislányokat nézte,közben maszturbált!!Álampolgári kötelezettségemnek éreztem,hogy bejelentsem a rendőrségnek!!Most volt a tárgyalás,mint tanút kihallgattak!!A sérelmem a következő!! Felszólitották a vádlottat,hogy van e kérdése a tanúhoz!!Na amit itt kaptam!! A vádlott sértegetett,hogy bosszúból jelentettem,meg biztos valaki lefizetett,vagy valami régi sérelem,meg hazudok, stb!! Hát engem ez nagyon lesújtott! Kérdésem,megteheti-e ezt a vádlott? A biró helyesen járt el?? Majdnem ugy éreztem magam mintha én lennék a vádlott!!Mondanom sem kell, hogy a vádlott visszaeső,bilincsben hozták!! Én még soha nemvoltam biróságon!! Hál Istennek nem is szeretnék többet! Most már értem miért nemszeretnek az emberek tanúskodni!! Legközelebb ha bármit látok,én is elforditom a fejem,sajnos!!!!!
Üdvözlettel: Melinda

ObudaFan # 2012.04.26. 20:49

Hozható.

aequumF1 # 2012.04.26. 17:15

Köszönöm.
Még arra kérnék reagálást, hogy elfogultsági kifogás jogerős elbírálásáig az alapügyben hozható-e ítélet?

Véleményem # 2012.04.26. 17:10

Ja, nem figyeltem. Akkor úgy van ahogy Gabicsek írta.

aequumF1 # 2012.04.26. 16:49

Az ügyben nincs jelen ügyész, ez polgári ügy.

Gabicsek # 2012.04.26. 13:33

Alapügy befejezése előtt pedig az alapügyben eljáró hatóség.

Gabicsek # 2012.04.26. 13:32

Nem. Ha az alapügy jogerősen befejeződött, bárki tehet feljelentést.

Véleményem # 2012.04.26. 12:52

Tudomásom szerint a jelenlegi eljárás után az ügyész indíthat eljárást hamis tanúzás miatt.

aequumF1 # 2012.04.26. 07:34

Köszönöm a választ.
Akkor ki és hol, hogyan kezdeményezhet eljárást a hamis tanúzással és az arra való felbujtással kapcsolatban?
Az elfogultsági kifogás jogerős elbírálása előtt az alapügyben hozható-e ítélet?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.25. 07:56

Nem; igen (de elutasítják); igen.

aequumF1 # 2012.04.25. 07:15

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

A következő kérdésekben szeretnék tanácsot, véleményt kérni:

  • Bírósági /polgári/ eljárásban a fél becsatol egy adás-vételi szerződést, amit aláírt az eladó, vevő és két tanú. A tanúkihallgatások során mindannyian mást mondanak a „szerződés” létrejöttéről, sőt egymásnak ellentmondó vallomások hangzanak el, négy különböző. A másik fél a kezdetektől fogva állítja és hangoztatja, hogy ez a szerződésnek csúfolt irat valótlan, sajnos aki mindezt hitelt érdemlően tudná igazolni már nem él. Az ellentmondások és a hamis tanúzás most már a bírónak is feltűnik, de mégis elfogadja. A szerződésen feltüntetetteken túlmenően egy ötödik embert is meghallgat a bíróság, aki előadja az ötödik verziót, ami még mindig nem a valóság és igazság, csak közelít hozzá, viszont igazolja, hogy a megelőző négy vallomás teljesen hamis. A bíró még ekkor is a valótlan tartalmú szerződéses felet támogatja, aki az igazat mondja, azt rosszhiszeműséggel titulálja.

Kérdésem: mit lehet tenni, nem kellene a bírónak hivatalból hamistanúzás gyanújáért eljárást indítania, lehet-e elfogultságot emiatt bejelenteni?

  • Szintén bírósági /szabálysértési/ eljárásban a sértettet értesíti a bíróság a tárgyalás időpontjáról, ahol is közlik vele – védői indítványra -, hogy az eljáráson nem vehet részt, mert lehet, hogy majd tanúként kihallgatásra kerül, de ekkor erről még semmiféle írás, intézkedés nincs. A tárgyalás óta többször nyolc munkanap eltelt, de az iratokba a sértett nem tekinthet be.

Kérdésem: mindez szabályos?

Előzetesen köszönöm megtisztelő válaszukat.

ObudaFan # 2012.04.17. 21:14

Ha kifejezetten bűncselekmény elkövetését állította, akkor hamis vád miatt az ügyészségen lehet feljelentést tenni.

veresmonika # 2012.04.17. 12:14

Férjemmel válófélben vagyunk. Anyósom folyamatosan jelentget a gyámhatóságon, hogy veszélyeztetem a gyermekeimet, alkoholizálok, gyógyszerezek, pszichológushoz járok, hajánál fogva rángatom a gyerekeket, gyermekmunkásként, rabszolgaként tartom Őket. Ezek egyike sem igaz, a vádakról irataim vannak a gyámhivataltól. Érdeklődnék, hogy valamilyen eljárást tudok-e indítani, amivel megállíthatnám ezt a hazugságáradatot.

Aggódó. # 2012.04.17. 11:06

Köszönöm a gyors választ.
Az nem számít,hogy jogerős ítélet után történt ez az egyetlen egy napon történt telefonhívás?
Az sem a xy szájából hangzott el,hanem Ő mondta a telefonba,aki a feljenetést tette,hogy Kova Kázmér azt mondta ,hogy xy tett egy ilyen kijelentést.
Ez egy 2011 10 havi ügy és a feljelentést januárba tette,a jogerős ítélet után!A telefonhívás is utánna történt.

Gabicsek # 2012.04.17. 10:39

mert ha ezt nem teszi akkor tönkreteszi a családját
Ez nem hamis tanúzásra felhívás, hanem büntetőügyben hatósági eljárás akadályozásának kísérlete, amennyiben nem tett eleget a fenyegetésben foglaltaknak. Ha igen, akkor már nem kísérlet, hanem befejezett bűncselekmény.

Btk.
Hatósági eljárás akadályozása
242/A. § (1) Aki mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy bírósági vagy egyéb hatósági eljárásban a törvényes jogait ne gyakorolja, vagy a kötelezettségeit ne teljesítse, a hatósági eljárás akadályozását követi el.
(2) Ha a hatósági eljárás akadályozását büntető ügyben követik el, a büntetés bűntett miatt öt évig, ha pedig olyan büntető ügyben követik el, amely életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény miatt folyik, két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés.

Aggódó. # 2012.04.17. 10:20

xy felhívta Kiss Gábort,és őt arra hívta fel,hogy vonja vissza a családtagja elleni büntetőügyben a vallomását,mert ha ezt nem teszi akkor tönkreteszi a családját.Ezen cselekményével ön az illetőt hatóság előtti hamis tanuvallomásra törekedett rábírni.Az ön fenyegetése komoly félelem felkeltésére nem volt alkalmas.
Azt még fontos tudni,hogy ez a dolog egy másodfokon jogérőre emelkedett ítélet után volt 5 nappal.Tehát okafogyottá vált a felkérés.
Tegyen vallomást vagy ne?Mit kaphat ezért?
Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2012.04.17. 09:26

Nem köteles vallomást tenni. De hogy érdemes-e, annak az eldöntéséhez azért az ügyet részleteiben szükséges ismerni.