Tanúkihallgatás jkv - gyanúsított megnevezése


xita # 2011.03.08. 08:47

Gabicsek

tehát a cselekmény elkövetésével gyanúsítottá 2010. szeptemberében váltam, az említett tanúkihallgatási jegyzőkönyvek 2010. január-március között készültek, akkor nem voltam gyanúsított.

xita # 2011.03.07. 21:03

Gabicsek

egy sor tanút kihallgattak 2010. január-március között ezzel a fordulattal, amiről írok, miközben engem a sikkasztással 2010. szeptember végén gyanúsítottak meg konkrétan, ekkor hallgattak ki először és utoljára. Előtte tanúként sem.

Tehát azzal még egyet is értek, hogy megnevezik a bűncselekményt, mint gyanút, de hogy név szerint engem is...

De ha így is oké, amit írsz, elfogadom.

Gabicsek # 2011.03.07. 20:37

Igen. A tanúval a kihallgatása elején közölni KELL, hogy milyen bűncselekmény miatt, ki ellen folyó büntetőeljárásban hallgatják ki tanúként, és ezt a jegyzőkönyvben rögzíteni kell.

Így rendelkezik a törvény:
Be.
A jegyzőkönyv
166. §.
(1) A nyomozási cselekményekről - ideértve az ügyész, valamint a nyomozó hatóság intézkedéseit -, ha e törvény másképp nem rendelkezik, az ügyész, illetőleg a nyomozó hatóság jegyzőkönyvet készít. A jegyzőkönyvet a jegyzőkönyvvezető vagy a nyomozó hatóság tagja veszi fel.
(2) A jegyzőkönyvben fel kell tüntetni

  1. az eljáró hatóság megnevezését,
  2. az eljárás alapjául szolgáló bűncselekmény megnevezését és a gyanúsított nevét,
xita # 2011.03.07. 18:52

Értem, de akkor ezek szerint ez már a nyomozati szakban, a rendőrségi kihallgatáson bekövetkezhet és szabályos?

guba # 2011.03.07. 18:25

A büntetőeljárás azért folyik, hogy a terhelt büntetőjogi felelőssége megállapítást nyerjen. A tanú az, akinek a bizonyítandó tényekről tudomása lehet. Ezért a gyanúsítás tartalmát óhatatlanul meg fogja ismerni, mivel többek között az ő vallomásából nyert bizonyítékok alapján fogja majd a bíróság esetleg a vádlottat felmenteni, vagy elítélni.

kovacsz # 2011.03.07. 18:20

Mivel meghatározott személy ellen folyik az eljárás így minden rendben.
A tanúnak pedig nem véleményt kell mondania.

xita # 2011.03.07. 18:17

Mert hogy meggyanúsításra még nem került sor, így viszont a tanúk előtt lejáratódom illetve ezzel befolyásolhatják a tanúk véleményét.

xita # 2011.03.07. 18:07

Van ennek jogszabályi háttere is?

kovacsz # 2011.03.07. 18:04

Igen.

xita # 2011.03.07. 17:40

Azt szeretném megkérdezni, hogy a velem szemben folyó büntetőeljárásban, a tanúk kihallgatása során, a tanúkihallgatás jegyzőkönyvében szabályos az, ha engem, mint a sikkasztás elkövetőjét néven neveznek, a sikkasztás bűncselekmény megjelölésével? Ezzel indul a kihallgatási jkv.