Pénzforgalmi számla és fedezetelvonás


kovacsz # 2011.04.03. 13:39

Btk. 289. §.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő az egyéni vállalkozó, valamint a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó más gazdálkodó is, aki jogszabályban meghatározott nyilvántartási, bizonylatolási kötelezettségét megszegi, és ezzel vagyoni helyzetének áttekintését, illetve ellenőrzését megnehezíti.

kovacsz # 2011.04.03. 13:35

És pontosítani mert az egyéni vállalkozókra a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 5. sz. melléklete vonatkozik. :-)

kovacsz # 2011.04.03. 13:24

Igen. :-( most akartam írni.

nandy # 2011.04.03. 13:22

.2 § 3) A törvény hatálya nem terjed ki az egyéni vállalkozóra, a polgári jogi társaságra, az építőközösségre, továbbá a külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi kereskedelmi képviseletére.

kovacsz # 2011.04.03. 13:15

2000. évi C. törvény

a számvitelről

A piacgazdaság működéséhez nélkülözhetetlen, hogy a piac szereplői számára hozzáférhetően, döntéseik megalapozása érdekében mind a vállalkozók, mind a nem nyereségorientált szervezetek, valamint az egyéb gazdálkodást folytató szervezetek vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről és azok alakulásáról objektív információk álljanak rendelkezésre.

kovacsz # 2011.04.03. 13:13

És ki lenne a sikkasztás sértettje?

nandy # 2011.04.03. 13:12

De a számvitel rendjének megsértését tényleg elkövetheti.
Most egy picit zavarba jöttem, mert az egyéni vállalkozó nem tartozik a Számviteli tv. hatálya alá. Az ev. nyilvántartásait az szja. tv. szabályozza.

nandy # 2011.04.03. 13:08

kbs., ránéznél a kérdésemre?

http://www.jogiforum.hu/forum/41/20795#…

nandy # 2011.04.03. 13:07

Jó, de akkor miért kötelező vállalkozói bankszámlát nyitni?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.03. 12:27

Ahogy a névrokon mondja. Mivel az egyéni vállalkozónak nem különül el a vállalkozási és a magánvagyona, a sikkasztás szóba sem jön. Ahhoz rábízott idegen vagyon kellene.

De a számvitel rendjének megsértését tényleg elkövetheti.

kovacsz # 2011.04.03. 12:22

Egyéni vállalkozó esetében érdekes lenne a sikkasztás...

nandy # 2011.04.02. 18:57

Illetve nem csalás, hanem sikkasztás.

nandy # 2011.04.02. 18:56

Reina: a NAV (leánykori nevén: APEH) egyre inkább ráutazik azokra a vállalkozókra, akik szándékosan kivonják a vagyont a vállalkozásukból. Az pedig vastagon csalás, ha nem a vállalkozói számlára kéri a pénzt, hanem magánszámlára.
Egy miskolci vállalkozó ellen most indult büntetőeljárás...

kovacsz # 2011.04.02. 18:21

Reina:
Pl. A Btk. 289.§.-ba ütköző számvitel rendjének megsértése felmerülhet, főleg átutalásos számlák esetében.

hunfrakk # 2011.04.02. 14:44

a Polgári Törvénykönyv szerint
ez a "jogalap nélküli gazdagodás" tipikus esete:

Ptk. 361. § (1) Aki másnak rovására jogalap nélkül jut vagyoni előnyhöz, köteles ezt az előnyt visszatéríteni.

(2) Nem köteles visszatéríteni a gazdagodást az, aki attól a visszakövetelés előtt elesett, kivéve ha

  1. számolnia kellett a visszatérítési kötelezettséggel, és felelőssége a gazdagodás megszűnéséért megállapítható, vagy
  2. rosszhiszeműen jutott a gazdagodáshoz.

Vagyis: vissza kell adni jogos tulajdonosának a jogalap nélkül felvett pénzösszeget.

De te biztosan nem adod vissza, ahogy olvasom - amúgy nem túl etikus, sőt, de hát te tudod, mit csinálsz.

És igen, bírói döntés nyomán indul meg végrehajtás.
Végrehajtható okirat kell.
Behajtócég emberei lehet majd személyesen veszik vissza tőled azt, ami nem a tiéd.

Dongi07 # 2011.04.02. 14:13

Üdv! Egy Hollandiában élő fiatal Magyar srác vagyok akinek a következő problémája akadt!!! Valaki utalt a számlámra 2050 eurót és most levelekkel bombáz hogy adjam vissza de hát a pénz ügyebár nincs meg… és most behajtócéghez fordult. Na most nem a bank hibázott az utalásnál hanem a két személy szóval ilyenkor mit tud tenni a behajtócég velem??? Se házam se autóm szóval kicsit vicces. Mondták az itteni Magyarok hogy majd a fizetésemből levonnak 33 százalékot minden hónapban de én úgy gondolom hogy ahoz bírósági végzés kell szerintem illetve az én beleegyezésem. Szóval te vagy ti mit csinálnátok a helyemben??? Mire számíthatok a behajtócégtől???? Előre is köszönöm a segítségeteket.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.01. 20:27

Nem az. Hiszen a magánszámláját ugyanúgy inkasszózza a végrehajtó adott esetben.

Reina # 2011.04.01. 19:38

Fedezetelvonásnak minősül-e, ha egy egyéni vállalkozó nem a pénzforgalmi számlára kéri utalni a vállalkozói tevékenységből származó jövedelmét, vagy annak egy részét, hanem egy lakossági folyószámlára? (Pl. ha a pénzforgalmi számla inkasszós vagy várhatóan az lesz.)
És mi lehet ennek a büntetőjogi következménye?