Könnyű v. súlyos testi sértés?


Csontoszs # 2004.07.23. 17:48

És újra egyetértünk:))


Csontos Zsolt

Nick Name # 2004.07.23. 17:07

Visszatérve az eredeti témához: két fog kiverése önmagában egyértelműen könnyű testi sértés, ahogy azt a korábban idézett 16. sz. Módszertani Levél tartalmazza. Persze, az is igaz, hogy a röntgen még kimutathat más sérülést is.

Szvsz ennek túl nagy jelentősége nincs, a hivatalos személy elleni erőszak ugyanis önmagában, hivatalból üldözendő cselekmény, hogy ehhez még könnyű vagy súlyos testi sértés jön hozzá, szinte mindegy. Utóbbi esetben azonban - még büntetlen előélettel is - nehezen lesz felfüggesztett alatt megúszható.


Nick Name

Nick Name # 2004.07.23. 17:00

"Csak tudnám mi az a "luxatio". "

Ficam. :))


Nick Name

j.janos # 2004.07.21. 15:12

"talán ha fele annyi időt a munkával foglalkoznának, mint az ottani baromságokkal, akkor mindenki jobban járna. Én-te-ők, a munkatársaik, és az ügyfelek."

Ez nézőpont kérdése, kinél igen, kinél nem. Van, akinél jobb, ha inkább azt teszi :)) Komolyra fordítva a szót, ha az ember nem száll el - ti. egésznap azzal szórakozik - szvsz nincs benne semmi kivetni való. Az pedig, hogy olykor-olykor hülyeségeket írnak bele...nos ez minden "fórumra" jellemző. Ja, és az ORFK üzemelteti... :))

Csontoszs # 2004.07.21. 12:34

Ha valaki a fizetését fel tudja venni, akkor azt hiszem elvárható tőle, hogy el tudjon határolni egy lopást a csődbüntettől.

Ezzel szerintem ezt le is zárhatjuk.:)

A Holdudvarról pedig változatlanul az a véleményem, hogy : no comment:)

talán ha fele annyi időt a munkával foglalkoznának, mint az ottani baromságokkal, akkor mindenki jobban járna. Én-te-ők, a munkatársaik, és az ügyfelek.


Csontos Zsolt

j.janos # 2004.07.21. 07:30

főköe=főnöke
RTF-et v. más jogi egyetemet=RTF-t v. jogi egyetemet

j.janos # 2004.07.21. 07:28

Az általad említett egyetemi tankönyveket nem ismerem, de az új kiadású (2002-ben volt új) Blaskó féle kb. 1600 oldalas bj. ált. rész tankönyv szvsz elég kimerítően foglalkozik a témával. Pontosítok, katonai bcs-ket az RTFn sem oktatják, csak az államizsga jogesetekben vannak katonai bcs-k. :)) A holdudvarral szoktam néha-néha foglalkozni, de ne feledd, hogy hozzászól ott sok jogot végzett szakember is :)) Az, hogy nem tudja a csődbűntettet elhatárolni a lopástól elég nagy probléma, de csak van egy főköe, aztán az illető meg majd megtanulja. Azért nem mindenki végezte el az RTF-et v. más jogi egyetemet. Az átképző színvonaláról ne is beszéljünk :((

Csontoszs # 2004.07.20. 21:07

Jurt eszembe. Van a BRFK intranet, meg a holdudvar és hasonló baromságok, biztos ismered. Az ott lévő topicokban benéztem egyszer, és olyan kérdéseket láttam föltéve, hogy nem hittm a szememnek. Ennél rosszab már csak az volt, amiket válaszoltak.

De tudod, a ország minden részéről. Hát egy normális választ alig láttam. Komoly problémát jelent elhatárolni egy lopást a csődbüntettől némely kollégának. Ez volt az a pont, amikor azt mondtam, ide még beírni is megalázó.

ilyenkor elmegy a kedvem az egésztől.


Csontos Zsolt

Csontoszs # 2004.07.20. 21:02

Nos a sőttel vitatkoznék:)) Egyszerű. Nézd meg az Rtf általános és különös részi tankönyvet és tedd mellé pl. a Nagy ferenc féle Általáno Részt, vagy a Földvári félét, Különös rész dettó.

Hidd el szembetűnő különbségeket fogsz tapasztalni. Hiszem, hogy jó általános részi tudás nélkül, nem lehet a különös részt tisztességgel megtanulni. Az igaz, hogy a katonai bcs-ket nem ztanítják az egyetemen, de hát az nem egy egetrengető bonyolultságú, ráadásul a Rtf-n még szép hogy oktatják, hiszen minden rendőr hetente követi el őket:))


Csontos Zsolt

j.janos # 2004.07.20. 20:43

Jó kis off-topicot okoztunk :)))

j.janos # 2004.07.20. 20:42

Zsolt azért vitatkoznék azzal, hogy az általános rész oktatás gyengébb az RTF-en, sőt! Bár nem tudom, hogy Te hol végeztél. A különös rész esetében pedig úgy tudom, hogy pl. a jogi egyetemen a katonai bcs-eket nem oktatják. Persze lehet, hogy rosszil tudom. Igaz az RTF-en a büntetés (vagy jogkövetkezmény, kinek-kinek ínye szerint) tant gyengébben oktatják, de erre igazából nincs is szükségünk - ebben azért egyetérthetünk.

Csontoszs # 2004.07.20. 20:37

Egyébként verekedésnél rikán verik ki a fogat úgy, hogy a fogmedernyúlván is kitörjön. Ha úgy sikerül, akkor viszont általában sts. általában meg kell röntgeneztetni a sértettet.


Csontos Zsolt

jogtanacs # 2004.07.20. 20:36

:))

Köszönjük a válaszokat. Mindenkinek jó éjt.

Alias: Jogtanács

Csontoszs # 2004.07.20. 20:35

jogtanács
a korona sima ügy. csak kts


Csontos Zsolt

Csontoszs # 2004.07.20. 20:31

Azt mondanám - komolyra fordítva - hog komoly tudású oktatók vannak, de az oktatás színvonala. Nos sok ott végzett hadnaggyal dolgoztam, dolgozom, és átmentek az államvizsgán, de a tudásuk kritikán aluli. a 10 hónapso pedig ne is beszéljünk.

Azért aki 4-es5-ös eredménnyle végzett, azok nagyon jók lehetnek, ha ők is akarják, de alatt, borzasztó, de azért vica versa.

Véleményem szerint egyébként az általános részben sokkal erősebb az egyetmi oktatás, a különös részbn pedig valamivel szélesebb.

De ez nem azt jelenti, hogy az RTF-n nem lehet jól megtanulni. Mert ez távolról sincs így.


Csontos Zsolt

j.janos # 2004.07.20. 20:23

Komolyra fordítva: a büntetőjogot mondhatni, hogy igen magas színvonalon oktatják...

j.janos # 2004.07.20. 20:22

Hál'istennek (?) ő kimaradt az életemből, de azért tudnék sorolni neveket :))

Csontoszs # 2004.07.20. 20:04

:)) azért egyébként a főiskolai büntetőjog nem rossz!

Ha jól tudom Blaskó a debreceni egyetem ÁJK Büntetőjogi tanszékének a vezetője. Õt elismerik:)


Csontos Zsolt

j.janos # 2004.07.20. 20:02

Ez ült :)))

Csontoszs # 2004.07.20. 20:02

Igen, végül azért a szakértő mondja ki a végsó szót. Persze én egyszerű esetről beszélek. Itt lehet más is, megrepedhet az álkapocs, a röntgen kimutathat egyéb foga sérüléseket, és így tovább.

Ala natúr két fogacska nem tétel:)


Csontos Zsolt

Csontoszs # 2004.07.20. 20:00

Ne higgyj el mindent, amit ott hallasz!:))
Tudod, aki tudja csinálja:))


Csontos Zsolt

j.janos # 2004.07.20. 19:59

Ige :))

j.janos # 2004.07.20. 19:59

Az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet
16. sz. módszertani levele:

"...általában 8 napon belül gyógyulnak

  • a testfelszínen és nyálkahártyákon a hámfosztások, hámhorzsolások
  • a kisebb vérömlenyek
  • a felszínes, összefektethető szélű metszett, vágott, zúzott, repesztett sebek
  • az izomba behatoló - de izomvarratot nem igénylő - felszínes szúrt vagy szúrt-metszett sérülések
  • a testfelszín kis kiterjedésű - 10 % alatti - I. fokú égési, forrázási, fagyási és vegyi anyag okozta marásos sérülések
  • izületi zúzódásos és szalagsérülés nélküli rándulások
  • egy-három fog meglazulása, luxatiója, a fogkorona letörése vagy a fogaknak a

fogmedernyulvány törése nélküli elvesztése

  • a dobhártya repedése (a középfül bevérzése, csontsérülés nélkül)
  • enyhe lefolyású agyrázódás

Ha hozzájuk a sérüléssel közvetlen összefüggésbe hozható szövődmény társult, 8 napon túli gyógytartamot adunk meg..."

Csak tudnám mi az a "luxatio". Szóval ezt végülis iü. orvosszakértő dönti el - történt-e fogmedernyúlvány törés vagy sem - de szerintem történt... :))

Csontoszs # 2004.07.20. 19:59

a 2. számú módszertani levél már nem hatályos, a 16-os a hatályos.

Melyik főiskola tanította? Az RTF? :)


Csontos Zsolt

Csontoszs # 2004.07.20. 19:57

Az Országos Igazságügyi Orvostani Intézet
16. sz. módszertani levele

Az általános orvosszakértői gyakorlat tapasztalatai szerint

általában 8 napon belül gyógyulnak

  • a testfelszínen és nyálkahártyákon a hámfosztások, hámhorzsolások
  • a kisebb vérömlenyek
  • a felszínes, összefektethető szélű metszett, vágott, zúzott, repesztett sebek
  • az izomba behatoló - de izomvarratot nem igénylő - felszínes szúrt vagy szúrt-metszett sérülések
  • a testfelszín kis kiterjedésű - 10 % alatti - I. fokú égési, forrázási, fagyási és vegyi anyag okozta marásos sérülések
  • izületi zúzódásos és szalagsérülés nélküli rándulások
  • egy-három fog meglazulása, luxatiója, a fogkorona letörése vagy a fogaknak a

fogmedernyulvány törése nélküli elvesztése

  • a dobhártya repedése (a középfül bevérzése, csontsérülés nélkül)
  • enyhe lefolyású agyrázódás

Ha hozzájuk a sérüléssel közvetlen összefüggésbe hozható szövődmény társult, 8 napon túli gyógytartamot adunk meg.

Általában 8 napon túl gyógyulnak

  • a test felszínén 10 %-nál nagyobb területeken (pl. testtájakon) összefolyó vérömlenyek
  • a fájdalmasságot és járási nehézséget okozó hereburok vérömleny
  • a nagyobb területen (több vagy áthidaló testtájékon) összefolyó hámfosztások, hámhorzsolások
  • a nem összefektethető sebszélű (anyaghiányos) metszett, vágott, zúzott, repesztett sérülések
  • a testüregbe hatoló vagy jelentős vérvesztéssel járó (hgb. és haematocrit!) járó szúrt, metszett, vágott sérülések
  • a lövési sérülések
  • az izületek nyílt sérülései, ficamok, az inak sérülései
  • az ér- és idegsérülések
  • a testfelszín 10 %-át elérő, vagy azt meghaladó I. fokú égés, fagyás
  • a II. vagy ennél súlyosabb fokú égési, forrázási, fagyási és vegyi anyag okozta marási sérülések
  • a közepes és súlyos fokú agyrázódás
  • a központi idegrendszer, az agy és más belső szervek organikus sérülései, valamint következményeik
  • az érzékszervek sérülései (bizonyítható 8 napon túli funkciókárosodással)
  • valamennyi csonttörés (az orrcsont törése is)
  • a mérgezések súlyosabb alakjai
  • a nemi betegségek (a primeren gyógykezelt kankó kivételével)

Mindezen megállapítások természetesen csak általánosságban érvényesek, bármely sérülés gyógytartamának szakértői meghatározása csak esetileg lehetséges.

  • Nos ahány testi sértést láttam már... Tehát 2 fog kts., ezt lehet nyugodtan így minősíteni, de ha valakinek ez nem megnyugtat, akkor i.ü. orvosszakértő kirendelésre kerül, de ezt fogja mondani. Az ügyészségi gyakorlat nem egységes ebben. van ahol önmagában az ezt tartalmazó orvosi látlelet és véleményt elfogadják, és az ez alapján történt gyanúsítás alapján mehet az ügy, van ahol pedig azt mondják, hogy ezt a nyomozó hatóság nem állapíthatja meg, tehát minden esetben kirendelik a szakértőt. Õ pedig minden esetben 8 napon belülinek minősiti a 2 fog kitörését.

Csontos Zsolt