Paprika spray jogszabályai


parokaka # 2013.02.25. 15:11

Már bocsánat, de miért ne hordhatna?
Lehet gáz-riasztót és gázsprayt is hordani.
Előbbihez viselésit ki kell váltani amit a rendőrségen lehet igényelni erkölcsi bizonyítvány és némi kp kíséretében, gázgézát meg a boltban kell vételezni (ne peppert!) és ennyire egyszerű.
Otthonra viselési sem kell, de oda pedig a gumilövedékes gázriasztó a jó választás.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.25. 11:29

Tudjuk, hogy bármilyen erős rácsokat szerel fel, a betörőnek semmit nem jelent.
Honnan tudjuk?

istiba44 # 2013.02.25. 08:43

Üdvözlök mindenki!
Ahogy olvasom a hozzászólást ill. a választ, nem tiszta számomra, hogy egy idős ember, hogyan védje meg magát a támadók ellen. Sray-t nem hordhat magánál, fegyvert szintén nem. Tételezzük fel, hogy otthon van és betörnek hozzá, mit tehet? Nincs tanú a közelben sem. Tudjuk, hogy bármilyen erős rácsokat szerel fel, a betörőnek semmit nem jelent. Kérdésem az, hogy van olyan eszköz amit szabadon használhat és hatékony is?
Köszönettel!

Rexor # 2011.08.26. 11:13

Tehát jobban jársz ha inkább valami küzdősportot tanulsz...

Teodor # 2011.08.26. 08:18

Hali,

A közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről szóló 175/2003. (X. 28.) kormányrendelet szerint:

3. § (1) Jogszabály eltérő rendelkezése hiányában tilos a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt közterületen, nyilvános helyen - ideértve az ott lévő járművek belső tereit is -, valamint közforgalmú közlekedési eszközön birtokolni.

(2) Nem vonatkozik az (1) bekezdésben foglalt tilalom
...

  1. a pelargonsav-vanillilamid és az olajosgyanta-tartalmú kapszaicin hatóanyagot nem tartalmazó, legfeljebb 20 gramm töltőanyag tömegű gázsprayre, kivéve a közterületen vagy nyilvános helyen szervezett rendezvényeket.
  • * * *

Ez alapján paprikaspray (kapszaicin hatóanyag) közterületen, nyilvános helyen nem hordható. De érdemes végigolvasni a teljes rendeletszöveget, mert vannak a tiltásra vonatkozó kivételek is.

A jogos védelem bizonyítása esetében - szerintem - nem feltétel "n" számú tanú felsorakoztatása, de nyilván megkönnyíti a bizonyítást, ami ellenkező esetben elég hosszadalmassá is válhat.

Ha valakit félreértésből, ok nélkül fújsz le, az valószínűleg könnyű testi sértés vétsége lesz, plusz attól függően hogy a "téves lefújás" hol történt, esetleg még szabálysértés is megáll (fentebbi rendelet alapján).

Bluebay # 2011.08.26. 03:21

Üdv!

Nem nagyon találtam, csak felhasználók írtak összevissza részleteket.

Szóval paprikaspray-vel kapcs. szeretnék kérni jogszabályt.

Tehát azt tudom hogy legális, és szabadon tartható engedély nélkül.

Ha lefújok valakit, azt hallottam 4 18év+ személynek kell tanusítania, hogy önvédelem volt.
Mi van akkor, ha nem tudom ezt bizonyitani?

Mivan akkor ha valakit lefújok félreértésből, és nem is önvédelemre?

Köszönöm a segitséget, és várok még egyéb válaszokat erről.

  • Bluebay