ügyészségi mozgástér


Gabicsek # 2011.09.02. 20:04

Nincs olyan, hogy egy évben X vádemelés, Y megrovás, stb. Ha az ügyet bizonyítottnak látja, vádat emel, ha nem, akkor nem emel vádat. Ez ilyen egyszerű. Ha nincs fogvatartva a gyanúsított, az ügyész nem is látja, legfeljebb a tárgyaláson, a szimpátia semmiképp nem játszik a vádemelésben szerepet.
A rendőrség pedig nem utasíthatja semmire az ügyészséget, mivel az ügyész felügyeli a rendőrségi nyomozást és nem fordítva.

NoFear # 2011.09.02. 13:25

Lehet, de magánvéleményem szerint a "személyes" kapcsolat többet nyom a latba.
A rendőrség azt teszi amit az ügyészség kér tőle, de folyamatos a szoros együttműködés közöttük, de mindenképpen az ügyészségé az utolsó szó.

nagy82aron # 2011.09.02. 13:19

NoFear:
De a rendőrségi előadók nem olyanok, hogy az ügy átadásakor az egyik a másinak elmondja/átadja a "tudnivalókat". Szóval, hogy esetleg a soron következő előadó már eleve úgy áll hozzá, ahogy az elődje beállítja neki?
Egyébként, ha az ügyészség ejthet ügyet, olyan is lehet, hogy felvesz/'felkarol', nem enged el egy ügyet, akár a rendőrségi elutasítás ellenére?

Nincs valami ügyészségi belső irányítási akármi, ami meghatározza a mondjuk 'preferenciákat'? Még ilyen sincs?

nagy82aron # 2011.09.02. 13:01

Na jó, de nincs olyan, hogy legyen legalább egy évben X vádemelés, Y megrovás, stb., esetleg aktuális témaorientáció szerint?
Akár csak pusztán 'terelő jelleggel' ?
Pl. uzsoraszerződés, vagy valami aktuálpolitikai gyökerű megfontolás alapján, hogy egyes ügyeket tudatosan pörgetnek, vagy éppen ejtenek, pont azért, hogy elvegye, vagy éppen meghozza az emberek kedvét az adott témához?

NoFear # 2011.09.02. 12:53

Megint csak saját tapasztalat... Én az ügyésszel a több mint 2 év alatt (a többszörös iratismertetés és vádemelési javaslati továbbítás ellenére) egyszer sem találkoztam (de gondolom ez esetfüggő dolog)... max annyi kép alakulhatott ki rólam benne amennyi a személyimben található fényképről jöhetett le. De szerintem az fontos, hogy a rendőrségi előadóban milyen kép alakul ki az emberben, bár ez is változhat (Én összesen 3 előadót "fogyasztottam" el, tehát ez se teljesen mérvadó)

Sherlock # 2011.09.02. 12:50

Hát ha van, akkor az teljesen baromság.

nagy82aron # 2011.09.02. 12:25

Ügyészség részéről - a gyakorlatban - mennyire számít, hogy mennyire 'szimpi' vagy éppen 'nem szimpi' a gyanusított/terhelt?
Vagy esetleg vannak ügycsoportok (témakörök), amikben kell hozni egy bizonyos kvótát, - vagy ez teljesen baromság?

Sherlock # 2011.09.02. 12:06

Állítólag 95%, de ezt én a főügyésztől hallottam, úgyhogy helyén kezelem a dolgot :)

NoFear # 2011.09.02. 12:05

Én nem vagyok ügyvéd, az előző írás saját, hús-vér tapasztalatom volt...

Csak azt tudom elmondani amiket hallottam több helyről... az ügyészség is elsődlegesen az olyan ügyekben emel vádat ahol szinte biztos a pernyerése, de ez nagyon függ attól, hogy milyen jellegű ügyről van szó, milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre, azok mennyire megbízhatóak stb.

nagy82aron # 2011.09.02. 11:55

Ha továbbvisz egy ügyet (vádat emel), az milyen gyakorisággal eredményez a vádnak helyt adó döntést a bíróságon? Szóval, mennyire lehet azt mondani, hogy csak akkor emelnek vádat, ha szinte tutti az ügyészségi pernyerés?
Biztos van erre statisztika, ismersz ilyen adatot?

NoFear # 2011.09.02. 11:49

Vádat emelhet, visszadobhatja nyomozati szakaszba instukciókkal ellátva, h miket szeretne az újabb nyomozati szakaszban (iratok bekérése, tanúmeghallgatások stb.) vagy megszüntetheti a nyomozást.

Egyértelműen a nála lévő iratok, bizonyítékok esetleges indítványok alapján hoz határozatot (nem szokták elkapkodni a dolgot)

nagy82aron # 2011.09.02. 11:43

Ha ügyészséghez vádemelési javaslattal terjeszt fel egy ügyet a nyomozóhatóság, az ügyészségnek mik a döntési lehetőségei, és azok közül mi alapján választ?