Kirendelt védő büntetőeljárásban


Gabicsek # 2011.10.03. 09:08

Kirendelném, ha ez lenne a tanácsa, mert ahogy mondod, sokszor ez a védő - akár kirendelt, akár meghatalmazott - tanácsa, tény, hogy kellően alapos ügyismeret hiányában.
Csak hogy vannak ügyek, ahol ez jó tanács, és vannak, ahol kifejezetten nem jó ötlet.

guba # 2011.10.03. 06:44

50. § (1) A védő köteles

  1. a terhelttel a kapcsolatot késedelem nélkül felvenni,
  2. a terhelt érdekében minden törvényes védekezési eszközt és módot kellő időben felhasználni,
  3. a terheltet a védekezés törvényes eszközeiről felvilágosítani, a jogairól tájékoztatni,
  4. a terheltet mentő, illetőleg a felelősségét enyhítő tények felderítését szorgalmazni.

(2) A védő a védelem érdekében az ügyben tájékozódhat, a jogszabályokban biztosított lehetőségek és feltételek keretei között adatokat szerezhet be és gyűjthet.

Mivel az időmúlás nyomatékos enyhítő körülmény, a minimum, amit egy meghatalmazott védő meg fog tenni, hogy úgy teszi meg a bizonyítási indítványait, hogy minél tovább tartson az eljárás, mert a "kellő idő" ebben a vonatkozásban ezt jelenti. Ez csak egy példa, de kérdezhetném azt is Gabi, hogy te kirendelnél valakit ha tudnád, hogy első gyanúsítotti kihallgatásra az lesz a tanácsa, hogy "ne tegyél vallomást"? És, kellően alapos ügyismeret hiányában, nyilván többnyire ez lehetne az első tanács...
Nem az ügyvédekkel van a baj, a kirendelés rendszerét kell megreformálni és máris sokkal jobb minőségű lesz a védelem.

Gabicsek # 2011.10.02. 18:39

Hát, a védő hol ilyen, hol olyan, akár meghatalmazott, akár kirendelt. Vannak a kekeckedők, mindenbe belekötők, saját magukat megutáltatók, és vannak, akik igyekeznek együtt működni, úgy is, hogy tolják egyfolytában a bizonyítási indítványokat. A kekeckedő fajta az, aki megutáltatja magát a hatóságokkal, és nem azért, mert indítványokat tesz, hanem mert mindenbe beleköt, minden kákán csomót keres, olyan a viselkedése, hogy az ember haja égnek áll tőle és a vérnyomás 200 lesz. No, ezek nincsenek általában újból kirendelve, mivel az ember akkor látná legközelebb, amikor a háta közepét. Szóval szerintem nem az a lényeg, hogy mennyi vizet zavar, hanem hogy emberileg hogy viselkedik. Nekem ez a véleményem.

guba # 2011.10.02. 17:26

Hozzászólásod sértő volt a kirendelt védői feladatot ellátó ügyvédek részére.

Két évig láttam el ügyvédjelölt koromban kirendelt védői feladatot, ezért - veled ellentétben - ismerem a viszonyokat. Nem volt sértő a hozzászólásom. A rendszer kényszeríti meghasonlásra a kirendelt védőket, akinek ez nem megy, az nem jár kirendelésekre, mert nem rendelik ki.

végrehajtó1 # 2011.10.02. 11:52

Igazad van:)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.02. 11:49

De ettől még nem kezdem el bizonygatni hogy áá dehogy minden végrehajtó becsületes stb stb .
Mi sem tettünk így az összes kirendelt védőre nézve.

végrehajtó1 # 2011.10.02. 11:16

Nem , mert tudom hogy sok ilyen van.

Sőt...még ennél csúnyábbak is.:)

De ettől még nem kezdem el bizonygatni hogy áá dehogy minden végrehajtó becsületes stb stb .

Sajnos tudomásul kell venni hogy ebben a szakmában is vannak akik nem oda valók.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.02. 10:03

Neked sértő lenne, ha azt mondanám, hogy minden végrehajtó lusta semmirekellő, és felesleges végrehajtást indítani, mert úgysem hajtanak be semmit, am,i ne folyna be magától is?

végrehajtó1 # 2011.10.02. 09:15

Gubának teljesen igaza van.

A nyomozóhatóság olyan ügyvédeket rendel ki aki nem sok vizet fog zavarni.Semmit sem érnek a kirendeltek.

De sajnos mint a fórumon sok hozzászóló írja , még a fizetősek sem.
Ritka a lelkiismeretes becsületes ügyvéd. Sajnos.

lajcsó ha ez sértő neked akkor változtatni kell ezen ügyvédeknek a hozzá állásán.

Felesleges ezeket az embereket védened.

lajcsó # 2011.10.02. 08:18

guba!
Hozzászólásod sértő volt a kirendelt védői feladatot ellátó ügyvédek részére. Te is próbálj minimális tisztelet tanúsítani irántuk, mert soha nem tudhatod mikor szorulsz rá a segítégükre! Részemről a vita lezárva.

guba # 2011.10.02. 07:03

Ne etesd a (laikus) közönséget, kitalált baromságaiddal.

Nem tudom te ki vagy, de az biztos, hogy nem te fogod megmondani, hogy én mikor mit írjak le. Szakmabelinek próbálod magad feltüntetni, bár nem emlékszem, hogy bármi figyelemre méltót olvastam volna tőled. Arra azonban így ismeretlenül is megkérnélek, hogy ha hozzám kívánsz szólni, akkor a minimális tiszteletet szíveskedjél tanúsítani, tudod csak azt, ami értelmes vitapartnerek között kölcsönösen kijár.

lajcsó # 2011.10.02. 06:49

guba!
Az esti meséket, hagyjuk meg a gyerekeknek. Ne etesd a (laikus) közönséget, kitalált baromságaiddal.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.02. 06:49

hogy ha legközelebb is szeretne kirendelést kapni, akkor felejtse el az

Épp benyújtottam egy keresetet egy adóhatósági határozattal szemben, erre egyszerre két ügyben rendelt ki a NAV. Még ironizáltam is magamban, hogy ezek így büntetnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.02. 06:47

Sok esetben. Sok esetben meg teszi a dolgát, mintha meghatalmazott lenne.

guba # 2011.10.02. 06:40

Márpedig sok kirendelt védő becsületesen végzi a munkáját, vagy jön az ügyvédjelöltje, aki mindent megpróbál!

Az ügyvédjelölt megpróbál mindent, amíg a fejére nem koppint a nyomozóhatóság, vagy a bíró. Finom, vagy kevésbé finom jelzést pap, hogy ha legközelebb is szeretne kirendelést kapni, akkor felejtse el az eljárást gátló indítványokat, a kényelmetlen kérdéseket, és a parádézó védőbeszédeket. Két külön kaszt a kirendelt és a meghatalmazott védő. A kirendelt védő sok esetben árt a védencének, azzal, hogy ott van, de nem lát el hatékony védelmet.

Gabicsek # 2011.10.01. 18:02

Márpedig sok kirendelt védő becsületesen végzi a munkáját, vagy jön az ügyvédjelöltje, aki mindent megpróbál!
Xita! Miért csodálkozol, hogy nem hallgattak ki tanúként? Miért hallgattak volna ki, ha megalapozott volt a gyanú, hogy bűncselekményt követtél el? Aki bűncselekményt követ el, az nem tanú.
Valószínűleg azért fejeződött gyorsan be a nyomozás, mert a végén lették kihallgatva, a nyomozati cselekményeket a kihallgatásod előtt végezték el.
Egyébként a gyanúsított bármikor meghatalmazhat védőt, ennek nem akadálya, hogy van kirendelt. Ebben az esetben a kirendelést visszavonják egy határozattal. Úgyhogy hatalmazz meg egyet, ha nem vagy megelégedve.
Mellesleg: A határozaton rajta van a kirendelt védőt címe, tehát te is felveheted vele a kapcsolatot, ha neki erre még nem volt ideje.

végrehajtó1 # 2011.10.01. 17:13

kirendelt védő nem fog semmit csinálni

Még a semminél is kevesebbet.Aki mást mond annak még nem volt kirendelt védője.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.01. 16:01

Xita meg egyszer már megkérdezte ugyanezt és választ is kapott. Talán azt gondolja, hogy mást felelnek, ha újrakezdi.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.01. 16:00

kirendelt védő nem fog semmit csinálni

Ez egy igaztalan és rendkívül eltúlzott általánosítás.

xita # 2011.10.01. 13:20

nincs, szerintem magamnak kell majd védekeznem, hiába a kirendelt védő.

hunfrakk # 2011.10.01. 12:56

nincs pénzed meghatalmazott védőre?

kirendelt védő nem fog semmit csinálni

xita # 2011.10.01. 12:19

Igen, rögtön gyanúsított lettem, vádat is emeltek, 2 hét múlva tárgyalás. Mondjuk az új kirendelt védő még nem is keresett.

hunfrakk # 2011.10.01. 10:35

rögtön gyanúsított lettél?
vádat emelt már ügyész?
hol tart az ügy?

hunfrakk # 2011.10.01. 10:34

az a lényeg, hogy kamarai tag legyen a védő

tehát "igazi" ügyvéd legyen (aki nem zugírászkodik, hanem ténylegesen kamarai tag)

*

[egyébként meg, ha kötelező a védelem, és olyan látja el a védelmedet, aki arra nem jogosult, és úgy születik meg az ügydöntő határozat (ítélet), az abszolút hatáylon kívül helyezési ok - abszolút eljárási szabálysértésnek minősül - ekkor hatályon kívül helyezik az ítéletet, és új eljárásra utasítják (a másodfok) az elsőfokú bíróságot]

xita # 2011.10.01. 10:30

Sikkasztás ügyben tanúkét sem hallgattak ki.