Panaszjog és Be


Stage # 2016.12.19. 23:50

Illetve még egy kérdésem lenne. Egy megalapozatlan megszüntető határozat ellen panaszt tettem az ügyészségen, de már több mint harminc napja nem reagálnak. Volt több bizonyítási indítványom is ebben a panaszban. Mit lehet tenni ilyenkor ha nem teljesíti az ügyész a határidőt?

Stage # 2016.12.19. 23:47

Üdv!

A katonai ügyészség egy rendőri intézkedés kapcsán nyomozást rendelt el, amit a megyei kapitány hibás jogszabály megjelöléssel megszüntetett. Az általa hivatkozott jogszabály a feljelentés elutasítása elleni panaszjogról szól, ami leírja, hogy amennyiben a feljelentő nem sértett, nem élhet panasszal. Itt azonban nyomozást megszüntető határozatban hivatkozott feljelentést elutasító panaszra vonatkozó jogszabályokra. A cselekmény jellege miatt nem vagyok az ügy sértettje, de a feljelentő igen. Lehet panaszt tenni, vagy nem lehet?

Előre is köszi

valoapa # 2016.02.26. 13:54

:(


  • laikus fórumlátogató
folyami géb # 2016.02.26. 11:23

A munka elkerülésért: bármit!

valoapa # 2016.02.26. 08:44

Akkor nem lőttem bakot, hogy erre az EBH-ra hivatkoztam a feljelentésemben. A rendőrséget ez sem érdekelte. Most a panaszomban már a Bfv.I.393/2013/16 -ra is.

Köszönöm szépen!


  • laikus fórumlátogató
folyami géb # 2016.02.25. 19:45

Naná,még közzétett elvi határozat is van arra, hogy ez közokirat-hamisítás (EBH 2005.1293.), viszont annak tényleg nincs sértettje. Próbáld meg a Be 196. § (1) bekezdés alapján, bár nem igazán erről szól. Ugyanakkor az ügyészségnek, ha tudomást szerez róla, hivatalból is orvosolnia kell az ilyen egyértelmű törvénysértést.

valoapa # 2016.02.25. 09:03

Be. 196. § (1) jó lesz nekem, ugye?


  • laikus fórumlátogató
valoapa # 2016.02.25. 08:07

Sziasztok!

Ugyanaz a história, mint a topikindítónál.

Az ügy okirathamisítás, méghozzá olyan tényállás, amire van a kúriának egyértelmű állásfoglalása, hogy bűncselekmény (például: Bfv.I.393/2013/16).

(fiktív lakcímre történő bejelentkezés)

A rendőrség persze elutasította a feljelentést.

Akkor most mit tehetek?

Köszönöm szépen!


  • laikus fórumlátogató
Dr.Attika # 2015.08.01. 09:14

Feltéve ha a rendőrség is betartja a büntetőeljárási törvényben szabályozott határidőket.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.08.01. 08:12

sanya078: Mi volt az indoka a megszüntetésnek?

Ahhoz a rendőrkapitánysághoz kell beadnod, amelyik az ügyben eljárt. A határozat közlésétől számított 8 napos határidőt be kell tartanod.

noilar # 2015.08.01. 06:48

Ctrl:

Ha tudod bizonyítani, hogy sértettje vagy az ügynek akkor mint jogellenes határozatot meg lehet támadni a bíróságon.

Nekem legalábbis van egy ilyen próbálkozásom :)


noilar

sanya078 # 2015.07.31. 17:10

Tisztelt Fórumozók
Csak egy kérdés.
Megszűnt egy nyomozás,egy adott városban az ellen ugye panasszal élhetek. A panaszt, a bűneset elkövetésének városában, a rendőrségére, nyomozó hivatalába, vagy az ugyanaz a város ügyészségére kell beadni??

Ctrl # 2013.02.23. 09:28

Tisztelt Fórumozók!

Személyes adattal visszaélés miatt feljelentést tettem az ügyészségre. A városi és a megyei ügyészségi is elutasított:
" A Be. 195. §(2),(8): "mint nem jogosulttól származót elutasítja, valamint a cselekménynek nem vagyok sértettje. Jogorvoslatnak helye nincs! "

Tényleg nincs semmi de semmi jogorvoslati lehetőség?
Egy jogsértést ilyen indokkal megszüntetheti az ügyészség? Azért tettem feljelentést, mert én vagyok a sértett!

Gabicsek # 2012.09.07. 08:39

Bocs, a megszüntetést akartam vastagítani.

Gabicsek # 2012.09.07. 08:38

195. § (1) Akire nézve az ügyész vagy a nyomozó hatóság feljelentés elutasításáról, a nyomozás részbeni mellőzéséről, felfüggesztéséről, illetve megszüntetéséről, kényszerintézkedés elrendeléséről (VIII. Fejezet) további vagyoni jogok vagy érdekek korlátozásáról, valamint vagyoni jellegű kötelezettségek megállapításáról hozott határozata közvetlen rendelkezést tartalmaz, a határozat ellen a közléstől számított nyolc napon belül panasszal élhet.

Tekintettel arra, hogy a feljelentőre nézve a nyomozást megszüntető határozat nem rendelkezik (mivel nem sértett, nem gyanúsított, mert a rendelkezés azokról szól), így a feljelentő nem jogosult a határozat elleni panaszra.
Tévedett a nyomozóhatóság, amikor a feljelentőnek (ha nem sértett is egyben) panaszjogot adott.

ObudaFan # 2012.09.06. 21:00

Akkor már inkább a jogorvoslati joghoz van ennek köze, mint az alkotmányos értelemben vett panaszjoghoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.06. 15:38

"Mindenkinek joga van szervezeteket létrehozni"
Mégsem gondolja senki, hogy tilos szabályozni és feltételekhez kötni az egyesületalakítást. Nos, ugyanez a helyzet a nyomozás megszüntetése elleni panasszal is.

Dr.Attika # 2012.09.06. 15:27

Úgy ahogy Ön is értelmezi. Az Alaptörvény hivatkozott rendelkezése az un. petíciós jogot tartalmazza. Ennek alapján érdemben kellene intézkednie az ügyészségnek még akkor is ha nem sértetje az adott bűncselekménynek. Na most a valóságban, közpénzen fenntartott ügyészségünk szinte minden panaszt elutasít, mint alaptalant, mert így kevesebb munkája keletkezik. Ügyfelek "kifárasztása" folyik.Ne zaklassuk őket magyar állampolgárok. Ez az elv.

kismukk # 2012.09.06. 14:41

Magánokirat-hamisítás miatt indult nyomozást nyom.hatóság megszüntette biztosítva számunkra panaszt tevést a Be. 195.§ (1) bekezdése alapján. Panaszt tettünk, amelyet ügyészség a Be. 195.§ (2) bek.-re hivatkozva elutasított, mert: a panasz nem a jogosulttól származik. Azaz, nincs jogunk panaszt tenni, holott ennek lehetőségét a nyom.hatóság határozata biztosította?
A (2) bek. szövege: A feljelentő nem élhet panasszal a FELJELENTÉS ELUTASITÁSA miatt, ha a bűncselekménynek nem sértettje.
Amit az ügyészi elutasítás úgy magyarázott, hogy mivel okirathamisításnak nem lehet sértettje, a feljelentő nem élhet panasszal. Nem a feljelentésünket utasították el, hanem a nyomozás megszüntetése ellen jelentettünk panaszt. Az mindegy, érvelt az ügyész, mert a (2) bek. értelemszerűen vonatkozik mindenféle határozatra. Aztán, hogy lezárja a vitát, kijelentette az (5) bek. alapján, hogy további jogorvoslatnak helye nincs.
Tényleg?

Hatályos Alaptörvényünk, mint legfőbb jogforrás kimondja:
XXV. cikk: Mindenkinek joga van ahhoz, hogy egyedül vagy másokkal együtt, írásban kérelemmel, panasszal vagy javaslattal forduljon bármely közhatalmat gyakorló szervhez.

Kérdezném a tisztelt fórumozókat, hogyan kell értelmezni a panaszjogot jelen esetben?