vezetéstől való eltiltás kezdete - mikortól?


wers # 2021.06.23. 08:51

a járdán toporgókkal mi a helyzet
:) a jogalkotó a járművezető és a gyalogos vérmérsékletére bízza, hogy ki mit tegyen.

Én, ha vezetek, és gyalogost látok a járdán akiről kicsit is úgy tűnik, hogy le fog lépni, megállok. Ha gyerek vagy idős akkor főleg. Inkább várok.

Ha gyalog közlekedek nem lépek le a zebrára csak akkor, ha látom, hogy meg fog állni. Az én csontjaim törékenyek, kevesebb is fájdalmas, nem kell hozzá, hogy elüttessem magam.

Szóval erről el lehet vitázgatni hosszasan.

justice007 # 2021.06.23. 07:52

Csak azért osztottam meg, mert kicsit vitáztatok arról, hogy a járdán toporgókkal mi a helyzet. Eredeti kérdésemmel már nincs kérdésem. Köszönöm újra válaszaitokat!

wers # 2021.06.23. 07:50

Mellesleg a szabálysértési eljárást nem a kormányhivatal folytatja le, persze hasznos megismerni a véleményüket.

wers # 2021.06.23. 07:48

Igen erről beszélünk itt egy ideje.

Ha lelépett, akkor már van, és meg kell állnia a járműnek. Ha 1 méterre még 50-nel megy, akkor nincs esélye, hogy meg tudjon állni. Szerintem. De akkor a gyalogosnak nem is szabad lelépnie, mert fájni fog. Ha az autósok 50-nel közelítik meg a zebrákat, akkor nincs sok lehetősége a gyalogosnak átkelniük. Oda születniük kell.

Nincs részletesen szabályozva, mennyivel kell megközelíteni a zebrát.

De ha jól emlékszem, akkor itt nem is ez volt a kérdés. Egyértelműen nem adott elsőbbséget a zebrán már rég ott haladó gyalogosnak.

justice007 # 2021.06.23. 07:07

"Megkérdeztük Dobókői Györgyöt, a Békés Megyei Kormányhivatal Békéscsabai Járási Hivatala Műszaki Engedélyeztetési, Fogyasztóvédelmi és Foglalkoztatási Főosztályának főosztályvezetőjét ezzel kapcsolatban.
...A tájékoztatásból az is kiderült, jogszabály szerint a kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt álló és várakozó gyalogossal szemben nincs elsőbbségadási kötelezettsége a jármű vezetőjének csak abban az esetben, ha a gyalogos lelépett a kijelölt gyalogos-átkelőhelyre."

forrás: https://www.beol.hu/…nak-1491355/

wers # 2021.06.23. 06:49

Igen, erről már beszéltünk.

Sajnos a gyalogosok is felelőtlenek. Az a különbség, hogy emberéletet visszaadni nem lehet. Sokszor a gyalogosok helyett kell gondolkodni az utakon.

a gyalogos átkelőhelyre minden körültekintés nélkül lép le úgy, hogy egy hatalmas bokor vagy fa takarásában van a járdán előtte

Ha egy bokor, fa veszélyhelyzetet teremt, azt jelezni kell az illetékeseknek. Közútkezelőnek, városüzemeltetőnek.

Lényeg, vigyázzuk egymásra.

Szomorú örökös # 2021.06.23. 06:07

wers

Olvassuk tovább a KRESZ-t

Te is olvasd tovább a 21. § szövegét:

21. § (6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről.

Kétségtelen, hogy elsőbbsége van, mégsem léphet le úgy, hogy mondjuk pl. takarásból lép be eléd féktávolságon belül. Pl. a gyalogos átkelőhelyre minden körültekintés nélkül lép le úgy, hogy egy hatalmas bokor vagy fa takarásában van a járdán előtte. Szándékosan nem járművet írtam - de akár egy buszmegállóban éppen álló busz még előfordulhat - mert a zebra után pont ezért tilos megállni közvetlenül a gyalogos átkelőhely után. Egy ilyen esetben nagy valószínűleg mindkét felet vétkesnek hoznák ki.

justice007 # 2021.06.23. 06:03

Köszönöm, hogy elmondtátok a véleményeteket! Szép nyarat és jó egészséget kívánok! :-)

Szomorú örökös # 2021.06.23. 06:01

justice007

Én úgy tudom, meg kell várni, hogy átérjen a túloldalra, ha jobbról jön és már elhaladt, mert bármikor meggondolhatja magát és visszafordulhat az autó elé. Vagyis amíg a zebrán van a lábacskája addig kuss van az autósnak.

Hát ezt sem teljesen jól tudod (még mindig ugyanaz a paragrafus):

21. § (6) A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti.

Szóval nem csak az autóvezetőkre van szigorú szabály, hanem a gyalogosokra is.
Max. annyi a különbség, hogy - sajnos - őket ritkábban vonják ezért felelősségre. :-(

Egy a lényeg, ha a gyalogos háta mögött elindulsz, azért lényegesen kevésbé fog büntetni a rendőr, mint ha előtte haladsz el.

justice007 # 2021.06.23. 05:52

Én úgy tudom, meg kell várni, hogy átérjen a túloldalra, ha jobbról jön és már elhaladt, mert bármikor meggondolhatja magát és visszafordulhat az autó elé. Vagyis amíg a zebrán van a lábacskája addig kuss van az autósnak.
Köszi a válaszokat. Hát én akkor is túlzásnak érzem a jogsis részt. Persze érthető a gyalogosok totális védelme.

wers # 2021.06.23. 05:51

A rövid időn belül másodjára elkövetett hasonló szabálysértést követően lesz az már 6 hónap is, nem csak 3.

:))) na, ne ítéljük el előre, amit még el sem követett. De jó, ha tudja, hogy lehetne ez rosszabb is.

Szomorú örökös # 2021.06.23. 05:48

wers

Utánképzés 6 hónap eltiltástól kell. 3 hónapnál nem.

A rövid időn belül másodjára elkövetett hasonló szabálysértést követően lesz az már 6 hónap is, nem csak 3.

Szomorú örökös # 2021.06.23. 05:47

wers

ha a gyalogos talpa leér a zebrára akkor már állni kell! Persze lehet ezt satufékkel is

Azért a zebráig még el szabad gurulni, ugye? :-D

wers # 2021.06.23. 05:46

Utánképzés 6 hónap eltiltástól kell. 3 hónapnál nem.

Szomorú örökös # 2021.06.23. 05:46

wers

inkább jellemző, hogy csak megy, körbe sem néz és lép is a zebrára, mert fontos üzit kell küldenie menet közben.

Na igen, ez a legborzasztóbb...vagy nézzük tovább, kerékpárral gurul át rajta úgy, hogy közben sms-t vagy messenger üzenetet ír. Én ezeket még súlyosabban büntetném, mint az autóst.

Szomorú örökös # 2021.06.23. 05:44

justice007

ha balról jön, senki nem áll meg, csak ha már nagyon kell

Ez max. akkor állja meg a helyét, ha járdasziget van a gyalogos átkelőhely közepén.
Ott tudomásom szerint nem igazán büntethet a rendőr ezért.

Ahogy elhalad az autó előtt, már elindul mindenki. Ugye? Senki nem várja meg, hogy átérjen.

Miért is várná meg? Már az elsőbbségadás megtörtént.

Egyértelmű, hogy hibázott, de ezért 3 hónapra bevonni a jogsit? Ezt érzem túlzásnak.

Nagyon sok gyalogos gázolás van évente pont a zebrán, ezért ilyen szigorúak a rend éber őrei. Ha az ismerősödnek nincs szerencséje, még akár előbb-utóbb utánképzésre is mehet drága pénzért és akkor nem csak 3 hónap lesz az, mert amíg az utánképzés nincs meg, addig a jogsit se kapja vissza.

wers # 2021.06.23. 05:39

Sőt, ha balról jön, senki nem áll meg, csak ha már nagyon kell. Ez a tapasztalat.

Rossz gyakorlat. Ezért a szigorú büntetés.

Nem hiszem, hogy javít a hangulatodon, de Németországban, Ausztriában sokkal szigorúbbak.

Ahogy elhalad az autó előtt, már elindul mindenki. Ugye?

Ez rendben van. Megadta az elsőbbséget, indulhat.

justice007 # 2021.06.23. 05:31

Pl.: jobbról jön a gyalogos. Természetesen megállok. Viszont: Hány autós várja meg, hogy átérjen a túloldalra? Ahogy elhalad az autó előtt, már elindul mindenki. Ugye? Senki nem várja meg, hogy átérjen. Sőt, ha balról jön, senki nem áll meg, csak ha már nagyon kell. Ez a tapasztalat. Egyértelmű, hogy hibázott, de ezért 3 hónapra bevonni a jogsit? Ezt érzem túlzásnak. Próbáltam kutakodni a neten, de sehol nem találtam jogsi elvételt, csak pénzbírság tételeket.

wers # 2021.06.23. 05:21

Nem vitatkozni akarok..... de! :)
Olvassuk tovább a KRESZ-t:

Magatartás a gyalogosokkal szemben
43. § (1) Kijelölt gyalogosátkelőhelyen a járművel a gyalogosnak elsőbbséget kell adni. Útkereszteződésnél a bekanyarodó járművel - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - elsőbbséget kell adni a gyalogosnak, ha azon az úttesten halad át, amelyre a jármű bekanyarodik.

(2) * Azt a helyet, ahol az (1) bekezdés értelmében a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.

Tehát, ha a gyalogos talpa leér a zebrára akkor már állni kell! Persze lehet ezt satufékkel is. Vérmérséklet szerint.

Nagyon sok esetben álltam meg úgy, hogy esze ágában se volt átmenni a gyalogosnak.

Nem vitatom, hogy így van, de az én tapasztalatom alapján a gyalogos leginkább azért áll meg a járda szélén, mert át akar kelni az úton. Sőt, szerintem inkább jellemző, hogy csak megy, körbe sem néz és lép is a zebrára, mert fontos üzit kell küldenie menet közben.

Szomorú örökös # 2021.06.23. 04:38

wers

Már akkor is meg kell állni, ha a járdán a zebra előtt tétován álldigál a gyalogos.

Nem akarlak elkeseríteni, de gyakorlatban ez max. a vezetési vizsga előtt van így. Nagyon sok esetben álltam meg úgy, hogy esze ágában se volt átmenni a gyalogosnak. Ő csak szimplán békésen álldogált ott. Mondtam is rá cifrákat rendesen, hogy szívassa azt, akire épp gondolok. Az átkelési szándékot határozottan jelezni kell. A gyalogosnak csakis a zebrán van elsőbbsége, nem előtte, nem utána, hanem rajta. A KRESZ ezt egyértelműen leírja:

21. § (7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van.

A kérdező esete viszont egyértelmű, ott már lelépett a gyalogos a zebrára, minden kétséget kizáróan nem teljesítette a kötelességét. Jogos volt a rendőrök bírságolása, vezetéstől eltiltása.

wers # 2021.06.23. 03:43

Gyalogátkelőhelyen áthaladt, nem vette észre, hogy tőle balról érkezve egy gyalogos már 2-3 lépést megtett a zebrán

Már akkor is meg kell állni, ha a járdán a zebra előtt tétován álldigál a gyalogos. Vezetés közben figyelni kell a forgalmat, a gyalogost kiemelten.

Nagyon nagyon enyhe büntetést kapott.

justice007 # 2021.06.22. 11:48

Üdv! Kedves ismerősömmel történt: Városban 1-1 sávos úton haladt, sávok mellet parkoló sávok. Gyalogátkelőhelyen áthaladt, nem vette észre, hogy tőle balról érkezve egy gyalogos már 2-3 lépést megtett a zebrán (az még a parkoló sáv ugye). Nos, a rendőrök megállították. 30.000 forint bírság. Ezt el tudja fogadni. Viszont 3 hónapra el akarják tiltani az engedélyhez kötött közúti jármű vezetésétől és azt mondták, hogy azért CSAK 3 hónapra, mert eddig nem volt szabálysértése soha. Mennyire jogos Kedves Fórumozók a jogsi elvétele 3 hónapra egy ilyen esetben? Nagyfoku baleseti veszélyességre hivatkoznak. Balról lelépett egy gyalogos a zebrára. Ennyi történt. Köszönöm előre is a válaszokat!

wers # 2021.06.22. 07:49

Nem. Kormányablakban. Bármelyikben. De az ügyedben bővebb felvilágosítást csak az illetékesben tudnak adni.

Vagy a rendőrségen. De ott is csak azt, hogy van-e korlátozás.

Úgy saccolom ennyi alapján, hogy nincs korlátozva.

nn223 # 2021.06.22. 07:09

Megtudom nézni valahol interneten, hogy jelenleg érvényes a jogosítványom? Ügyfélkapun vagy bárhol. Fellebbeztem a büntetés ellen, és most nem tudom járhatok e autóval, vagy sem.


Knf

wers # 2021.06.01. 08:21

Ez jó kérdés. Ha az orvosi érvényesség rendben akkor szerintem nem lehet akadálya, hogy postázzák. Mikor leadod kérdezd meg, régebben be kellett érte menni. Most nem normál eset van, esélyes, hogy kérésedre elküldik.