Magánokirat hamisítás?


bongyi80 # 2013.11.04. 20:17

Tisztelt Fórumozók!

A következő ügy megítélésében kérném segítségüket:

Ügyfelünknek pályázatírásra adtam árajánlatot emailben. Az ajánlat összege a pályázatban megjelölt nettó beruházási összeg 3 %-a volt.
Az ajánlat mellé csatoltan a szerződést, melyben a pontos összeget üresen hagytam, mivel a szerződés aláírásakor még nem volt ismert, hogy mekkora is lesz a pályázat beadásakor a nettó beruházási összeg.
Az emailben az szerepelt, hogy írja alá a szerződést, küldje vissza és majd a beruházási érték pontos ismeretében beírjuk abban az összeget.

Az ügyfél a szerződést aláírta,beszkennelte és megküldte nekem.

Ezután a pályázatot elkészítettük, az nyertes is lett, de sajnos az ügyfél "eltűnt", és eredetiben aláírt szerződést nem küldött nekem.
Így kénytelen voltam a szkennelt szerződést kinyomtatni, abba beleírni az összeget és így aláírni azt.

Mikor megtudtam, hogy nyert a pályázata, kiszámláztam neki az ajánlat alapján kiszámlázott díjat.

Ezután ő előkerült, de fizetni nem nagyon akart. Sikerült vele aláíratnom egy "szerződés módosítás" nevű dokumentumot eredetiben, melyben az szerepel, hogy elismeri a teljesítésünket és a számla összegét három részletben fizeti.
Ebből egy részletet el is utalt, de utána megint semmi.
A cége ellen felszámolási eljárást indítottunk, erre ő most azzal fenyegetőzik, hogy magánokirat hamisítás miatt feljelent.

Kérdésem, hogy valóban elkövettem-e ezt a cselekményt és ha igen, akkor mire számíthatok?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.04. 20:46

Nemigen.

bongyi80 # 2013.11.04. 21:00

Köszönöm!
Bővebben is kérhetném a válaszát?

ObudaFan # 2013.11.04. 22:37

Azt biztosan nem, mert ha hamis bizonyítékot csatoltál volna egy bírósági eljárásban, az egyébként sem ez lett volna, hanem hamis tanúzás.
Jelen esetben az egyetlen probléma, hogy kitöltötted ezt az összeget.

bongyi80 # 2013.11.05. 07:38

Az miért baj, ha beírtam utólag az összeget? Ajánlatban is ez szerepelt, illetve utána alá is írt az ügyfél egy szerződés módosítást, amiben elismerte az összeget.
Milyen vétséget követtem el az összeg beírásával?

Dr.Attika # 2013.11.05. 09:03

Azért, mert az Ön által utólagosan beírt összeg nem a másik fél szerződési akaratát tükrözi, kivéve, ha azt utóbb megerősítette.

bongyi80 # 2013.11.05. 10:21

Igen, utólag aláírt egy szerződés módosítás nevű dokumentumot, amiben az szerepel, hogy elismeri a teljesítésünket és hogy a korábban kiszámlázott összeget három részletben meg is fizeti.

Most nekem azt jelezte, hogy magánokirat hamisítás miatt akar perelni, az eredeti szerződés miatt.

Ebben az esetben kérdésem, hogy egy esetleges büntető perben mire számíthatok?

capisca # 2013.11.05. 11:09

Szerintem el sem jutsz a büntetőperig.

Bár a szerződések pontos tartalmát ismerni kellene a felek közötti levelezéssel. Miről tudott a leendő feljelentő és miről nem.

Ha tudta a pontos összeget és azt, hogy te írod be azt, akkor nem hiszem, hogy bíróság megállapítaná a hamis magánokirat felhasználásának vétségét.

bongyi80 # 2013.11.05. 11:18

Az összeget a szerződés kiküldése előtt telefonon is többször egyeztettük vele, illetve abba az emailbe, amiben az árajánlat és a szerződés sablon volt, beleírtuk, hogy az összeget a beruházási összeg pontos ismeretében írjuk majd be utólag a szerződésbe.
Szerepelt az emailben az is, hogy a beruházási összeg 3 %-a (+ÁFA) lesz majd ez az összeg.

ObudaFan # 2013.11.05. 21:24

Ha ez igazolható, akkor vélhetően nem lesz gond.

bongyi80 # 2013.11.06. 06:59

Az e-mail elegendő ennek igazolására? Plusz itt van a szerződés módosítás is.

ObudaFan # 2013.11.06. 14:46

Vélhetően, de azért látatlanban ezt nem lehet biztosan megmondani.

bongyi80 # 2013.11.06. 19:57

Köszi, ez érthető.
Amúgy ha ne adj Isten a bíróság azt állapítaná meg, hogy hamis tanúzást követtünk el, én, mint aláíró, illetve a felszámolást elindító ügyvezető milyen büntetésre számíthatnánk?

ObudaFan # 2013.11.06. 21:47

Úgy általában a polgári ügyben hamis tanúzás három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

bongyi80 # 2013.11.06. 21:51

Igen, ezt tudom, de ebben a konkrét esetben a gyakorlat szerint mi lehet a büntetés kb.?

ObudaFan # 2013.11.07. 15:34

Ebben a konkrét esetben vélhetően nincs bűncselekmény.

bongyi80 # 2013.11.07. 19:19

Remélem valóban így lesz!
Köszönöm a segítségeteket, mások okulására is majd berögzítem a további fejleményeket.

mogi # 2014.03.11. 14:29

Kedves Fórumozók!

Egy ismerősőm hamis magánokirat felhasználás gyanusítottja lett. Egy I. fokú építési engedélyezési eljárás megindulása előtt lehetőség volt nyilatkozattételre. Az építkezés szomszédok érdekeit sérti (egy nagy gazdaságot akarnak kertvárosban megvalósítani), ezért nemcsak a közvetlen szomszédok, hanem a fél utca (kb. 30 személy) egy nyilatkozatot aláírt. Az ismerősöm aláírt valaki helyett, és a nyilatkozatot benyújtották a hivatalhoz személyesen. Közben az önkormányzat/építési hivatal feljelentést tett. Tanuként minden aláírót behívtak, így az ismerősőmet is, és írásmintákat vettek. Jelenleg gyanusítottként akarják kihallgatni. Szándékosságról nem volt szó. Aki helyett aláírt egyetértett a nyilatkozattal.
Mire számíthat? Történt-e bűncselekmény? Milyen tételű büntetés jellemző ilyen esetben?

Előre is köszönöm a válaszokat.
Mogi

Agent Cooper # 2014.03.12. 09:58

Kedves mogi!

Sajnos ez szándékos bűncselekmény, pénzbüntetés várható.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

mogi # 2014.03.12. 12:06

Kedves Agent Cooper!

Köszönöm a hozzászólást. A jogszabályból én azt olvastam ki, hogy jog vagy kötelezettségre kell befolyással lenni a nyilatkozatnak. Viszont mivel 30-an aláírták, mindannyian saját kezűleg, és 31-dikként történt, hogy alírta valaki helyett (a beleegyezésével). Ezzel véleményem szerint 1 a 30 aláírás mellett nem befolyásolja érdemben a nyilatkozat célját.
Továbbá a hatóság a nyilatkozatot a döntéshozatalnál figyelmen kívül is hagyta, a későbbi építkeztést engedélyező határozatban nincs rá utalás sem. A nyilatkozat egyébként arról szól, hogy kérik az aláírók, hogy a döntésnél vegyék figyelembe a felsorolt szempontokat.
Ilyen esetben bíróságra is kerül az ügy? Vagy a pénzbírságot más is kiszabhatja? Milyen összegű lehet?

Köszönöm,
Mogi

Agent Cooper # 2014.03.12. 14:33

Kedves mogi!

A bűncselekmény így is megvalósult, viszont a bűnösség mértéke valóban csekély. Még az is lehet, hogy csupán próbára bocsátás lesz. A pénzbüntetés 30 ezernél kezdődik, itt biztos, hogy nagyságrenddel nem lesz nagyobb.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

mogi # 2014.03.12. 14:49

Nagyon köszönöm!

  1. A pénzbírság azt jelenti, hogy bíróságra kerül az ügy? Ki szabja ki?
  2. Mit jelent a próbára bocsájtás?

Elnézést a hülye kérdésért,de jogi fogalmakkal nem vagyok tisztában.

Köszönöm,
M.

Agent Cooper # 2014.03.12. 15:38

Kedves mogi!

  1. Igen (de nem pénzbírság hanem pénzbüntetés).
  2. Egyfajta feltételes elítélés, a bíróság a büntetés kiszabását próbaidőre elhalaszthatja.

Persze még az is elképzelhető, hogy csupán ügyészi megrovás lesz!

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

mogi # 2014.03.13. 15:12

Köszönöm!
És mi történik a kérdéses magánokirattal? Érvénytelen? Vagy mivel a 30-ból 1 aláírás (név felírás) nem valódi, így az eljárásban mellékletként megmarad, és kötelesek figyelembe venni?

Köszönöm,
M.

Agent Cooper # 2014.03.13. 15:17

Kedves mogi!

Érvénytelen, és most valószínűleg bizonyítási eszköz a büntetőeljárásban.

Üdvözlettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…