Megrovás - mivel jár?


vincedalma # 2010.01.12. 08:46

Tisztelt ObudaFan!
Köszönöm a válaszát.
Időközben olyan felvilágosítást is kaptam, hogy a munkáltatónak mérlegelési jogköre van az ilyen esetekben, tehát eldöntheti, hogy figyelembe veszi, vagy nem.
Erről tud valamit?
Üdv, VinceDalma.

ObudaFan # 2010.01.11. 11:00

Kizárónak nem kizáró, de a nemzetbiztonsági vizsgálat esetén koránt sincsenek kőbe vésett szabályok.

vincedalma # 2010.01.11. 08:43

Tisztelt Fórumozó Nő/Úr!
A Paksi Atomerőműben szeretnék munkát vállalni, de oda csak magasabb szintű erkölcsi vizsgálat után van felvétel, mint amit az erkölcsi bizonyítvány nyújt!( ha jól tudom „C“ típusú vizsgálat)
Azt szeretném kérdezni, hogy ha engem könnyű testisértésért a bíróság jogerősen MEGROVÁSBAN részesített, akkor még felvételben részesülhetek -e, vagy ez már kizáró ok?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv, VinceDalma.

Nick Name # 2005.02.09. 04:41

Nem.


Nick Name

marc # 2005.02.08. 20:55

Én azt szeretném kérdezni, ha valaki pénzbüntetést kap mondjuk bűnsegédletért/felbujtás ért, akkor az benne lesz e az erkölcsi bizonyitványban?

Hauptmann # 2005.01.14. 11:29

Köszönöm szépen mindenkinek a megnyugtató válaszokat. :)

hugo # 2005.01.13. 17:30

Kedves Ildiko 31,

a Nick általi értelmezés a helyes. Én nem az erkölcsi bizonyítványra gondoltam. De semmi gond, örvendek hogy sikerült tisztázni a kérdést.

Nick,

köszi a küzbelépésed.

Hugo

ildikó31 # 2005.01.13. 13:28

Kedves Nick!

Értettem, hogy a két év miatt irtál neki, de ő még (szerintem) azt is gondolta, hogy emiatt nem kap az illető „tiszta” erkölcsit! Kedves hugo, ha nem így van, elnézésedet kérem!


ildiko31

Nick Name # 2005.01.13. 13:21

Kedves Ildikó,

azt hiszem, félreértettél, én hugo-nak mondtam, hogy tévedett (amikor azt írta, hogy a megrovás két véig szerepel a nyilvántartásban). Sajnos, ezen a fórumon nincs "válaszfül", így nem tűnik ki automatikusan, mire regált az ember.

Elnézésed kérem! :)


Nick Name

Nick Name # 2005.01.13. 13:19

Kedves dirtride,

a próbára bocsátás nem büntetés, hanem intézkedés, tehát még a próbaidő tartama alat is kaphatsz erkölcsit.


Nick Name

Nick Name # 2005.01.13. 13:18

Tisztelt dr.joci,

nem bűncselekmények, hanem büntetések szerepelnek az erkölcsi bizonyítványban, mégpedig

  • felfüggesztett szabadságvesztés esetén a próbaidő leteltéig,
  • gondatlan vétség miatt kiszabott szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltésének, illetőleg végrehajthatósága megszűnésének napjáig;
  • szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meg nem haladó szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő három év elteltéig;
  • szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meghaladó, de öt évnél nem hosszabb szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő öt év elteltéig;
  • szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, öt évet meghaladó, határozott tartamú szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő tíz év elteltéig.

Nick Name

ildikó31 # 2005.01.13. 12:51

Kedves Nick Name!

ha valaki csak sima erkölcsit igényel, abban a megrovás egy percig sem lesz benne
Én is így gondoltam, azért kérdeztem hugo-t, hogy olvasta. A kérdés az erkölcsi bizonyítványra vonatkozott! (Kaphat-e erkölcsit?)


ildiko31

dirtride # 2005.01.13. 09:58

Hello Nick Name! Azt szeretném kérdezni, bár nem kapcsolódik a topik címéhez, h próbára bocsájtást esetén kaphatok erkölcsit, illetve szerepelni fog-e az erkölcsimben? Ha kaphatok akkor a próbaidő alatt is vagy csak annak letelte után? Magyarul el tudok majd menni olyan helyre melózni a próbaidő alatt ahol kérnek erkölcsit? Előre is köszönöm a válaszod! Helló!

dr.joci # 2005.01.13. 09:04

Tisztelt Nick Name!Érdeklődni szeretnék,hogy akkor pontosan mely cselekmények szerepelnek a polgári életben használatos erkölcsi bizonyítványban?Köszönettel:dr.joci

Nick Name # 2005.01.13. 04:40

Annyiban tévedtél, hogy nem két, hanem három évig tartják nyilván:

16.§ /1/ bek. g) a megrovásban részesítettek, illetve azok esetén, akiknek terhére az egyes különleges eljárások között meghatározott elkobzásra irányuló eljárás során elkobzást alkalmaztak, a határozat jogerőre emelkedésétől számított három évig.

Ez viszont nem azonos a polgári életben használatos erkölcsi bizonyítvánnyal, tehát ha valaki csak sima erkölcsit igényel, abban a megrovás egy percig sem lesz benne.


Nick Name

hugo # 2005.01.12. 23:19

Nick Name, ha benézel a forumra légyszi, javíts ki ha nem jól tudom.
Üdvözlettel, Hugo .

hugo # 2005.01.12. 23:07

Hirtelen ennyit tudnék beírni:
1999. évi LXXXV. törvény a bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról

I. Fejezet
7§ A bűnügyi nyilvántartás tartalmazza annak a személynek (a továbbiakban: nyilvántartott) az adatait,

  1. akivel szemben a bíróság jogerősen a Büntető Törvénykönyvben (a továbbiakban: Btk.) meghatározott büntetést szabott ki vagy intézkedést alkalmazott;
  2. akire vonatkozóan az ügyész a vádemelést elhalasztotta vagy megrovást alkalmazott;.

II. Fejezet
A BÛNTETTESEK NYILVÁNTARTÁSA
10. § (1) A bűntettesek nyilvántartása tartalmazza

  1. a nyilvántartott természetes személyazonosító adatait [családi és utóneve(i), nők esetében leánykori családi és utóneve(i), neme, születési helye és ideje, anyja leánykori családi és utóneve(i)], személyi azonosítóját, előző családi és utónevét, állampolgárságát, lakóhelyét;
  2. a jogerős ítélet; a megszüntető végzés; a kegyelem folytán a nyomozást megtagadó, a feljelentést elutasító, illetőleg a nyomozást megszüntető határozat; megrovás esetén a nyomozást megtagadó, illetve megszüntető határozat; a vádemelés elhalasztásáról szóló határozat; illetőleg felmentés esetén a vád szerint
  3. a megrovást alkalmazó ügyészség megnevezését, határozatának számát és keltét;
ildikó31 # 2005.01.12. 14:10

Kedves hugo!

Ezt melyik jogszabályban olvastad?


ildiko31

hugo # 2005.01.11. 15:06

Azért azt még hozzá kell fűzni, hogy az intézkedéstől (megrovástól) számított 2 évig szerpelni fog a bünügyi nyilvántartásban.

ildikó31 # 2005.01.11. 12:14

csupán egy ajnye-bejnye
azért, mert nincs?

Így van!
Azért a párodnak ezt már illene tudni. A megrovás az nem büntetés, hanem intézkedés!


ildiko31

Hauptmann # 2005.01.11. 11:34

Ezt én is tudom, de a "az elkövetőt felhívja, hogy a jövőben tartózkodjék bűncselekmény elkövetésétől" szöveg azt jelenti, hogy nincs semmi következmény, csupán egy ejnye-bejnye, és minden mehet a régiben?

Nem rólam van szó, hanem a páromról. Két és fél éve jár az egyetemre. Szétkerestük a cd jogtárat, de konkrét utalást a megrovás hátrányaira nem találtunk. Ezek szerint azért, mert nincs is?

ildikó31 # 2005.01.11. 11:28

A megrovás
71. § (1) Megrovásban kell részesíteni azt, aki a cselekménye társadalomra veszélyességének csekély foka (28. §) vagy csekéllyé válása (36. §) miatt nem büntethető.
(2) Megrovásban részesíthető az is, aki a cselekménye társadalomra veszélyességének megszűnése (36. §) miatt nem büntethető, vagy akinek a büntethetősége a törvényben meghatározott egyéb okból [32. § e) pont] szűnt meg.
(3) A megrovással a hatóság rosszallását fejezi ki, és az elkövetőt felhívja, hogy a jövőben tartózkodjék bűncselekmény elkövetésétől.

Mióta jársz jogi egyetemre?


ildiko31

Hauptmann # 2005.01.11. 10:13

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem. Ha egy büntetőper során valaki megrovásban részesül, az milyen hátrányokkal jár a későbbiekre nézve? Kaphat-e erkölcsit, folytathatja-e (jogi) egyetemi tanulmányait? A megrovásnak mennyi az elévülési ideje?

A válaszokat előre is köszönöm!