Gyalogúton közúti veszélyztetés


Chilly # 2014.08.26. 07:31

Kedves Groszfater!
Mire alapozza a megjegyzését?
A munkaviszonyomnak mi köze az esethez?
Az általános utálaton kívül, milyen érvei vannak?
Ismer engem, hogy így vaktában "osztja az észt"?
További szép napot!

groszfater@gmail.com # 2014.08.25. 23:20

rendőrségtől, amelyben engem jelentettek fel közúti veszélyeztetés miatt, amin őszintén szólva meglepődtem.

Én drukkolok azért, hogy a munkaviszonyodat is szüntessék meg, mert nem itt a helyed !!!

Chilly # 2014.08.25. 22:55

Kedves Capisca!
Köszönöm a véleményt, bár néhol nekem más az elképzelésem erről.
Az eset velem történt meg és a motoros volt, aki elhúzott a helyszínről.
Mivel elég negatív a megítélése a közterület-felügyelőknek, így nem akartam egyesszám első személyben fogalmazni.
A kérdésekre én is tudtam/sejtettem a választ, de azért kérdeztem rá, mert ma kaptam egy levelet a rendőrségtől, amelyben engem jelentettek fel közúti veszélyeztetés miatt, amin őszintén szólva meglepődtem.
A magam részéről úgy gondolom, hogy az intézkedésem szakszerű volt, csak elkövettem én is hibát azzal, hogy nem szemben álltam a motorossal, úgy, hogy a motor kereke a lábaim között legyen, mert ekkor nem kerülhetett volna ki...

Véleményem # 2014.08.25. 21:05

Cserbenhagyás

239. § Ha a közlekedési balesettel érintett jármű vezetője a helyszínen nem áll meg, illetve onnan eltávozik, mielőtt meggyőződne arról, hogy valaki megsérült-e, illetve az életét vagy testi épségét közvetlenül fenyegető veszély miatt segítségnyújtásra szorul-e, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Közúti veszélyeztetés

234. § (1) Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton más vagy mások életét vagy testi épségét közvetlen veszélynek teszi ki, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

capisca # 2014.08.25. 13:49

Kedves Chilly!

Mi a gyalogút? A KRESZ szerint a gyalogút a gyalogosok közlekedésére szolgál; jármű közlekedése a gyalogúton tilos.
Akkor mit kereset ott egy motoros?

Intézkedésre jogosult közterület-felügyelő megállíthat-e gyalogúton közlekedő motorost?
Igen, főleg, hogy a motoros gyalogúton megy, ami meg nem járművek közlekedésére szolgál.

Ha a motoros megállás után - az intézkedést kikerülve - elmenekül a helyszínről, akkor a felügyelő visszatarthatja-e?
Igen.

Ha a visszatartás során baleset történik, fennáll-e közúti veszélyeztetés?
Intézkedés jogosságától függ szerintem, ha jogos akkor nem. De erre más pontosabb választ ad.

Ha a baleset után a motoros elmenekül a helyszínről, hátrahagyva a sérült felügyelőt, akkor cserbenhagyásnak minősül-e?
Nem.

a felügyelő elmarasztalható-e közúti veszélyeztetésért?
Nem, főleg, hogy gyalogúton történt az esemény-

Chilly # 2014.08.25. 13:31

Tisztelt Jogászok!
A következő ügyben szeretném kikérni a véleményüket:
Két hete, az V. Váci utcában a gyalogúton egy motoros futár közlekedett. A gyalogosok közül - vele szemben - kilépett egy közterület-felügyelő, aki megállította.
A motoros hirtelen gázt adott és a felügyelőt elsodorva/elrántva pár méter után felborult.
Miután a felügyelő felkászálódott a motorról, amire ráesett, a motoros visszaült a motorra és megpróbált elmenni a helyszínről. A felügyelő megragadta a futár dobozát, de az a kezében maradt, mert a motoros nagy sebességgel elszáguldott a helyszínről.
A felügyelő lábán zúzott sérülések keletkeztek, a karján több vérző vágásnyom is volt. Később kijöttek a rendőrök, majd egy mentő, amely elszállította a sérültet.

A kérdéseim a következők:

  • Intézkedésre jogosult közterület-felügyelő megállíthat-e gyalogúton közlekedő motorost?
  • Ha a motoros megállás után - az intézkedést kikerülve - elmenekül a helyszínről, akkor a felügyelő visszatarthatja-e?
  • Ha a visszatartás során baleset történik, fennáll-e közúti veszélyeztetés?
  • Ha a baleset után a motoros elmenekül a helyszínről, hátrahagyva a sérült felügyelőt, akkor cserbenhagyásnak minősül-e?

és végül: a felügyelő elmarasztalható-e közúti veszélyeztetésért?
Válaszukat előre is köszönöm!