reintegrációs őrizet


folyami géb # 2016.02.08. 05:40

Nézze Alexa, ha az igaz, amit írt, azaz hogy a párját 2015. október 21-én ítélték el, és 28-án már újabb garázdaságot követett el, akkor bizony különös visszaeső. Hacsak nem volt az első szabadságvesztés eredetileg felfüggesztett, de ezt nem írta.

A jó magaviselet pedig alap a reintegrációs őrizethez, de a törvény előír bizonyos feltételeket és kizáró okokat. Ha a feltételek nem állnak fenn, vagy a kizáró okok valamelyik fennáll, akkor - ebből a szempontból - hiába a jó magaviselet. Ide másolom a törvényszöveget, ebből maga is eldöntheti, szóba kerülhet-e egyáltalán a reintegrációs őrizet.

Tehát a törvény szerint annak engedélyezhető reintegrációs őrizet,

  1. akit első alkalommal ítéltek végrehajtandó szabadságvesztésre,
  2. akit nem a Btk. 459. § (1) bekezdés 26. pontjában meghatározott személy elleni erőszakos bűncselekmény miatt ítéltek el,
  3. aki öt évet meg nem haladó tartamú szabadságvesztését fogház- vagy börtönfokozatban tölti, és
  4. aki a reintegrációs őrizetbe helyezést vállalja.

Viszont még a fenti esetekben sem engedélyezhető a reintegrációs őrizet, ha

  1. az elítélttel szemben további szabadságvesztést kell végrehajtani,
  2. az elítélttel szemben folyamatban lévő büntetőügyben elrendelt előzetes letartóztatását a szabadságvesztés végrehajtásának idejére megszakították,
  3. a fogvatartása során engedélyezett reintegrációs őrizetet az elítéltnek felróható okból megszüntették,
  4. az egy évet meg nem haladó tartamú szabadságvesztésből legalább három, egy évet meghaladó tartamú szabadságvesztésből legalább hat hónapot nem töltött le,
  5. a megjelölt lakás az elektronikus távfelügyeleti eszköz elhelyezésére alkalmatlan.
Alexa09 # 2016.02.08. 03:56

Köszönöm válaszát!a papírra úgy van írva,nem vissza eső de speciális bűnismétlő! Ahol most van jelenleg Sándorházán börtönben sok olyan kapta már meg ezt az őrizetet már csak a jómaga viselet miatt is úgy hogy ha eljön az ideje megprobálkozunk vele!a fokozatváltásba is nagyon bízunk!Át szeretné onnan most helyeztetni magát közelebb hozzánk Tiszalökre..ehhez kérvényt pontosan hogy kell megírni?

folyami géb # 2016.02.07. 20:22

Még azt nem, hogy a 8 hónapot miért kapta, de most már nem is kell. Nem éppen rózsás a helyzet, mert ebből reintegrációs őrizet nem lesz: az összbüntetésből azért nem, mert van "várakozó" elítélés, a 2 év meg már nem első elítélés. Ráadásul most már látom, a 2 év miért nem szerepel az összbüntetésben, és ott már különös visszaeső is az elítélt (ezért nem nagyon hiszem, hogy az fogház lenne, bár nem kizárt, de inkább börtön lesz az). De a legrosszabb, hogy abban az ügyben már feltételes sincs.

Úgyhogy előbb ezt a 2 évet fogja tölteni szerintem, ahol maximum fokozatváltásban lehet gondolkodni 8 hónap kitöltése után.

Alexa09 # 2016.02.07. 16:53

Még azt elfelejtettem leírni,hogy az 1év2hónap börtönt úgy kapta,hogy őt támadták meg csoportosan és mivel visszaütött ezért neki is garázdaságnak vették

Alexa09 # 2016.02.07. 16:49

2015.10.28-tól tölti büntetését előzetessel

Alexa09 # 2016.02.07. 16:47

Korábban nem volt még börtönben! a 8hónap fogház 2014.02.10-én lépett jogerőre az 1év2 hónap 2015.10.21-én lépett jogerőre garázdaság mind a két ügy és most 2015.10.28-án elkövetett garázdaság miatt kapott 2016.01.19-én 2 év fogházat jogerősen! a 8hónap és az 1év2hónap már bíróságon van összbüntetésbe foglaláson és még 2/3 kedvezményt kapott! nem tudom most mindent leírtam-e?

folyami géb # 2016.02.07. 16:09

A válaszhoz minimum tudni kellene még

  • volt-e korábban végrehajtandó szabadságvesztésre ítélve,
  • mikor lett jogerős a 8 hó fogház és az 1 év 2 hó börtön,
  • és mi miatt kapta ezt a két büntetését.
Alexa09 # 2016.02.07. 08:08

Jónapot! Abban szeretnék segítséget kérni,hogy a párom jelenleg börtön büntetését tőlti leírnám az ítéleteit és ebből kifolyólag mikor várható a szabadulás?! Reintegrációs őrizetet kérhet-e ha eljön az ideje? Van egy 8hónap fogház jogerős, 1év2hónap börtön jogerős ezt a kettőt most foglalják összbüntetésbe és van 2év fogház 2016 Január 19-én lépett jogerőre! Jelenleg börtönbe van már 2015.10.28-napjától előzetesbe azt is beleszámolják! Folytatolagosan elkövetett Garázdaság! 2/3 kedvezményt kapott! Kb 7hónap múlva kérni fogja a fokozat váltást! mennyi várható így neki?

Ronyte87 # 2016.02.05. 10:18

Kedves folyami géb!

Köszönöm a választ, mindenképp utána járok majd ezeknek.

folyami géb # 2016.02.05. 05:54

Kedves Ronytell,

azért az első- és a másodfokú ítélet másolatát magánál tarthatná, és akkor az egyszerűbb kérdéseire - szerintem azok is ilyenek, amiket feltett - gyorsabbban kaphatna választ. Még egyszer mondom: a bűnszervezetben elkövetés és a 2/3-os feltételes nem szerepelhet egy ítéletben, ugyanarra a vádlottra vonakozóan, mert a Btk. 38. § (4) bekezdés c) pontja szerint nem bocsátható feltétles szabadságra, aki a bűncselekményt bűnszervezetben követte el.

Bízzunk benne, hogy erre rosszul emlékszik.

Az egyébbként elmondható, hogy legkorábban a kitöltés vagy a feltételes szabadásgra bocssátás előtt hat hónappal lehet valakit reintegrációs őrizetbe helyezni.

Tehát a megadott adatok alapján, ha a feltételes kapcsán írtak a valósak, akkor 2017. július elején kerülhet haza a párja reintegrációs őrizetbe, majd 2018. januártól feltételes szabadságra.

Ha a bűnszervezet az igaz, akor nincs feltételes, reintegrációs őrizet legfeljebb 2018. júliustól, de reméljük nem így van.

Ezeket megelőzően csak fokozatváltást és evszt-t kérhet majd 2017.januárjában. Ha bűnszervezet volt, akkor csak evsz-t.

És még egy: Ön nem kérvényezhet semmit, csak maga az elítélt vagy a védője.

Jó lenne először is ezt a bűnszervezet kérdését tisztázni.

Ronyte87 # 2016.02.04. 20:46

Kedves Dr.Attika!
A fórumokat olvasva itt a legelső dolog ami feltűnt, hogy hiába van az embernek esetleg ügyvédje, attól még kaphat másabb választ a kérdéseire, ami esetleg új perspektívákat vet fel és segíthet.. Nem támadásból írom ezt, félreértés ne essék; de az ember hiába készül fel egy ilyen dologra, erre sem lehet úgy igazán.. Én pedig igyekszem minél több oldalról megközelíteni, hátha sikerül olyan dologra bukkannom, ami segíthet. Hiszen nincs olyan, aki mindent tudna... ergo több nézőpont segítőbb.. Mindenesetre köszönöm a válaszát, természetesen az ügyvéd fog mindent intézni, amint sor kerül arra, hogy szerződjünk...

Kedves folyami géb!

Köszönöm, h megtisztelt válaszával. A szabadlábra helyezés csak kérdésként merült fel bennem, sajnos nem emlékszem a leírt ítélet minden mondatára, a papírok pedig jelenleg az ügyvédnél vannak, így nem tudom pontosan bemásolni Önnek, de 80%-ban azt mondanám, hogy bűnszervezet volt a használt szó benne.
Igyekszem persze mihamarabb eljutni az ügyvédhez is persze, de mint sejthető, sajnos nem én vagyok az egyetlen ügyfele, így várnom kell, de a tétlenség is megöl, és hogy nem tudom mit tehetnék. Vagy esetleg mi a legkorábbi időpont, amíg ki kell bírnom idekint, nélküle...

folyami géb # 2016.02.04. 19:55

Kedves Ronyte87.

én viszont szívesen válaszolok, de ahhoz pontos adatokat kellene kapni. A kérdésében máris van két dolog, ami egymást kizárja, tehát egyszere nemm lehet igaz. Ha a párja bűnszervezetben követte volna el a csalást, akkor egyáltalán nem lenne feltételes szabadságra bocsátható. Ha mégis bocsátható feltételes szabadságra, akkor viszont nem bűnszervezetben elkövetést állapítottak meg a terhére. Nem bűnszüvetségről van szó váletlenül? Óriási különbség!

Addig is előlegbe egy megfejtés: evsz = enyhébb végerhajtási szabályok. Aki ilyenben részesül, az börtön vagy fogház fokozatban, de enyhébb szabályok között töltheti a büntetését, szabadabban élhet benn is, és könnyebben/gyakrabban mehet haza.

Dr.Attika # 2016.02.04. 19:26

Kedves Ronyte87!
Ha a meghatalmazott ügyvéddel megkötötték a megbízási szerződést, akkor bízzák rá magukat. Nem kell Önnek fórumokon kutakodni, mert nem fogja megérteni. A szakember el fogja végezni a dolgát.
Jusson eszébe az a mondás, hogy "Kocsis dolga a lóhajtás."

Ronyte87 # 2016.02.04. 17:45

Kedves Ügyvéd úr/hölgy!

Párom 3 év börtönbüntetést kapott, ebből 2/3-os kedvezménnyel 2 évet kell letöltenie (bírósági végzés alapján). Ebből még lejön egy hónap előzetesben töltött idő, tehát összesen 23 hónapot kell letöltenie.
Ezt meg is kezdte 02.02-án, és a kérdéseim a következők lennének:

  • Kérhetek-e részére fogháziasítást?
  • Reintegrációs őrizetre van-e lehetőség? (Első bűntény, bűnszervezetben elkövetett csalás)
  • Felfüggesztést,vagy szabadlábrahelyezést vagy bármit kérvényezhetek-e, hogy minél hamarabb itthon lehessen?

(5 éve húzódott az ügy, mire másodfokon jogerős ítélet született - ezalatt törvénytisztelő állampolgárként dolgozott, élt, nem tudom, hogy ez segíthet-e?!)

  • Olvastam "EVSZ" rövidítést, amit nem sikerült megfejtenem, ez mit takar?

Igyekeztem az összes oldalt átolvasni, hogy ne ugyanazt a kérdést tegyem fel esetlegesen, remélem ez sikerült.
Ettől függetlenül tele vagyok kérdésekkel, eléggé bonyolult számomra ez a jogi világ - természetesen ügyvéddel való kapcsolat felvétele folyamatban van, de 2 napja csak fórumokat és cikkeket olvasok, és már teljesen összezavartam magam. Jó lenne addig is tudni valamit, hogy mik a lehetőségeim.

Megtisztelő válaszukat és segítségüket előre is köszönöm szépen!

folyami géb # 2016.02.02. 17:10

Azt köszönöm. Jogi kérdésre viszont szívesen válaszolok.

gigi0064 # 2016.02.01. 19:45

Értem,az inkognitodat megtartani kívánod......tiszteletben tartom és nem hozlak kellemetlen helyzetbe,kellemetlen kérdésekkel

folyami géb # 2016.02.01. 18:47

Khm... legyen ezen jótékony spongya. :)

gigi0064 # 2016.02.01. 16:35

Kedves folyami géb,ezt én 1 szóval nem mondtam,sőt,úgy tűnt számomra,otthonosan mozogsz jogi területen.....talán bizony ügyvéd vagy.......? :)

folyami géb # 2016.02.01. 16:13

Akkor tán mégsem én vagyok a tájékozatlan... :)

gigi0064 # 2016.02.01. 08:36

Így van,arra október 6.-a kapcsán kaptunk"ígéretet",a mai napig várjuk.....

folyami géb # 2016.02.01. 05:23

Ja tudom, mint ahogy az amnesztia is úgy 1-2 havonta előbukkan. Utoljára meg 25 éve volt.

gigi0064 # 2016.01.31. 20:05

Pedig igen,felvetődött ennek a lehetősége,reméltem,hogy nagyobb tájékozottsággal bírsz ebben a témában.

folyami géb # 2016.01.31. 16:41

Erre jelenleg sajnos jogszabályi lehetőőség, és én nem tudok arról, hogy ilyen egyáltalán tervben lenne.

gigi0064 # 2016.01.31. 08:57

Ok,értem már,a név miatt semmi gond,annyit kívánok hozzáfűzni,mi a kártérítési ügy kapcsán gondolkodtunk ebben,mivel az állam a mai napig nem oldotta meg a tarthatatlan körülményeket és,csak pénzbeni kártérítést nyújt visszamenőleg,azonban az szóba került,hogy ennek megoldására házi őrizet lehetséges,már azt is hallani véltük,hogy a lábbilincset meg kell fizetnünk,ami természetesen nekünk magától értetődő lenne,csak a még hátralévőt,ha szigorú szabályok szerint is,de mégis,otthon,velem tölthetné le!

folyami géb # 2016.01.30. 10:12

A nevelirasert bocs, mobilról írok.