Hol van ez a KRESZ - ben?


Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.17. 16:09

+1

gerbera317 # 2014.11.17. 15:59

Itt 2 kérdéskör keresztezi egymást:
1) hol mehet át a gyalogos,
2) hol van ezek közül elsőbbsége.

A 21. § (5) idézése önmagában eleve kevés. A helyzet teljes elemézéséhez kell a 21. § (5) a) pont, ugyaninnen az (7) bekezdés, a 35. § (2), valamint a 43. § (1)-(4) bekezdések. Ezekből áll össze a teljes, hézag nélküli kép.

Gerilege kiválóan foglalta össze a helyzetet, de kellett hozzá még efi99 kiegészítése. Ezeket követően dr. Jégember hozzászólása értelmezhetetlen, de efi99 legutolsó beszólása is, holott éppen ő az, aki feltette az i-re a pontot.

efi99 # 2014.11.17. 15:31

Az értelmezés a nem tuti.
És mivel ezek szerint nem egyértelmű az értelmezés, ezért kresz sem...

Dr. Jégember # 2014.11.17. 15:21

A KRESZ-ből idéztem, tehát az a tuti. :)

Dr. Jégember

efi99 # 2014.11.17. 13:23

Te sem pontosan írtad (3.eset)
Ugyan hogyan menjen a járdaszigetre, ha a zebra ugyan a közelben van, de nem érinti, gyalogoljon a síneken még 50 métert?
Helyesen:
ha van járdasziget és van zebra, ami csatlakozik a járdaszigethez, akkor a járdaszigetre ott kell átmenni.

gerilege # 2014.11.17. 13:04

Három fő eset van jelenleg

  • ha nincs járdasziget, akkor az úttestre van leszállás, és a legrövidebb úton kell átmenni, és elsőbbsége van, illetve amúgy sem mehet ott addig autó.
  • ha van járdasziget, de nincs zebra, akkor akárhol át lehet menni a legrövidebb úton, a gyalogosnak nincs elsőbbsége, de a járművezetőknek fokozott figyelemmel kell lenni ilyen helyen.
  • ha van járdasziget és van a közelben zebra, akkor ott kell átmenni. Ekkor a villamossíneken is csak a zebrán lehet átmenni. A járművezetőkre vonatkozó fokozott figyelem itt is érvényes.
efi99 # 2014.11.17. 09:46

Csakhogy ez alapján sem lehet átszaladgálni, ha a zebra eléri a járdaszigetet. Szerintem.
Márpedig a kérdező nyilván erre gondolt, hiszen egyébként egy bármennyire közel lévő zebra sem ér semmit, ha a járdaszigetet nem érinti, a kérdésben pedig az is benne volt.

Dr. Jégember # 2014.11.17. 04:59

KRESZ 21.§. (5). bek. a. pont

"5) A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelőhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelőhely nincs,

  1. lakott területen levő főútvonalon az útkereszteződésnél (a járda meghosszabbított vonalában), valamint a menetrend szerint közlekedő jármű megállóhelyén levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között (a járdasziget teljes hosszában),

.......
mehet át."

Üdv:
Dr. Jégember

holex # 2014.11.17. 00:31

Anno, amikor vezetni tanultam, volt egy olyan szabály, hogy ha az úttest közepén halad a villamos és ezáltal ugyebár a villamos megálló is az úttest közepén van, akkor a megálló és az ahhoz közelebb eső járda között a megálló teljes hosszában át lehet kelni (még akkor is ha van zebra a közelben), de nincs elsőbbsége a gyalogosnak a járművekkel szemben. Kerestem ezt a szabályt a KRESZ-ben, de nem találom. Azóta megváltozott a dolog?