hálapénz elfogadás bűncselekmény?


Dr.Attika # 2015.04.28. 06:11

Hogy szemléltessem a különbséget. A háziorvos gazdasági társaságban végzi gyógyító szolgáltató tevékenységét. A beteg részére szolgáltat, igaz annak díját a társadalombiztosító fizeti meg.
Ha külön anyagi juttatást fogad el, akkor a Btk. 291.§ rendelkezésébe ütközik a cselekménye.

291. § (1) Aki gazdálkodó szervezet részére vagy érdekében végzett tevékenységével kapcsolatban jogtalan előnyt kér, avagy a jogtalan előnyt vagy ennek ígéretét elfogadja, illetve a rá tekintettel harmadik személynek adott vagy ígért jogtalan előny kérőjével vagy elfogadójával egyetért, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Az alkalmazott orvos esetében az utólag adott hálapénzt a borravaló speciális formájaként kell felfogni, mert azt nem a gazdálkodó szervezetnek adják.

noilar # 2015.04.27. 22:41

Köszönöm a választ, ez nagyon nem jó hír :(


noilar

Dr.Attika # 2015.04.27. 12:58

Háziorvos esetén előre és utólag is bűncselekmény, mert nem alkalmazott orvos.

noilar # 2015.04.27. 10:35

tudja valaki, hogy háziorvosi praxis esetén milyen szabályzat rendelkezhet a hálapénz elfogadásról?


noilar

noilar # 2015.04.15. 10:33

Kedves Agent Cooper!

Háziorvos (Családorvos) esetén milyen szabályzatot kell figyelembe venni?

Kedves Egyjogász!

A morális részét értem, csak sajnos ha ügy van akkor jogszabályokat fogják alkalmazni.

Köszönöm a válaszokat!


noilar

Egyjogász # 2015.04.13. 13:04

Ha én pl. egy műtét után önként adok az orvosnak egy bizonyos összeget (ajándékot), mert tényleg nagyon hálás vagyok neki, az már miért lenne vesztegetés?

Szerintem nagy különbség van az "elvárt", netán "kikényszerített" hálapénz (amely akkor szerintem már nem is hálapénz) és a valóban hálából adottt pénzbeli vagy más ajándék között.

Agent Cooper # 2015.04.13. 12:31

Tisztelt noilar!

Attól függ, hogy az egészségügyi intézmény SZMSZ-e megengedi-e vagy sem. Ha nem, akkor bűncselekmény (vesztegetés elfogadása).

Tisztelettel: Agent Cooper


védelem és sértetti képviselet
e-mail: bartas@bartinfo.hu
http://frzs.hu/hir.php?…

noilar # 2015.04.12. 16:14

Sajnálatos módon felmerült ez a kérdés, és fontos lenne egy adekvát válasz. :(


noilar