"előttemező tanúk" utólag írnak alá


ObudaFan # 2015.05.13. 18:27

Hát, azért szerintem lehet az is hamis, aminek a bizonyító ereje van hamisan feltüntetve. Szerintem.

furthermyself # 2015.05.12. 12:12

És ha még valótlan tartalmúnak is minősülne, az okiratot nem "jog vagy kötelezettség létezésének, megváltozásának vagy megszűnésének bizonyítására" használták fel.

furthermyself # 2015.05.12. 12:00

Én is erre gondoltam először (tegyük fel, hogy a tanúk és az aláíró sosem találkoztak), de ahogy én látom a Btk. kommentár alapján, a szóban forgó magánokirat se nem hamis, se nem hamisított, se nem valótlan tartalmú. És nem tudom, hogy ilyenkor vajon egyszerűen az okirat bizonyító erejének hamis színben való feltüntetésének van-e büntetőjogi jogkövetkezménye. De lehet, hogy valami teljesen rossz vonalon kezdtem el gondolkodni...

ObudaFan # 2015.05.12. 11:35

A tanú akkor is aláírhat, ha az aláíró nem előtte ír alá, csak előtte elismeri a sajátjának az aláírást. HA itt még ez sem igaz, akkor szerintem megvalósul a hamis magánokirat felhasználása.

furthermyself # 2015.05.12. 11:23

Azt szeretném kérdezni, hogy büntetőjogilag minek minősül, ha egy nyomtatványon megtett nyilatkozatot az aláíró aláírva postán eljuttat az illetékeshez, ahol úgymond utólag tesznek rá két tanút, majd ezt az okiratot mint teljes bizonyító erejű magánokiratot felhasználják egy olyan eljárásban, ahol törvény kifejezetten teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot követel meg.