Társtettesség esetén egyéni mérlegelés


frqt # 2016.02.03. 23:25

Tisztelt fórumozók!

A társtettesség fogalmával már többnyire tisztában vagyok, a büntetés kiszabása terén lennének kérdéseim.

Társtetteség esetén ugye mindenki ugyan azért a tettért felel, függetlenül a bűnösség fokától, viszont ebbe beletartozik az is, hogy mindenki ugyan azt a büntetést kapja? Vagy van helye az egyéni súlyosbító/enyhítő körülményeknek?

Tegyük fel, hogy van egy 5 fős csoport, és súlyos testi sértést követnek el, mindannyian társtettesi minősítésben. Amennyiben közülük 4 büntetlen előéletű (és esetükben más enyhítő körülmények is fennállnak), egy pedig korábban már volt elítélve erőszakos bűncselekményért, akkor 5 elkövető esetében külön-külön mérlegelik az enyhítő körülményeket?

Lehetséges az, hogy eltérő büntetést kapjanak, vagy minden esetben megegyezik a kiszabott büntetés is?

Amennyiben igen, akkor előfordulhat az, hogy a 4 büntetlen, enyhítő körülményekkel rendelkező elítélt az 5. előélete miatt sokkal komolyabb büntetést kapjon, mint ami az esetükben indokolt lenne, esetleg fordítva?

Erre nem találtam konkrét választ, és míg a józan ész azt sugallja, hog individuálisan kell értékelni a körülményeket a kiszabásnál, sajnos másképp hallottam.

Nagyon fontos lenne választ kapnom erre, előre is köszönöm!