fiatalkorú - rablás


Öreg Tölgy # 2017.01.18. 19:58

Patrik65!

Most viszont nem én voltam figyelmetlen, hanem te, ráadásul több dologban tévedsz is.

  1. Pontosan láttam, hogy 2006. június 11-én rendelték el az előzetest, de mivel gondolom, hogy június 8. és 11. között sem engedték haza, ezért addig őrizetben volt, ami ugyancsak előzetes fogvatartás, és így a büntetésbe beszámít.
  2. Azt egy szóval sem kifogásoltam, hogy 2 évnél hosszabb ideig volt előzetesben, pontosan tudom, hogy a Be. 132. §-ában meghatározott időtartamok az elsőfokú ítéletig számítanak.
  3. A feltételes szabadságra bocsátáshoz letöltendő részt a büntetés egészéből, nem pedig az előzetes beszámítása után hátramaradt részből számítják. Ezért az 7 évnél (84 hónap) 4 év 8 hónap (56 hónap).
  4. Viszont te módosítottad a feltételes szabadulás idejét 2011. december 3-ra (először 2010. július 9-et írtál). Ez viszont azt jelenti, hogy akkor pár nap híján 5 év 6 hónapot töltött ki, és nem kétharmaddal szabadult, hanem a négyötöd után, ami lehetséges, ha közben betöltötte a 21. évét, és áttették a felnőtt besorolás szerinti, a minősített rablás miatt alkalmazandó fegyház fokozatba.
  5. Ettől függetlenül most már biztosan lehet válaszolni az utolsó két kérdésedre is: majdnem jól érted, de mivel az őrizet is beszámít, így 2021. június 6.-án mentesül. A közügyektől eltiltás ezt nem befolyásolja, mert rövidebb, mint a mentesítés ideje. Annyi jelentősége van, hogy a közügyektől eltiltás lejárta után, azaz 2017. december 2. után kérheti a bírósági mentesítését.
Patrik65 # 2017.01.18. 19:02

Öreg Tölgy!

Figyelmesen végig olvasod, akkor az előzetes letartózásba kerülésének a napja: 2006. június 11. (Az előállítására került sor 2006.06.08-án)

A jogerős ítélet kihírdetése: 2009.01.20

Azért lehetett két évnél többet előzetes letartóztatásban mert közte (2007.11.09) volt egy elsőfokú ítélet, ami után a kétvés "limit" maximum lényegében megszünik, de az előzetes letartóztatásokban töltött idő a jogerős ítéletbe beszámításra került.

Így már a 7 évből, lejött 2 év 7 hónap 9 nap. Ezzel maradt neki 4 év 3 hónap 21 nap a büntetéséből, aminek a kétharmada 2 év 327 nap.

A fiam feltételes szabadlábrahelyezésére 2011. december 3-a.

  1. Ha jól értem, akkor 2021. június 10-én, vagyis a büntetés kitöltését követő 8 évvel mentesül?
  2. Ezt megváltoztathajta-e az, hogy 6 év közügyektől eltiltást kapott, aminek az ideje 2011.12.03 óta "megy"?
Öreg Tölgy # 2017.01.18. 18:01

Hát itt sem stimmel valami, mert ha 2006. június 8. és 2010. július 9. között folyamatosan előzetesben volt, majd a büntetését töltötte, az 4 év 1 hónap, a 7 év kétharmada viszont 4 év 8 hónap.

Viszont itt a mentesítési idő már 8 év. Ezért ha azt vesszük, hogy 2006. június 8-tól folyamatosan fogvatartásban volt, akkor a büntetés 2013. június 7-ével kitöltött, és 2021. június 6-án mentesül.

Ha azt fogadjuk el, hogy 2010. július 9-én töltötte ki a kétharmadot, és szabadult feltételesen, akkor 2012. november 8-án töltötte ki a büntetését és 2020. november 7-étől mentesül.

Viszont a bíróságtól kérheti a mentesítését, az első esetben 2019. június 6-tól, a második esetben 2018. november 7-től.

Patrik65 # 2017.01.18. 16:25

A fiamat (16 évesen) 2006. június 8-án rablás, folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntette, kábítószerrel visszaélés vétsége és közokirat hamisítás vétsége miatt állították elő.

A rendőrség és az ügyészség indítványa alapján 2006. június 11-én előzetes letartóztatásba került.

Az I. fokú bíróság 2007. november 9-én -NEM jogerősen- 1 rb. rablás bűntette, 3 rb. folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében, 1 rb. csalás bűntettében, 1 rb. csekély mennyiségre elkövetett kábítószerrel visszaélés vétsége (nála előállításkor talált), 6 rb. kábítószerrel visszaélés bűntette, 2 rb. közokirat-hamisítás bűntette miatt 5 év 6 hónap fiatalkorúak börtönét és 4 év közügyektől eltiltást kapott.

Aztán II. fokú bíróság 2009. január 20-án -jogerősen- 1 rb. rablás bűntette, 3 rb. folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében, 1 rb. csalás bűntettében, 1 rb. csekély mennyiségre elkövetett kábítószerrel visszaélés vétsége (nála előállításkor talált), 6 rb. kábítószerrel visszaélés bűntette (iskolai és iskola körüli árusítás valamint a házkutatás során a szobájában megtalált mennyiség alapján) 2 rb. közokirat-hamisítás bűntette (hamis személyi- illetve diákigazolvány) miatt 7 év fiatalkorúak börtönére ítélték és 6 év közügyektől kapott. Fiam a büntetés kétharmada után szabadulhatott. Az I. és a II. fokú ítélet kihírdetése között is előzetes letartóztatásban volt.

Végül 2010. július 9-én feltételesen szabadult.

Az lenne a kérdésem, hogy az erkölcsi bizonyítványa mikortól (lesz/lehet) tisza?

Öreg Tölgy # 2017.01.18. 15:49

Oké, a nagyobbik fiú 5 éves közügyektől eltiltását én néztem be, sőt csináltam más hibát is mert bár leírtam, hogy a mentesítési idő a büntetés kitöltésétől, a közügyektől eltiltás pedig a jogerőtől számít, kivéve a büntetés töltésének idejét, végül mégis mind a kettőt a szabadulástól számítottam.

Azt viszont nehezen hiszem, hogy a kisebbik fiú egyáltalán ne kapott volna közügyektől eltiltást. A másodfokú ítéletben csak az van benne, amit megváltoztat a másodfokú bíróság, a többire vonatkozik az, hogy "egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja". Tehát az, hogy a kisebbik egyáltalán nem kapott volna közügyektől eltiltást, csak akkor lehetséges, ha kifejezetten az van benne a másodfokú ítélet rendelkező részében, hogy a közügyektől eltiltást mellőzi.

Az is furcsa, hogy 2010. november 18-án volt a másodfokú ítélet és már 2010. november 21-én be is vonultak; ennyi idő alatt még a behívó sem megy ki.

Mindegy, induljunk ki ezekből.

Ha a nagyobbik fiú 2011. szeptember 30-án szabadult, akkor 2 év 3 hónap múlva, 2013. december 29-én töltötte ki a büntetését. Ehhez képest a mentesítéshez szükséges 3 év 2016. december 28-án eltelt, a közügyektől eltiltás 4 éve pedig a 2011. szeptember 30-i szabaduláshoz képest - a 3 nap jogerős ítélet és bevonulás közötti időt is beszámítva - már 2015. szeptember 26-én eltelt. A kettő közül a későbbi számít, tehát 2016. december 28. óta ő is büntetlennek számít.

A kisebbik fiú 2011. május 30-án szabadult, akkor ő 1 év 6 hónap múlva, 2012. november 29-én töltötte ki a büntetését. Ehhez képest a mentesítéshez szükséges 3 év 2015. november 28-án telt el, ha tényleg nem kapott közügyektől eltiltást, akkor ebben az időpontban mentesült is. De még ha esetleg ő is kapott volna 4 év közügyektől eltiltást, akkor az a 2011. május 30-i szabadulásához képest - a 3 nap jogerős ítélet és bevonulás közötti időt is beszámítva - már 2015. május 26 26-én letelt volna, így a 2015. november 28-i mentesítést nem akadályozta.

Tehát, ha most minden adat pontos, akkor egészen biztos, hogy már mindkét fiad tiszta erkölcsit kaphat.

Magy.Gabi # 2017.01.18. 14:50

Öreg Tölgy:

A kisebbik fiam előzetes letartóztasának megszűnésétől (2009.03.12) a másodfokú ítélet kihírdetéséig (2010.11.18) volt házi őrizetbe. Bevonulnia 2010. november 21-én kellett.

A nagyobbik fiam előzetes letartóztasát az első fokú ítélet kihírdetésekor (2009.12.15) szűntette meg a bíróság és egészen a másodfokú ítélet kihírdetéséig (2010.11.18) volt házi őrizetbe. Bevonulnia neki is 2010. november 21-én kellett.

A nagyobbik fiam másodfokon (jogerősen) ("csak") 4 év közügyektől eltiltást kapott. /A közügyektől eltiltás esetében te is csak az I. fokú ítélet alapján -fejenként- megkapott 5 évet, és nem a -nagyobbik fiam által- jogerősen megkapott 4 évet nézted./

Előszedtem a paprírokat és megnéztem: A kisebbik fiam 2011. május 30-án, míg a nagyobbik pedig 2011. szeptember 30-án szabadult feltételesen!

Jól értem-e, hogy a kisebbik fiam esetében már tiszta az erköcsi bizonyítványa? (hisz ő jogerősen, vagyis másodfokon végül nem kapott mellékbüntetést)
Jól értem-e, hogy a nagyobbik fiam esetében még sajins nem tiszta az erköcsi bizonyítványa? (hisz ő jogerősen, másodfokon "csak" 4 év közügyektől eltiltást is kapott)
A fentiek közül van amelyiket rosszul értelmezem?

Öreg Tölgy # 2017.01.18. 12:32

Sajnos ettől sokkal bonyolultabb a helyzet, bár a vége feltehetően jó. Rengeteg adatot írtál, de pont a legfontosabb két adat hiányzik, és valami nem is stimmel a leírásban (vagy én néztem el).

Először a szabályok: mivel fiatalkorúakról van szó, ilyen tartamú büntetéseknél nem 5, hanem a büntetés kitöltésétől számított 3 év múlva áll be a mentesítés (Btk. 126. § (1) bekezdés c. pont). Ha feltételezzük, hogy mindkét fiadat pont a büntetés fele részének kitöltésekor bocsátották feltételes szabadságra, akkor a büntetés mindkettőjüknél a feltételes szabadság lejártának napján minősül kitöltöttnek.

Tehát, ha a nagyobbik fiú 4 év 6 hónapból 2 év 3 hónapot töltött ki, ugyanennyi volt a feltételes szabadsága, így ha 2012. március 29-én szabadult feltételesen, akkor a kitöltés napja 2014. június 28.

Ha a kisebbik fiú a 3 évből 1 év 6 hónapot töltött ki, ugyanennyi volt a feltételese, így ha 2011. május 30-án szabadult, a büntetést 2012. november 30-án töltötte ki.

Ezekhez képest a 3 év már eltelt. De van még egy szabály, ami fiatalkorúakra is vonatkozik: mellékbüntetés alkalmazása esetén az elítélt az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól mindaddig nem mentesül, illetve nem mentesíthető, amíg a mellékbüntetés végrehajtása nem fejeződött be, vagy végrehajthatósága nem szűnt meg (Btk. 103. §). Tehát valóban fontos kérdés, hogy a közügyektől eltiltás mikor telik le. Erre pedig az a szabály, hogy a közügyektől eltiltás tartama az ítélet jogerőre emelkedésével kezdődik, de a közügyektől eltiltás tartamába nem számít bele az az idő, amely alatt az elítélt a szabadságvesztést tölti, vagy amely alatt kivonja magát a szabadságvesztés végrehajtása alól (Btk 62. § (2) bekezdés).

Azt pedig nem írtad meg, hogy a fiúk a jogerős ítélet után mikor vonultak be a büntetés hátralévő részét letölteni. A közügyektől eltiltásba ugyanis az az idő nem számít be. A 2010. november 18-i jogerőtől számítva az 5 év közügyektől eltiltás 2015. november 18-án járt volna le, de ez meghosszabbodik a jogerős ítélet után töltött büntetés idejével (a feltételes már beszámít).

Az általad leírt adatokból az következne, hogy a nagyobbik fiúnál a 2008. november 13. és 2009. december 15 közötti előzetessel 1 év 1 hónap volt beszámítható, a 2009. december 15. és 2010. november 18. házi őrizetben töltött 11 hónap, ami 3 naponként egy nappal számítva: nem egészen még 4 hónap. Így összesen kb. 1 év 5 hó volt beszámítható, a 2 év 3 hó letöltendő részből 10 hónap maradt hátra. Ez visszaszámolva a 2012. március 29-i szabadulásból azt jelenti, hogy 2011. május. 29. körül ment be. Így a jogerő és a bevonulás között mintegy 6 hó 10 nap telt le a büntetés megkezdése előtt. Az 5 év közügyből maradt 4 év 5 hó 20 nap, ezt hozzáadva a 2012. március 29-i szabaduláshoz, 2016. szeptemberében mentesült, tehát már tiszta az erkölcsije, ha minden adat jó, és én jól számoltam.

A kisebbiknél van a gond. z általad leírt adatokból az következne, hogy a 2008. november 13. és 2009. március 12. között előzetes letartóztatásban töltött idő 4 hónap, a házi őrizet befejező időpontját nem írtad, de ha az elsőfokú ítéletig volt benn, az 9 hónap, ami 3 hónap beszámítását jelenti. Az összesen 7 hónap (ha a másodfokig, akkor még plusz 4 hónap). Ez pedig azt jelenti, hogy a büntetésbe 7 vagy 11 hónap számítható be, így a 3 év feléből, azaz 1 év 6 hónapból is 11 vagy 7 hónap lehetett a hátralévő rész. A 2011. május 30-i szabadulásból számítva azonban mind a kettő azt jelentené, hogy már a jogerős ítélet előtt el kellett kezdenie a jogerős büntetés töltését, ami fogalmilag kizárt. Úgyhogy innentől neked kell megnézni, mi volt a pontatlanság.

Csaba96 # 2017.01.18. 11:02

Benne van-e az erkölcsi bizonyítványukban a büntetett előélet vagy sem?
Ha jól tudom, akkor a kisebbik fiad esetében (talán) már nem. A nagyobbik fiad esetében (sajnos) még igen!

Amennyiben igen. Akkor meddig lesz még benne?
Ha jól tudom, akkor mindkettejük esetében a büntetés teljes kitöltésétől számított 5 évig. Ebbe beleszámit az előzetes letartóztatás és a házi őrizet ideje is.

A közügyektől eltiltás ideje a szabadságvesztés teljes idejének lejártától vagy a feltételes szabadlábrahelyzetéstől "pörög"?
Ha minden igaz, akkor a közügyektől eltilás ideje a feltételes szabadlábra helyezéstől kezdődik, vagyis a fiad esetében már lejárt.

Amennyiben nincs igazam, akkor bízok benne, hogy a nálam ehhez jobban értől majd kijavítanak!

Magy.Gabi # 2017.01.18. 10:51

Először a kérdéseim:

  1. Benne van-e az erkölcsi bizonyítványukban a büntetett előélet vagy sem?
  2. Amennyiben igen. Akkor meddig lesz még benne?
  3. A közügyektől eltiltás ideje a szabadságvesztés teljes idejének lejártától vagy a feltételes szabadlábrahelyzetéstől "pörög"?

Részletek:

Van egy most 26 és egy most 23 éves fiam.

Három (egy 15 és két 16 éves) társukkal 2008. október 10-én több rablást is elkövettek.

A nagyobbik fiam sem volt még akkor 18 éves. (dec. születésű) A kisebbik fiam meg éppen csak betöltötte a 14. életévét. (aug. születésű) A fiaimat a rendőrség másnap reggel állította elő, ahogyan a legfiatalabb társukat is. (Az egyik 16 éves srácot 4 nappal, a másikat pedig 15 nappal később állították elő) A kisebbik fiam részletes, míg a nagyobbik először "csak" részleges beismerő vallomást tett. A bíróság az okt. 11-én előálított fiaimat 13-án 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte. (A két idősebbnek is /később/ előzetesbe kellett vonulnia.) A rendőrség 2009. január 13-án vádemelési javaslattal zárta le a nyomozást. Az illetékes ügyészség február 10-én a nagyobbik fiam ellen 1 rb. csoportosan, bűnsegédként és 4 rb. csoportosan társtettesként elkövetett rablás bűntette; míg a kisebbik fiam ellen 2 rb. csoportosan, bűnsegédként és 3 rb. csoportosan társtettesként elkövetett rablás miatt emelt vádat. A kisebbik fiam március 12-vel házi őrizetbe került.

Az I. fokú ítéletben (2009.12.15) a fiaimat a bíróság bűnösnek mondta ki minden vádpontban.
A nagyobbik 4,5 év; a kisebbik 3,5 év fiatalkorúak fogháza mellett 5-5 év közügyektől eltiltást kapott. (Az indoklás szerint azért "csak" fogházat, mert együtt működtek a nyomozás és a bírósági eljárás alatt a hatóságokkal.) Mindkettejük esetében a feles szabadlábra helyezés mellett.
Fellebezés az ügyész részéről a fiatalkorúak börtönére (vagyis a magasabb fokozatra), míg a védelem részéről a kisebbik fiam esetében szabadságvesztés mértékének csökkentése és a mellékbüntetés ki nem szabása; míg a nagyobbik esetében mindkettőnek a csökkentése érdekében történt.

A II. fokú bíróság 2010. november 18-án hírdetett jogerős ítéletet:
a nagyobbik fiam 4,5 év fiatalkorúak fogházát és 4 év közügyektől eltiltást
A kisebbik fiam 3 év fiatalkorúak fogházát kapott.
A büntetés felének letöltése után szabadulhattak.

A nagyobbik fiam esetében a 2008. november 13 és 2009. december 15 között előzetes letartóztatásba valamint a 2009. december 15-től házi őrizetben töltött idő beszámításra került.

A kisebbik fiam esetében a 2008. november 13 és 2009. március 12 között előzetes letartóztatásba valamint a 2009. március 12-től házi őrizetben töltött idő beszámításra került. A kisebbik 2011. május 30-án, míg a nagyobbik 2012. március 29-én szabadult. (A kicsi különbség abból adódik, hogy a kisebbik 5, a nagyobbik 14 hónapot töltött előzetesbe)

A kérdéseimet az elején feltettem.