Lopás vagy sem?


biborka4040 # 2017.06.13. 07:36

Üdvözlet.
A kérdésem.
Élettársammal 5 éve lakunk együtt.Hamarosan elköltözök tőle,amiről ne,m tud,de nem is szeretném közölni vele több okból is.
A pin kódját tudom a kártyájának,ő adta meg anno.A fizetésem és a családi pótlék is arra megy,de tudni kell,hogy ez az ő bankszámlája.A költözésem előtt szeretnék egy kisebb összeget levenni a tudta nélkül,az sms t persze kitörlöm,hogy egyenlőre ne tudja meg.Ez persze ugyis kiderül de akkor mar nem lakok ott.Sajnos ha kérnék tőle pénzt,nem adna.A kérdésem,hogy ő mit tehet?Ez lopásnak számit?
Köszönöm a hozzáértők válaszát.
Üdv.Kriszta

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.13. 07:41

Nem lopás. De más bűncselekmény lehet.

nonolet # 2017.06.13. 08:39

Nyiss magadnak egy másik bankszámlát.

Aztán kérd arra a következő fizetést...
(vagy ha már van akkor arra)

Egyszerű és tiszta megoldás.

A családi pótlék is kérhető másik számlára is, ha neked jár.

drbjozsef # 2017.06.13. 09:16

Családi pótlék?
ElköltöZÖK, vagy elköltöZÜNK?
Nem mindegy...
De egy saját bankszámla nyilván célszerű.
A fizetés átirányítása nyilván sima ügy, de a csp nem biztos, hogy az lesz. Melyikőtök az igénylő?

batka75 # 2017.06.13. 15:11

Véleményem szerint most per pillanat vagyonközösségben vagy bár nem tudom bejelentett élettársi viszony-e. Ha elköltözöl akkor álláspontom szerint a birtokelhagyással a vagyonközösség is megszünik. Lopást idegen ingó dologra (pénzre is) lehet elkövetni a munkabéred azonban a tiéd. A családi pótlék azonban a gyermeké s nem derül ki, ki a szülő s az sem ki fogja a szülői felügyeletet vagy a gondozást vinni. Ami sztem a legfontosabb.. meg kellene beszélni a terveket kompromisszumos alapon, azt hogy kié mi s akkor felesleges csatározásoktól idegeskedésektől vitáktól óvod meg saját magad.

Vadsuhanc # 2017.06.13. 15:23

KBS írta le az igazat....

Következetesen arról beszélsz, hogy a párod bankártyája segítségével akarod levenni a pénzt, amelynek tudod a PIN kódját....

A kérdés ....:

Hogyan szerzed meg a párod bankkártyáját ?

Vadsuhanc # 2017.06.13. 15:41

És persze, hogyan szerzed meg a telefonját, hogy töröld az SMS-t a pénzfelvételről ?

Egyébként szerintem nem minősül lopásnak, de mint KBS írta más bűncselekményt - az általad leírtak alapján - megvalósíthat a magatartásod.

drbjozsef # 2017.06.13. 18:34

Vadsuhanc,

szerintem elég egyértelmű a dolog, ha oda jön a fizuja, nyilván ő is szokta használni a kártyát, szóval ez nem probléma. Elkéri. Mivel nem szólt a terveiről, ezzel nem lesz gond. A telefon fogósabb, de nyilván ez sem akkor abrakadabra, ha ki van rakva otthon az asztalra...

Vadsuhanc # 2017.06.13. 18:39

Kedves drbjozsef

Nem állítottam, hogy bűncselekmény...azt írtam, hogy .. ..." más bűncselekményt - az általad leírtak alapján - megvalósíthat a magatartásod..."

Burn Out # 2017.06.13. 19:09

A költözésem előtt szeretnék egy kisebb összeget levenni a tudta nélkül” - nem azzal van a baj, hogy a saját jövedelmét leveszi, hanem az "egy kisebb összegbe" valószínű, hogy olyan is beletartozik, ami nem az övé. készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétsége miatt szerintem indulhatna eljárás.

Dr.Attika # 2017.06.14. 04:57

Pontosan az. Btk. 393.§

Öreg Tölgy # 2017.06.14. 06:02

Pontosan nem az, mert a Btk. 393. § nem tulajdon elleni, hanem a pénzforgalom biztonsága elleni bűncselekmény, és csak akkor valósul meg, ha nincs károkozás. Ezért is nincsenek értékhatár szerint minősítő körülményei.

Ami szóba jöhet, az Btk. 375. § szerinti információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás, annak (5) bekezdésére tekintettel.

drbjozsef # 2017.06.14. 07:47

Vadsuhanc,

én csak az első hozzászólásod, vastagon kiemelt kérdésére válaszoltam, Btk érintettségre még csak tippelni sem mernék magamtól.

Burn Out # 2017.06.14. 09:47

Öreg Tölgy: köszönöm :) valóban.

Dr.Attika # 2017.09.16. 08:11

Szerintem Btk. 393.§
A bankkártya elvételével ez megvalósul:

"Készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés

393. § (1)156 Aki

  1. egy vagy több olyan készpénz-helyettesítő fizetési eszközt, amely nem vagy nem kizárólag a sajátja, vagy amelynek a használatára nem vagy nem kizárólagosan jogosult, mástól, annak beleegyezése nélkül, jogtalanul elvesz vagy megszerez"

Ha még le is vesz pénzt az még, mint sikkasztás jöhet szóba arra a részre, ami nem az övé.