Lefoglalás megszüntetése ellen fellebbezés


Zolysys # 2018.04.26. 15:56

S mi van akkor ha polgári jog azt mondja hogy zálog jog van rá. Emberünk feljelentést tesz mert nem akar fizetni.
Erre neki adják ki mert tudja igazolni hogy az ő tulajdona volt.
Akkor??
Hol van a Polgári jog ekkor?

LelkesK # 2017.12.07. 19:58

Én ugyan nem vagyok jogász, de úgy tudom, hogy ilyen esetben nem a gondatlanul eljáró tulajdonos ellen nyújthatsz be valamit, hanem a bűncselekmény elkövető ellen.
Tekintsünk el a bitcoin virtuális mivoltától, s kezeljük annak ami, értékként.
S vegyünk egy hasonló, de könnyen érthető példát:
Ha valaki a kerékpárját nem zárja le az utcán, ellopják, feljelentést tesz.
Te veszel egy kerékpárt, s a rendőrség megtalálja nálad mi történik? Visszaadják a tulajdonosnak, neked meg a tolvajtól van jogod kártéritést kérni, akár birósági behajtás útján is.
De az nem lesz hogy mostantól tiéd a kerékpár, mert ő nem zárta le. Azt nézik ki az aki szabályos módon szerezte a tulajdonjogát. Lopott áru megvétele nem szabályos, te max. jóhiszemű résztvevő vagy.
A bitcoin esetében sincs másképp. Pert nyerhetsz s tána indithasz birósági végrehajtást is.

Toth998 # 2017.07.12. 16:47

Köszönöm, nekem is ez volt az érzésem.
Csak valahogy az igazságérzetemet birizgálja (a pénztárcámon felül persze) hogy valaki nem kellő gondossággal jár el egy tranzakció során és én fizetem meg neki a tanulópénzt.

Nem tudom hányan tennék meg, hogy egy ismeretlennek kapásból százezreket átutaljon egy bemondott számlaszámra.
Itt a sértett gondatlansága is nagymértékben hozzájárult a bűncselekmény megtörténtéhez.

Öreg Tölgy # 2017.07.12. 15:32

Hát nem nagyon. A lefoglalás megszüntetése esetén a dolgot annak kell kiadni, aki a bűncselekmény elkövetésekor a dolog tulajdonosa volt, az pedig a vevő.

Toth998 # 2017.07.12. 10:32

Röviden leírom a történetet hátha valaki tud segíteni ?
Januárban valaki jelentkezett nálam emailben, hogy bitcoint szeretne vásárolni (előzőleg én hirdettem, hogy van eladó bitcoinom).
Elküldtem a számlaszámot, pár órán belül jött az összeg, elküldtem a bitcoint, ahogy ez más esetben már többször megtörtént.
3 napra rá a BRFK lefoglalta a számlámon lévő átutalás összegét mivel kiderült, hogy a "vevő" egy csaló volt, keresett egy igazi vevőt annak megadta az én számlaszámom és amikor az igazi vevő utalt, ő kapta meg a bitcoint. Az ügyben az igazi vevő persze feljelentést tett, így került sor a lefoglalásra.
A nyomozás most felfüggesztésre került, mivel nem lett meg a tettes és elrendelték a lefoglalt összeg visszautalását a vevő felé.
Így engem effektive elég nagy kár ér, mivel se pénz se bitcoin.

Érdeklődnék, hogy érdemes-e a megszüntető határozatot megfellebbezni (a Be. 155.§. 1-2.bek. re hivatkozik) ?

Az igazi vevő gondatlanul járt el amikor előzetes ellenőrzés nélkül utalt és ezzel nekem okozott kárt.
Nem tudom, erre való hivatkozással érdemes-e fellebbezést benyújtani ?