Bolti lopás


the big cat # 2004.01.29. 12:18

No engem aztán nem ellenőriznek. Semmi joguk hozzá. Ha úgy gondolják, hogy loptam, mert bejelzett a csipogójuk, vagy csak úgy látták, vagy akármi, akkor hívjanak rendőrt, de ebben az esetben én is teszek feljelentést hamis vád és rágalmazás miatt. Már ha egyáltalán megvárom a rendőrt.

A biztonsági őröknek még arra sincs joga, hogy visszatartsanak. Persze, ha tuti bizonyítékuk van a lopásra, akkor a tulajdonos (és nyilván amegbízottai, a biztonsági őrök) megtehetik a megfelelő intézkedéseket a tulajdon védelmében, de ezt a saját kockázatukra teszik. De ha nem loptál, akkor nyugodtan röhögd szembe őket, és hagyd őket ott, ha erőszaot alkalmaznak jelentsd föl őket.

Igazság csillaga # 2004.01.29. 00:20

Én sajátos, legutóbbi történetemet irom le:

Fogyasztói ellennőrzés mondta a biztonsági őr, egy áruházban /SPAR Eger/ ki korrábban rendőr volt, ma talán 45 éves. / Jó !!!! nyugdijas/
Nem talált semmit, a jegyzőkönyvbe / hosszas vita után/ saját véleményem is bekerült/. Természeteten nem történt semmi, csupán megaláztak. Ez is valami.
Kérdésem mi a teendőm egy multival szemben.

sessionID # 2004.01.28. 19:07

Cat: „visszatarthatják-e a megigényelt erkölcsi kiadását a jogerős itéletig, ha az "ügy" a büntetőeljárás valamely azt megelőző szakaszában van?

Erre mi a válasz? (szerintem nem)

the big cat # 2004.01.28. 18:26

Ha valakit jogerősen nem ítéltek el, akkor ártatlannak tekintendő, tehát nem terhelhetik a büntetett előélethez fűződő joghátrányok, így az erkölcsi bizonyítványí is tiszta lesz.

sessionID # 2004.01.28. 17:37

Passzolok, bocs.

abandon # 2004.01.28. 15:51

Kösz, sessionID.
Annyit még, lécci ha tudod, hogy visszatarthatják-e a megigényelt erkölcsi kiadását a jogerős itéletig, ha az "ügy" a büntetőeljárás valamely azt megelőző szakaszában van?

abandon

sessionID # 2004.01.28. 15:43

Az bűncselekmény elkövetését kimondó (bírósági) ítélet jogerőre emelkedésétől.

abandon # 2004.01.28. 15:14

Üdvözlet mindenkinek!

Kérdem tisztelettel a következőt:
Írtátok, hogy meddig, de mikortólél ”a büntetett előélet?

(Pl. gyanúsítottként meghallgatás, nyomozás lezárulta, vádemelés, ?)

Nick Name # 2004.01.11. 16:43

Szia, szívesen! :)


Nick Name

Electra # 2004.01.11. 15:55

Szia,

nagyon szépen köszönöm a gyors és pontos (ráadásul jó hírrel szolgáló) válaszaidat.
Köszi még egyszer,

üdv

electra

Nick Name # 2004.01.11. 15:51

"kaphat-e erkölcsit?"

Igen.

"- ha igen, lesz-e valami beleírva?"

Az, hogy bűnügyi nyilvántartásban nem szerepel.

"- ez büntetett előéletnek számít?"

Csak újabb elítélés esetén, egyébként a civil életben nem.

"- amennyiben lesz bejegyzés az erkölcsiben, azt már mindíg beírják akárhányszor, akármikor erkölcsit kér? Vagy egy idő után, (pl. 5 év) elévül, és törlődik a BM adatbázisából? "

Nem, lásd az előtted lévő hozzászólást.


Nick Name

Electra # 2004.01.11. 15:47

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni egy barátomnak.
2001-ben bolti lopást követett el 13.000Ft értékben, majd kapott egy tárgyalás nélküli bírósági határozatot, hogy 40.000 Ft pénzbüntetésben részesíti a bíróság. Ezt rendben be is fizette. Most munkát szeretne vállalni, s ehhez erkölcsi bizonyítványra van szüksége. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni:

  • kaphat-e erkölcsit?
  • ha igen, lesz-e valami beleírva?
  • ez büntetett előéletnek számít?
  • amennyiben lesz bejegyzés az erkölcsiben, azt már mindíg beírják akárhányszor, akármikor erkölcsit kér? Vagy egy idő után, (pl. 5 év) elévül, és törlődik a BM adatbázisából? Nem tudom, lehet hogy hülyeséget írok, de mindenképp szeretnék neki segíteni ezek kiderítésében.

A válaszokat előre is köszönöm, akár hozzászólás akár üzenet formájában.

Üdv:

electra

the big cat # 2004.01.09. 11:16

A büntetett előélet praktikusan azt jelenti, hogy ha valaki erkölcsi bizonyítványt kár a BM-től, akkor arra azt fogják írni: a bűnügyi nyilvántartásban szerepel.

Az, hogy meddig tart tényállásfüggő.

A mentesítés módja
101. § Az elítélt mentesítésben részesülhet

  1. a törvény erejénél fogva,
  2. bírósági határozat alapján,
  3. kegyelem útján.

A törvényi mentesítés
102. § (1) A törvény erejénél fogva áll be a mentesítés

  1. közérdekű munka, pénzbüntetés és főbüntetés helyett alkalmazott mellékbüntetés esetén az ítélet jogerőre emelkedésének napján;
  2. felfüggesztett szabadságvesztés esetén a próbaidő leteltének napján;
  3. gondatlan vétség miatt kiszabott szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltésének, illetőleg végrehajthatósága megszűnésének napján;
  4. szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meg nem haladó szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő három év elteltével;
  5. szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meghaladó, de öt évnél nem hosszabb szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő öt év elteltével;
  6. szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, öt évet meghaladó, határozott tartamú szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő tíz év elteltével.

(2) Az (1) bekezdés b) pontja esetében a mentesítés nem áll be, illetőleg hatályát veszti, ha a büntetés végrehajtását elrendelik. Ilyenkor a mentesítésre a fel nem függesztett büntetés szabályai az irányadók.
(3)
A bírósági mentesítés
103. § (1) A bíróság a szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltet, kérelemre, mentesítésben részesítheti, ha erre érdemes, és a szabadságvesztés kiállásától, illetőleg végrehajthatósága megszűnésétől a 102. § (1) bekezdésének d), e), illetve f) pontjaiban meghatározott idő fele már eltelt.
(2) Az érdemesség elbírálásánál figyelembe kell venni az elítéltnek a főbüntetés kitöltése óta folytatott életmódját, továbbá azt, hogy - amennyiben erre módja volt - jóvátette-e a cselekményével okozott sérelmet.
104. § (1) A bíróság előzetes mentesítésben részesítheti az elítéltet, ha a szabadságvesztés végrehajtását felfüggeszti, és az elítélt a mentesítésre érdemes.
(2) Az előzetes mentesítés hatályát veszti, ha a felfüggesztett büntetés végrehajtását elrendelik.

Maverick # 2004.01.08. 22:41

Hy!

Szeretném tudni, hogy a büntetett előélet jogi szempotnból mit jelent? Továbbá mennyi az elévülési ideje (mettől-meddig)?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdv.

Leiterjakab # 2003.09.03. 05:50

Ja, kedves katacska (2003.06.28) én is jártam már így könyvtári könyvvel, de a biztonság fickó azt mondta, hogy "befelé" lopni szabad, csak kifelé nem :)

Egyébként erről a sipolós biztonsági kapuról eszembe jutott egy jó jogeset - polgári jogi (személyiségi jogi) vonatkozású. A feladványt megtaláljátok a magánjog rovatban (Ptk. kodifikáció-topic).


Leiterjakab

the big cat # 2003.06.30. 18:52

Valamint szivesen tetszelegnek az állami ítéletvégrehajtó szerepében is...

Béres-Deák Attila # 2003.06.30. 18:33

Jogos KATACSKA észrevétele. Annál is inkább, mert némelyik biztonsági őr nincs ezekkel tisztában és egy-egy félreérthető helyzetben nyomozó hatósági, ügyészségi és bírósági feladatokat is azonnal elkívánnak látni. Jut eszembe. mivel a többségük egyéni vállalkozóként őriz és mint tudjuk mostanában ez bizonyos munkajogi szerződési minősítési kérdéseket is felvet. Egy-egy ilyen eljárás után érdemes a jogviszonyát is firtatni.


attika

the big cat # 2003.06.29. 10:21

Semmi gond, ez egy fórum, úgyis alig írkálnak ide, csak fura volt

katacska # 2003.06.29. 09:40

Gondoltam, jo tudni... Ha hivatlanul irkaltam, bocsi. Gondolta, Pityukanak hiaba irok, es a temahoz tartozik....
Katacska


Frappáns aláírás most nem jut eszembe...

the big cat # 2003.06.28. 19:18

Köszönjük ezt az eszmefuttatást...de miért is ?

katacska # 2003.06.28. 18:19

Nos a lopás a bolti lopás tekintetében fontos tudni, hogy a bolti biztonsági őr ugyanolyan állampolgár, mint bárki más, és eszerint a tetten ért bűnelkövetőt bárki elfoghatja.  Mindez alapján ha kamerán vagy saját két szemével látta, hogy én ezt-azt zsebre tettem, tetten ért, és megállíthat, ugyanez a helyzet, ha 'sípol' a rendszer. Ha viszont csak gyanús vagyok, de nem ért tetten, tehóat nem látta, hogy loptam, nem állíthat meg, nem alkalmazhat testi erőszakot, ha igen, naja ha még képes vagy rá, panaszt tehetsz.
Vigyázat a könyvtári könyvekkel, az a rossz szokásuk hogy sípolósra késztetnek egyes bolti riasztókat....


Frappáns aláírás most nem jut eszembe...

Béres-Deák Attila # 2003.06.24. 17:25

Csak nem azt akarod mondani, hogy nálunk internet nélküli cellák vannak? Az információs társadalom korában a bűnelkövetők internet nélkül töltik napjaikat? Na nem ragozom tovább, mert még Magyar Bálint a SULINET ( SUNYINET) módszerével még bevezeti a BÖRTÖNNET programot.


attika

the big cat # 2003.06.21. 23:50

Egyébként a dátumból kiindulva, szerintem Pityuka jelenleg nincs abban a helyzetben hogy válaszoljon a kérdésedre. Hacsak a cellában nincs internet.

the big cat # 2003.06.21. 23:46

:))) Mert az is!:)

De legalább nem egy veszélyes fajta.

Béres-Deák Attila # 2003.06.21. 20:20

Most, hogy jogilag kitárgyaltátok a lopást (bolti lopást) Pityukától szeretném megkérdezni:  Mi visz rá lelkileg arra, hogy a boltban kirakott árut fizetés nélkül elvidd?! Én az összes bűnelkövető közül a bolti sz*rkát  tartom a legpittibbnek.


attika