Vétség - ítéletek


Nick Name # 2005.12.26. 09:14

Az Áltlad említett bűncselekményt 15 év alatt "élőben" egyszer sem láttam (pláne, hogy abból 10 évig nem is létezett). Tartok azonban tőle, a /3/ bekezdés a./ pontjáig bezárólag ott is inkább csak pénzbüntetések repkednek.

Most meg elutazom néhány napra, üdv mindenkinek.


Nick Name

kenandras # 2005.12.25. 20:44

ez érdekes. És iparjogvédelmi jogok megsértésének vétségénél, (sőt esetleg büntetténél is?) igaz, amit irtál "Nick Name", hogy jellemzőbb a pénzbüntetés? tehát BTK 329/D.

ObudaFan # 2005.12.25. 20:22

Így van, a bűntett-vétség felosztás büntetéskiszabás során csak egy szempont, jóval fontosabb szerepe van pl. a végrehajtási fokozat meghatározásakor.

Nick Name # 2005.12.25. 20:20

Sőt bizonyos bűntetteknél - pl. közokirat-hamisítás, súlyos testi sértés - szinte gyakoribb a pénzbüntetés, mint a szabadságvesztés.


Nick Name

ObudaFan # 2005.12.25. 19:38

Bűntett esetén is lehet, hogy pl. csak csekély fokban veszélyes a társadalomra az adott magatartás, vagy pl. jogos védelmet "éppen csak" túllépte, stb. Legutóbbi "élményem" pl. kifosztás btt+súlyos ts. kís. btt miatt néhány hónap 2 évre felfüggesztve + némi pénzmellékb.

Nick Name # 2005.12.25. 14:51

Kedves david,

vártam, hogy egy picit pontosítsd a kérdésedet, de ezzel így még mindig nem lehet sokat kezdeni. Az, hpgy egy ügyben vétség kerül elbírálásra, egy dolog, ami mellett még számtalan más befolyásolja döntő mértékben a büntetéskiszabást. Ahogy arra ObudaFan is rámutatott, gondatlan vétsgeknél eleve van, ahol két évet jóval meghaladó szabadságvesztés a felső határ. Ha ezeket figyelemen kívül hagyjuk, akkor is viszonylag gyakran előfordul szabadságvesztés vétség miatt többszörösen büntetett előélet vagy nagyon sokszoros halmazat esetén.

Ha úgy teszed fel a kérdést, hogy egy rendbeli vétség miatt, nem visszaeső vádlott esetében milyen gyakori a letöltendő szabadságvesztés, akkor arra azt válaszolom, hogy szinte kizárt, legfeljebb zsebtolvajlás esetében láttam ilyet, azt sem mindig.


Nick Name

david.berenyi # 2005.12.25. 13:42

Ha valaki nem visszaeső, nem gondatlan emberölést követ el, hanem mondjuk becsületsértés vétségét, vagy minimális vagyoni kárral járó gazd. bűncselekmény vétségét, akkor ritka a letölt. szab.vesztés?

Ha a bűncselekmény nem vétség, hanem bűntett, akkor is adható pénzbüntetés, vagy az csak a vétség esetén fordulhat elő mint főbüntetés?

ObudaFan # 2005.12.25. 11:04

Pl. a gondatlan emberölés is vétség, mivel gondatlan bűncselekmény. E mellett attól, hogy vétség a minősítés, lehet pl. az elkövető visszaeső, stb. Így - bár a vétségek esetén nyilván ritkább a letöltendő szv., előfordul.

david.berenyi # 2005.12.24. 13:34

elnézést a többszöri beírásért e témában, de vacakolt a böngészőm..

david.berenyi # 2005.12.24. 13:31

Sziasztok

Büntetőjogi szempontból vétségnek számító bűncselekmények esetében általában milyen bűntetéseket szokott a bíróság kiszabni? A letöltendő szabadságvesztés tényleg ritka, egyáltalán elő szokott fordulni? Tudom hogy a jogszabályok úgy határoznak hogy (max. 2 év, vagy pénzbüntetés vagy közmunka), de az ítéletek milyenek szoktak lenni?