Bűncselekmények és bírósági ítéletek


istvanlor # 2006.03.05. 16:58

Julius írta

"Pontosan.
Nem mindegy milyen gazdasági bűncselekményt követett el az illető.
Adócsalás esetén még a letöltendő sem elképzelhetetlen."

Gazd. bűncselekmények közül ezekszerint az adócsalást súlyosabban ítélik meg?

ObudaFan # 2006.02.20. 16:00

Akkor enyhítő szakasz a pénzbüntetés, ha az adott bűncselekmény büntetési tételénél nincs pénzbüntetés.

istvanlor # 2006.02.20. 15:24

talán megtaláltam a választ..a BTK 87 (2) e bekezdése adja meg a választ..

87. § (1) A büntetési tételnél enyhébb fôbüntetés szabható ki, ha annak legkisebb mértéke a 83. § rendelkezéseire figyelemmel túl szigorú.
(2) Az (1) bekezdés alapján, ha a büntetési tétel legkisebb mértéke

  1. tízévi szabadságvesztés, ehelyett legkevesebb ötévi szabadságvesztést;
  2. ötévi szabadságvesztés, ehelyett legkevesebb kétévi szabadságvesztést;
  3. kétévi szabadságvesztés, ehelyett legkevesebb egyévi szabadságvesztést;
  4. egyévi szabadságvesztés, ehelyett rövidebb tartamú szabadságvesztést, közérdekű munkát, vagy ha - az elkövetô különös méltánylást érdemlô személyi körülményeire figyelemmel - ez is túl szigorú, pénzbüntetést;
  5. egy évnél rövidebb tartamú szabadságvesztés, ehelyett közérdekű munkát vagy pénzbüntetést

Csak annyit irjatok, hogy jó e amit irtam.

istvanlor # 2006.02.20. 15:12

hahó.Erre nem válaszol nekem senki? Nagyon gyakran látom ítéletként a pénzbüntetést olyan bűntetteknél, ahol a büntetési tétel igy szól hogy ...3 évig terjedő.....Ez enyhítő szakasznak számít?

istvanlor # 2006.02.16. 19:58

teljesen világos a válasz. Köszi.

Ha a bűntett úgy szól, hogy büntetés a bűntett miatt három évig terjedő.......

akkor hogy adható pénzbüntetés?? Ez is enyhítő szakasznak minősül?

Nick Name # 2006.02.16. 19:09

Pénzbüntetésre meg kísérlet és búnsegély esetén rnyhíthető.


Nick Name

ObudaFan # 2006.02.16. 18:02

Az 1 év akkor is felfüggeszthető, ha már enyhítő szakasz miatt lett kiszabva.

istvanlor # 2006.02.16. 18:01

valaki?

istvanlor # 2006.02.16. 09:31

akkor konkrét kérdést teszek fel:

Van mondjuk egy törvényben meghatározott min. és max. büntetés (2 től 8 évig terjedő)..

Ez enyhítő szakasszal enyhíthető 1 éves szabadság vesztésre..

Az a kérdésem, hogy ezekután ez az 1 év még tovább enyhíthető úgy, hogy a büntetést felfüggeszti a bíró?
Vagy akár pénzbüntetésre is enyhíthető?

Remélem igy már konkrét voltam és tudtok majd egyértelmü választ adni nekem. Köszi.

_Lala_ # 2006.02.16. 09:22

És? Hol van itt az indoklás, hogy mi volt az a méltánylást érdemlő szempont, ami miatt enyhébb büntetést kapott az illető? Ha azt is kimásolod, magad is rá fogsz jönni, hogy hogyan működik.

istvanlor # 2006.02.16. 09:18

kedves Ildikó!

Tudom, hogy sose leszek profi jogász, nem is tudnék, hisz ez egy szakma amit ti sokáig tanultok egyetemen. Én csak annyit kérek, hogy mint amatőr érdeklődő irányítsatok el vagy ha van egy -két kérdésem válaszoljátok meg.

A városi bíróság ítéletével a terheltet csempészet bűntette miatt 100 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, és az egynapi tétel összegét 1000 forintban állapította meg.

Itt hogy működik az enyhítő szakasz, hisz elolvastam a BTK 87-est, ahogy mondtad Ildikó, de a pontos alkalmazását nem értem.

ildikó31 # 2006.02.16. 08:41

Kedves istvanlor!

A jog az nem fehér vagy fekete! Hisz nem lehet minden egyes jogsértő magatartásra meghatározni, hogy azért milyen büntetést szabnak ki.
Nem jó ha a bh-kat nézegeted ilyen szempontból, mert minden egyes ügyben fel kell deríteni a tényállást, és úgye mint tudjuk két egyforma eset nemigen van. Arról nem beszélve, hogy az ítéletek kiszabásánál a bíróság figyelembe veszi a vádlott személyiségét, szándékát, személyi körülményeit is. Ez sem egyforma ugye a vádlottak esetében. Az enyhítő szakasz alkalmazására meg nézd meg a Btk 87. § és a 87/C §, valamint a hozzá fűzött kommentárt. Ennél többet itt neked mondani úgysem tud senki.
Ezért oktatják a jogot pol - egyenlőre - 5 évig az egyetemen.


ildiko31

istvanlor # 2006.02.16. 08:32

itt elnéztem valamit, hisz a fenti sor az egész ügyre vonatkozott. Tök rossz jogszabályt idéztem..Ezer bocs.

De elmagyaráznátok hogy az enyhítő szakasz hogy működik? Pl. hogy tud egy bíró felfüggesztett adni egy olyan bűncselekménynél ami igy szól, hogy "2 évtől 8 évig terjedő szab.veszt.) Ez is enyhítő szakasz, ha igen, akkor légyszi vezessétek le nekem hogy működik. köszi

istvanlor # 2006.02.16. 08:28

pl. itt van egy új ..

A folytatólagosan és társtettesként elkövetett, különösen nagy kárt okozó csalás bűntette és más bűncselekmények miatt dr. Gy. J. és társai ellen indult büntetőügyben a N.-i Városi Bíróság a 2002. december 11-én kihirdetett ítéletével dr. V. I. XV. r. terheltet 2. rb. társtettesként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette és 2 rb. magánokirat-hamisítás vétsége miatt, halmazati büntetésül, 200 napi tétel - napi tételenként 200 forint - pénzbüntetésre ítélte.

Itt hogy működött az ítélet?
Ez BTK 318. és annak is a 6-os pontja mely így szól:(6) A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha

  1. a csalás különösen nagy kárt okoz,
  2. a jelentős kárt okozó csalást a (2) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott módon............

Ezt az ítéletet levezetné nekem egy itteni tudós ember? Az enyhítő szakaszt alkalmazták? Vagy akár lehet többször is alkalmazni az enyhítő szakaszt? (pl. először a 2 évet levitte 1-re, utána az 1évet enyhített pénzbüntetésre.....ez jó levezetés? )

julius # 2006.02.15. 21:05

Pontosan.
Nem mindegy milyen gazdasági bűncselekményt követett el az illető.
Adócsalás esetén még a letöltendő sem elképzelhetetlen.

ObudaFan # 2006.02.15. 18:17

Jósolni itt tényleg nem fog senki. Különösen úgy nem, hogy nem is tudjuk, mit is követett el az illető. Három évig terjedő szv. -vel büntetendő bűncselekmény esetén is elképzelhető a megrovás is, de elképzelhető a letöltendő is.

Guiscardo (törölt felhasználó) # 2006.02.15. 16:44

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve

istvanlor # 2006.02.15. 16:34

a kérdés nem ez, hogy baj lehet e belőle, hanem hogy mérvadónak tekinthető e.

pl.
A megyei bíróság a 2002. június 3-án meghozott ítéletével az ügy II. r. vádlottját bűnösnek mondta ki súlyos testi sértés bűntettében, ezért 1 évi börtönbüntetésre ítélte, és ennek végrehajtását 3 évi próbaidőre felfüggesztette.

A megyei bíróság a 2001. január 10. napján kihirdetett ítéletével a vádlott bűnösségét életveszélyt okozó testi sértés bűntettében állapította meg és ezért őt 1 évi - végrehajtásában 2 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.

Pl. Ez utóbbi esetben az enyhítő szakaszt alkalmazták? Hisz a minimális büntetési tétel két év lenne...

Vagy egy újabb :
A megyei bíróság a 2000. november 6-án meghozott ítéletével az I. r. vádlottat folytatólagosan, társtettesként elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette, és a gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által fontosabb ügyben kötelességszegéssel, folytatólagosan elkövetett vesztegetés bűntette miatt 2 évi börtönbüntetésre ítélte; és ennek végrehajtását 3 év próbaidőre felfüggesztette.

És még sok döntvényt átnéztem. Ez általában igaz, hogy a bíróságok (különösen a nem visszaesőkkel szemben) igyekszik általában a büntetést enyhíteni és nagy disznóságot kell letöltendőhöz elkövetni? Ez megállja a helyét? (Nickname és Obudafan véleményére is nagyon kiváncsi vagyok, hisz 2 éve olvasom e fórumot és sok okos, értelmes , szakmai hozzászólásuk volt, nyilván azért mert ők szakmabeliek:) )

Guiscardo (törölt felhasználó) # 2006.02.15. 16:14

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve

istvanlor # 2006.02.15. 15:58

pl. az jó, ha a jogtárat megnyitom és ott a büntetőjogi döntvényeket megnézem?

ildikó31 # 2006.02.15. 15:49

Kedves istvanlor!

Ha lenne olyan ember - az ügyet tárgyaló bírón kívül - aki a te általad feltett kérdésre válaszolni tudna, akkor mindenki csak vele dolgoztatna! Lehetetlen megmondani. De ha ennyire otthon vagy a Btk-ban, akkor nézd meg a büntetéskiszabás feltételeit, és akkor nagyjából te is be tudod lőni. Ennél többet senki nem fog tudni mondani. (azt meg már nem is említem, amit az előttem szóló írt, hogy a tényállás - az hogy mi is történt valójában - megállapítása is a bíróság feladata)


ildiko31

Guiscardo (törölt felhasználó) # 2006.02.15. 15:44

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve

istvanlor # 2006.02.15. 13:28

az ismerősöm konkrétan érintett gazd. büncselekmény bűntettében, mely olyan minősítésű, amit fentebb idéztem, de az ügyvédje azzal bíztatja, hogy büntetlen előélet mellett igy is valószinű csupán a pénzbüntetés. Remélem ti is meg tudjátok erősiteni, amit a srác ügyvédje mond.

istvanlor # 2006.02.15. 13:26

Sziasztok!

Szeretnék egy fórumot, ahol valaki beírja a bűncselekményt, a minősítést és utána ti elmondjátok a legvalószínűbb ítéletet. Minden topicban elhangzik elszórtan egy-egy ítélet, de azt hiszem, hogy a legjobb, ha van egy fórum, ahol csak bűncselekményekkel és a miattuk kiszabható ítéletekkel foglalkozunk.

Első: Ha valaki büntetlen előéletű, családos, jó hátterű elkövető, akkor mire számíthat olyan gazdasági bűntett elkövetésénél, ahol a törvény úgy rendelkezik, hogy "3 évig terjedő szab..veszt.) Tehát erőszakos bűncselekményekre nem gondolok, csupán gazdaságiakra. Ilyen esetben is elképzelhető megróvás, próbára bocsájtás, tehát enyhébb dolgok? Pl. Btk 301 (2) , 307 (1), 310 (2)....
311 (2), stb...stb....ha ez igy túl pontatlan, akkor írok konkrét jogszabályt a BTK alapján.