Csalás, sikkasztás?


loyola diabolica # 2011.09.28. 12:35

Tisztelt hozzaerto segitokesz emberek,

Nagyon felek oruletsegek sorat kovettem el az elmult
ket honapban. Eleg depressziosan europai korutra indultam es valami kulfoldi, talan francia vonaton egy izben, mikor nem talaltam a jegyem, megkerdeztem esetleg fizethetek-e bankkartyaval. Azt mondtak igen es en oda is adtam a kartyam, a fizetes elfogadasra kerult, ha jol ertem az azota olvasottakbol, szakszoval: az autorizacio megtortent.
Ezt kovetoen, nem tudva mennyi penz lehet a szamlamon,
sorban es szinte szamolatlanul fizettem utazas kozben a kartyaval. Miutan egyik fizetest a masik utan
fogadtak el, es a kartyam nem hitel kartya, debit kartya, es miutan nincs hitel keretem... azt gondoltam, talan nagybatyam utalhatott a szamlamra. de tovabb nem is torodtem a dologgal.
Most megtudtam, nagybatyam nem utalt, es ha szamolni kezdek, hat oriasi osszeget kolthettem el...
Tovabbra is kulfoldon tartozkodom, a leveleimet nem kapom/tam meg es nem tudom sem a pin kodom, sem az internetes kodom igy a szamlamrol erdelkodni sem tudtam ezidaig.

A kerdesem az lenne, vajon mibe sodrodtam, mire szamithatok ha az osszeg akkora amit mar visszafizetni nem tudok??

a "keszpenz-helyettesito fizetesi eszkozt jogosulatlanul felhasznal" esetleg igy vonatkozik ram
es akar bortonbe is kerulhetek?
nem ertem igazan,
kerem segitseguket

Gabicsek # 2011.09.28. 21:06

norbert0318!
A sikkasztás törvényi tényállása:
Btk.
317. § (1) Aki a rábízott idegen dolgot jogtalanul eltulajdonítja, vagy azzal sajátjaként rendelkezik, sikkasztást követ el.
Értéktől függ, milyen a minősítő körülmény és a büntetési tétel.

Gabicsek # 2011.09.28. 21:06

ja, most nézem, igen régi a kérdés:) hülyülök.

Sunny74 # 2011.11.24. 08:41

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot, segítséget kérnék.
Cégemen belül volt ügyvezetőm jogtalanul felhasznált törzstőkét pár évvel ezelőtt, melyre mint kiderült, nem kapott írásos felhatalmazást egyik tulajdonos társamtól sem. Továbbá, cégünk üzletrészét úgy értékesítette, hogy az üzletrész értékesítését és annak értékét nem rögzítette taggyűlésen a tagokkal, a szóban megbeszéltek szerint.
Mindezeken túlmenően, egy beruházásunk során fiktiv számlák mozgása is gyanítható, melyre szóban utalást is tett említett ügyvezető.

Feljelentés előtt állok, kérném segítségüket, hogy mi módon, milyen tartalommal tegyem ezt meg.

Előre köszönöm segítségüket, tanácsaikat!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.24. 08:48

Bemész a rendőrségre, elmondod, mi történt. Lehetőleg viszed a rendelkezésre álló okiratokat, bejelented a tanúk adatait. Aztán majd ők eldöntik, volt-e bűncselekmény vagy nem. A törzstőke "felhasználása" alapvetően nem jogellenes, hiszen mi másból lehetne kifizetést eszközölni egy új cégnél? AZ ügyvezető üzletrészt értékesíteni nemigen tud, legfeljebb akkor, ha az úgynevezett saját üzletész - akkor viszont nem biztos, hogy szüksége van a taggyűlés jóváhagyására.
Még a fiktív számlák tűnnek legesélyesebbnek.

Sunny74 # 2011.11.24. 09:15

Köszönöm gyors válaszát.

Volt ügyvezetőm az új (többségi)tulajdonos társunk által betett, tőkésítéséből eredő összeget használt fel, annak beleegyezése nélkül, mely összeggel ügyvezetőm a mai napig nem tud elszámolni.
Ügyvezetőm cégünk 75%-os közös üzletrészünket értékesítette. Utólag tudtam meg, hogy ennek tényét, értékét taggyűlési kereten belül írásban kellett volna rögzítenie. Ha valóban így van, akkor milyen címen jelenthetem fel?

A fiktív számlázás gyanú, de a jelek erősen hajaznak arra, hogy megtörtént.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.24. 09:45

Akkor nem a felhasználással van baj, hanem azzal, hogy a saját céljaira használta fel.

De már mondtam, nincs szükség a feljelentéshez "jogcímre". És a cselekmény minősítése sem a feljelentő feladata.

Sunny74 # 2011.11.24. 11:03

Köszönöm Uram a válaszát!

Kellemes további napot Önnek!

MaciLaci1 # 2011.11.25. 19:03

Kedves Fórumozók.

Unokanővérem a MÁV-nál dolgozik és fiktív számlákat állított ki a sógorának /bérletek/.
12 hónapig történt a dolog bérletenként 14 forinttal vagyis összességében 168 000 Ft értékben.
Most lebukott.
Milyen büntetésre számíthatnak?
Segítségüket előre is köszönöm.

Üdvüzlettel,
MaciLaci1

ágika777 # 2011.12.07. 17:37

Kedves MaciLaci1!

Nehéz ezt így megmondani, ehhez kicsit többet kell tudni az ügyről, meg az sem mindegy, hogy az Ügyészség csalásnak vagy vesztegetésnek (jutott-e az unokanővérének is a haszonból) minősíti.

Ha csalásnak akkor jobb a helyzet és a viszonylag kicsi kárérték miatt (ha nem volt büntetve korábban) akkor nagy valószínűséggel a pénzbüntetésnél (ami elég magas mostanság napi tétel: 2500,- Ft, minimum 90 nap) nem születik súlyosabb ítélet, plusz polgári jogi igény (tehát a kár) megfizetésére kötelezi a bíróság.

Ha sikkasztás, akkor már nagyobb a baj, de nem hiszem, hogy az lesz belőle.

samtop # 2011.12.09. 06:47

Tisztelt hozzáértők

Rögtön a közepébe vágnák, van egy Kft négy taggal különbözőtulajdon hányaddal. Ketten vezetik (köztük van az ügyvezető is) és ketten csak pénzzel szálltak be, az egyik én vagyok.

Folyamatosan átvernek minket a pénzügyekkel amit csak úgytudnánk ellenőrzés alatt tartani ha egész nap ott ülnénk bent mi is ami kivitelezhetetlen. Szerintem az APEH sem örülne egy két dolognak szerintem (bárez nem biztos csak sejtés), ezáltal magamat is féltem, bár úgy tudom hogy az ügyvezető felelős ezekért a dolgokért.

A kérdésem tulajdonképpen az lenne hogy mit lehet ilyenkor tenni, jelentsem fel a 2 tagot a Kft-ben, esetleg kérjek egy átvilágítást?

Előre is köszönöm a segítséget, remélem valaki tud segíteni hogy egyáltalán mit lehet tenni, merre lehet elindulni jogilag hogy a sikkasztás megszűnjön.

Mufurc_nagyon # 2011.12.09. 08:23

Kedves samtoP!

Amennyiben Ön a kft tulajdonrészét birtokolja joga van az iratokba betekinteni.
Ezt úgy is megteheti, hogy külső könyvvizsgálót kér fel a kft átvizsgálására.
Természetesen ennek költségét meg kell előlegezni.

Nem tudom mi a célja?
Kevés az osztalék? Folyamatosan veszteséges a cég?
Sokallja az ügyvezetők jövedelmét;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

samtop # 2011.12.09. 08:52

Kedves samtoP!

Amennyiben Ön a kft tulajdonrészét birtokolja joga van az iratokba betekinteni.
Ezt úgy is megteheti, hogy külső könyvvizsgálót kér fel a kft átvizsgálására.
Természetesen ennek költségét meg kell előlegezni.

Nem tudom mi a célja?
Kevés az osztalék? Folyamatosan veszteséges a cég?
Sokallja az ügyvezetők jövedelmét;-)

Igen elég bonyolult az ügy...
A cél hogy visszajöjjön az a nem kis pénz amivel beszáltam, ha ez azzal jár hogy bíróságra megyünk azt sem bánom.

Tulajdonképpen biztos vagyok benne hogy átvernek minket, a kérdés hogy tudom ezt jogilag bizonyítani. Több mint 3 éve vagyok a KFT-ben, pénzt még nem láttam belőle. Össze vissza folyik a hazudozás, ha tudomásomra jut hogy bevétele van a cégnek valamit mindig kitalálnak hogy pl. az éves bérleti díjat ki kellett fizetni, APEH tartozás, stb. Én nem akarok magánnyomozásba kezdeni hogy ezek valós adatok-e. Ezért kérdezem hogy hivatalosan mit tehetek amiből egyértelművé válik kogy csalók vannak a cégbe. Bonyolítja hogy egy egyesület is van a Kft mögött...

samtop # 2011.12.09. 10:00

Tisztelt Mufurc_nagyon

Küldhetnék egy e-mailt a részletekről?

Mufurc_nagyon # 2011.12.09. 11:17

Kedves samtop!

A befektetett pénzét visszakaphatja, ha az üzletrészét értékesíti.
Ez lehet több vagy kevesebb, mint a befektetett összeg.

A kérdésből arra következtetek, hogy jogszabályi és pénzügyi szabályzás terén ismeretei alapszintűek.

Sajna részletes infó nélkül tanácsot adni a konkrét ügyben botorság lenne.
Nincs más hátra mint előre. Szüksége van Önnek vállalkozási jogszabályokban jártas szakértőre (ügyvéd pld.) és a számviteli előírásokban jártas szakemberre.
A várható költségek 6 számjegynél indulnak.;-(


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

samtop # 2011.12.09. 11:44

:-( azért köszönöm a segítségét

samtop # 2011.12.12. 08:10

Üdvözletem újra mindenkinek

Lenne még egy kérdésem, új ügyvezető választás lesz a cégnél, ha nem vagyok hajlandó elmenni (50% alatt van valamivel a tulajdon részem a Kft-ben) nélkülem is tudnak új ügyvezetőt választani? Azt is kinézem belőlük hogy meg sem tudom hogy megtörtént.

Mufurc_nagyon # 2011.12.12. 09:56

Kedves samtop!

Ha három tulajdonosa van az üzletrésznek akkor van esélye az ügyvezető személyének megválasztásakor.

Hogy mit tehet jogszerűen azt a társassági szerződés aktuális változata tartalmazza.

Persze ha "csak" kellemetlenkedni akar és nem a pénzét, lehet folyamatosan betekinteni az iratokba;-)

Ha az új ügyvezető is ott van a közgyűlésen, akkor Ön is elmondhatja álláspontját. Így lehet, hogy egy külsős ügyvezető már nem is vállalja a feladatot.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

samtop # 2011.12.12. 10:34

Értem és köszönöm,

4 tagja van a cégnek és nem külsős lesz az új ügyvezető (de hogy én sem az biztos)
A kérdésem még az hogy ha hívnak az ügyvezető megválasztásra (aláírni az ügyvédhez) kötelezhetnek-e valamivel hogy elmenjek, ill. ha nem megyek el választhatnak-e nélkülem.

Ja és ha valami baj történik a cégben, adócsalás stb. én felelhetek-e ezért vagy csak a cégvezető.
Vagy rám kenhetnek-e valamit valami trükkös húzással.

Köszönöm előre is a választ és a türelmét :-)

Dr.Attika # 2011.12.12. 12:20

samptop!
Bízzanak meg egy ügyvéet és egy pénzügyi jogászt. Az egy hét alatt feltérképezi a cég helyzettét.
Ha meg küldi az alább olvasható elérhetőségemre a cég cégjegyzékszámát, adószámát vagy nevét, akkor secc-perc alatt tudok megközelítő információt adni.

samtop # 2011.12.12. 12:52

Köszönöm, küldtem e-mailt...

katarzis # 2011.12.18. 09:10

Szép jó napot!

Kérdésem a következő...
A cégem átutalásra csak úgy adt ki árút,hogy kér kezest.Ez alá is irodott,de ami még érdekes lehet a szerződés megkötése napja elött már az apehnál felszámolást inditottak a cég ellen. természetesen a cég nem rendezte milliós számláját. felmerülhet e a sikkasztás vagy tudatos lopás,csalás fogalma? hiszen mai napig nem fizetett se a kezes se a cég. Szeretnék tisztán látni, hogy böntető irányba mozdulhatok e?
köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.18. 09:12

Attól lesz pénzed?

katarzis # 2011.12.18. 09:23

úgy gondolom "más lenne a gyerek fekvése". Elég elrentendő tud lenni egy büntető ügy. Olyan ember aki megreccsenne egy kis büntető ügytől.

Dr.Attika # 2011.12.18. 09:32

"A leányzó fekvése."- gondolom.
A büntetőeljárás azért javasolt, mert így a magánszemély kötelezhető polgárijogi igény megtérítése a büntetőeljárásban, ami ilyenkor gyorsabban érvényesíthető.
Ha az árú megvásárlása előtti napon már felszámolási eljárás indult, akkor az a fizetési képtelenséget, minden külön eljárás nélkül megalapozza, így a csalás aggálytalanul megállapítható.