Elévülés mikortol kezdödik és mi szakithatja meg?


ObudaFan # 2006.09.14. 17:27

De igen, azok az intézkedések megszakítják, amelyek segítségével az elítélt tartózkodási helye esetleg megállapítható. Csak a tisztán ügyviteli intézkedések nem. (Meg pl. a halasztási kérelem elutasítása sem - BH 2000.188.)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.14. 07:29

Szerintem a két büntetés elévülése párhuzamosan folyik.
Azt viszont kérdezem, hogy a körözés esetleges elrendelése nem minősül-e a Btk. 68. § (4) szerinti "az elítélt ellen a büntetés végrehajtása végett tett intézkedésnek"?

Puhy # 2006.09.14. 07:11

Tehát akkor elöször a börtönbüntetés elévülése kezdödik el és ha az letelit akkor elindul a pénzbirság elévülése?Mert két büntetés nem évülhet egyszerre?

Puhy # 2006.09.14. 07:05

Köszönom a segitséget.

Kyjan # 2006.09.14. 06:23

Tisztelt Dr. Attika!

Természetesen, ObudaFan-nak maximálisan igaza van abban, amit leírt. A kérdés csupán azért merült fel bennem, mert másik fórumokon szerzett tapasztalataim szerint az emberek nem mindig fogalmaznak teljesen pontosan, és a "volna" szónak különös jelentősége van.

Tisztelettel: Kyjan

Dr.Attika # 2006.09.13. 20:42

Tisztelt Kyjan!
ObudaFan szépen, világosan levezette, hogy Puhy által leírtak szerint a büntetése nem hajtható végre elévülés miatt. Világosan kitűnik, hogy be sem vonult a meghatározott büntetésvégrehajtási intézetbe. Ha bevonult volna, akkor nem büntetés elévüléséről lenne szó, hanem csak amentesítés kérdése merülhetne fel.

Kyjan # 2006.09.13. 20:10

Puhy, idézet öntől:

Az lenne a kérdésem, hogy 2001.04.28.-án kaptam 2év börtönt kocsilopásért és ekkor jogeröre is emelkedett de csak 2001.07.28.-án kellett volna bevonulnom.

A kérdésem ezek után az lenne, hogy kitöltötte e a büntetését, vagy pedig be sem vonult? Mert ez az elévülés szempontjából nem mindegy.

Tisztelettel: Kyjan

ObudaFan # 2006.09.13. 15:57

A fôbüntetés elévül:

  • tizenöt évi szabadságvesztés, valamint - öt évet el nem érô szabadságvesztés esetén öt év,
  • pénzbüntetés esetén három év elteltével.

A fôbüntetés elévülésének határideje a büntetést kiszabó határozat jogerôre emelkedésének napján, ha pedig a büntetés végrehajtását felfüggesztik, a próbaidô leteltének napján kezdôdik.

Csak az szakítja meg az elévülést, ha a szabadságvesztés végrehajtása alatt az elítélt megszökik.

A két ítélet végrehajthatósága külön-külön évül el.

Puhy # 2006.09.13. 08:51

Jónapot!

Az lenne a kérdésem, hogy 2001.04.28.-án kaptam 2év börtönt kocsilopásért és ekkor jogeröre is emelkedett de csak 2001.07.28.-án kellett volna bevonulnom.Az elévülés ilyenkor mikortol indul és mi szakithatja meg?
Az elévülés ideje alatt nem csináltam semmit és csak egyszer kerestek a rendörök.Elötte viszont volt egy orgazdaságom aminek az itélete a bevonulás dátuma után lett meg"70ezer pénzbirság".
A két ügy évülhet együtt vagy elöbb a Börtönbüntetés aztán a pénzbirság?

Megköszöném ha tudna valaki segiteni!