Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


Tomlee # 2009.06.11. 18:07

5év helyett ha 2.5 év után lehet kérni mentesitést akkor azt hogy döntik el elöre a biroságon ha az itélet elött kell kérni mert azt csak az arra érdemes ember kaphatja?ezt nemértem hisz ellentmond önmagának,vagy itélet elött eldöntik hogy majd arra érdemes lesz az ember?tán jövöbe látnak?vagy én vagyok tul egyszerü?ha van ilyen kérelemre lehetöség azt hová kell küldeni?

ObudaFan # 2009.06.11. 17:28

Kérhető lett volna a jogerős ítélet kihirdetése előtt. Most már nem kérhető.

china # 2009.06.11. 07:17

Sziasztok!

Tavaly kaptam egy felfüggesztett börtönbüntetést 3 évre.
Jelenlegi munkahelyemen dolgozom már 4 éve (mint tanár )és most kaptunk egy ellenőrzést, ahol sérelmezték, hogy a dolgozókról nincs becsatolva erkölcsi bizonyítvány és most mindenkinek le kell adnia. Nagy leépítések vannak nálunk, tehát biztos vagyok benne, hogy azonnal lapátra tesznek, ha viszem az erkölcsimet.

Olvastam, hogy van olyan, hogy mentesítési kérelem. Ez mit jelent? Be lehet adni a bíróságra, ahol elbírálják? Felfüggesztett esetén is kérhető?

Tomlee # 2009.06.11. 07:02

Még egy kérdés ha félidö letelt kinek ill.hol kell kérvényezni hogy tiszta legyen?fontos lenne minnél elöbb mert szükségem lenne rá egy uj álláshoz ami nagyelörelépés lenne a számomra.

Bellerophontesz # 2009.06.10. 20:29

Ítélet hozatalnál abban az esetben, ha a büntetést felfüggesztik. Ekkor az ítélethozatallal együtt (ha jól tudom) elkezdődik a mentesítés is.

Bellerophontesz # 2009.06.10. 20:27

A büntetés kitöltésének napjától számít, azaz attól a naptól amikor a szabadulás történik.

Tomlee # 2009.06.10. 20:06

Ez akkor is igy van ha a büntethetöség 2-töl 8 évig terjedhet,mert nálam ez volt.csak a vége lett 2év 2 hó.ja és honnan számithatom ezt az idöt?az itélet hozataltol?mert ez a kitöltött dolog is furcsa lett nálam ugyanis mint kiderült az itélet hozatalnál,1.5 évvel többet voltam elözetesben mint a késöbbi itéletem.

Bellerophontesz # 2009.06.10. 19:21

Kérelemre ugyanakkor a bíróság ezt az időt is lerövidítheti, ha a határidő fele a büntetés kitöltésétől számítva már eltelt (azaz itt 2.5 év),és ha bizonyított, hogy "erre érdemes" a mentesítést kérő.

Bellerophontesz # 2009.06.10. 19:18

Bocs rosszul írtam, nem 15, hanem 5 év szándékos bcs esetén, ha a büntetés 1-5 év volt; a büntetés kitöltésének napjától számítva.

Bellerophontesz # 2009.06.10. 19:15

Nem marad örökre bélyeg. Azonban jelentős időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a mentesítés megtörténjen. Mentesítést követően kérhető erkölcsi bizonyítvány is. A határidőket a BTK állapítja meg. Ha jól emlékszem, akkor a törvény a szándékos bűncselekmény elkövetése esetén ezt 15 évben határozza meg.

Tomlee # 2009.06.10. 19:02

bélyeg marad ez rajtam?

Tomlee # 2009.06.10. 19:01

2005 feb.17-én függőként jelentös mennyiségre elkövetett kábitoszerrel visszaélés büntette miatt 2év 2 hónap börtönbüntetésre és 2 év közügyektöl való eltiltást kaptam.itt jön a csavar 99 jun 17-töl 2003 márc 21-ig voltam elözetesben amit "beszámitottak"kártérités a +1.5év-ért semmi.na de az érdekelne hogy erkölcsit ami jo pl.parkolóellenörnek v.egy normális álláselválalásához kéne mikor kaphatok és a bejegyzést töröltetni kell e vagy automatikus?vagy ez már örökre bély

jack4 # 2009.06.07. 17:37

Erre így nem lehet konkrét választ adni.
"A nemzetbiztonsági ellenőrzés célja annak vizsgálata, hogy a fontos és bizalmas munkakörre jelölt, illetve az ilyen munkakört betöltő személyek megfelelnek-e az állami élet és a nemzetgazdaság jogszerű működéséhez szükséges követelményeknek, valamint a biztonsági feltételeknek. A biztonsági feltételek vizsgálata azon kockázati tényezők, körülmények és információk felderítését jelenti, amelyek arra utalhatnak, hogy a munkakörre jelölt tevékenysége jogellenes céllal befolyásolhatóvá, illetve támadhatóvá válhat, és a nemzetbiztonságot sértő vagy veszélyeztető helyzet állhat elő."
A kockázati tényezők feltárásása után is dönthet úgy az ellenőrzést kérő, hogy beosztásba kerül az olyan személy, akinél valamit feltártak.

jamy # 2009.06.07. 16:44

És mondjuk ez az "A" szintű ellenőrzésnél mik a kizáró okok?

jack4 # 2009.06.07. 13:45

Amikor eredményesen letelik a három év és mentesülsz a jogkövetkezmények alól.

bogesz69 # 2009.06.07. 11:42

sziasztok szeretném megérdeklödni hogy mikor kaphatok vagy kaphatok e egyátalán valaha is erkölcsi bizonyitványt?ha kaptam 1év 2 hónap letöltendö börtönbüntetést 3évre felfüggesztve!elöre is köszönöm ha valaki segit a kérdésemben!

jack4 # 2009.06.07. 10:50

Nézd meg ezt: http://www.nbh.hu/…/07-0067.htm
valamint az 1995. évi CXXV t. rendelkezéseit. A te beosztásodra a "legkisebb" kategóriát állapították meg. Ennél csak magasabb van, amint látni fogod. Mindenképpen elvégzik, hiszen a beosztásodhoz előírás.

jamy # 2009.06.07. 08:20

Sziasztok!
Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy egy nemzetbiztonsági "A" típusú ellenőrzés mit takar?
Mint említettem jelentkeztem katonának már megírtuk a szerződést is, kedden megyek kiképzésre.
Kaptam egy ilyen Biztonsági kérdőívet.
Mint mondtam volt 1 év próbaidőre bocsátásom, a HM jogi osztálya szerint az érvényben lévő jogszabályok nem zárják ki, hogy katona legyek.
Itt mit néznek akkor?
Valamint bizalmas munkakör betöltésére irányul, de én jelen esetben nem bizalmas munkakört fogok betölteni.
Akkor ezt addig el sem végzik?

jamy # 2009.05.24. 09:14

Na végignyaltam az egészet:)
Tehát a bűnügyi nyilvántartóban még szerepelni fognak az adataim attól függetlenül, hogy minden máshonnan már töröltek.
Csak az a bibi, ha mennék bármilyen más fegyveres vagy hivatásos szervhez a katonaságtól akkor ők onnan kérik ki az adataim:S
Megpróbálok megkeresni pár jogi osztályt a kérdéses szerveknél, hogy nem lehet-e valamilyen kibúvót találni.

jack4 # 2009.05.23. 17:13

1999. évi LXXXV
Csak ezt másold be a keresőbe és akkor az első pont az lesz, amelynek a jobb felső sarkában át tudsz váltani a 2009. június 30-ától hatályos változatára.
144/2008. (XI. 26.) AB
Így másold be és az elsőnél lesz, ami bejön. De itt amikor megnyitod egy másik fog megjelenni, csak kattints a lap tetején lévő "következő" feliratra. Elég hosszú lesz, sok türelmet hozzá. Természetes, hogy szeretnél tisztán látni.

jamy # 2009.05.23. 09:02

Katonának felvettek már. Ezzel nincs is probléma. Hanem megfordult az eszembe mivel szerződéses állományba 15.évig lehetek, hogy később átmenni másik hivatásos szervhez. Látom rendőrség kilőve, de akkor pl. vámosnak átkerülhetek? Vagy a tűzoltóság?

Oda is kell a büntetlen előélet, de ott semmilyen adatot nem kezelnek rólam. Itt meg azt írtátok, hogy gyakorlatilag büntetlen előéletűnek számítok.
Én itt a fedhetetlenségiben látom a problémát mivel ott is benne volt, hogy nem szerepelek semmilyen nyílvántartásban viszont az alábbi adatokat kezeljük:.....
Ezek az adatok tehát mindig megfognak jelenni?
Betudnátok nekem másolni ezt a határozatot vagy jogszabályt amit módosítottak,mert alkotmányellenes volt?
Ne haragudjatok, ha sokat kérdezek csak szeretnék tájékozott lenni, hogy ha esetleg a későbbiekben valamilyen probléma lenne ne tudjanak megvezetni.

Laslie # 2009.05.22. 12:09

Kedves Jamy!

Ha felvételin leszel a honvédségnél azért ne lepődj meg ha megkérdezik, hogy mi is volt az az ügy.
De még azt is tudni fogják rólad, hogy kiskorodban mikor oltottak be. és mikor nőtt ki a fogad.
Legfeljebb szemethunynak felette, attól függően, mennyire van sükség szerződéses katonára.
DE szerintem azt, hogy átjelentkezz rendőrnek nyugodtan felejtsd el. Ők még szigorubban megszűrnek.

Szia

Laslie

jack4 # 2009.05.21. 06:10

Az alább már hivatkozott AB. határozat 2009. junius 30 napjával hatályon kívül helyezte a bűnügyi nyilvántartásról szóló tv. rád is vonatkozó részét, miszerint a mentesülést követően még három évig nyilván kellett tartani a próbára bocsátottakat is. Ezt az időpontot követően már csak a személyi adataid szerepelhetnek az erkölcsiben, még a korábbi szöveget is alkotmánysértőnek találták. A mentesülés után a nyilvántartásból nem adnak rólad információt ezután, bár magát a nyilvántartást nem törölték el, csak az idokolatlanul hosszú ideig tartó nyilvántartási kötelezettséget. Tehát a mentesülés után úgy kell tekinteni, mintha büntetlen előéletű lennél.
Az AB döntés indoklásában szerepel, hogy a mentesülés utáni nyilvántartás indokolatlanul csökkenti bizonyos munkakörökben az elhelyezkedés esélyét. Azonban azt is leszögezi, hogy vannak olyan munkakörök, melyekben nem indokolatlan a büntetlen előélet vizsgálata. Ilyen lehet a rendőri munka is (szerintem). Egyébként a rendőrség belső ügykezelési rendszerében szerepelni fogsz, és a jelentkezőket nem csak priorálni kell, hanem ebben is ellenőrizni. Ebben ugyan nem szerepel az, hogy mi lett az ügyed eredménye, de az igen, hogy gyanusított voltál és váddal küldték el az ügyedet. Ez alapján simán elutasíthatnak.

jamy # 2009.05.20. 10:25

Szép jó napot kívánok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy jelentkeztem szerződéses katonának és kérték a fedhetetlenségit.
Volt 1év próbaidőre bocsátásom/ garázdaság,X.rendű vádlott társtettesként/.
A katonaságnál nem kizáró ok mivel eltelt a próbaidő.
Benne volt a fedhetetlenségiben, hogy törlés 2009.05.14.
Ez azt jelenti, hogy most már minden honnan kikerültem?
Nem szerepel sehol a nevem és az sem, hogy milyen eljárás volt ellenem?

Nem titkolt vágyam, hogy átjelentkezzek majd a katonaságtól a rendőrséghez vagy valamelyik másik szervhez. Elképzelhető, hogy ott nem fognak belekötni mivel már fegyveres szervtől/honvédség/ jövök?
Egyáltalán vannak külön ide vonatkozó jogszabályok amik megállapítják, hogy átjelentkezés esetén mik a felvételi követelmények?

ObudaFan # 2009.05.19. 11:48

A bűnügyi nyilvántartásban maradsz még bent, de azért nem örökre ott sem.