Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


Konenn # 2009.05.19. 07:16

jó napot.
Hagy kérdezzem már meg hogy 2 év felfügesztettem, elvileg a 2 év leteltével kikerül az erkölcsiböl. De ettöl még butettet elöéletü leszek?? Szóval olyan helyre már soha nem fogok tudni elhelyezkedni,ahol a büntettetlen előélet kötelező???
Elöre is köszönöm a választ.

Grád András # 2009.05.14. 19:02

Nem tájékoztatják.


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

pocsimari # 2009.05.14. 17:56

biztosítás közvetítő

ObudaFan # 2009.05.14. 17:20

Attól függ, mi a szakmád. Az erkölcsidben ez már nem szerepel, a bűnügyi nyilvántartásban még igen.

pocsimari # 2009.05.14. 15:30

2005.decemberben elítéltek kiskorú veszélyeztetése miatt,mert egy segéd motorkerékpár kötelező biztosítás szerződésen aláírta az édesapja nevét,és néhány hónap hiányzott hogy 18 éves legyen.A szerződésből előnye az ügyfélnek származott mivel olcsóbb volt a szülő nevén, mégis úgy ítélték meg hogy rávettem arra,hogy írja alá apja nevét.
Pénz büntetésre ítéltek
Szeretnék a szakmámban dolgozni, de úgy veszem észre hogy büntetésemről tájékoztatják a leendő munkáltatót.
Igazam van ?

ObudaFan # 2009.05.12. 11:23

Az erkölcsi az majd a próbaidő leteltével lesz tiszta megint. Börtönőrnek nem fogsz tudni elmenni szerintem.

Konenn # 2009.05.12. 10:58

Szép napot mindenkinek!
Nagyértékű lopás miatt, kaptam 1év 6 honapot, 2 évre felfüggesztve. Azt szeretném megkérdezi hogy ez mikor évül el az erkölcsiből?????
Az erkölcsit még az itélett elöt kikértem , igy még tiszta. Börtönörnek még most el lehet e menni ezzel a tiszta erkölcsivel????

Elöre is köszönöm a választ!!!

ObudaFan # 2009.05.07. 18:24

Az erkölcsiben nem szerepel.

Gigi1111 # 2009.05.07. 08:07

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2004. augusztusban volt egy bolti lopásom (Auchan), 28.000 Ft értékben. Mivel nem volt nálam annyi pénz, a bankkártyámon sem, kihívták a rendőrséget.
Volt ujjlenyomatvétel, fénykép, stb.
Pár hónap múlva jött a határozat, 40.000 Ft-ra büntettek, tárgyalás nem volt.
Nagyon megbántam.
A kérdésem az, hogy az erkölcsi bizonyítványban szerepel-e, vagy van-e elévülés (már öt év eltelt, és nem ismétlődött meg) és kell-e valahol külön kérvényezni a mentesítést?

Köszönöm!
Nagyon fontos és sürgős lenne!
Munka miatt kérdezem, és nem tudom, kérik-e majd az erkölcsit.

(Már egyszer kérdeztem ugyanezt, de csak most jutottam megint internethez.)

jack4 # 2009.05.05. 08:18

Grád úrnak van igaza. Ezek szerint - ha jól értem - 2009. június 30-ai hatállyal megsemmisül a rád vonatkozó - 15 éves nyilvántartást előíró - rendelkezés. Ezt követően az erkölcsi bizonyítványt szerintem megkapod. Az adatokat a KEK KH tartja nyilván, ott lehet érdeklődni. Elérhetősége a neten megtalálható. Szerintem a fenti időpont után érdeklődj.

cyansys # 2009.05.04. 19:23

És még hozzátenném:
Ha esetleg, ahogy Jack4 írta, esetleg nem törlődtem, akkor azt hol kell kérvényezni? Menjek be a rendőrségre?

cyansys # 2009.05.04. 19:16

Tisztelt fórumozók!

Az eddigi válaszokat nagyon köszönöm.
Az ítéletben ez szerepelt:
"....vádlott a fenti cselekményével megvalósította a Btk.316.paragrafus /1/ bekezdésébe ütköző és a /2/ bekezdés d./ pontjára figyelemmel a /4/ bekezdés b/1 pontja szerint minősülő lopás bűntettét.
A bíróság a vádlottat a Btk.72.paragrafus alapján próbára bocsátotta.
Az ítélet 2005. április 15. napján jogerős és végrehajtható.
...2005. április 15..."

Egy rendőr ismerősöm éppen a napokban nézte meg bent az örsön, és azt mondta, még szerepelek a gépben.
Akkor a próba 2 év volt? Pedig még benne vagyok a rendszerükben, amit előbb írtam, aszerint 15 évig...

Grád András # 2009.05.04. 18:57

Kedves Cyansys!

Csatlakozva Jack4 válaszához, szét kell választani a mentesülést a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól (67.§ (7) a.) és a "priuszt", a szereplést a bűntettesek listán az erkölcsi bizonyítvány szempontjából. Az előbbi alól a próbaidő lejártával mentesül, az utóbbit meg az AB törölte el. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

jack4 # 2009.05.04. 18:45

Mert az a gyanúm, hogy mindkét esetben már törölni kellett téged a bűntettesek nyilvántartásából. Innen akkor törölnek, ha mentesültél a jogkövetkezmények alól. Próbára bocsátás esetén a próbaidő eredményes elteltével, felfüggesztett esetén pedig a felfüggesztés idejének elteltével. A törlés iránt hivatalból intézkedni kell, de előfordult már olyan, hogy nem történt meg. A lényeg, hogy a fenti idők elteltével törölni kell.

jack4 # 2009.05.04. 18:30

A két év börtönt hány évre függesztették fel? Vagy esetleg két év próbára bocsátást kaptál?

cyansys # 2009.05.04. 17:50

Tisztelt fórumozók.

Egy igazán összetett kérdéssel fordulok önökhöz.
Még négy éve volt (20 évesen) egy 10000Ft feletti lopásom a TESCO-ban, szégyellem nagyon, és kaptam is 2 év felfüggesztett börtönbüntetést jogerősen.
A legnagyobb baj az egészben az, hogy a szakmám miatt a repülőtéren tudnék csak elhelyezkedni.
Nagy reményt hozott ezért az 144/2008. (XI. 26.) AB határozat. Itt kaptam a választ, hogy ez elvileg orvoslatot hoz számomra, ám átolvasva bevallom, nem igazán értem.
Először is:
"A szóló 1995. évi XCVII. törvény 67. § (7) bekezdés b) pontja alkotmányellenes, ezért azt 2009. június 30. napjával megsemmisíti."
Ez pedig:
"67. §
(7) A (6) bekezdésben meghatározottak közül a légi közlekedés területén nem foglalkoztatható, a repülőtér zárt területére nem léphet be, aki

  1. szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítélték, és nem mentesült a büntetett előélethez fűződő jogkövetkezmények alól;
  2. állam elleni, az emberiség elleni, a közbiztonság elleni (kivéve: veszélyes eb tartásával kapcsolatos kötelezettség megszegése, tiltott állatviadal szervezése, tiltott szerencsejáték szervezése), hivatalos személy elleni bűncselekmény, valamint szándékos emberölés, személyi szabadság megsértése, emberrablás, emberkereskedelem, embercsempészet, erőszakos közösülés, szemérem elleni erőszak, államtitoksértés, szolgálati titoksértés, közveszéllyel fenyegetés, garázdaság, visszaélés kábítószerrel, számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény, számítástechnikai rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés kijátszása, pénzhamisítás, csempészet bűncselekmény elkövetése miatt a bűntettesek nyilvántartásában szerepel;
  3. lopás, sikkasztás, csalás, hűtlen kezelés, rablás, kifosztás, zsarolás, rongálás, orgazdaság bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítélték és a bűntettesek nyilvántartásában szerepel;
  4. bűntett, illetve 3 évi vagy ennél súlyosabb szabadságvesztés büntetéssel büntetendő vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás alatt áll;
  5. ezzel nemzetbiztonsági érdeket sért."

A b) pontot semmisíti meg, én pedig a c)-be tartozom. Eszerint mégsem mentesülök?

Ám a 144/2008. (XI. 26.) AB határozat az 1999. évi LXXXV. törvény 16.§-a, 17.§-a, 18.§-a, 19.§-a, 19/A.§-a, 31.§ a)pontja, 34.§-a, 36.§-a részeket is megsemmisíti.
Ez pedig itt:

"16. § (1) A bűntettesek nyilvántartásába felvett adatokat - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel

  1. a szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítéltek esetén a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítés (a továbbiakban: mentesítés) beálltától számított tizenöt évig"

A 7) c pedig azt írja, hogy "...lopás... elkövetése miatt jogerősen elítélték és a bűntettesek nyilvántartásában szerepel;"

Akkor tehát most pontosan mi számít? Ez a fontosabb, hogy ez a tárolás megsemmisül, vagyis a 7. c) erre utal? Vagy mégsem változik semmi, mert a c) nem törlődik el? Mert elvileg a 16-os eltörlése miatt már nem szerepelek.

Kérem, segítsenek meg a válaszukkal, nagyon fontos lenne számomra.

Előre is nagyon szépen köszönöm.

ObudaFan # 2009.04.27. 13:18

A lent említett jogegységi határozat még nem született meg. Ezzel együtt az új eljárást tartom a legkevésbé valószínűnek.

steffx # 2009.04.27. 12:53

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm megtisztelő válaszát.
A mentesülés és az erkölcsi biz kérdése akkor tisztázott.
Azonban az itélet elismerésével kapcsolatos megfogalmazások erős kételyeket és dillámát szültek bennem.
tehát 3 lehetséges jogi módozat lehetséges és mindegyik alkalmazható jelenleg csak a biróságtól függ?
1, felfüggesztetté minősítik (természetesen számomra ez a legkedvezőbb és áhított megoldás)
2, jelenlegi végzés: feltételes szabadság...(szükséges rossz...?)
3, uj eljárás, itélet, nyomozás,...?! ami számomra mindenképpen elkerülendő!! lelki okokbol...

Egyébként az osztrák itélet rendkivül túlzó....és mintha a magyar is bünszövetséget keverne bele hogy a sulyosságot alátámassz....

Van 8 napom hogy éljek fellebbezéssel? mit tanácsol? az uj nyomozás mindenképpen elkerülendő...! viszont a felfüggesztettre van esély??

Hálás KÖszönettel!

ObudaFan # 2009.04.27. 11:27

Jagermeister

Nem feltétlenül. Meg kell várni az új jogszabályt, ami jún. 30-ig minden bizonnyal hatályba lép, és abból kiderül.

ObudaFan # 2009.04.27. 11:22

steffx

A mentesítéstől három év elteltével lesz eszerint tiszta az erkölcsi, azzal, hogy ha ennek az időtartamnak a fele eltelt, akkor megpróbálhatsz kérni előzetes mentesítést.

Ha jól értem, akkor az osztrák bíróság az ott ismert, nálunk egyelőre nem alkalmazott részbeni felfüggesztéssel élt. Van olyan álláspont, hogy ezt felfüggesztettnek kell elismerni. A külföldi bíróságok ítéleteinek elismeréséről, és azon belül is a te problémádról bővebben olvashatsz a 36. oldaltól ebben a dokumentumban: http://www.fovarosi.birosag.hu/…datassal.pdf

Felhívom a figyelmet különösen a következő megállapításokra:
"A Fővárosi Ítélőtábla jelenlegi jogi álláspontja szerint az ekként kiszabott szabadságvesztés
nincs összhangban a magyar joggal, ezért érvényének elismerését meg kell tagadni. Ennek az
álláspontnak viszont az a következménye, hogy a terhelt ellen ugyanazon bűncselekmény
miatt lefolytatják az eljárást, adott esetben - a res iudicata ellenére - büntetést szabnak ki.
Ebben az esetben a Btk. 6.§ (5) bekezdése sem alkalmazható, mert a nyomozás már
folyamatban van.
A Fővárosi Bíróság évek óta több kísérletet tett ezen büntetési nem megfeleltetésére. A 2001.
november 13-ai keltezésű „a külföldi ítélet érvénye elismerésének néhány jogalkalmazói
kérdéséről” szóló problematika rögzíti, hogy az ún.kombinált szabadságvesztés esetén az
egész büntetési tartamot felfüggesztett szabadságvesztésként kell elismerni. Évekig ezt a
gyakorlatot követtük, amíg az Ítélőtábla megváltoztatva az elsőbírói döntést, sorozatosan
megtagadta ezen határozatok érvényének elismerését.
A Legfelsőbb Bíróság Kollégiumvezetője a 2003. El. II.C.1/37. számú és 2004. március 18-án
kelt állásfoglalása szerint az ún. kombinált büntetés jogintézménye – a magyar Btk.
szempontjából – tartalmilag a próbaidővel egybeszámított tartamban meghatározott
(kiszabott) végrehajtandó szabadságvesztésnek tekintendő, amelyből az elítéltet – a próbaidő
hosszára – feltételesen elengedték. Az osztrák Btk. szerint ez az ítélőbíró hatáskörébe tartozik.
A Fővárosi Ítélőtábla ezzel a jogi megoldással sem értett egyet és változatlanul megtagadta az
érvény elismerését.
Jogos aggályának adott hangot, amikor rögzítette hogy a kombinált büntetés végrehajtandó
szabadságvesztéskénti elismerése a terheltre nézve méltánytalan hátrányt jelentene, egyebek
között pl. a Btk. 102. §-ában meghatározott mentesítés számításánál is.
Tudomásunk szerint a közeljövőben ebben a kérdésben jogegységi eljárás keretében fog
dönteni a Legfelsőbb Bíróság.
A magunk részéről a korábbi gyakorlat (felfüggesztett szabadságvesztéskénti elismerés)
folytatásával értenénk egyet, mert egyrészt ez a megoldás jelentené a terheltekre nézve a
kisebb hátrányt, másrészt a folyamatban lévő nyomozások is megszüntetésre kerülhetnének rs
iudicata címén."

Jagermeister # 2009.04.27. 10:50

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ez egy idézet az AB határozatából:

" A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabályok alkotmányellenességének
utólagos megállapítására és megsemmisítésére, valamint
nemzetközi szerződésbe ütközésére irányuló indítványok
tárgyában – dr. Bragyova András, dr. Holló András, és dr.
Kovács Péter alkotmánybírák különvéleményével – meghozta a
következő
határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a bűnügyi
nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló
1999. évi LXXXV. törvény 16. §-a, 17. §-a, 18. §-a, 19. §-a,
19/A. §-a, 31. § a) pontja, 34. §-a, 36. §-a, valamint az 59. §

  1. pontja alkotmányellenes, ezért azokat 2009. június 30.

napjával megsemmisíti.
"

Ez pedig idézet magából a törvényből, melyre a határozat vonatkozik:

"II. Fejezet

A BŰNTETTESEK NYILVÁNTARTÁSA

16. § (1) A bűntettesek nyilvántartásába felvett adatokat - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel -

  1. a szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítéltek esetén a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítés (a továbbiakban: mentesítés) beálltától számított tizenöt évig,
  2. a szándékos bűncselekmény miatt közérdekű munkára, illetőleg pénzbüntetésre ítéltek esetén a mentesítés beálltától számított öt évig,"

Ugye ez az a 16§ b), ami alpján bevonták a fegyvertartásimat, merthogy a mentesítés után még 5 évig szerepelek a nyilvántartóban.
Viszont akkor jól értem, az AB határozata alapján 2009.jún.30 után visszakaphatom a fegyverartásimat?

steffx # 2009.04.27. 10:45

még egy az előzőhöz:

Ha beáll a mentesülés akkor az erkölcsi teljesen tiszta lesz? tehát "nem szerepel"....jelölés lesz? vagy?

még egyszer köszönet.

steffx # 2009.04.27. 10:17

Tisztelt Hozzáértők!

Ausztriában elkövetett lopás miatt 8 honap szabvesztést kaptam (2 honap letöltött. 6 honap 3 évre felfüggesztve)

A magyar biróságtól most kaptam egy végzést amelyben az itélet érvényét elismerik.
Az alábbi eltéréssel: 1 év feltételes szabadságot határoz meg ami 2009.ápr 1-én letelt...

A letöltött 2 hónapot pedig beszámitottnak veszi.

Az erkölcsi biz. miatt érdekelne, hogy ez számomra mit jelent? kapok-e vagy nem? illetve meddig nem?

(esetleg érdemes e fellebbezni, hogy felfüggesztett szab vesztésnek minősitsék hogy a mentesítés miatt emiatt kedvezöbben helyzetbe kerüljek....van-e értelme?

köszönettel előre is.

Jagermeister # 2009.04.23. 17:59

Ja és még valami, lehet hogy nagyon hülye a kérdés, elnézést.

Így, hogy az erkölcsim tiszta, de a fegyvertartásim be van vonva, repülőre ülhetek, nem fog ez kibukni a bechekkoláskor?

Jagermeister # 2009.04.23. 17:27

Lehet tudni, hogy mikorra várható?