Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


guba # 2008.12.13. 18:44

Tiszta erkölcsit már a felfüggesztés próbaidejének lejártától kaphatsz, a bűnügyi nyilvántartásból pedig ettől számított 15 év elteltével törölnek.

verocska34 # 2008.12.13. 18:34

szeretném kérdezni ha 2002.09.02. 4 hónap börtönt kaptam 1 évre felfüggesztve csalás miatt. Mikor leszek törölve a bünügyi nyilvántartásbol?mikor lesz tiszta az erkölcsi bizonyitványom?
válaszát elöre is köszönöm.

Mimóza1988 # 2008.12.12. 16:10

Kedves Cs.Richárd!
Köszönöm szépen a segítséget!
Ha esetleg valaki nem így gondolná, kérem jelezze!
Köszönöm! :D

Amie86 # 2008.12.12. 14:01

Köszönöm Cs.Richárd, ez nagy megkönnyebbülés számomra!

Amie86 # 2008.12.12. 13:14

Kedves fórumozók!

Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy 2006 nyarán elkövettem egy bolti lopást kb 3000 Ft értékben. Rendőrt nem hívtak, csak feljegyezték az esetet. Beismertem bűnösségem, kifizettem még a heyszínen ezt a 3000 Ft-ot, így kár nem érte az üzletet. 10.000 Ft-os bírságot kaptam, amit a postán kellett befizetnem illetékbélyegként.

Illetve 3 éve volt egy jogosítvány nélküli robogózásom, amikor nem tettek feljelentést, csak 3000 Ft-os csekket kellett befizetnem, és egy buszon bliccelésem is ugyanebben az évben, amikor 4000 Ft-os csekket kellett befizetnem.

Mindhárom bűnömet megbántam!

Az lenne a kérdésem, hogy ezek benne lesznek az erkölcsi bizonyítványomban? Februárban kellene kiváltanom, munkához lenne szükségem rá.

A válaszokat előre is köszönöm!

serpent # 2008.12.12. 06:01

Kedves Forumozók és érdemben hozzászóló.
Azzal a kérdéssel fordulok ehhez a forumhoz, hogy erkölcsi bizonyítvány lekérése elött állok és egy dolog aggaszt.
Kb.9-10 évvel még tini kiváncsisággal felhivtam egy újságban, önamagát hirdetö hölgyet.Nos ezt a hölgyet,még akkor a hirek is hangosak voltak ettöl, meggyilkolták és mivel az én telefonszámom is szerepelt a hiváslistán, felkeresett a rendörség,hogy menjek fel Pestre ujjlenyomatot adni.Mivel nem tudtam, itt a városunkban történt ez meg, fénykép készítése nélkül.Mikor ezügyben bementem a rendörségre, vagy 10-en ültek még ott , akik szintén érdeklödtek.
Onnantól, hogy tölem ujjlenyomatot vettek semmi sem történt,mert meglett aki ezt elkövette.Se késöbbi levelezés, se bíróság, se ügy se semmi.
A kérdés az,hogy ujjlenyomatom szerepelhet-e a nyilvántartásban még?
Vagy ha jól olvastam ki eddig olvasásaim alatt, ezeket a dolgokat törlik, mivel okafogyottá vált.
Köszönöm a választ.
Üdv

Mimóza1988 # 2008.12.11. 16:04

Üdvözlök Mindenkit!
Nekem lenne egy olyan kérdésem, hogy elkövettem egy bolti lopást szeptemberben 650 Ft értékben és elkaptak. Nem hívtak rendőrt, csak feljegyezték a tettemet, amit már azóta nagyon megbántam!!! Meg is büntettek 5000Ft-ra (de csak azért, mert már felnőtt korú vagyok) amit Postán kellett befizetnem illetékbélyegként.

Ez benne lesz-e az erkölcsi bizonyítványomban?
Mert hamarosan munkába szeretnék állni és a legtöbb helyen szokták kérni és eléggé félek...
Segítségüket előre is köszönom!!!

gerle # 2008.12.11. 11:00

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha valaki 3 hónap felfüggesztettet kapott, várható-e, hogy a lejárta után még kap valami értesítőt a bíróságtól??
Nagyon fontos lenne a válasz, megköszönném a segítséget ha valaki tapasztalt ilyen esetekben! Előre is köszi

zidane # 2008.12.07. 14:21

Egy jogi csemegét tett le az asztalra az AB november 26-ai határozata a bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló 1999. évi LXXXV. törvény egyes rendelkezéseivel kapcsolatban.

Ebben a határozatban megsemmisítették a 1999. évi LXXXV. törvény 16.§-át, ami a bűntettesek nyilvántartásába felvett adatok kezelésével kapcsolatban állapít meg szabályokat. A törvény szerint:

„a) a szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítéltek esetén a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítés (a továbbiakban: mentesítés) beálltától számított tizenöt évig,“

"a szándékos bűncselekmény miatt közérdekű munkára, illetőleg pénzbüntetésre ítéltek esetén a mentesítés beálltától számított öt évig,

kell kezelni."

Vagyis a legrosszabb esetet figyelembe véve max. 15 évig lesz benne a delikvens a bűntettesek nyilvántartásában feltéve persze, hogy közben nem indult ellene más eljárás, vagy hoztak ellene más ítéletet.

És itt jön az, amit nem értek:

Ha a törvény szerinti egy bűncselekmény mentesülési ideje pl. 5 év, és ez az öt év már régen eltelt (tegyük fel, hogy az eljárás 2000-ben jogerősen lezárult), azaz a törvény szerint a bűntettesek nyilvántartásából már rég törölték az elkövető személyi adatait, akkor egy bármilyen nemzetbiztonsági átvilágításon miért kérdezik meg, hogy indult-e valakivel szemben az elmúlt 15 évben hatósági eljárás??

Hisz, ha indult is, és azt mondja, hogy nem, ezt meg is teheti, hisz a hatóság nem tudja visszakeresni, a bűntettesek nyilvántartásában ugyanis nem szerepel, ha jól értem…

Fel tudja oldani valaki ezt a dilemmát??

guba # 2008.12.02. 09:14

Én csak a jogszabályt írtam, hogy aztán valójában ki, mit lát, azt nem tudom.

Maller Borisz # 2008.12.02. 09:08

Guba, köszönöm a gyors választ!

Még három kérdésem lenne az előző hozzászólásomhoz kapcsolódóan:

(Most) szerepelek-e valamilyen nyilvántartásban?
Lehetek-e így rendőr-, katona-, nemzetbiztonsági tiszt?
Látja-e valamilyen hatóság (most) a múltamban ezt a "sötét" foltot?

Válaszokat előre is köszönöm!

hunfrakk # 2008.12.01. 17:58

Kérdésem a következő: egyik ismerősöm 4 év felfüggesztettet kapott tavaly. Idén szeretne elhelyezkedni köztisztviselőként, de szükséges hozzá az erkölcsi bizonyítvány. Vajon a megpályázott állást megkaphatja nem éppen tiszta erkölcsivel?

köztisztviselő csak büntetlen előéletű magyar állampolgár lehet

1992. évi XXIII. törvény a köztisztviselők jogállásáról
7. § Közszolgálati jogviszony büntetlen előéletű, cselekvőképes, magyar állampolgárral létesíthető és tartható fenn.

guba # 2008.12.01. 17:06

Igen.

Robi-go # 2008.12.01. 15:45

Üdv mindenkinek.2001.juniusban szabadultam 16,5 hónap börtönbűnetetésből lopás és súlyós testi sértés miatt voltam bent.1 év feltételessel szabadultam, ami 2002 júniusban letetlt.Azóta tiszta vagyok.A kérdésem az hogy ha most kérek kapok-e tiszta erkölcsi bizonyítványt?

Köszönettel.

Turi
Róbert

gigike72 # 2008.12.01. 14:40

üdv mindenkinek!
Kérdésem a következő: egyik ismerősöm 4 év felfüggesztettet kapott tavaly. Idén szeretne elhelyezkedni köztisztviselőként, de szükséges hozzá az erkölcsi bizonyítvány. Vajon a megpályázott állást megkaphatja nem éppen tiszta erkölcsivel? Válaszokat előre is köszönöm.

guba # 2008.11.30. 18:26

Maller Borisz, a bűnügyi nyilvántartásból is törölnek a határozat jogerőre emelkedésének napjától számított három év múlva.

guba # 2008.11.30. 18:21

Gill, nincsen lehetőség a korábbi mentesítésre, a próbaidő lejártakor fogsz mentesülni. Kegyelmet lehet kérni, de semmi esély rá, hogy megkapod.

Maller Borisz # 2008.11.30. 17:35

Üdvözlet Mindenkinek!

Következő kérdésem lenne. 2002-ben a bíróság a következő végzést hozta az ügyemben „1 rb. lopás vétsége miatt indult büntetőeljárást megszünteti és a vádlottat megrovásban részesíti”. Sem előtte, sem utána nem volt semmilyen ügyem. Erkölcsim már megnéztem abban nem szerepel semmi. A fórumból úgy veszem ki, hogy a bűnügyi nyilvántartásban sem szerepelhetek már. Remélem jól gondolom…?
Kérdésem az lenne, hogy (most) szerepelek-e valamilyen nyilvántartásban?
Lehetek-e rendőr-, katona-, nemzetbiztonsági tiszt?
Nem véletlenül írtam ezt a hármat, sokat hallani, hogy bizonyos szervek „nem felejtenek” hiába törölnek a bűnügyi nyilvántartásból. Ilyesmi is lehetséges??

Válaszokat előre is köszönöm!

gill # 2008.11.25. 19:25

Kedves Fórumozók, Ügyvédek!

Tudom, hogy volt már hasonló kérdés, de ma olvastam néhány dolgot és érdekelne, hogy van e valami segítség, megoldás a problémámra.
A helyzet, 2002-ben kezdődött eljárás,melynek során 1 évig előzetesben voltam, majd a 2.fokon kaptam két év börtönt 5 évre felfüggesztve. A 2. fok 2005. decemberében volt, tehát mondhatjuk 3 éve.
Most végre sikerülne normálisan elhelyezkednem,csak ugye kérnek erkölcsi bizonyítványt. Amit én meg is kértem, mert az ismerőseim azt mondták a felügg. nem szerepel benne. Hát nem így lett :-( szépen minden benne van.
VISZONT olyanokat olvastam a neten, hogy lehetséges kegyelmet kérni, vagy bírói határozatot, ha pl a felfügg. idő fele már eltelt.
Kérdés ez igaz e? Ha igen kitől , mit lehet kérvényezni, s nem hivatkozhatom e arra hogy egyébként is 1 évet le is töltöttem belőle?
Nagyon várnám a válaszokat, mert teljesen ki vagyok borulva most ez miatt. Minden klappolna végre, ha megoldhatnám.Köszi

ObudaFan # 2008.11.25. 17:59

Az erkölcsi már tiszta.

Gabsza # 2008.11.25. 13:05

Szóval előzetes mentesítés esetén mikor lesz "tiszta" az erkölcsi bizonyítványom?

Gabsza # 2008.11.25. 12:40

Nekem a következő kérdésem lenne:

3 hónapos 2 évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek tavaly áprilisban úgy, hogy előzetes mentesítésben részesítettek. Ahogy megtudtam, ezzel a bíróság mentesített a büntetett előélet terhe alól. Még el is mondták, hogy ennek alapján folyamodhatok erkölcsi igazolásért - bár akkor ennek részleteiről nem tájékozódtam, mert nem volt rá szükség. Jővő áprilisban jár le egyébként a próbaidő.
A kérdésem: erkölcsi bizonyítványt kérhetek-e már most vagy a felfüggesztett leteltét ki kell-e várnom?

A választ előre is köszönöm.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.11.23. 07:04

igen

cybermil # 2008.11.22. 16:26

Üdv.!

Azután szretnék érdeklődni, hogy volt egy ügyem 2004 szeptemberében (segitségnyujtás elmulasztása) amire kaptam 9 hónapot 2 évre felfügesztve. Ugyebár ez az ügy ez 2 éve és 2 hónapja történt. Most egy álláshoz kérnek erkölcsit. Érdemes a pénz pazarolnom rá?

Bocsi de elirtam, szíval ez 4 éve és 2 hónapja történt.

Elöre is köszi a választ!

cybermil # 2008.11.22. 16:22

Üdv.!

Azután szretnék érdeklődni, hogy volt egy ügyem 2004 szeptemberében (segitségnyujtás elmulasztása) amire kaptam 9 hónapot 2 évre felfügesztve. Ugyebár ez az ügy ez 2 éve és 2 hónapja történt. Most egy álláshoz kérnek erkölcsit. Érdemes a pénz pazarolnom rá?