Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


berhukri # 2008.10.30. 14:28

16. § (1) A bűntettesek nyilvántartásába felvett adatokat - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel -

  1. a szándékos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítéltek esetén a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítés (a továbbiakban: mentesítés) beálltától számított tizenöt évig,
  2. a szándékos bűncselekmény miatt közérdekű munkára, illetőleg pénzbüntetésre ítéltek esetén a mentesítés beálltától számított öt évig,
  3. a gondatlan bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítéltek esetén a mentesítés beálltától számított öt évig,
  4. a gondatlan bűncselekmény miatt közérdekű munkára, pénzbüntetésre ítéltek esetén a mentesítés beálltától számított három évig,
  5. fiatalkorúak esetén legfeljebb 30. életévük betöltéséig, feltéve, hogy eddig az időpontig mentesültek,
  6. a főbüntetés helyett mellékbüntetésre ítéltek esetén a büntetés végrehajtásának befejezésétől számított öt évig,
  7. a megrovásban részesítettek, illetve azok esetén, akiknek terhére az egyes különleges eljárások között meghatározott elkobzásra irányuló eljárás során elkobzást alkalmaztak, a határozat jogerőre emelkedésétől számított három évig,
  8. a próbára bocsátottak esetén a próbaidő, illetőleg meghosszabbítása esetén a meghosszabbított próbaidő elteltétől számított három évig,
  9. az eljárási kegyelemben részesítettek esetén a határozat keltétől számított három évig,
  10. azok esetén, akikkel szemben az ügyész a vádemelést elhalasztotta, a vádemelés elhalasztása tartamának elteltétől számított három évig,
  11. javítóintézeti nevelés esetén az intézkedés végrehajtásának befejezésétől számított három évig,
  12. azok esetén, akikkel szemben az eljárás megszüntetése mellett elkobzást, illetőleg vagyonelkobzást rendeltek el, továbbá akikkel szemben a vád alól felmentés mellett kényszergyógykezelést, elkobzást, illetőleg vagyonelkobzást rendeltek el, a megszüntető végzés, illetve a felmentő ítélet jogerőre emelkedésétől számított három évig

kell kezelni.

nani1980 # 2008.10.13. 10:06

Köszönöm!!!!!

lafead # 2008.10.13. 06:52

Nani,
Felfüggesztett végrehajtás esetén a próbaidő leteltének napján tiszta lesz az erkölcsid, egy eljárás pedig nem számít erkölcsi szempontjából.Ha most kéred, még tiszta lesz.

(A nyilvántartásban attól még 15 évig szerepel a korábbi ítélet és az eljárás is, de ez csak az ún. feddhetetlenség esetén lényeges, na meg a jelenlegi ügy kapcsán mint priuszos a bíró lekéri a priuszt.)

monalisa1 # 2008.10.12. 19:11

Ezen topic 4. oldal elején Dzsémszbond 2008.04.14. 14:40-kor beidézte a vonatkozó jogszabályt.

nani1980 # 2008.10.12. 19:04

Köszönöm! Ha esetleg pontosabbat tudna valaki....
Egyébként félem nagyon!!!!

monalisa1 # 2008.10.12. 18:56

Ne vedd szentírásnak, de...

Bár a felfüggesztett ideje 1 éve lejárt, attól még ha jól tudom 3 évig a nyílvántartásban szerepelsz mint priuszos egyén.

A másik ügyben még nem hozott itéletet a bíróság, tehát ha csak az lenne akkor "tiszta" lennél még.

Féljed, nehogy a bíróság "vastagabban" itéljen az utóbbi eseted okán - az előbbire is figyelemmel...

Monalisa
laikus hozzászóló

nani1980 # 2008.10.12. 18:04

Üdv Mindenkinek!
Nem fárasztanék senkit kérdésemmel, de az utolsó forintjaim költeném erkölcsire, ha érdemes.....
Ezért kérnék előbb itt tanácsot!

Volt egy felfüggesztett börtönbüntetésem lopás miatt,
ami kb 1 éve lejárt. Most van ellenem egy ügy. Önbiráskodás.... Szóval csúnya!
Itélet még sehol, de már a biróságon van.
Szeretnám megérdeklődni, hogy kaphatok-e erkölcsit, és ha igen mi lesz rajt!
Nagyon köszönöm a segitséget!

lafead # 2008.10.12. 17:26

Akkor mégegyszer:

Megválaszoltad a kérdéseid nagy részét, mivel 3 év után már nem kezelik, lásd törlik,így te nem szerepelsz a bűnügyi nyilvántartás­ban.Értsd nincs semmi adat ellened hogy valaha is volt ellened bármilyen intézkedés. Feltéve persze hogy soha onnantól nem ítéltek el, nem hoztak intézkedést ellened.

Tehát a fentiek alapján nekem úgy tűnik, hogy ami nincs, arról nem lehet infót kiadni.

Eléggé életszerűtlen és logikátlan számomra, hogy egy bank hitel felvételhez mindenféle titoktartási kötelezettség alóli felmentési nyilatkozat aláírását kérné...már bocs, de ha igaz, amit írtál, keress egy másik bankot...

Amikor mi hitelt vettünk fel annó,minden hülye papírt alá kellett írnunk, ezernyi kezességvállalásnak és munkahelyi papírknak a melléklésével, de kvázi priusz-nyiatkozatot nem kellett aláírni...Még a "nagy", 2008-as gazdasági világválság szele sem követel meg ilyen nyilatkozatot...

Szerintem ez a dolog vagy nem igaz, vagy egy noname bankról van szó, de utóbbin inkább csodálkoznék.

A másik, csak hogy kielégítő legyek, bűnügyi személyes adatokról tájékoztatást a fél maga vagy -a feladatai ellátásához- egy szerv kérhet , jelen esetben a bank nem szerv, és hiába beleegyezés, hiába minden, nem kapnak felvilágosítást még arról sem, hogy valaki nem szerepel a nyilvántartásban.

monalisa1 # 2008.10.12. 16:56

Megválaszolták, ha nem elég, olvasd el ismét a második bekezdést és értelmezd.

anticsoka # 2008.10.12. 15:20

Köszönöm a válaszodat, de az sajnos nem teljesen kielégítő.

A gondom a bank, mert

  • nyilatkozatot akar aláíratni velem, mely szerint nem indult ellenem eddig büntetőeljárás
  • olyan nyilatkozatot akar aláíratni velem, hogy a bankkal szemben a hatóságokat, többek között az ügyészséget és a rendőrséget is felmentem a titoktartási kötelezettség alól.

Ha én ezt a nyilatkozatot aláírom, majd a bank a rendőrségtől és az ügyészségtől nem kívánatos dolgokat szed elő, az enyhén szólva nem lenne kellemes.

A kérdésem tehát, hogy bank vagy bárki más (kivéve persze a hatóságokat) akár az én beleegyező nyilatkozatommal is vájkálhat-e ilyen eszközökkel a múltamban? Rendőrség vagy az ügyészség (a hatóságon kívül persze) másnak adhat-e ki ilyen jellegű adatot? "Bárki" megtudhatja ezektől a szervektől, hogy X éve volt velem gond?

lafead # 2008.10.12. 11:07

A bűntettesek nyilvántartásába felvett adatokat a megrovásban részesítettek esetén a határozat jogerőre emelkedésétől számított három évig kell kezelni.

Megválaszoltad a kérdéseid nagy részét, mivel 3 év után már nem kezelik, lásd törlik,így te nem szerepelsz a bűnügyi nyilvántartásban.Értsd nincs semmi adat ellened hogy valaha is volt ellened bármilyen intézkedés. Feltéve persze hogy soha onnantól nem ítéltek el, nem hoztak intézkedést ellened.
Köztisztviselő amúgy tiszta erkölcsivel bárki lehet, te meg pláne, hisz a megrovásra vonatkozó adatokat ha még kezelnének, ergo még nem telt volna el a kezelési idő, akkor is tiszta erkölcsit kaphatnál.
Gyűjtsd tovább a diplomáid, bármi lehetsz, hisz mint már írtam, senki sem tudhatja már meg, hogy volt megrovásod kivéve ha te be nem vallod...

anticsoka # 2008.10.11. 09:13

Üdvözletem!
Több, mint 10 évvel ezelőtt kaptam egy ügyészi megrovást. Se előtte, se azt követően nem volt bajom a törvénnyel. Az alábbi kérdéseim lennének ezzel kapcsolatban:
Hitelt szeretnék felvenni, és a bank két nyilatkozatot is alá szeretne íratni velem. Az egyik szerint soha nem indult ellenem büntetőeljárás és soha nem hozott ellenem a bíróság elmarasztaló ítéletet. A másik szerint hozzájárulok ahhoz, hogy beszerezzenek rólam minden olyan adatot, amely szükséges annak megítéléséhez, hogy az általam megadott információk valósak-e, zárójelben rendőrségtől, ügyészségtől, más banktól, stb.

  1. Ha én ezeket aláírom, akkor a bank több mint 10 évvel az ügyész döntése után bármilyen nyilvántartásból (ügyészségtől, rendőrségtől) hozzáférhet az ilyen jellegű adataimhoz?
  2. Ha a válasz igen, akkor mennyi ideig teheti ezt meg? Örökre? Írtatok itt többször is bizonyos 15 évről. Viszont a bűnügyi nyilvántartásról szóló törvényben olyasmi van, hogy a

A bűntettesek nyilvántartásába felvett adatokat a megrovásban részesítettek esetén a határozat jogerőre emelkedésétől számított három évig kell kezelni.
3.Ez a kezelés pontosan mit takarhat?
4. Lehetek-e bármikor (most, a 15 év elteltével, vagy később) ezzel a megrovással köztisztviselő?
5. Jelenleg és majd a mágikus 15 év elteltével milyen, számomra terhelő adatot lehet a rendszerből lekérni a) akárki részéről (fent említett beleegyező nyilatkozatommal persze), b) állami szerv által (kivéve a rendészetet, igazságszolgáltatást)
6. Én lekérhetem, és ha igen, pontosan hogyan és honnan, hogy milyen adat férhető hozzá rólam?
7. Végül: (ha lehet) pontosan milyen állásokat nem tölthetek be (gyűjtöm a diplomákat ezerrel :)) egy ilyen jellegű pöttyel a múltamon?

Előre is köszönöm a felvilágosítást.

lafead # 2008.10.06. 11:58

Orsolya, csak eltiltottak más nem volt?

Gabóca,a felfügg eltelte után lehet igényelni erkölcsit, ami tiszta lesz, de a "priusz nyilvántartásban" még onnantól 15 év.Közügyektől nem tiltják el.

Gabóca21 # 2008.10.05. 18:22

Üdvözletem! Pár hónappal ezelőtti bonyodalmak mostanra tisztázódtak előttem,most már tudom,mit szeretnék kérdezni konkrétan is...
Bizonyos ismerősöm sikkasztás-ügybe keveredett, mely kb.1994-ben történt.Mostanra született ítélet, miszerint ő és tetttestársa kb.kétmillió Ft-ot úgymond pofonvágtak...Az utolsó tárgyalásokról nem értesült,csak az ítélethozatalról kapott hivatalos iratot,miszerint két év felfügg. börtönbüntetésre ítélték.Ez azt jelenti,hogy két évig erkölcsi bizonyítványt nem kaphat? És a bűnügyi nyilvtartásban meddig fog szerepelni? És még az ilyen büntetés jelent-e további közügyektől eltiltást? Mik ezek?
Köszönöm!

Orsolya21 # 2008.10.05. 17:42

Igen, ez bűncselekmény volt.. Akkor benne lesz?

mile # 2008.10.05. 16:42

hunfrakk megkérdezhetem, hogy orsolya esetébem miért nem fog szerepelni. mivel több mint egy évre tiltották el valószínűleg bűncselekményt követett el, az pedig 3 évig szerepel az erkölcsi bizonyítványban. vagy én tudom rosszul? engem is erősen érint a kérdés, köszönöm előre is a válaszodat

Orsolya21 # 2008.10.05. 14:57

Köszönöm szépen!!

hunfrakk # 2008.10.05. 14:47

nem fog szerepelni benne

Orsolya21 # 2008.10.05. 14:41

Sziasztok!2007 januárjában büntető eljárás indult ellenem ittas vezetés miatt, 2008.08.05.-ig eltiltottak a vezetéstől. Ha most igényeltem erkölcsi bizonyítványt akkor ez szerepelni fog benne??

Dorka67 # 2008.10.03. 13:33

Sajnos én csak véletlenül tulajdonosa voltam valaminek, ami miatt eljárás indult ellenem is. Köszönöm szépen a segítséget. Egy kicsi megnyugodtam !

hunfrakk # 2008.10.03. 13:28

amíg jogerősen ki nem mondták azt, hogy BŰNÖS
addig nem lesz feltüntve az erkölcsi bizonyítványban semmi terhelő

folyamatban lévő büntetőeljárások listáját nem szokták vizsgálgatni munkáltatók

van egy elv: ártatlanság vélelme,
e szerint addig míg jogerős ítélet ki nem mondta a bűnösséget,
addig (elvileg) ártatlannak kell tekinteni a vádlottat

miniszterelnök, bankelnök, polgármester ellen is van folyamatban büntetőeljárás, tehát ez önmagában nem kizáró ok

Dorka67 # 2008.10.03. 11:42

Esetleg köztisztviselőként dolgozhatok?

Dorka67 # 2008.10.03. 11:38

Szia!
Köszönöm a a gyors válaszodat. Ez azt jelenti, hogy tiszta vagyok. A munkáltató ki tudja szürni ebből, hogy esetleg valmiféle eljárás van ellenem?

hunfrakk # 2008.10.03. 10:45

Dorka,
természetesen: igen!

  • ez lesz feltüntetve rajta:

kérelmező a bűntettesek nyilvántartásában nem szerepel

Dorka67 # 2008.10.03. 09:03

Kaphatok e erkölcsi bizonyítványt amíg csalás és magánokirathamisítás vétségével vádolnak, és a bírósági tárgyalás még zajlik?