Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


lafead # 2008.02.01. 17:01

Andor, nincs rá lehetőséged....sajnálom.

ObudaFan # 2008.02.01. 15:01

Kitty!
Nem szerepel.

andorcsek # 2008.02.01. 07:02

SZIA! Az a kérdésem lenne , van -e jogi lehetőségem arra hogy a bünugyi nyilvántartásból töröljenek ? büntetve voltam 15-éve letöltendő is volt az erkölcsim tiszta,de a nyilvántartásban szerepelek.Hová kell fordulnom? kérlek segits! ha lehett erre a cimre válaszlj köszönöm. andorcsek@freemail.hu Andor

Kitty25 # 2008.01.31. 19:04

Ami kimaradt az előzőböl: nem tudom,h mennyire számit, de mivel volt rendőrségi eljárás is az elején, rabositás is volt sajnos - ujjlenyomat, stb.
Szóval igy kerek a történet!
Várom a -remélhetőleg megnyugtató- válaszokat!

Kitty25 # 2008.01.31. 18:26

Üdvözletem Mindenkinek!

Nekem az a nagy gondom/kérdésem van, hogy az erkölcsiban szerepelni fog-e egy 2004 januári lopás(pár száz forinttal volt 10.000 forint felett), amit még ott helyben, az áruházban kifizettem(ez volt az első és utolsó is egyben), volt tárgyalás még az év februárjában, és csak a perköltséget (pár ezer forintot) kellett kifizetnem, és ha jól emlékszem, akkor 1 vagy 2 év próbaidőt kaptam, tehát nem felfüggesztettet,hanem próbaidőt.
Most kell kikérnem az erkölcsit, és nagyon örülnék, ha valaki tudna nekem abban érdemi választ adni, hogy ez szerepelni fog-e benne?!
Olvasgattam a fórumot,és ha jól értelmezem, akkor mivel a próbaidő nem maga a büntetés (természetesen a próbaidőm alatt nem történt semmi), ezért az erkölcsimben sem fog szerepelni.
Kérem, hogy valaki nyugtasson meg, hogy ettől még tiszta lesz az erkölcsim, mert nagyon izgulok emiatt!!

ObudaFan # 2008.01.31. 16:31

Másfél év után.

102. § (1) A törvény erejénél fogva áll be a mentesítés

  1. szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meg nem haladó szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő három év elteltével;

103. § (1) A bíróság a szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltet, kérelemre, mentesítésben részesítheti, ha erre érdemes, és a szabadságvesztés kiállásától, illetőleg végrehajthatósága megszűnésétől a 102. § (1) bekezdésének d), e), illetve f) pontjaiban meghatározott idő fele már eltelt.

FuNToM # 2008.01.31. 14:00

Üdvözletem!

2006. májusában jogerősen 9 hónapi letöltendő börtönbüntetésre lettem ítélve szándékos bűncselekmény miatt, melynél a bíróság beszámította a 9 hónap előzetesben töltött időt, tehát kitöltöttnek minősült.

Kérdésem ezután, hogy mikor kérhetem a bírósági mentesítést a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól (erkölcsi elsősorban). Ügyvédem azt mondja, hogy a BTK-ban meghatározott felső büntetési határ számít, tehát 2,5 év után, az én jogértelmezésem pedig azt, hogy már jelenleg is kérhetném (1,5 év után)

Köszönöm a válaszokat!

gitarzene # 2008.01.31. 12:51

Kikértünk egy erkölcsit. A munkáltató nem kérte eddig a tájékoztatót. (hátha elfelejtik...néha még lehetnek csodák), hogy kirúgnák-e nem tudjuk, de jobb félni, mint megijedni. Felvenni felvették...és mivel mi is arra gondoltunk, hogy erkölcsit fognak kérni, az meg tiszta lesz, ezért is lepődtünk meg, miért ilyen papírt adtak.
Értelek...igen a személyes adatok védelme...

Tihamér # 2008.01.31. 08:49

Köszönöm szépen a válaszokat.

ObudaFan # 2008.01.29. 17:49

milyen munkakörök esetén kérik munkáltatók a feddhetetlenségi bizonyítványt?

Az adatok szolgáltatásának igénylésére jogosult

  • a rendőrség

a fegyveres biztonsági őrség felügyeletének ellátásával kapcsolatos feladatai ellátásához, a nukleáris létesítményben, továbbá a létesítmény hatósági ellenőrzésével, a létesítmény tervezésével, építésével, üzemeltetésével, átalakításával, a nukleáris berendezések karbantartásával, a nukleáris anyag felhasználásával, tárolásával, szállításával és a szállítmányok kísérésével összefüggő munkakörökben történő foglalkoztatáshoz szükséges büntetlenség megállapításához, és a személy- és vagyonvédelmi, illetőleg a magánnyomozói tevékenység végzéséhez szükséges engedély kiadásához;

  • a köztársasági elnök által adományozható kitüntetésre irányuló javaslatot előterjesztő miniszter a jelölt büntetlenségének megállapításához;
  • az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke a bírói, a kinevezésre jogosult bírósági elnök a bírósági titkári, fogalmazói, megyei bírósági végrehajtói és végrehajtó-helyettesei kinevezéshez szükséges büntetlenség megállapításához;
  • a Legfőbb Ügyészség, a Katonai Főügyészség, a fellebbviteli főügyészség, a főügyészség az ügyészi, az ügyészségi titkári, fogalmazói, illetőleg nyomozói kinevezéshez;
  • a vámhatóság a megbízható vámadós feltételeként előírt büntetlen előélet vizsgálata céljából.
  • a rendőrség a kézilőfegyverekkel, a lőszerekkel, a gáz- és riasztófegyverekkel, a légfegyverekkel, a lőterekkel, valamint a lőfegyver- és a lőszertárolóhelyekkel, továbbá a vaktölténnyel üzemeltethető és a hatástalanított lőfegyverekkel kapcsolatos engedélyek kiadásához;
  • a rendőrség a közúti közlekedésrendészeti feladatai ellátása során a járművezetésre jogosító okmány helyszínen történő elvétele feltételeinek megállapításához;
  • a bírósági ülnök megválasztásához a települési önkormányzat képviselő-testülete, a megyei (fővárosi), megyei jogú városi közgyűlés, katonai bírósági ülnök esetén az állományilletékes parancsnok;
  • az igazságügyért felelős miniszter a közjegyzői, önálló bírósági végrehajtói és igazságügyi szakértői kinevezéshez, a közjegyzőjelölt, közjegyző-helyettes és önálló bírósági végrehajtó-helyettes alkalmazásához, továbbá a végrehajtói irodai tagság létesítéséhez;
  • a rendvédelmi szervek és a Magyar Honvédség állományilletékes parancsnokai a hivatásos (szerződéses) állományba történő kinevezéshez;
  • az állampolgársági, útlevél, bevándorlási, illetve menekültügyekben eljáró szervek, valamint az útlevél hatóságok a feladatkörükbe tartozó ügyek elbírálásához;
  • a Magyar Ügyvédi Kamara és a területi kamara az ügyvédi kamarába való felvétel iránti kérelem elbírálásához;
  • a fegyver nélküli katonai, illetőleg a polgári szolgálat teljesítését engedélyező hatóság a kérelem elbírálásához;
  • a helyettes szülői és a nevelőszülői hálózat működését engedélyező, illetve ellenőrző szerv;
  • a tevékenység végzését engedélyező hatóság, amennyiben a tevékenység végzésének, illetőleg engedélyezésének jogszabályban meghatározott feltétele a büntetlen előélet; továbbá a foglalkoztatás feltételeként jogszabályban meghatározott büntetlenség ellenőrzésére törvény alapján jogosult hatóság, illetve szerv.
ObudaFan # 2008.01.29. 17:43

v.roni!

A daktiloszkópiai és fényképnyilvántartás a büntethetőség elévüléséig tartalmazza az adataidat.

lafead # 2008.01.29. 07:32

Gebriel, most nézem, hogy 3000 ft értéket írsz, biztos, hogy büntetőügy volt és nem szabálysértési???Amúgy büntetőügy bűntett esetén pénzbüntinél jogerő+5 év.

gebriel # 2008.01.28. 19:45

20e Ft büntetést kellett fizetni, amit be is fizettem.

marko poloo # 2008.01.28. 17:47

Szia lafed!
Köszi szépen de pont ez az hogy nem lehet tudni, hogy mit tis kérnek vagy mi afeltétel.....

lafead # 2008.01.28. 17:12

Marko:
megrovás nem szerepel az erkölcsi bizonyítványban, amennyiben a tűzoltóság erkölcsi bizonyítványt kér, akkor az un. tiszta lesz. Szerintem nem kérnek bűnügyi nyilvántartásban kezelt adatokról információkat.

Gitárzene:
nekem az a fő bajom, hogy hol van itt a személyes adatok védelme egy olyan munkáltató vonatkozásában, amely nem a kiemelt munkakörben foglalkoztat. az a baj, hogy hiába mondja a szerencsétlen munkavállaló, hogy nem adja át azt a papírt, amely csak egy egyszerű levél, tájékoztatás, kirúgják vagy nem veszik fel. szégyen.

gebriel:
na de mire ítéltek?nem mindegy.

Tihamér:
már amennyiben nincs más ítéleted, vagy intézkedés ellened akkor már nem szerepelsz a nyilvántartásban, 1990-ben még szerepeltél, ezért nem vettek fel. Ez az a munkakör, ahol köteles a leendő dolgozó a bűnügyi személyes adatairól tájékoztatást adni.

v.roni:
próbára bocsátás esetén az ujjlenyomat és a fényképnyilvántartás adatokat is ugyanúgy törlik, mint az ítéletekre vagy az intézkedésekre vonatkozó adatokat.Az erkölcsiben nem fog semmi sem szerepelni, ahogy már megkaptad a választ, a bűntettesek nyilvántartásában nem szerepelsz, de az adataid még kezelni fogják a bűnügyi nyilvántartásban.

marko poloo # 2008.01.28. 16:04

Jó napot mindenkinek!
Lenne egy pár olyan kérdésem,hogy ha valaki ellen bűntető eljárást inditottak (lopás bcs. miatt), de az ügyben csak az ügyészség járt e,l és csak megrovást kaptam akkor az kizáró ok lehet a tűzoltóság kötelékébe? Ezzel Büntetett előéletünek számítok? Az erkölcsi bizonyítványomban ez viszont nem szerepel,Ilyenkor mi az erősebb?

gitarzene # 2008.01.28. 09:32

Hú, látom indulatot keltettem! Igen, az erkölcsi bekérésével nem is lenne bajom, az érthető, főleg mivel az tiszta. Egyáltalán ilyenkor nincsen személyiségi jogok védelme...vagy valami hasonló, hogy köteles vagyok-e kiadni olyan adatokat magamról (ez esetben ugye a férjem magáról), ami alól már mentesítve lett, de nyilván nem örülne, ha ezt mutogatnia kéne, hisz épp eléggé megbánta és szégyenli is a múltban elkövetett helytelen tetteit. Szenzitív adat...jó ez a kifejezés...

gebriel # 2008.01.28. 08:47

Üdv mindenkinek!

Kérdésem a következő:
2001-ben lopást követtem el egy hipermarketben kb. 3000Ft értékben. Tettemet beismertem. Most egyéni vállalkozó szeretnék lenni, ehhez pedig szükség van az erkölcsi bizonyítványra. Mi fog a bizonyítványban szerepelni?

Válaszukat előre is köszönöm!

Tihamér # 2008.01.27. 23:46

és 1990-ben voltam katona, nem 2000-ben.

Tihamér # 2008.01.27. 23:42

Az előbb elfelejtettem leírni, hogy erkölcsit azóta már kértem és az természetesen tiszta.

Tihamér # 2008.01.27. 23:40

Üdvözlet mindenkinek.

Szeretnék néhány dologgal tisztába lenni, ezért fordulok a T. fórumozókhoz.

1987-ben (17 évesen) egy bicigli lopási ügybe keveredtem és a bíróság 1 év próbára bocsájtásra ítélt (nincs jelentősége, de egyetlen biciglit sem loptam el, csak a yardon voltak meggyőzőek zsaruk, és én meg még nagyon fiatal voltam...) Azóta semmi ügyem sem volt a rendőrséggel, csak egy közlekedési szabálysértés, amit természetesen rendeztem.

Sajnos a közeljövőben munkahelyet kell váltanom és felmerült egy köztisztviselői állás is.

Az lenne a kérdésem, hogy hogy milyen munkakörök esetén kérik munkáltatók a feddhetetlenségi bizonyítványt? Van ezekről a munkakörökről valahol egy lista?

Ezt még a pályázati elbírálás előtt meg kell tenniük (ha szükséges)?

Illetve, ha kötelező a feddhetetlenségi, akkor annak a pályázati kiírásban is szerepelnie kell?

Ha később mégis lekérik, akkor a vezetőn múlik, hogy hogyan értékeli, vagy jogszabályok írják elő, milyen munkakörben mennyire kell "tisztának" lenni?

Valamennyi idő után ez is elévül, vagy ez már örökké kísérteni fog? 2000-ben, mikor katona voltam, e miatt nem kerülhettem a mélységi felderítők közé.

A helyzet az, hogy nagyon nem szeretnék olyan helyzetbe kerülni, hogy felvesznek és egyszer csak behívatnak, és mondják, hogy mivel nekem ilyen ügyem volt, ezért meg kell vállnunk egymástól. Egyrészt elsűlyednék szégyenemben, másrészt munkanélküli lennék, harmadrész, nem tudom, mit mondanék a következő munkahelyen, mikor azt kérdeznék: miért hagyta ott az előző munkahelyét?

A válaszkat előre is köszönöm.

v.roni27 # 2008.01.27. 19:25

Tisztelt Dr.Attika!
Valóban nem Öntől kérdeztem, de nagyon köszönöm válaszát, megnyugtató volt olvasni! Még annyit szeretnék tudni, hogy a rendőrségi nyilvántartásban meddig lesz látható az arcképem és az újjlenyomataim? Onnan nem törölnek? És az erkölcsiben megjegyzésként sem fog valahol szerepelni, hogy mit követtem el?
Előre is köszönöm válaszát!

Dr.Attika # 2008.01.27. 19:15

Nem tőlem kérte ugyan a tanácsot, de válaszolok.
Az erkölcsi bizonyítványban az fog szerepelni, hogy "Bűntettesek nyilvántartásában nem szerepel."
Vagyis tiszta lesz az erkölcsije.

v.roni27 # 2008.01.27. 18:15

Tisztelt Obudafan!
Segítségét szeretném kérni szintén erkölcsi bizonyítvány ügyben!
2003 januárjában sikkasztás miatt az akkori munkahelyem feljelentést tett ellenem a rendőrségen!A vádakat elismertem, az "eltűnt" pénzt visszafizettem. A rendőrségi kihallgatáskor újjlenyomatot is vettek tőlem és fotó is készült rólam! Mivel elismertem a bűntettet és a pénzt megtérítettem, ezért tárgyalásra nem került sor, a bíróság 2 évre próbára bocsátott, felfüggesztett.
Kérdésem a következő! Ha most kérek erkölcsi bizonyítványt, mi fog szerepelni benne? Vagyis pontosabban benne lesz-e ez a "malőr", amit akkor elkövettem?
Várom mielőbbi válaszát!
Köszönettel!!!

lafead # 2008.01.27. 17:35

Én nem is az erkölcsire gondoltam, hanem az adatvédelmi és a bűnügyi nyilvántartási törvényben meghatározott bűnügyi személyes adatokról kiadott tájékoztatásra. Azt hiszem egy raktárosnak a szenzitiv bűnügyi adatairól nem kell számot adnia tekintettel arra, hogy nem olyan munkakörben dolgozik. Elég nagy szégyen, hogy egy multi eljutott odáig, hogy a portásától is ezt kéri , nem az erkölcsit, persze, előbbiben több az adat, de kérdem, mi szüksége van rá???És ha már mentesült de még plusz 15 évig kezelik az adatait, arról tudnia kell a multinak??Nem. Ott az erkölcsi. Ja, ha nem adja oda a papírt a munkavállaló, kirúgják...szuper.