Elévülés+ erkölcsi bizonyítvány


ksstomi # 2007.12.09. 11:16

hozzászólás törölve

ObudaFan # 2007.12.09. 10:56

A közügyektől eltiltásnak ehhez semmi köze. Ők pedig előzetes mentesítésben részesültek ezek szerint. Mondom, nézd meg az ítéletet, hogy te is részesültél-e.

anonnim # 2007.12.09. 10:21

3 éve volt az itélet hirdetés

mindenesetre ez a 3 emberke váltig állitja hogy nem lesz benne.
közügyektől nem vagyok eltiltva , és ők sem vannak (voltak)

ha mégis akkor kitalálunk valami okos kis sztorit..

Nehogymár emiatt ne dolgozzak , amikor 100ezerszer megbántam amit tettem !!!!!!

ObudaFan # 2007.12.09. 09:38

Illetve a kérdés sem egészen egyértelmű, mert ha 2.5-3 éve már az az 5 év telt le, akkor egészen biztosan nem lesz benne. Ha viszont az ítélet volt ennyi ideje, akkor csak akkor nem lesz benne, ha volt előzetes mentesítés.

ObudaFan # 2007.12.09. 09:37

Mert ők az ítélettel együtt kaptak előzetes mentesítést ezek szerint. Te viszont, úgy tűnik, nem. De azért nézd meg az ítéletedet, hátha.

anonnim # 2007.12.08. 14:34

most kérdeztem 3 embert ebből kettőnek nem is egyszer volt felfüggesztettje

azt mondták nem lesz benne...

ObudaFan # 2007.12.08. 13:56

Nem tud előzetes mentesítést kérni, azt csak az ítélethozatalkor lehetett volna. Utólag csak végrehajtandó szabv. letöltése után lehet. A szavazáson részvételnek meg ehhez semmi köze.

BH1997. 467.
A felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt személy az ítélet jogerőre emelkedését követően előzetes bírósági mentesítésben nem részesíthető (Btk. 104. §, Be. 381. §).
A városi bíróság a vádlottat az 1994. április hó 1. napján jogerőre emelkedett ítéletében maradandó fogyatékosságot okozó ittas járművezetés bűntette miatt 1 évi börtönbüntetésre és 2 évre a B kategóriára vonatkozó járművezetéstől eltiltás mellékbüntetésre ítélte. A börtönbüntetés végrehajtását 3 évi próbaidőre felfüggesztette.
Az elítélt a bírósághoz 1996. május hó 6. napján benyújtott kérelmében kérte, hogy a bíróság utólagosan részesítse előzetes mentesítésben a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól. Kérelmében azt adta elő, hogy 62 éves, 45 évi munkaviszony után nyugdíjas, nyugdíjának összege havi 10 700 forint, a felesége 59 éves, munkaképtelen, leszázalékolt, fekvő beteg, havi jövedelme 7500 forint segély. A család havi rezsije és OTP-költsége 14 000-15 000 forint. Más jövedelemmel nem rendelkeznek. Vállalkozóként jövedelemkiegészítéshez jutna, ennek azonban előfeltétele a tiszta erkölcsi bizonyítvány.
A megyei főügyészség azt indítványozta, hogy a bíróság az elítélt előzetes mentesítés iránti kérelmét érdemben bírálja el, és annak eredményeként azt utasítsa el. Az ügyészi indítvány szerint az elítélt nem méltó arra, hogy a bíróság előzetes mentesítésben részesítse, figyelemmel arra, hogy az ittas vezetések országosan elszaporodtak, továbbá a vádlott az ittas vezetés minősített esetét valósította meg, így cselekménye igen jelentős tárgyi súlyú. Hivatkozott az ügyész arra, hogy a vádlott javára egyetlen enyhítő körülményt lehetett értékelni, a büntetlen előéletét, egyébiránt pedig a vádlott a bűnösségét nem ismerte el a vádbeli cselekményben.
A bíróság az elítélt kérelmét a következők miatt utasította el.
Az adott esetben utólagos eljárásról van szó, ezért a Be.-nek a különleges eljárásokra vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. A Be. 381. §-a foglalkozik a bírósági mentesítéssel. A Btk. 103. §-ának (1) bekezdése szerint a bíróság a bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltet kérelemre mentesítésben részesítheti, ha erre érdemes, és a büntetés mértékétől függően a törvényben meghatározott ún. várakozási idő eltelt. A Be. 381. §-ának (1) és (2) bekezdésében szabályozott különleges eljárás e kérelem elbírálásának a rendjét állapítja meg. A Btk. 103. §-ának (1) bekezdése pedig azt rögzíti, hogy a bíróság a szándékos bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltet - kérelemre - mentesítésben részesítheti ha erre érdemes, és a szabadságvesztés kiállásától, illetőleg végrehajthatósága megszűnésétől a 102. § (1) bekezdésének d), e), illetve f) pontjaiban meghatározott idő fele már eltelt.
Ezekből a rendelkezésekből az tűnik ki, hogy az elítéltet a felfüggesztett szabadságvesztés büntetésre ítélése esetén csak magában az ítéletben lehet előzetes mentesítésben részesíteni.
A törvény a bírósági mentesítésnek két esetét ismeri: a Btk. 103. §-a szerinti, a végrehajtandó szabadságvesztéshez fűződő utólagos, valamint a Btk. 104. §-ában szabályozott, a felfüggesztett szabadságvesztéshez kapcsolódó előzetes mentesítést. Ebből kifolyólag az ítéletjogerőre emelkedését követően az elítéltnek előzetes mentesítésben részesítése fogalmilag kizárt.
Ily módon a bíróság eljárásjogilag nem látott lehetőséget az elítélt kérelmének teljesítésére.
A fent kifejtetteknek megfelelően a bíróság az elítélt előzetes bírósági mentesítésre irányuló kérelmét, a Btk. 103. §-ára, 104. §-ára, és a Be. 381. §-ára figyelemmel elutasította.
Az elsőfokú bíróság végzése ellen a vádlott és védője jelentett be fellebbezést.
Az elsőfokú bíróság helyesen döntött, amikor a vádlott előzetes bírósági mentesítés iránti kérelmét tárgyalás tartása nélkül elutasította, és az ezzel kapcsolatos indokai is mindenben helytállóak. Mindezekre figyelemmel a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. (Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság 1. Bf. 749/1996. sz.)

anonnim # 2007.12.08. 13:24

mit jelent hogy nem mentesített??

tudtommal közügyektől nem vagyok eltiltva , vavazni is voltam(ugy tudom azt sem lehet...9

anonnim # 2007.12.08. 13:22

és mi lesz konkrétan beleírva???

van rá esélyem hogy kitalálok pl.egy kocsmai verekedés sztorit??

ksstomi # 2007.12.08. 12:51

hozzászólás törölve

anonnim # 2007.12.07. 21:12

sziasztok

olyan kérdésem lenne hogy, volt egyszer egy botlásom (autó lopás )de nem én voltam a fővezér.
Na mindegy kaptunk 2 év szab.veszt., 5 évre felfüggesztve.

azóta eltelt 2,5 - 3 év .

kérdésem az lenne hogy munkavállalói erkölcsiben mi fog szerepelni ha lekérem????

Nagyon köszönöm aki segít

ObudaFan # 2007.11.05. 19:39

Őrizetbevételre is volt már példa szerzői jog megsértése miatt, de sokba is fog kerülni ez az eljárás, összességében jóval többe, mint mindezeket a termékeket megvásárolni.

féltőbarát # 2007.11.04. 23:10

Tiszteletem!

Szeretnék felvilágositást kérni. Egyik volt osztálytársam(jelenleg chat-en tartjuk a kapcsolatot) folyamatosan "illegális" szervereken játszik az interneten. Többszáz hamis dvd és cd tulajdonosa is egyben. A polcain vannak szép sorjában feltéve.

Szeretném megkérdezni, hogy ha egy haragosa vagy csak névtelenül is, de feljelentik a rendőrségen, mit tesznek ellene? Minden előzetes értesités nélküli házkutatás majdan őrizetbevétel? vagy ugy feljelentik, hogy ő nem is értesül róla, csak a "kész" papirt kapja kézhez, hogy figyelmeteték szoban?(ez egy megtörtént eset)

Szeretném felhivni a figyelmét ezekre a dolgokra, mert nem vesz tudomást róluk és éli tovább az életét tele illegális lemezekkel és játékokkal.

Válaszukat nagyon köszönöm, remélem segitségemre lesznek.

Köszönettel,
Egy barát

Anna21 # 2007.05.22. 17:32

Üdv mindenkinek!
Engem csak érdekelne, hogy egy jogerősen kiszabott lefoglalási határozat, (nem tudom, hogy ez-e a helyes elnevezés) elévülhet-e, ha nem tudják végrehajtani.
Konkrétan, pl. Magyar Ildikó áfacsalásból épült villájának lefoglalását kimondta a bíróság már több mint 3 éve. Nem hajtották végre, mert ügyesen a résztulajdonosok egymás ellen vagyonmegosztási pert indítottak. A család azóta is benne lakik és használja, Magyar Ildikó pedig nevet a markába és a csalással szerzett pénzből luxuskörülmények között taníttatja gyerekeit.
Érdekelne egy szakértő véleménye, hogy, hogyan is működik ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.21. 18:31

Súlyosbítás csak akkor lehetséges, ha az ügyész is fellebbezett.

Alex77 # 2007.05.21. 18:28

Üdv Mindenkinek!

Megtudná valaki mondani, ha Büntetőügyben az elsőfokú bíróság pénzbírságot szab ki, és a "vádlott" az ügyet másodfokra viteti, akkor számíthat súlyosabb ítéletre másodfokon, mint elsőfokon? Az elsőfokon az ügyész pénzbírságot indítványozott!

Üdv: Alex

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.17. 16:41

Ne mondd, hogy lusta vagyok. (Pedig de.) Kaphatsz erkölcsi bizonyítványt, lehetsz magánnyomozó.
Az, hogy a nyilvántartásban szerepelsz, csak az esetleges visszaesés megállapítását, illetve a bűnismétlés súlyosbító körülményként való értékelését eredményezheti.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.17. 16:37

Azt nem tudom. De már a nyilvántartásból történő törlés előtt is büntetlen előéletűnek vallhatod magad. Ha ez elég a magánnyomozósághoz, akkor lehetsz.

bcsabika1 # 2007.05.17. 09:34

Vagyis annyit jelent,hogy a nyilvántartásból történő törlésig nem lehetnék pl.magánnyomozó?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.17. 07:01

A bűnügyi nyilvántartásból történő törlés és a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesülés két különböző dolog.

bcsabika1 # 2007.05.17. 06:33

Értelmez nekem légyszíves az 1999 évi LXXXV tv.16§h bekezdését.Én úgy értelmezem,hogy lejárt a próbára bocsátásom és a bűnügyi nyilvántartásban még attól 3 évig szerepelek.
Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.16. 10:42

Nem. Akit próbára bocsátottak, azt el sem ítélték, ezért eleve nem áll a büntetett előélethez fűződő hátrányok hatálya alatt.

bcsabika1 # 2007.05.16. 10:09

A priuszra gondoltam.Nem 3 év a próbára bocsátás lejárta után?

ObudaFan # 2007.05.14. 14:58

Egy esetben van jelentősége: ha másik bűncselekmény miatt büntetőeljárás indul, de annak ideje alatt elévül ez a korábbi büntetés.

4/2006. BJE. értelmében a Büntető Törvénykönyv 67. §-ának (1), 68. §-ának (1) és 89. §-ának (1)-(3) bekezdése értelmében kizárt, hogy a végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés és pénzbüntetés elévülése a próbaidő tartama alatt bekövetkezzen. A próbaidő tartama alatt a büntetés végrehajtását elrendelő bírósági határozat jogerőre emelkedése a büntetés elévülésének a kezdő időpontja. A felfüggesztett büntetés elévülése a próbaidő leteltének napján kezdődik. A büntetés elévülését - a próbaidő letelte után - a felfüggesztett szabadságvesztés (pénzbüntetés) végrehajtását elrendelő jogerős bírósági határozat szakítja félbe. Ebben az esetben a büntetés elévülésének tartamába a próbaidő leteltétől a végrehajtást elrendelő bírósági határozat jogerőre emelkedéséig eltelt idő - a Büntető Törvénykönyv értelmében - nem számít be.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.14. 13:42

A büntetés elévülésére gondolsz? Az felfüggesztett büntetés esetén a próbaidő letelteltével bekövetkezik.
Intézkedésként elrendelt próbára bocsátás esetén pedig nincs értelme a kérdésnek, hiszen nincs büntetés, ami elévüljön.

A bűncselekmény büntethetőségének az elévüléséről sem lehet szó, hiszen a hatóság eljárt az ügyben.