özvegyi nyugdíj, árvasági segély


esemes # 2014.09.24. 14:57

Tiszteletem!

Szeretném megkérdezni,hogy hol kell intézni az árvasági segélyt és jár-e nekem özvegységi nyugdij ha nem voltunk házasok csak élettársak viszont nem voltunk bejegyzett életttársi kapcsolatban?

Köszönettel


Sziasztok!

Erdeklodni szeretnék hogy az árvasági ellátást hol kell kérvényezni és milyen iratok kellenek hozzá?

Jutka70 # 2009.11.18. 17:23

Jó estét!

Azt szeretném kérdezni hogy az árvasági elltás és az özvegyi nyugdíj a fizetés hány százalékát kapjuk meg?
Aktiv dolgozó volt és a nettó vagy a bruttó számit?

Köszönöm válaszát elöre is.

Üdv Jutka

Jutka70 # 2009.11.18. 17:21

Üdvözlöm.

Azt szeretném kérdezni sajnos meghajlt élettársam akivel több mint egy éve éltünkeggyüt született egy kislányunk is aki most majdnem 8 hetes.
Kérdésem az lenne a fizetésének hány százalékát kapja az árvasági segéylre és az özvegységire.
Aktiv dolgozó volt.
És a bruttó vagy a anettó számit.
Köszönöm váalszát elöre is.

üdv Jutka

monalisa1 # 2009.04.29. 16:28

gittus megválaszolta a másik topicban: időarányos összegű kifizetés történhet.

Swedish # 2009.04.28. 22:08

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy ha betöltöm a 25. életévemet, akkor az adott hónapra megkapom-e az ellátás teljes összegét, vagy csak a részarányos összeget.

Előre is köszönöm a választ!

gyertya # 2008.06.13. 17:04

holahulla:

Az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén gyermekenként 30% (esetleg 60% ha mindkét szülő meghalt, vagy az életbenlévő szülő rokkant)(fegyveres jogszerző esetén 36, illetve 72%) jár, figyelembe véve a mindenkori árvaellátás minimum összegét (2008-ban 24.250,- Ft) Üdv

holahulla # 2008.06.09. 17:53

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni,hogy ha mondjuk a jogszabályok szerint 30%-os árvasági nyugdíj jár az elhunyt után, akkor egy családban két gyermek után 2×30% ellátás jár (tehát gyermekenként 30%), vagy összesen 30%, függetlenül a gyermekek számától?
Köszönöm, ha valaki válaszol.

mókusmama # 2007.07.12. 08:24

Kedves Szakértők!

Köszönöm a gyors válaszukat!

A felülvizsgálati kérelemhez új kórházi kivizsgálásokra és meglehetősen "sok pénzre" lenne szükség. Az 50 %-ot az eddigi papirjaim alapján állapitották meg, miután eddig soha nem akartam rokkant lenni.

Szeretném törvényesen megkapni az özv. nyugdíjat, mint minden eddigi özvegy, és nem bűnhődni azért, mert az ötvenes években születtem. Ugyanis ez a korosztály még nem tölthette be az 55. évét 2003-ig.
Ráadásul a közigazgatásból is prémiumévekre küldtek, mert 53-as születésű vagyok. Igy hát veszik az özv. nyugdíj, és a fizetésem 30 %-a, ami 5 év mulva már -60 % lesz. Nem volt elég baj, hogy fiatalon meghalt a férjem.

Tehát még reménykedem a törvénymódosításban, megpróbálok optimista lenni.

gittus # 2007.07.12. 06:11

Az Alkotmánybíróság döntése alapján az Országgyűlésnek módosítania kell a nyugdíjtörvényt. Az AB szerint az 1993.VIII.tv nem alkotmányellenes azonban nem biztosított megfelelő átmenetet azok számára akiknek már folyamatban volt a - ti. korábbi jogszabály szerint - a jogszerzése.
A kérdező - a röviden leírtak szerint - szerintem is beletartozhat ebbe a körbe.
Most már csak az a kérdés meddig kell a módosításra várni illetve hogyan módosítanak.

monalisa1 # 2007.07.11. 21:24

Mókusmama!
Azt az 50%-ra kihozott munkaképesség csökkenést ha a döntés még nem jogerős, munkaügyi bíróság elé kellene vinni felülvizsgálati kérelemmel. Egy a TB elleni jogvita költségmentes, és nem az ők orvosszakértője vizsgálja meg a panaszost hanem a bíróság által megbízott független igazságügyi orvosszakértő.

mókusmama # 2007.07.11. 10:22

Kedves Traven!

Ha az AB a VI.12-i határozatában kötelezte az Országgyűlést, hogy dec. 31-ig módosítsa a 1993. évi özvegyi nyugdíj feléledésére vonatkozó törvényt, akkor ezt valóban kötelező-e módosítani, ugyanis ez az utolsó szalmaszálam. A férjem 1981-ben halt meg, 2 gyermek árvaellátása jogán kaptam özvegyi nyugdíjat 2004. júniusáig. Akkor szembesültem a 93-as törvénnyel. Azóta már rokkantsági kérelmet is beadtam, de csak 50 %-ot állapitottak meg. 2008.10.18-án töltöm be az 55. évemet, amikor feléledne az özvegyi nyugdíjam a régi tv. szerint.
Kérdésem, hogy reménykedhetek-e, vagy adjam fel végleg.

lafead # 2007.02.28. 14:00

Kedves Traven!
Köszönöm segítséged.
szóval, ha elveszítjük a rokkantnyugdíjat áprilisban, ez tuti, onnantól semmi nem jár.

sajnos.

De nagyon köszönöm, hogy válaszoltál!!!!

T r a v e n # 2007.02.28. 08:08

Kedves Lafead!

Először az ideiglenes özvegyi nyugdíj jár abban az esetben, ha Te az öregségi nyugellátásra jogosító korhatárt betöltötted. Ekkor a mértéke a 60%, annak, amit a néhai kapott volna öregségi nyugdíjként.
Ezt követően csak akkor van mód özvegyi nyugdíjra, ha Te magad is öregségi nyugdíjas vagy, vagy rokkant vagy két kiskorú gyermeket nevelsz. Mértéke: 30%-a annak amit a néhai mint öregségi nyugdíjas kapott volna.

Arra vonatkozóan, hogy a házastársad (élettársad) jogosult lett volna a nyugellátásra az illetékes társadalombiztosítási igazgatóságnál, telefonon érdeklődjél.

lafead # 2007.02.26. 12:20

Kedves Szakértők!

Szeretnénk érdeklődni azzal kapcsolatban, hogy amennyiben egy 58 éves férfi meghalt 39 éves szolgálati idővel rendelkezik, mennyi ideig és mennyi összegű özvegyi nyugdíj jár a feleségnek, illetve jár-e és mennyi árvasági segély, ha van egy 19 éves egyetemista fia is.

Én úgy olvastam a tv-t, hogy özvegyi nyugdíj jár és nem az ideiglenes 1 évig terjedő, mert a halott férj bár nem nyugdíjas, de megszerezte a szükséges szolgálati időt. ugyanezt olvastam ki árvasági segéllyel kapcsolatban, amely a nappali tagozat végéig jár.

Jól értelmeztem?És mennyi ezeknek az összege?Van még valami, amit még meg lehet igényelni?
Ja és még valami:az asszony még áprilisig rokkantnyugdíjas, utána már azt elveszíti.

Köszönöm,fontos lenne tudni.