Apeh adósság elévülése


jozanparasztiesz # 2015.09.15. 22:40

Tisztelt Kovacs_Bela_Sandor!
E szerint egy 2007-ben elkovetett adocsalas, amennyiben 2012 nyomzas indult ennek kapcsan es a nyomozas a mai napig folyik, akkor az elkovetesi ertektol fuggetlenul barmeddig adoeloiras hatarozhato meg ill. a cselekmeny buntetheto.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.07. 17:27

Nem. Összekeversz két dolgot. Az egyik a bűncselekmény üldözhetőségének az elévülése. A másik a kiszabott büntetés végrehajthatóságának az elévülése. Ráadásul jól érzékelhetően nem tudsz róla, hogy az elévülés egyáltalán nem abszolút, azt meg lehet szakítani. A büntethetőség elévülését például megszakította a büntetőeljárás megindítása. Onnan kezdve el is felejtheted a dolgot - nem fog elévülni.
A büntetés végrehajthatóságának az elévülése ettől független, jelen esetben 5 év és a felfüggesztés próbaidejének a végével kezdődik el. Vagyis ez az elévülés valamikor 2010-ben fog csak bekövetkezni. Addig lehet izgulni - ha van miért. Ha meg nincs, akkor mindegy.

Hava # 2007.05.07. 16:13

Jelen esetben, ha jól néztem meg a Btk. szerint 200.000 Ft és 2.000.000 Ft között nagyobb értékre, 3 év a büntetés. Jelen esetben volt 1 év 10 hó 3 évre felfüggesztve. Ítélethozatal 2002. III. hóban, tehát a 3 év is letelt. Konkrétan mikor évül el a büntethetőség? Mert ha jól értem, amikor a büntethetőség elévül, akkor évül el a végrehajthatóság is?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.06. 19:22

Dehogy!

Hava # 2007.05.06. 15:02

A bűncselekmény elévülése a bíróság által kiszabott ítélet leteltor bekövetkezik?

Dr.Attika # 2007.05.05. 12:08

A témához ezt találtam a google. com-on.

"Az adó elévülése
A Wikipédiából, a szabad lexikonból.

Az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni. A költségvetési támogatás igényléséhez való jog – ha törvény másként nem rendelkezik – annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az annak igényléséhez való jog megnyílt. Az elévülés hat hónappal meghosszabbodik, ha az adóbevallás késedelmes benyújtásakor, illetve a költségvetési támogatás igénylésekor az adó-megállapításhoz, illetőleg a költségvetési támogatás igényléséhez való jog elévüléséig kevesebb, mint hat hónap van hátra. Adó-, társadalombiztosítási csalás (Btk. 310. §), illetve csalás (Btk. 318. §) esetén, ha azt adóra, járulékra vagy költségvetési támogatásra követik el, az adó megállapításához való jog nem évül el mindaddig, amíg a bűncselekmény büntethetősége el nem évül.

Ha az adóhatóság határozatát a bíróság felülvizsgálja, a kereset benyújtásától a bíróság határozatának jogerőre emelkedéséig az adó megállapításához való jog elévülése nyugszik. Az adótartozás végrehajtásához, a költségvetési támogatás kiutalásához való jog az esedékesség naptári évének az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el. Amennyiben az adóhatóság végrehajtási cselekményt foganatosított, az elévülés 6 hónappal meghosszabbodik. Ha az adó, a bírság és a jogosulatlanul igénybe vett költségvetési támogatás végrehajtásához való jog elévült, a tartozást terhelő késedelmi pótlékot is elévültnek kell tekinteni.

Nyugszik az elévülés a végrehajtási eljárás felfüggesztésének, a fizetési halasztásnak és a részletfizetésnek továbbá törvényben biztosított fizetési kedvezménynek vagy feltételhez kötött adómentességnek az időtartama alatt."

Béla!
Az adóhatóság nem indíthat polgári pert adózó ellen. Fordítva lehetséges csak.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.05. 11:00

Nos, DrAttika nem akarja megadni ennek a nagy tekintélyű Dr. Prof. Tételes Jognak az elérhetőségét, ezért kénytelen vagyok a magam szerény kútfőjéből meríteni.
Szerintem az általad idézett szabály az adóhatóság általi közvetlen (tkp. hatósági) végrehajthatóság elévülésére vonatkozik. Ugyanakkor - hangsúlyozom: szerintem - nem zárja ki, hogy az adóhatóság, mint bárki más, a polgári jogi elévülési időn belül bírósághoz forduljon. A bírósági ítélettel megítélt követelés végrehajthatóságára pedig már az általános elévülési szabályok vontatkoznak.

Azt a megoldást, amely szerint az adókövetelés elévülését nem megszakítani, hanem csupán meghosszabbítani lehet, azt is mindössze hat hónappal. Szóval egy ilyen megoldást egyrészt a törvénykövető adózókkal szemben méltánytalannak éreznék, másrészt az államra egyáltalán nem jelemző pénzügyi öntökönszúrásnak tartanék.

Hava # 2007.05.05. 09:01

Tehát még mindig ez lenne a kérdés, nem egységes az álláspont amint látom! Az ART 164 & (6) bekezdés, nem vonatkozik??? az említett ügyre ha arról jogerős bírósági döntés született? Másik kérdés, ha van egy kiszabott - azóta letelt - jogerős bírói ítélet, amelyben anyagi jóvátétel nem szerepel, akkor az APEH annak ellenére, hogy 1998-as évről szól az adósság, kérheti a végrehajtást?

bootmaker # 2007.05.04. 12:17

Hámostmár engem is érdekel :)

B

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.04. 11:14

Megadnád az emilcímét? Nincs fenn az iwiwen.

Dr.Attika # 2007.05.02. 07:02

A tételes jog választ ad kérdésedre.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.01. 20:10

Mi a különbség?

Dr.Attika # 2007.05.01. 18:41

Béla! Adóvégrehajtásról van szó!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.01. 17:41

Mert szerintem a végrehajtási cselekmény megszakítjat az elévülést. Azt mondjátok, hogy az adótartozásra speciális szabályok vonatkoznak? Meglepne, és a jogérzékem is tiltakozna ellene.

Hava # 2007.05.01. 16:03

"2003. 06. hóban végrehajtást eszközöltek, de nem foglaltak, mert nem volt mit. "

Ez miért idézte???

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.01. 14:44

2003. 06. hóban végrehajtást eszközöltek, de nem foglaltak, mert nem volt mit.

Dr.Attika # 2007.05.01. 08:04

Ha az 1998-as adóévre vonatkozik, akkor az elévülés 2000. január elsején kezdődött. Azóta szerintem eltelt az 5 év és hat hónap.
Álláspontom szerint elévült a követelés.

Hava # 2007.05.01. 07:32

Köszönöm a választ, még egy kérdés, mert lehet, hogy én értelmezem rosszul!
2003. évi XCII törvény 164 &(6) bekezdésében foglaltak szerint az adótartozás végrehajtásához a költségvetési támogatás kiutalásához való jog az esedékesség naptári évének az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el - esetemben 1998. az adóév -. Amennyiben az adóhatóság végrehajtási cselekményt foganatosított - ez volt 2003-ban - az elévülés 6 hónappal meghosszabbodik.
Ha az adó, bírság és a jogosulatlanul igénybe vett költségvetési támogatás végrehajtásához való jog elévült, a tartozást terhelő késedelmi pótlékot is elévültnek kell tekinteni.
Tehát, a fent leírtak nem vonatkoznak rám?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.27. 17:40

Nem telt le az 6 év. Tudtommal még nincs 2008.

Hava # 2007.04.27. 17:10

1998. évről adócsalás által kiszabott jogerős bírói döntés 1 év 10 hó, 3 évre felfüggesztve. De az APEH-nál továbbra is nyilván van tartva a tartozás és a kamatok. Ezért 2003. 06. hóban végrehajtást eszközöltek, de nem foglaltak, mert nem volt mit. Most újra elővették az ügyet, de időközben a többi adósnak, akiknek a rovására szintén történt adó visszaigénylés megadták az elévülésről szóló igazolást.
Kérdés letelt az öt év, valamint a plusz fél év is amit a végrehajtási eljárás hosszabításának kell tekinteni, miért idézik be újra a delikvenst? Vagy ez az a kategória, amely soha nem évül el. Hiába a büntetőügy és az általa megbánt bűn, ha nem történt tényleges pénzbeni teljesítés, akkor itt nem érvényes az öt éves elévülési idő?

Hava # 2007.04.27. 17:02

Apeh adósság elévülése