megbízási szerződés+adó / járulékok


dareboy # 2007.08.21. 06:45

A kérdésem az lenne, ha megbízási szerződést kötök egy céggel, akkor az mennyiben jelent eltérő adózást egy munkaszerződéshez képest?Úgy hallottam, hogy ha a havi összeg nem haladja meg a minimálbér összegét, akkor csak egy minimális(talán 18%-os) részt vonnak le. Ez igaz?

alfonsbautz # 2007.08.21. 10:53

Milyen jellegű a megbízási szerződés?

  • ügyvezető leszel?
  • kereskedelmi ügynök?
  • ingatlanközvetítő?
  • akármi más?
  • számlát kell adnod érte?

Te milyen adóalanyalany vagy?

  • egyéni vállalkozó?
  • egyszerű magánszemély?
  • valami más?

Van máshol bejelentett 36 órát meghaladó munkaviszonyod?
Nappali tagozatos hallgató vagy-e?

Járulékokat fizet utánad valaki?

Kicsit menj bele a részletekbe, mert úgy több segítséget kaphatsz, mint így.

__________________
Qui non proficit, deficit...

dareboy # 2007.08.21. 19:57

Egyszerű "alkalmazott" lennék a cégnél, számlát pedig nemtudom, hogy adnom kéne-e (ez mitől függ?). Egyszerű magánszemélyként vállalnám a munkát és nincsen máshol 36 órát meghaladó munkaviszonyom. Nappali tagozatos hallgató vagyok.

alfonsbautz # 2007.08.22. 09:11

Ezt olvasd át:

http://www.apeh.hu/…007/k19.html

Burokban:

Célszerű kiváltanod az egyéni vállalkozói igazolványt!

Nappali tagozat: nem kell havi bevallást benyújtanod, mert a nappali tagozatos iskolarendszerű képzés 36 órás foglalkoztatásnak minősül. Csak a vállalkozói kivéted után kell a járulékokat befizetned, tehát, amíg tanulsz, addig védett vagy a maceráktól és a járulékfizetési kötelezettség egyéb kategóriáitól.

Így számlaképes is vagy, tehát ahol "dolgoznál", ott örülni fognak neked.

Viszont, ha rendesen dolgozol egy cégnél, tehát bejársz naponta, van egy helyed, stb., és a cég megbízási díjat fizet, az bújtatott munkajogviszony: a cég felelősségre vonható miatta.

Viszont, ha belemész, akkor keress meg egy könyvelőt, mert van papírmunka vele, bár az esetedben lényegesen kevesebb nehézség vállalkozni, mint általában.

Én belemennék, amíg nappali tagozaton vagyok...

____________________
Qui non proficit, deficit...

Szatti # 2008.06.12. 10:51

Üdv minden Fórumozónak!

Segítséget szeretnék kérni a következő témában. Megbízási szerződéssel vállalnék egy munkát magánszemélyként.
Főállásban (heti 40 órában) dolgozom, munkaszerződéses lejelentett munkahelyen.

Kérdéseim lennének, hogy:

  1. olvastam, hogy adót és járulékot kell fizetnem, aminek a mértéke attól függ, hogy mennyi fizetést kapok a megbízótól a munkáért (ha nem haladja meg a minimálbér 30%-át...stb). Ez az én esetemben is így van, vagy csak akkor, ha a megbízott munkanélküli.
  2. Ha adóznom kell (vagy fizetnem valami járulékot, költséget) utána, akkor azt megtehetem jövő évben, önadózás keretén belül? (feltüntetve a bevételt a nem rendszeres jövedelemnél)

Köszönöm a válaszokat.

Szatti # 2008.06.12. 10:55

Az előző témához kapcsolódóan:

a páromnak van egyéni vállalkozói igazolványa, melyben tevékenységi körében szerepel az a munka (adminisztratív tevékenység), amelyet én elvállalnék.
Melyik vállalás lenne célszerűbb és egyszerűbb (nem utolsó sorban gazdaságosabb) számomra?

  • a megbízási szerződés kötése magánszemélyként,
  • vagy számla ellenében egyéni vállalkozóként a párom neve alatt futtatni a munkát. (persze, ha ez megfelel a megbízónak).

Köszönöm előre is a válaszokat, hozzászólásokat.

a páromnak is van főállása, heti 40 óra, munkaszerződéssel.

nandy # 2008.06.28. 09:54

Ev-ként célszerűbb.

Brisa # 2009.08.04. 07:59

Én is kérdeznék. Állami alkalmazottként dolgozom (40 órában), de emellett szeretnék magánrendelőt nyitni. Mivel az indulási időszakban csak egy-egy kliensre számíthatok, ezért a megbízási szerződést ajánlották nekem (az egyéni vállalkozói helyett). Ilyenkor milyen járulék- és adóterhek érintenek engem? Milyen gyakran kell bevallást benyújtanom és milyen típusút?

Dr.Attika # 2009.08.04. 08:51

Ez orvosi tevékenység? ( a magánrendelő kifejezésből következtetem ) Ha igen, akkor ezt a tevékenységet nem jogszerű megbízási szerződés alapján folytatni, sőt a Büntető Törvénykönyv büntetni is rendeli.

Brisa # 2009.08.04. 10:31

Nem orvosi tevékenység. De közben rájöttem, hogy félreértés áldozata lettem, s nem is lehetséges ez a felállás. Megyek is kiváltani az egyéni vállalkozóit. :)
Köszönöm azért a reakciót!

doby # 2010.07.08. 11:20

Üdv Mindenkinek!

Kérdésem az lenne, hogy nappali tagozatos hallgató dolgozhat-e munkaszerződéssel, ha a munkaidő úgy van meghatározva, hogy heti 8 óra. A munkaidő nincs meghatározva.

Jelenleg megbízási szerződéssel foglalkoztatnak a 650Ft órabéremből vonnak mindenféle járulékot és SZJAt is.

Üdv és köszönöm a válaszokat

doby # 2010.07.08. 11:21

x

nandy # 2010.07.08. 15:17

Miért ne lehetne?

amy1 # 2010.08.03. 08:16

Üdv!

Sajnos nagyon nagyot koppantam fizetés ügyben,szeretném a segítségeteket kérni. Elvállaltam egy melót megbízási szerződéssel,bruttó 80.000 Ft-ért. (4 órás) Számítottam rá,hogy kb.60-62.000-et kézhez kapok. Erre 50.000 Ft-ot kaptam.Azt hittem ,elrontottak valamit,ennyit nem vonhatnak le.De azt mondták,hogy a megbízási szerződésnél több adót vonnak...Teljesen kétségbe vagyok esve,mivel a meló nem helyben van,és nem fizetik a bejárást (így már abszolút nem éri meg) Legyetek szívesek elmagyarázni,hogy mit tudnak 80.000-ből 30.000-et levonni?! A férjem 100.000 bruttójából is csak 24-et vonnak le! (igaz az sima szerződés)
Köszi előre is!

nandy # 2010.08.03. 13:56

Megbízási jogviszony esetén nincs adójóváírás, ez rögtön 15.100 forinttal növeli a levonandót.

De kérlek, hogy ne futtasd több topikban ugyanazt a problémádat...
Máshol már írtam neked, hogy nincs olyan, hogy megbízási szerződés 4 órás munkavégzésre... a megbízási jogviszonyban nincs munkaidő! Ha kikötötték (és még egy-két hasonló hülyeséget is beleírtak...), akkor a tartalmánál fogva könnyen átminősíthetik munkaviszonnyá az ellenőrök.

nudly86 # 2010.09.12. 16:57

Sziasztok! Engem az érdekel, hogy egyéni vállalkozó foglalkoztathat-e magánszemélyt megbízási szerződéssel? Tolmácsolási munkáról van szó, tehát kiszámíthatatlan h. mikor van munka és mennyi, ezért alkalmazottnak felvenni nem célszerű. Mit tanácsoltok? Olvastam még a segítő családtag és bedolgozó lehetőségről, de nem nagyon vágom hogy ezek mit takarnak.

haragabi # 2010.09.12. 18:23

Nudly!

Tudtommal mehet a megbízás. Nálam ketten is dolgoztak így, soha nem volt gond.

admiss # 2012.08.15. 06:53

Hello,

Megbízási szerződéssel kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy adó és járulékfizetés (vagyis levonások) szempontjából van-e jelentősége annak, ha egy 100.000-es kifizetést egyösszegben, vagy 2 esetleg 3 részletben fizetne ki a megbízó?

Választ köszi előre.

Rexor # 2012.08.15. 07:18

Nem igazán, az adót járulékot akkor kell levonni/megfizetni, amikor a kifizetés történik.

Valimama # 2012.08.16. 11:16

Tisztelt Fórumozók!
Nagyon megköszönném, ha valaki segítene nekem ebben eligazodni. Vagy, ha nem jó helyen tettem fel a kérdést, akkor azt mondjátok meg, hova forduljak!

Bátyám egy középiskolában tanít és a közalkalmazotti fizetésének kiegészítéséül szívesen vállal olyan jellegű feladatokat, amelyek nem a szorosan vett munkakörébe tartozó, nem is feltétlen a munkáltatója a megbízó. Tehát vizsgáztatásokat, felnőttoktatásban óraadást és hasonló feladatokat. Ő ezen alkalmakkor számlát állít ki, mint számlaképes magánszemély. (jól írom? van ilyen?)
Kérdésem a következő: milyen kötelezettségei vannak ezzel a bevételével kapcsolatosan. Mert, mint mondja, Ő csupán SZJA-t fizet. Helyén való-e ez így?
Nagyon megköszönöm a segítséget.

Goodwitch # 2012.08.16. 11:22

2012. január 1. óta, ha a számlán nem tünteti fel a magánszemély a vállalkozói igazolványának a számát (pl. azért mert nincs neki ilyen), és a megbízó kifizetőnek minősül, akkor a kifizetőnek kell levonnia az SZJA előleget és a járulékokat a magánszemély nyilatkozatában foglaltaknak megfelelően.


Goodwitch

Valimama # 2012.08.16. 12:15

Kedves Goodwitch!
Köszönöm szépen a választ.Akkor már az idén, ha lesz ilyen, ehhez tartjuk magunkat, de engem az aggaszt, hogy - tavalyi évben nem, de 2010-ben és 2009-ben is volt ilyen jellegű bevétele. Felnőttoktatásban volt óraadó (természetesen a főállása mellett) és erről számlát állított ki. Nos az adóbevallásban a számlán szereplő összeget állította be, és ez után az összeg után "csak" a személyi jövedelemadót fizette meg. Tehát akkor ez után is kellett volna járulékot fizetni?

Goodwitch # 2012.08.16. 12:38

nem biztos, hogy kellett. a részletek ismerete nélkül nemigen lehet ezt megmondani.

ha jól sejtem EHO-t mindenképpen kellett volna, bár ez alól is lehet kivétel. Egy könyvelőt kellene megkérdezni az összes papírral a kézben, ők ezt jobban tudják, mint mi jogászok :-)


Goodwitch

Vipike # 2012.08.30. 16:05

Kérdésem a következő lenne: Megbízási szerződésem van amely határozatlan idejű, azt szeretném tudni,hogy ilyen esetben költségtérítésben lehet-e részem pl. távolsági busz hozzájárulás. Ez adható vagy kizárt.
Előre is köszönöm válaszuk.

szcsab1 # 2012.10.19. 14:57

Jelenleg alkalmazotti jogviszonyban, határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozom egy állami tulajdonú vállalatnál, nem közalkalmazotti státusban. Az lenne a kérdésem, hogy munka mellett vállalhatok-e, köthetek-e megbízási szerződést pl. egy önkormányzattal, úgy, hogy ne kelljen kiváltani a vállalkozói igazolványt.(szellemi munkáról van szó, műszaki ellenőrzés)
Ha igen, akkor milyen feltételek mellett, és milyen adózási szabályok vonatkoznának rám?

Válaszukat előre is köszönöm!