Tartozás elévülés 5 év után létezik?


Dr.Attika # 2015.08.05. 12:15

Tisztelt Kérdező!
Hogy miként reagálnának azt nem tudhatjuk bizonyosan, de valószínűleg ha leírnánk azt a fórum üzemeltetője kimoderálná. Nem fog kapni semmilyen nyilatkozatot szerintem, mert amiről nincs számla az nem is létezik az építési vállalkozóknál. Ez az ára, hogy 12 éve megspórolta az áfa és a nettó munkadíjra eső egyéb adót összegét. Márha megspórolta, mert sok lüke úgy megy bele a "számlanélküliségbe", hogy ugyanannyit fizet, mintha számlát kért volna.

Dewree # 2015.08.05. 10:35

Tisztelt Fórumozók!
12 éve építkeztem "természetesen" számla nélkül, egyik kivitelezőtől sem kértem számlát.
Építéshatósági eljárás miatt kéne nekem tőlük igazolás, hogy a munkaterületet visszaadták, de nem tudom, hogy miként reagálnak, félnek-e büntetéstől a NAV részéről.
Vizsgálhatja-e őket a nav? Van-e elévülési idő, mely őket "védi"?
Köszönöm

zso1981 # 2015.07.15. 16:04

Szép napot!!!Segitségüket szeretném,kérni Egy Autób
hitellel,kapcsolatban.2009 Decemberébenbalesetem volt az autómmal ami totál kárra tört,volt rajta cascó ami kevés összegget (1.2 millió) forintot fizetett és a bank felé fent.maradt 2millió.Baleset után 1hónapra felhívott a bank és Közölte 8 napon belül fizessem meg a tartozást,én mondtam hogy nemtudom,de szeretném Továbbra is fizetni részletekben,de neki az nemvolt jó,én felhúztam magam,és összevesztünk.2010 Feb.felraktak a kHR listára,azóta semmi nem történt.Azóta elköltöztem.ahol laktam,másik lakásba.Multhéten felkerestek hogy a régi címemre jött egy ajánlott levél,a Banktól ,demár nemtudtam felvenni,mert későn adták oda,és visszaküldték.Kérdésem az lenne hogy 5 év eltelte után,végrehajtó által tudja-e érvényesíteni a tartozást,vagy bemennyek a bankba,részletfizetést kérni,nemszeretném hogy a fizetésemből vonják.Budapest Bank Válaszát előre is köszönöm!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.07. 14:51

De ez esetben legalább 5 évnek el kell telnie. Azért papírforma szerint, mert eltelt már ennyi.

David1234 # 2015.07.07. 12:05

Köszönöm szépen a segítséget, még lenne egy kérdésem a "papírforma szerint elévült" az alapján, ha jól értelmezem, akkor nem kell feltétlenül eltelnie 5 évnek az elévüléshez?

László1958 # 2015.07.07. 11:29

Tisztelt Ügyvéd Urak !

A mai napon kaptam egy letiltást végrehajtótól, 1997-es

meghagyási dátummal. A 200000 ft adósságra kamatként

rátettek 900000 ft-ot. Kérdésem: A végrehajtó nem

keresett meg 10-éve, nem jelentkezett. Az elévülés

mennyi idő ilyen esetben?

László

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.01. 11:14

Ezt neked kell eldönteni. Ha úgy gondolod, hogy elévült, akkor ne fizess. (Papírforma szerint elévült.)

David1234 # 2015.07.01. 10:36

Tisztelt Ügyvéd urak!

Olyan kérdésem lenne, hogy nagyjából 2 évvel ezelőtt a vatera.hu piactéren árultam. Viszonylag sok termékem volt fent, sok ebből kiemeléssel, ebből keletkezett egy nagyjából 100ezres nagyságrendű számla. A számla nem lett kifizetve, ezt követően a vatera fiókot lezárták, majd először a Creditforte behajtó cég, majd egy ügyvédi iroda is küldte az utolsó, majd utolsó utáni, meg azutáni felszólításokat. Ezt követően nem történt semmi. Lassan eltelt már két év, és semmilyen értesítést nem kaptam, se a régi, se az azóta már új lakcímemre.
Elképzelhető, hogy a tartozás elévül 5 év után?
Egyáltalán a vatera be tudja hajtani valamilyen módon a tartozást, hiszen papír alapon semmilyen szerződés nem lett aláírva?

Köszönöm a segítségüket!

Kriszta979 # 2015.07.01. 10:06

Tisztelt Ügyvéd Úr,
Nagyon köszönöm a válaszát.
A régi Ptk. szerint is elévült/elévülhetett a követelés, hiszen az 5 év lejárta előtt nem küldtek fizetési felszólítás, ami újabb 5 évvel meghosszabbíthatta volna a követelésüket.
Ön szerint valós az, hogy peres eljárás keretében érvényesíthetik igényüket?
Mit tegyek? Fizessek?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.01. 09:56

Erre a jogviszonyra nem az új Ptk.-t kell alkalmazni.

Kriszta979 # 2015.07.01. 07:18

Segítséget szeretnék kérni.
11 éve az akkori férjemmel hitelre vásároltunk egy gépjárművet. A szerződést az én nevemre kötöttünk. Házasságunk 2005-ben felbomlott, az autó nála maradt és nemfizetés miatt a bank lefoglalta. Az autót eladták, a fennmaradó összeg behajtását behajtó cégnek adták. 8-9 éve kaptam is tőlük egy levelet ezzel kapcsolatban, melyre a fent írt tényállást válaszoltam nekik. Arra a levelemre sosem kaptam választ, gondoltam, felkeresték a volt férjemet.
Múlt héten viszont kaptam tőlük egy levelet a tartozás rendezése kapcsán. Ebben két opciót ajánlanak fel:

  1. elengedik a tartozás 70%-át, ha 30 napon belül rendezem,
  2. elengedik a tartozás 50%-át, ha 12 hónapon keresztül részletfizetéssel törlesztem

Amennyiben egyik opciót sem választom, akkor peres eljárást indítanak ellenem.
Úgy tudom, a tartozás elévülése 5 év, és az új Ptk. szerint a követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás már nem alkalmas az elévülés megszakítására. Jelen esetben nem is lehetne az elévülést megszakítani, hiszen mivel a behajtó cég 8-9 éve nem keresett, a tartozás már évekkel ezelőtt elévült.
Jól tudom? Mit tegyek jelen esetben?
Nagyon köszönöm a válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.25. 20:36

Csódtv. 36. § „[...] a 180 napos határidő elmulasztása jogvesztéssel jár.

Dr.Attika # 2015.06.25. 19:13

Szerintem az igényérvényesítés lehetősége szűnt meg, de a követelés megmaradt.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.25. 18:10

Ez duplán tévedés.

  1. A felszámolt bt. tartozása a beltaggal szemben igenis érvényesíthető.
  2. Ha viszont a felszámolási eljárásban nem jelentették be azt a hitelezői igényt, akkor az kifejezetten megszűnt.
Dr.Attika # 2015.06.25. 16:58

A követelés nem szűnt meg csak jogi úton nem érvényesíthető.
"Járni jár, de nem jut."

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.25. 16:55

Felszámolással.
Nos, aki nem jelentett be a hitelezői igényét a felszámolásban, az a beltagtól sem követelhet, mert a követelés a bejelentés jogvesztő határidejének elteltével megszűnt.

A bíróság felszámolásnál nem a fennálló tartozásokat állapítja meg?
Nem.

Kitticica # 2015.06.25. 11:19

"Bíróság ilyet általánosságban nem állapít meg."

A bíróság felszámolásnál nem a fennálló tartozásokat állapítja meg?

Kitticica # 2015.06.25. 10:58

Felszámolással.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.25. 10:48

ha a bíróság azt mondta, hogy nincs több tartozás
Bíróság ilyet általánosságban nem állapít meg.

a követelés nem évül el
De. Ez akár meg is szűnhetett. Hogyan szűnt meg a bt.?

Kitticica # 2015.06.25. 09:44

Tisztelt Ügyvéd Urak,Fórumozók!

Az alábbi ügyben szeretném a segítségüket kérni:
2007-ben az OTP az Intrum Justitia felé továbbította egy Széchényi kártyán tartozásomat. Viszont most jelentkezett az Intrum, hogy fizessem be a tartozást. Időközben a BT. törlésre került, sok-sok tartozást behajtottak rajtam (a másik tagot nem érték el, így az én fizetésemből vontak le mindent)
A bíróság kiadott egy papírt, hogy lezárult a per. Fel is hívtam őket, azt mondták 2014-ben, hogy nincs több tartozása a Bt-nek. Ezek után idén januárban jelentkezett az Intrum, hogy van náluk 3,3 milliós tartozás.
Kérdésem: - ha a bíróság azt mondta, hogy nincs több tartozás, akkor honnan került elő?

  • a követelés nem évül el? 2007 óta nem követelt rajtam az Intrum semmit csak idén januárban.

Segítségüket előre is köszönöm! Üdv: Zoltán

GondaAnna # 2015.06.15. 19:41

Tisztelt Ügyvéd úr!

Kérdésem az lenne, hogy kezesként meddig leszek KHR listás, mert egy 2001-es autóvásárlásnál kezes voltam, és most 2015-ben még mindig szerepel a listámon ez az ügy. Hivatkozhatok elévülésre? Szeretnék hitelt felvenni, milyen lehetőségeim vannak? Muszáj "kivásárolnom" a tartozást? Nem vettem egy levelet sem át azóta, nem kerestek/találtak meg. Köszönöm válaszát!
üdv, Gonda Anna

zso1981 # 2015.05.27. 11:54

Szép napot!!!Segitségüket szeretném,kérni Egy Autób
hitellel,kapcsolatban.2009 Decemberébenbalesetem volt az autómmal ami totál kárra tört,volt rajta cascó ami kevés összegget (1.2 millió) forintot fizetett és a bank felé fent.maradt 2millió.Baleset után 1hónapra felhívott a bank és Közölte 8 napon belül fizessem meg a tartozást,én mondtam hogy nemtudom,de szeretném Továbbra is fizetni részletekben,de neki az nemvolt jó,én felhúztam magam,és összevesztünk.2010 Feb.felraktak a kHR listára,azóta semmi nem történt.Azóta elköltöztem.ahol laktam,másik lakásba.Multhéten felkerestek hogy a régi címemre jött egy ajánlott levél,a Banktól ,demár nemtudtam felvenni,mert későn adták oda,és visszaküldték.Kérdésem az lenne hogy 5 év eltelte után,végrehajtó által tudja-e érvényesíteni a tartozást,vagy bemennyek a bankba,részletfizetést kérni,nemszeretném hogy a fizetésemből vonják.Budapest Bank Válaszát előre is köszönöm!!!

Dr.Attika # 2015.05.26. 09:11

Nehogy felhívja már őket. Várja meg amg tértivevényes vagy ajánlott levélben jelentkeznek. Addig is a leveleket helyezze "meleg irattárba".

eos_üldözött # 2015.05.25. 17:41

Én is épp így jártam, lehet hogy ugyanannál a cégnél.
Kérd ki a szerződést, az engedményezést, hogy lásd mi alapján találtak meg és készülj fel hosszú kitartó zaklatásra.
Minél kevesebb infot adj magadról, pl telefonszámot semmiképp és tégy úgy ahogy Sherlock írta.

Ja, ha felhívod őket akkor azt a telefonszámot eldobhatod, használj utcai fülkét.

Sherlock # 2015.05.25. 16:07

Ha nem szerződtél, akkor nincs teendőd, majd ha fizetési meghagyást kapsz, akkor ellentmondasz, azzal, hogy te nem szerződtél. Ezek a követelések egyébként 1 év alatt évülnek el, de ennek nem kell érdekelnie téged.