Tartozás elévülés 5 év után létezik?


Jankó1984 # 2014.01.19. 12:38

Sziasztok!

Ha egy felszámolás alatt levő céggel szemben a törvényes határidőn belül nem jelentettük be a hitelezői igényünket, akkor az ilyen követeléssel mi a teendő?

Utólagosan lehet kérni a felszámolótól, hogy adjon ki behajthatatlansági nyilatkozatot, hogy el tudjuk számolni behajtatlan követelésként, vagy addig, míg le nem zárul a felszámolási eljárás a követelést ki kell mutatnunk a vevőkövetelések állományában?

sunshine25 # 2014.01.16. 08:40

Tisztelt Hozzáértők!
Mabisz tartozás mikor évül el,ha egyáltalán elévül.nem tudok folyamatban levő ügyről,soha nem kaptam papírt az ügyről,csak az elszámolásit,hogy mennyi lett a tartozásom végösszege.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.10. 23:17

Szerinted ez egy tényállás?

Riaa # 2014.01.10. 22:26

Kedves Fórumozók, Tisztelt Ügyvédek,

Nagyon kényelmetlen helyzetbe kerültem az egyik szolgáltatóval, szerződésem nincs velük, mégis az én nevemre küldtek csekket, már két éve szaladgálok, érveimet nem veszik figyelembe, mintha nem is érvelnék, írnék, csak leírják a magukét. Ez tragikus embertársaim!

Két megoldás van az én laikus eszem szerint, vagy elmegyek a bíróságra és ott érvényt szerzek, ami tetemes ügyvédi költséggel jár, vagy kifizetem.Azt mondják úgysem tudom megoldani, ahogy eddig sem vették figyelembe a bizonyítékaimat.

Nem ismerem el, de úgy gondoltam, hogy már a család nagyon ki van dőlve, inkább kifizetem és költsék koporsószögre az okirathamisítók,

Tehát összegezve kérdésem az, 2012.szeptemberében megállapított tartozás 508.000.- Ft-ot mutat, mire számíthatok, ha részletet kérek, mennyi idő alatt kell kifizetni, kalkulálni szeretnék, vagy az ügyvédi költség és a bírósági eljárást válasszam. Hogyan járok jobban?

Hálásan köszönöm előre is a válaszokat.

Riaa

petykapeti # 2014.01.04. 23:48

Üdvözletem! 2005 környékén keletkezett pénztartozás és végrehajtás utolsó, általam ismert végrehajtási cselekménye 2010 nyarán volt(munkabér letiltás) azóta levelet, értesítést nem kaptam.Azóta külföldön élek.
Kérdésem: mikorra évül el a végrehajtás és a tartozás? Anélkül, hogy a végrehajtó tudomást szerezne róla, hogyan tudnék utánanézni annak, hogy él-e, vagy esetleg megszűnt a végrehajtási eljárás ? köszönöm

savoire # 2014.01.04. 11:54

Ha volt - a tartozás miatt - végrehajtási eljárás folyamatban akkor a tartozás elévülése miatt küld egy értesítést a hatóság (nem ajánlott levélként), hogy a végrehajtás megszüntetésének indoka: a tartozás elévült.

Mikiapa # 2014.01.04. 10:16

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.03. 17:22

Ha van ügyfélkapuja, akkor bármikor kérhet egy folyószámlakivonatot. Ha nincs ügyfélkapuja, nyisson egyet.

Mikiapa # 2014.01.03. 17:13

Tisztelt Cím !

Az adós elévülési ideje a törvény szerint 2013.12.31. lejárt. Ebben benne van 2 év nyugvás is. Honnan tudja meg az adós, hogy tartozása elévült és a NAV törölte az adósok jegyzékéből ? Kap erről értesítést vagy csak azt érzékeli, hogy nem kap több felszólítást ?

edith76 # 2013.12.30. 16:34

Köszönöm szépen a választ !
BUÉK

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.30. 13:54

A 2008. évre fizetendő adó 2009-ben volt esedékes. Tehát ez az adó 2014. december 31-én évül csak el. Ha valami - pl. végrehajtási cselekmény miatt meg nem hosszabbodott. (Felszólítás nem számít, ezt az elévülést nem lehet megszakítani.)

monalisa1 # 2013.12.30. 11:47

Számolj vissza a szeptemberi leveledtől 5x365 napot, azt te tudod a tartozás 2008-ban mikor is kezdődött. Azonban ha a 2011-es NAV levélben említést tesznek ezen tartozásra is, akkor szerintem nagyon távoli a nagyobb összeg 5 év elévülési ideje.

Aki jobban érti ezeket az elévülési dolgokat, ha kell bizonyára kijavít majd.

edith76 # 2013.12.30. 08:33

Köszönöm szépen a válaszodat ! :)
Akkor most mit tegyek?
Irjak fellebbezést ? Vagy hagyjam a fellebbezést ?
Dec.23-án vettem át a levelet,amiben elutasitották a kérelmemet.
A NAV-nak az első levelet szeptember elején irtam,erre kűldtek egy levelet okt.2-án,hogy 30 nappal kitolódik az ügyintézési idő.
30 nap múlva kaptam meg a kitöltendő nyilatkozatot,amire a válasz dec.23-án jött.15 napom van a fellebbezésre és utána jogerős lesz.Példányt én kaptam és az Irattár.
Ilyen esetben mikor évűlne el a tartozás ( a 2008-as ).Létezhet az,hogy ha nem irok fellebbezést,akkor a nagyobb tartozás elévűlhet? Febr.1-től kezdek dolgozni,a másik tartozást ki tudnám fizetni tavasszal.

végrehajtó1 # 2013.12.29. 19:46

edith76

Ilyen esetben,érvényes az elévülési idő,a 2008-as tartozásra,ha közben irtam nekik levelet?A NAV-tól egyéb felszólitás nem jött,csak évente a számlakivonat.

Az adótartozás 5 év után elévül.+ha vh cselekmény történt akkor +6 hónap.Ha adtál be kérelmet akkor az elévülés nyugszik a kérelem beadásától a jogerős elbírálásig(mivel elutasították.)

Akkor mi van,ha a fellebbezést is elutasitják? Akkor sajnos még többet fizethetek ?

Ha a Nav hajtja be akkor csak pár ezer forintal lesz több.Ha kiadják ön.bír.végrehajtónak akkor több lesz.

Monalisa 1 hozzászólását ne vedd komolyan.Ő sem érti...:)

monalisa1 # 2013.12.29. 14:49

Amit kérdezel a válaszra bizonyára sokan lennének kíváncsiak.

monalisa1 # 2013.12.29. 14:45

Létezik hogy kérelemre méltányosságból csökkentik az adótartozást, vagy ha nem is de legalább a kamat "ketyegése" egy időre szünetel. Szóval hasznos lett volna időközönként "életjelt" adni magadról. A lehetőséget valószínűleg elszalasztottad.

edith76 # 2013.12.29. 14:35

Még annyit kérdeznék,hogy ha ez igy van,akkor mi van azokkal az állitólagos " celebekkel" (nevet direkt nem irok ) akik több 10 millióval tartoznak a NAV-nak,és még mindig a lakásukban,házukban laknak????

edith76 # 2013.12.29. 14:24

Köszönöm a választ.
Sajnos nem tudok 100.000 Ft-ot befizetni,már megtettem volna ha igen,ezért is kértem a részletfizetést ill.mérséklést!
Jelenleg csak családi pótlékot kapok,ebből nem tudok fizetni semmit sajnos.
Akkor mi van,ha a fellebbezést is elutasitják? Akkor sajnos még többet fizethetek ?
Egyébként Nem sz@rtam rá,csak nem tudtam fizetni......,minek hivtam volna a NAV-ot ha nem volt jövedelmem?

monalisa1 # 2013.12.29. 12:54

Muszáj fellebbezni az illeték összegétől függetlenül mert ha jogerőre emelkedik a határozat elrendelik a végrehajtást. (Söprik a bankszámlát egálig, ha "üres" elkezdenek havonta 33%-ot letiltanak a munkabérből, félő lefoglalják az autót, megterhelik a lakást.) A végrehajtás önmagában is tízezrekre rúghat.

A fellebbezésben írd legkorábban áprilisban lesz teljes havi kereseted - és várhatóan mennyi. Továbbra is kérd a részletfizetés engedélyezését, kérd ezen leveled elbírálásáig a kamatmentességet. / A kérelem remélt kedvező elbírálása érdekében jó lenne ha elsőre 50-100 ezer forintot be tudnál fizetni...

Elévülésről nem beszélhetünk hiszen évente kaptál tőlük levelet - csak sz.-tál rá válaszolni velük kapcsolatba lépni., vélem ezért is a részletfizetés elutasítása, no meg az évek alatt felgyülemlett tartozás nagy összege.

----
  • laikus hozzászóló
edith76 # 2013.12.28. 17:02

Tisztelt Ügyvéd Urak !

A kérdésem a következő : Van adótartozásom,ennek az egyik fele 2008-as illeték( 224.000 FT),a másik 2011-es TB.(30.000 FT ) Kés.pótlék.60.000 FT.
Irtam a NAV-nak levelet idén ,hogy könnyitést szeretnék,most jött meg a válasz dec.23-án,hogy elutasitották.Sajnos egyben nem tudom kifizetni,jelenleg nem dolgozom,csak februártól,eddig gyes-en voltam.
15 napos fellebbezési idő van,de az illeték is nagyon sok lenne.
Ilyen esetben,érvényes az elévülési idő,a 2008-as tartozásra,ha közben irtam nekik levelet?A NAV-tól egyéb felszólitás nem jött,csak évente a számlakivonat.
Köszönöm a választ

annamariella # 2013.12.09. 10:21

Tisztelt ügyvéd úr!köszönöm a válaszát.
Még egy kérdésem lenne.Levélben vagy személyesen kell nekem erre hivatkozni?A témához kapcsolódva még annyit írnék,h a 14 év alatt ez az első levél amit küldtek és,h az eladásoknál sem jelentkezett semmiféle tartozás.Én a jelenlegi címen 8 éve lakok és az idő alatt most novemberben jött az első levél.Én kikerestem az erre vonatkozó szabályt és ha öt éven belül engem nem értesítenek ill. hívják fel a figyelmemet arra,h tartozás van akkor az automatikusan elévül.
tisztelettel.
Annamária


a segítségét kérném.örököltem egy ingatlant 14 évvel korábban azt én eladtam majd az a tulajdonos ismét eladta és most 14 évvel késöbb kaptam eg

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.09. 10:06

Könnyen lehet, hogy elévült, de arra neked kell hivatkozni, hivatalból nem veszik figyelembe.

annamariella # 2013.12.09. 08:30

Tisztelt ügyvéd úr!Én örököltem egy házat a nagyszüleimtől 14 évvel ezelőtt.azt az ingatlant eladtam majd az akkori tulajdonos halálával ismét eladták.én kaptam egy levelet a Gyulai Polgármesteri H. tól,h gyulai Csatornamű Társulás által kivetett érdekeltségi hozzájárulásból ... mint örökösnek 62e,ft. hátraléka mutatkozik.A kérdés.h 14 év után ez a tartozás rajtam behajtható?
köszönöm előre is a válaszát.


a segítségét kérném.örököltem egy ingatlant 14 évvel korábban azt én eladtam majd az a tulajdonos ismét eladta és most 14 évvel késöbb kaptam eg

nomost # 2013.12.03. 19:13

Kérdésem lenne 1994 ota mobil telefont lizingeltem fent maradt 120.000 ft a cég kitől lizingeltem nagyon rég csődbe ment! Jog utod van most igen nagy összeget követelnek ez sose évül el? Most 2013 van meddig hajthat még a végre hajto még élek?

Sissi75 # 2013.11.28. 09:07

Tisztelt fórumozók.
2 kérdéssel fordulnék önökhöz.Először is egy jelzálog hitelről lenne szó. 2000-ben lakásépítés céljából vettem fel jelzáloghitelt 500.000 ft ot.Eleinte törlesztettem a kiszabottak szerint,de a későbbiekben megszűnt a munkahelyem,illetve elváltunk a férjemmel így egyedül maradtam.Jó ideig nem lett fizetve a tartozás évekig aztán még pár alkalommal újabb felkeresés után fizettem a törlesztést.De azóta ismét semmi.Már át lett adva a behajtáshoz az ügy.De azóta sem sikerült elérniük semmit sem.Nem dolgozom miből fizethetnék?Ez egyébként egy szocpolból épített lakás amit 10 évig nem lehetett eladni sem ,sem pedig árverezni de a 10 év letelt.Nem rég megkeresett a bank egyik munkatársa és újabb részletfizetést ajánlott fel.Aminek sajnos a legalacsonyabb lehetősége is elég magas nekem.De mivel nem szeretném a lakást elveszíteni keresek valami megoldást.Válásom után lett egy új párom tőle született 2 kisfiam. Rájuk utólag tudok e bármilyen támogatást igénybe venni esetleg vagy bármilyen adósság rendezési lehetőséggel élhetek e netalántán az elévülésre hivatkozhatok e. Bármilyen lehetőségnek nagyon örülnék hiszen nem szeretnék a családommal az utcára kerülni.De nem tudok ilyen magas törlesztést fizetni alacsonyabbat meg nemfogad el a bank.Másrészt pedig van közüzemi tartozásom s az ÉMÁSZ felé 200.000 forint. Ezt s követelik tőlem egy összegben. Am jelenlegi helyzetemből adódóan sajnos lehetetlen.Korábban már le is kötötték az áramot,majd egy előre fizetős óra felszerelésében megállapodtunk.Minden feltöltés felét leveszik a tartozásba.De ez nem történt meg csak pár alkalommal erről viszont nem gondolom hogy én tehetek most mégis egy összegben próbálják behajtani.Próbálkozhatok esetleg az elengedéssel vagy milyen más lehetőségeim vannak? Valamilyen támogatás ilyen eseten igényelhető?Mi tévő legyek?
Egy kétségbe esett anyuka.