alapítvány létrehozása


spielman3 # 2021.04.27. 00:31

Hozhat-e létre alapítványt kiskorú gyermek? Esetünkben 2 éves elmúlt.

Pl.: szülők ajándékozhatnak azzal kiskorú gyermeknek, hogy az ajándékkal a gyermek hozzon létre egy alapítványt.

A szülők megpillanthattak a kiskorú gyermek személyiségében valami olyan határozottabb reményt, ami társadalmilag is részt vehet egy érték megalapozásában, kiépítésében, terjesztésében stb....

M.Patriota # 2019.07.08. 11:48

Kedves Óbudafan, Ügyvéd urak!

Eltel már 2 hét, vélhetőleg a szabadság is...
Kérhetném a mielőbbi válaszokat?

Köszönettel

M.Patriota # 2019.06.21. 05:51

Kedves Óbudafan!

Köszönöm a válaszokat.

1.) Az 1-es kérdés pontosítása: lehetséges az AO-ban extra juttatásként rögzíteni, hogy rendszeres támogatás esetén a csatlakozó/adományozó jogosulttá válik az online oktató és vizsga program használatára, igaz?

2.) A 2-es kérdéshez: akkor jobb az alapítvánnyal semmilyen kapcsolatban nem lévő személyt megjelölni? (Esetleg 20-30 év múlva az ölébe hull egy váratlan összeg mint egy távoli, kanadai nagybácsi öröksége? Logikusabb lenne az alapító egyenes vagy oldal ági rokonát megjelölni.)
Kérdésem, ki nem lehet a megjelölt személy?

3.) A 3-as kérdéshez: mi az általában és/vagy bíróság által is elfogadott (nem támadható) adománygyűjtő megbízási díj mértéke százalékosan?

4.) A kuratóriumi tisztség ellátásába beletartozik az adománygyűjtés?

ObudaFan # 2019.06.20. 14:26

M.Patriota

  1. Ez nem adomány. Nem lehetetlen, de ez gazdasági tevékenység, tehát csak kivételes lehet.
  2. a) Nincs kizárva, de lehet problémás; b) Szerintem neki csak az alapítói vagyon mértékéig lehet c) Szerintem kedvezményezett így.
  3. Lehetséges, de nyilván nem mindegy, milyen megbízási díj mellett jön létre a szerződés.
M.Patriota # 2019.06.20. 06:14

Kedves Szakértők, Óbudafan, Ügyvéd urak!

Kérhetném a mielőbbi válaszokat?

Köszönöm!

M.Patriota # 2019.06.18. 13:11

Tisztelt dr. Tarczay Áron!

Előre is megköszönve fáradozását várom válaszait:

1.) Az alapítványi céllal összefüggő szolgáltatás (pl. online oktató és vizsga program) igénybe vételéért lehet rendszeres támogatási díjat kérni, illetve ennek megfizetéséhez (rendszeres havi, vagy éves adomány) kötni a rendszer használatát, esetleg mint extra szolgáltatást, alapító okirat szerinti juttatást?

2.) Az alapítvány jogutód nélküli megszűnése esetén (a hitelezők kielégítése után) megmaradó vagyon az alapító okiratban megjelölt személyt illeti, lehet ez:
a./ az alapítvány fő – mellékfoglalkozású alkalmazottja, titkára, megbízott képviselője és/vagy közeli rokona?
b./ alapító által az alapító okiratban kijelölt alapítói jogokat gyakoroló személy?
c./ alapítványi cél kedvezményezettje nem lehet a kuratóriumi tag / kurátor, ilyen esetben is alapítványi kedvezményezettnek minősülnek, vagy nem?

3.) Az alapítvány adománygyűjtésre megbízhat szervezetet, és magánszemélyt? Köthető vele megbízási (jutalékos rendszerű) szerződés?

aprilismajus # 2019.06.09. 05:56

Kedves Filippi, elképzelhető, hogy nem az alapító gyakorolja az alapítói jogokat a közalapítványban, hanem azt átadja másnak - 2013. évi V. törvény a Polgári törvénykönyvről, 3:394. §.

Filippi # 2019.06.08. 16:16

Kedves Jogászok!
Közalapítványnál az alapító ( önkormányzati képviselőtestület) átadhatja az alapítói jogot egyetlen szeménynek, akit kinevez az alapítói jogok gyakorlójának?
Köszönettel várom a választ.

nemethi81 # 2019.01.22. 11:32

Sziasztok,
Rengeteget bogarásztam a fórumot, és találtam is foszlányokat a PK-102 nyomtatvány N1a,b,c lapok kitöltésére, de végleges megoldást nem találtam a problémámra.

Fő tevékenységi körünk 9499 (ezen belül állatvédelem) lenne .

Az alapítvány bevételeit főként adományok adják, de lehetőséget szeretnénk hagyni egyéb promóciós termékek értékesítésére is, aminek teljes ellenértékét az alapítvány céljára használnánk fel, tehát az alapítvány vagyonát növelné.
A tagok fizetést nem kapnak, csak költség elszámolásra lesz lehetőség.

Biztos van valaki aki tudja hogy ezen a három lapon miket kell jelölnöm ilyen esetben, mert nekem már elfüstölt az agyam az ÁFA tv olvasása alatt.

ObudaFan # 2018.12.05. 13:46

Szerintem nem.

Pubi007 # 2018.12.05. 11:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2 személyes alapítvány bejegyzésekor az alapító egyenesági leszármazottja (fia) lehet-e kurátor?

Válaszát előre is köszönöm!

ObudaFan # 2018.10.17. 04:58

Az nem alapítási díj, hanem az alapítói vagyon. Ez az a vagyon, ami az alapítvány működéséhez szükséges, és egyre kevésbé elégszik meg a bíróság 100e Ft-tal. Arra is gondolni kell, hogy ha csak tárgyi eszköz van és semmi pénz, akkor a bíróság azt fogja látni, hogy az alapítvány nem fog tudni elkezdeni működni, mert nincs miből fedezni a költségeket.
Néhány hónapba beletelik az alapítás.

Bazsika18 # 2018.10.16. 17:55

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Két kérdésem van alapítvány létrehozásával kapcsolatban!

Az első, hogy a 100 ezer forintos alapítási díj egy része kiváltható-e tárgyi eszközzel?

A második kérdése, hogy ma ennyi időt vesz igényeb amíg egy alapítványt bejegyeznek és hivatalosan működhet?

Köszönöm a válaszát!

ObudaFan # 2018.06.15. 04:23

Vezető tisztségviselő nem lehet. Milyen tisztségre gondoltok?

gealach86 # 2018.06.14. 17:40

Üdvözlöm!
Tervezett alapítványunk egyik tagja fiatalkorú (17 éves).
A Ptk. rendelkezései alapján úgy tudom, kizárólag nagykorú személy lehet kuratóriumi tag. Betölthet más tisztséget szülői hozzájárulással? Amennyiben nem, esetleg alkalmazottként lenne érdemes bejelenteni?
Köszönöm a választ!

ObudaFan # 2018.04.12. 12:28

Véleményem szerint a 3 fős szabálytól el lehet térni bármilyen irányban, az ugyanis diszpozitív szabály.

V.Máté # 2018.04.11. 15:39

Amannyiban kuratóriumot kíntok létrehozni úgy az 3 személyből áll.

De dönthettek úgy is, hogy a vezető tisztségviselő egy személyben a kurátor lesz.


dr. Végh Ügyvédi Iroda - Budapest
vekony@drveghistvan.hu

vazoviktor # 2018.03.21. 14:41

Alapítvány kuratóriumával kapcsolatos kérdésünk:

A Ptk. szerint:
3:397. § [A kuratórium]

(1) A kuratórium az alapítvány ügyvezető szerve. A kuratórium tagjai az alapítvány vezető tisztségviselői.

(2) A kuratórium három természetes személyből áll, akik közül legalább kettőnek állandó belföldi lakóhellyel kell rendelkeznie.

Ami nem egyértelmű számunkra, hogy a kuratórium taglétszámára vonatkozó szabályozás azt jelenti, hogy MINIMUM 3 természetes személy és nincs MAXIMUM?

Köszönöm!

ObudaFan # 2017.10.15. 15:48

Lehet, de akkor mindenkinek a munkaszerződését valaki más írja alá az alapítvány részéről.

bogica.h # 2017.10.14. 21:12

Kedves Obudafan, azért választanánk az alapítványi formát, mert szeretnénk teljes munkaidőben a vállalt cél megvalósításán dolgozni. Úgy tudom az alapítvány lehetőséget biztosít ehhez azzal, hogy alkalmazottakat foglalkoztathat. Kérdésem, hogy a kuratórium tagjai, vezetője is lehet e rendszeres fizetéssel alkalmazott.

tejivó # 2017.08.19. 09:25

Köszönöm ObudaFan a választ.

ObudaFan # 2017.08.15. 20:33

Szerintem egyik sem szavazhat.

tejivó # 2017.08.14. 16:14

ObudaFan vagy KBS, kérhetném a válaszotokat? (1-2 napon belül beadnánk a Törvényszékre a kérelmet).

Köszönöm

tejivó # 2017.08.13. 07:01

Köszönöm, ObudaFan.

A döntéshozó valamint ügyvezető szerv határozathozatalával kapcsolatban kérnék tanácsot.

A Ptk. szerint:
3:19. § [Határozathozatal]
(2) A határozat meghozatalakor nem szavazhat az,

  1. akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;

A bírósági honlapon található alapító okirat formanyomtatványa szerint nem szavazhat az:

  1. akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az alapítvány alapítója;

Melyiket kell beírni az alapító okiratba?

köszönöm.

ObudaFan # 2017.08.12. 10:34

Nem kell szerintem kitölteni.