alapítvány létrehozása


cceo # 2009.03.16. 15:23

Nagyon szépen köszönöm a segítségét.

ObudaFan # 2009.03.16. 12:34

A jelenlegi szabályok szerint ezzel kapcsolatban az egyetlen megkötés, hogy az alapító hozzátartozói a kuratóriumban nem lehetnek többségben.

cceo # 2009.03.16. 12:29

Jó napot, ügyvéd úr!
Szeretnék egy magánalapítványt létrehozni. Tudom legalább 100.000 forintra van szükségem. Az alapítvány célja az én támogatásom szolgálná. Verseket írok és saját verses kötet kiadásához kell a támogatás. A kérdésem az lenne lehetek alapító, ha az alapítvány engem támogat? Kuratóriumi tag lehet-e rokonom és egyáltalán hány tagra van szükség? Válaszait előre is köszönöm.

ObudaFan # 2009.03.05. 10:06

Nincs mit.

Marilyn.Aya # 2009.03.04. 20:50

Köszönöm szépen a segítséget.

ObudaFan # 2009.03.04. 19:21

Lehet kiemelten közhasznú véleményem szerint. Nem a teljes összeget, hanem 30%-ot. 1%-ra csak 1 év működés után jogosult. alapítvány csak kiegészítő jelleggel végezhet gazdasági tevékenységet és csak az alaptevékenysége céljából, a belépőárusításkor ezt kell figyelembe venni. Kb. 100e Ft kell minimálisan alapításkor.

Marilyn.Aya # 2009.03.04. 17:46

Tiszteletem!

Gyermekszínház számára szeretnénk létrehozni alapítványt. 1 éve működik a színház, nem hivatalosan, (nincs semmilyen szervezetünk) 6-15 éves gyerekeket oktatunk, fellépéseket, előadásokat szervezünk számukra. Ezzel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Lehet-e ez kiemelten közhasznú? Ha igen, hogyan? Illetve ha cég vagy magánszemély pénzösszeggel támogat benünket a teljes összeget vagy csak egy részét írhatja le az adóból? 1%-ra csak 1 év működés után jogosut az alapítvány? Fenntartási gondjaink vannak így előadásokból befolyó bevételel szeretnénk ezt megoldani, (ebből a pénzből finanszíroznánk a követekző darab létrehozását) Pl. ha eladunk egy előadást egy művelődési intézménynek v. fesztivál szervezőnek az alapítványnak befizetheti az adott összeget ill. szedhetünk hivatalosan jegyeket egy előadás alkalmával? Úgy tudom, nincs meghatározva mekkora alapösszeg kell egy alapítvány létrehozásához, valóban így van? Ill. elfogadnak tárgyi feltételeket is, (jelmez, kellék, díszlet megléte) vagy pl. művelődési ház befogadó nyilatkozatát, és hogy a teremhasználatért nem kér bérleti díjat a társulattól.

Köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2009.02.19. 09:25

Lehet.
A közhasznú alapítvány már egy év működés után jogosulttá válhat az SZJA 1%-okra. Ugyanakkor évente kell közhasznúsági jelentést készíteni, ezt közzétenni, emellett minden határozatot és annak főbb adatait közzé kell tenni.
Kizárólag az adományozók célját szolgáló alapítvány véleményem szerint közhasznú nem lehet.

miandar # 2009.02.18. 14:57

Tisztelt obudafan!

Ha alapítványt alapítok, lehetek -e kuratóriumi tag, kuratóriumi elnök (ha a nem rokonok többségben vannak) ill. az alapítvány bankszámlájával kapcsolatban állhatok-e?

Milyen előnyt és kötelezettséget jelent a köszhasznúság a "sima" alapítvánnyal szemben?

Az alapítványi támogatásokat fel lehet-e használni az adományozó- ill. rokona javára (az alapítvány célja táboroztatás lenne, a szülők által befizetett "adományokból" tábotoztatnánk a gyermekeket)?

válaszát előre is köszönöm

ObudaFan # 2009.02.18. 09:06

Nincs mit.

Nünü # 2009.02.18. 07:28

Köszönöm ObudaFan!

ObudaFan # 2009.02.17. 10:29

Az egyesület a nyilvántartásba vétellel jön létre. HA pedig szerződéseket akar kötni, vagy adományokat akar fogadni, akkor mindenképpen előbb nyilvántartásba kell venni.

Nünü # 2009.02.16. 20:02

Kedves ObudaFan!
Köszönöm a segítségét!
A keresett társszerv. nincs az adattárban, érdemi elérhetőség az égvilágon sehol. Sem alapító irat, sem vezetőség, sem elnök,stb. neve...
Egy névvel, teljesen hivatalosnak tűnve tevékenykedve de érdemi felelős vez. nélkül, társ. szerv-nek feltüntetve magukat működhet egyesülés?
Vagy a jelzett tv. 1§-a alapján ezt bárki megteheti gondolom, de hol az a választóvonal, amin túl már be kell magukat jegyeztetni? Mert azt a komoly látszatot keltik, mintha ez komoly lenne. Amíg anyagi kár nem ér, addig nincs gond, de ha vkinek erkölcsileg sem lenne mindegy, így ugye nincs felelős...
Legális ez? Ha energiát, adományt, bármit fektet bele az ember, s mégis "megváltoznának a célok és tettek, (mert azok gyönyörűen, teljes részletességgel kidolgozottak aláírás nélkül!) akkor max. megtévesztettek, félrevezettek, vagy még azt sem, mert
hisz hivatalosan senkik...
Elképzelhető, hogy a bejegyzés előtt van átmeneti idő, amikor már működhet egy szerv. s ez éppen most is tart?
Elnézést a nagy terjedelemért, de a net egy szegmense tele van velük, s hivatalos háttér:o
És nagyon nem mindegy, mihez adnám magam, ezért lenne jó a jogi "hátterét" legalább nagyban látni, mielőtt bármit tennék.
Köszönöm!

ObudaFan # 2009.02.16. 13:43

Nem a cégbíróságot.
Itt van egy adatbázis: http://www.birosag.hu/engine.aspx?…

Nünü # 2009.02.16. 11:31

Köszönöm ObudaFan!
Bármelyik megyei bíróság meg tudja mondani, ha bemegyek, van e valamiféle országos központi nyilvántartásuk erre?
( Csak a név áll rendelkezésemre és olyan honlap, ahol semmilyen impresszum, cím, tel.szám, vagy felelős vezető nincs feltüntetve.
Kapcsolatfelvételnél e-mailcímükre lehet írni felugró ablakon. Az email persze egyik ingyenes lev.rendszeré.
Írtam nekik, válaszolt e-mailen egy nő a nevével, de ő fontos dologban nem kompetens. Írtam még egyszer, hogy kérnék hivatalos lev.címet, székhelyet, és ügyvezető, vagy felelős elérhetőségét, azóta semmi. Fórumjukon próbáltam a többiektől érdeklődni, de kimoderálnak, pedig tök intelligensen kérek infót tőlük.
E-mail az meg nem igazán hivatalos, bizonyító "ereje" úgy tudom : 0
(Azt tudom, hogy cégek ügyvezető nevét nem mondják meg, de itt se cím, se semmi)
Ezért nem tudom, melyik megye, csak erősen sejtem, hogy Budapest.
A bíróságon a cégbíróságot kell értenem?
Felelős vezetőt is megtudhatom ott?
Köszönöm!

ObudaFan # 2009.02.16. 10:06

A szervezetek, szöveségek, mozgalmak társadalmi szervezetek, és az 1989. évi II. törvény és a Ptk. alapján a székhely szerinti megyei bíróságon kell bejegyeztetni őket.

Nünü # 2009.02.15. 19:22

Hibajav: " valamint z=t (2X)
Elnézést, nagyon fáradt vagyok...

Nünü # 2009.02.15. 19:18

Tiszteletem!
Segítséget kérek, hogy milyen "cégszerű tömörülések a
hivatalosak most Mo-on?
Azt szerezném tudni, hogy a ZRt; Kft; Bt; alapítványokon, szervezeteken kívül mit köteleznek bejegyzésre és azt hol kell megtenni?
A "szervezet", a "Szövetség" és ha van ilyen hivatalosan is, a "mozgalom" - ról lenne jó infót kapnom.
Jó lenne tudni azt is, hol lehez ezeknek utánanézni, s kötelezi-e jogszabály őket arra, hogy milyen elérhetőséggel kell magukat "azonosítani" az emberek felé.
Ha túl sok, azt is megköszönöm, ha abban segítenek, hol nézhetek ennek utána?
Köszönöm, ha segítenek, FONTOS lenne nagyon.

ObudaFan # 2009.02.09. 10:54
  1. Nem.
  2. A bankszámla feletti rendelkezési jognál mindegy, hogy az illető kurátor független-e.
  3. Szerintem mindegy.
zona # 2009.02.09. 10:30

Tisztelt Obudafan!
Kedves Tobbiek!

  1. Ha egy jogi szemely (Kft.) hoz letre alapitvanyt, fuggetlen kuratoriumi tagnak minosul-e a Kft. (egyik, azzal munkaviszonyban nem allo) tulajdonosa?
  2. Es mi a helyzet a bankszamla alairasanal?
  3. Mi az elonyosebb, ha a Kft. indulo vagyonkent ad nagyobb osszeget vagy ha letrehozas utan tamogatja a kozhasznu alapivanyt (a min. 100 e feletti osszegre gondolok)?

Elore is koszonom a valaszt.

zona

rockzene # 2009.02.08. 21:20

Tisztelt Obudafan!

Ha a nagymamám az alapító lehetek kuratóriumi tag illetve az alapítvány képviselője?
Köszönöm válaszát

ObudaFan # 2009.02.02. 09:09

A Ptk. szervet, vagy szervezetet ír elő, ez pedig az én értelmezésem szerint több fő.

rockzene # 2009.02.01. 16:39

Tisztelt Obudafan.

Lehetséges hogy az a
lapítvány kuratóriuma csak egy főből áljon?

ObudaFan # 2009.01.28. 13:51

Kb. 100.000 Ft összeggel szokták elfogadni az alapítást.

rockzene # 2009.01.28. 12:02

Kérdésem a következő!

Egy nyilt alapítvány létrehozásához mekkora összeg szükséges?
Az alapítvány támogatók segítségével zenei tehetségeket támogatna. Köszönöm válaszotokat