alapítvány létrehozása


tejivó # 2014.01.07. 14:08

Konkrétan ezt írja a nonprofit.hu:
"Melyek az alapító okirat kötelező tartalmi elemei:
...Amikor közhasznú minősítést kér az alapítvány (legkorábban 2. lezárt üzleti évet követően), akkor a közhasznúság kötelező elemei"...

Ezek az elemek pedig a következők:
http://nonprofit.hu/…t%C3%A9telei

Másik kérdésem, hogy muszáj-e felügyelő bizottságot kijelölni, vagy elegendő csak akkor, ha az éves bevétel eléri az 5 milli ft-ot?

ObudaFan # 2014.01.06. 14:46

Mire gondolsz? Mert az új szabályok alapján szerintem kisebb a különbség.

tejivó # 2014.01.06. 13:34

Alapítás előtt álló alapítvány alapító okiratát készítjük.

Tevékenységünk minden valószínűség szerint meg fog felelni azoknak a kívánalmaknak, melyek feltételei annak, hogy 2 év múlva kérvényezhessük a közhasznúsági státuszt.

Célszerű-e már most olyan alapító okiratot beadni, mely megfelel a közhasznú szervezetek alapító okiratára vonatkozó feltételeknek, vagy elegendő egy sima alapító okirat, és ráér 2 év múlva beírni a megfelelő passzusokat?

köszönöm.

ObudaFan # 2013.12.28. 10:09

Ha alapító okiratban alapító kizárja, hogy kuratóriumi tag, képviselő bárminemű javadalmazást felvegyen, vagy az alapítványi célokból (ami nehéz is lenne, mert madármentés a cél) részesüljön, akkor sem menne át egy rokoni viszony alapító és képviselő közt?

Valószínűleg nem.

Fogadhat egy alapítvány tárgyi adományokat is?

Fogadhat.

milyen viszonyban van az Áfával egy alapítvány, ha bevétele adományokból és (célt finanszírozó) gazdasági tevékenységből együtt áll össze?

Mert? Milyen gazdasági tevékenységet szándékozik végezni az alapítvány?

Hatodik_Lenin # 2013.12.27. 00:28

Üdv (és előre hála) az önkéntes Segítőknek

(amennyire tudtam, visszaolvastam, de maradt pár kérdésem)
Ha alapító okiratban alapító kizárja, hogy kuratóriumi tag, képviselő bárminemű javadalmazást felvegyen, vagy az alapítványi célokból (ami nehéz is lenne, mert madármentés a cél) részesüljön, akkor sem menne át egy rokoni viszony alapító és képviselő közt?

Kérdés oka > évek óta madármentést csinálok, ingem-gyatyám ráment már kb. Most egy olyan rokonom, aki a trv szerinti kizárási kategóriába esik, felvettet, hogy tenne egy alapítványt, ami finanszírozná a madármentési célokat, de csak akkor ha én vezetem, irányítom, mert tudja, hogy ez az életem és inkább beviszek, mint kivennék egy fillért is. (megélhetésem, stb van másból, azaz ez csak munka lenne, nem jövedelem)
Ha kizáró így is, akkor jó megoldás, ha keresünk valaki nem rokont, aki kvázi "stóman" alapító lesz?

    Másik kérdés:
Fogadhat egy alapítvány tárgyi adományokat is? Gondolok itt arra, hogy annyi lótolvaj alapítvány van, így mi nem kérnénk pénzt az adakozni vágyóktól, de közzétennénk egy mindig aktualizált tárgy-listát (hasonlóan a modern esküvői ajándék listákhoz), hogy a céljaink érdekében most pl jól jönne 5 tekercs drótháló, vagy röpde építéshez faanyag... Így minden adományozó tudhatná, hogy senki nem akar az ő pénzén élősködni, minden oda és arra megy, amire az alapítvány létrejött.
    bár ez inkább számviteli:
milyen viszonyban van az Áfával egy alapítvány, ha bevétele adományokból és (célt finanszírozó) gazdasági tevékenységből együtt áll össze?

Válaszokat előre is köszönöm,
M. András

ui: egy pro-bono állandó jogi segítség is jól jönne, mert vad-madármentés egy jogi káosz .... hátha valaki kedvet érez :-D

tejivó # 2013.12.23. 21:39

köszönöm Obudafan.

ObudaFan # 2013.12.22. 16:40
  1. Az alapítónak a nyilatkozatából ki kell hagyni, a többiekében annak a nyilatkozatnak szerepelnie kell, hogy az alapítónak nem hozzátartozója.
  2. Célszerű, bár ezt úgyis látja a bíróság.
tejivó # 2013.12.22. 10:11

Obudafan, kérhetem válaszod?

tejivó # 2013.12.20. 17:21

1.Megalakulás előtt az alapítvány, az alapító lesz az egyik kuratóriumi tag (nem lesz képviseleti joga). Minden formanyomtatvány az kuratóriumi tagság elfogadására vonatkozóan tartalmazza a következőt:
"kijelentem, hogy az alapító felkérését....elfogadom"
valamint:
"Kijelentem, hogy az alapítóval sem hozzátartozói, sem egyéb....kapcsolatban nem állok.
Tehát ha az alapító lesz az egyik kurátor, ezeket ki kell hagyni az elfogadó nyilatkoztából?
2. A kurátori elfogadó nyilatkozatában le kell írni hogy ő az alapító?

köszönöm

tejivó # 2013.12.17. 11:48

köszönöm ObudaFan.

ObudaFan # 2013.12.17. 10:53

Nekem nem volt, amikor szerette volna az ügyfél, akkor azt is szerette volna, ha minél biztosabban nyilvántartásba veszik az alapítványt, így lebeszéltem róla.

tejivó # 2013.12.16. 22:53

Köszönöm, Obudafan,

mi most adjuk be a kérelmet. Volt-e a praxisodban 1 fős kezelő szerv feltüntetve az Alapítóban, és bejegyezték-e az alapítványt? Utánanézve civil joggal foglalkozó oldalakon, mindenhol említik, hogy a kezelő lehet 1 személy is.

köszönöm

ObudaFan # 2013.12.16. 14:55

Hatályba lép az új Ptk.

tejivó # 2013.12.16. 12:40

ObudaFan,

milyen dátum ez, amire hivatkozol?

Elvben az általam felvetettek a törvénnyel nem ütköznek, a törvényszéki gyakorlattal talán. Mi fog változni 2014. március 15-től?

ObudaFan # 2013.12.16. 12:23

2014. március 15. után ez tud működni. Az előtt nem feltétlenül.

tejivó # 2013.12.15. 18:04

Köszönöm Obudafan.
Még kérdés:

Bejegyzés iránti kérelem beadása előtt álló alapítvány felállása:

1 fő alapító
1 fő kezelő szerv (alapítótól minden tekintetben független)

Több alapítvány munkáját nézve ez egy praktikus dolog, nincs szükség kamu kuratóriumi ülésekre, ha nem érnek rá a tagok, ha az 1 személyes kezelő szerv jogismerő-és értő, az ügyintézés gyors és zökkenőmentes.

  1. Véleményed szerint átmegy-e az egyszemélyes kezelő szerv a bejegyzési kérelem vizsgálata során?
  2. Az alapító okiratban lehet-e azt írni, hogy "az alapítvány legfőbb szerve a kuratórium, mely 1 tagból áll"? Vagy ez már nem is kuratórium, hanem valami más?
  3. A határozathozatal egyszerű szótöbbségi döntéssel történik? Ez így komikusan hangzik.
  4. évente egy kuratóriumit előír a törvény? 1 ember évente egyszer üljön össze?

köszönöm.

ObudaFan # 2013.12.15. 17:11

Még nem lehet.

tejivó # 2013.12.15. 14:16

Alapítvány bejegyzés iránti kérelmét be lehet-e adni alektronikus úton, vagy ez csak 2014-től lehetséges?

köszönöm

ObudaFan # 2013.12.12. 12:42

Ha kárt okozol ebben a minőségben az alapítványnak, azt meg kell téríteni.

remény2012 # 2013.12.10. 16:40

TISZTELETEM
NEKEM EGY OLYAN KÉRDÉSEM LENNE AMENYIBEN EGY MOST KEZDÖ ALAPITVÁNY FEL KÉR ALÁIRONAK SZMOMRA AZ MILYEN FELELÖSÉGEL JÁR PLD ANYAGI

tejivó # 2013.12.04. 13:36

Obudafan,
nagyon köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2013.12.04. 09:43

Aggályos, hogy az általa vezetett alapítványtól jut jövedelemhez.

tejivó # 2013.12.04. 07:31

Obudafan, köszönöm a választ.
Írtad az 5. pontban:

"5. Ezt sem zárja ki semmi, de ezt még inkább meggondolnám."

Itt arra gondolsz, hogy esetleg megégetjük vele magunkat, ha mint külsős ilyen jogosítványokat kap, vagy esetleg valamelyik szervünk (NAV stb) tartaná aggályosnak a dolgot?

Praktikus lenne őt felruházni ezen jogokkal (képviseleti, bankszámla fölötti rendelkezés), mert a folyó, mindennapi ügyeket ő intézné.

köszönöm

tejivó # 2013.12.04. 07:31

Obudafan, köszönöm a választ.
Írtad az 5. pontban:

"5. Ezt sem zárja ki semmi, de ezt még inkább meggondolnám."

Itt arra gondolsz, hogy esetleg megégetjük vele magunkat, ha mint külsős ilyen jogosítványokat kap, vagy esetleg valamelyik szervünk (NAV stb) tartaná aggályosnak a dolgot?

Praktikus lenne őt felruházni ezen jogokkal (képviseleti, bankszámla fölötti rendelkezés), mert a folyó, mindennapi ügyeket ő intézné.

köszönöm

tejivó # 2013.12.04. 07:28

Obudafan, köszönöm a választ.
Írtad az 5. pontban:

"5. Ezt sem zárja ki semmi, de ezt még inkább meggondolnám."

Itt arra gondolsz, hogy esetleg megégetjük vele magunkat, ha mint külsős ilyen jogosítványokat kap, vagy esetleg valamelyik szervünk (NAV stb) tartaná aggályosnak a dolgot?

Praktikus lenne őt felruházni ezen jogokkal (képviseleti, bankszámla fölötti rendelkezés), mert a folyó, mindennapi ügyeket ő intézné.

köszönöm