bankok jelentési kötelezettsége


Macsek # 2008.05.14. 13:57

háááát, van itt 1-2 pontatlanság.
A lényeg: a bankoknak egyáltalán nincs automatikus jelentési kötelezettségük semmilyen értékhatár felett - pénzmosásmegelőzési szempontból legalábbis biztosan nem.
Kötelesek azonosítani viszont állandó ügyfeleiket (tehát akiknek számlát vezetnek vagy valamilyen szolgáltatást nyújtanak, pl széf) a folyamat elején, tehát amikor az adott személy ügyfelükké válik. Az azonosítás azt jelenti, hogy fel kell venni az ügyféltől biz. adatokat (szül hely idő, anyja neve, lakcím, leánykori név ha van, állampolg).
Azokat az ügyfeleket, akiket csak besodor a bankba az élet vihara, pl valaki befizet másnak a számlájára (pl lakbért) vagy valutát vált külföldi (vagy akár magyar is) csak egy biz. értékhatár felett kell ilyen teljeskörűen azonosítani (ez 2008 márc 15 előtt 2M HUF volt, márc 15től 3.6M HUF). De ez sem jelent bejelentési kötelezettséget a hatóság felé, csak akkor, ha az ügylet pénzmosás-gyanús - akkor viszont értékhatártól függetlenül jelenteni kell, tehát akár 1 HUF-os tranzakciót is.


macsek

monalisa1 # 2008.02.13. 15:27

Menjen ki a legközelebbi osztrák bankba és utaltasson onnan, vélem odaát nem sz.-kodnak holmi néhány koszos millió dolga okán. Aztán ha már bank továbbitott banknak, a téma bizonyára okafogyottá válik.

Csakazértis # 2008.02.13. 14:50

Nandy!
Nem jól tudod.
Már nem kell bejelenteni, mert a bank hivatalból közli az APEH.-el.
Engem az APEH tájékoztatott erről. Egyébként a bejelentő űrlap sincs már fenn a honlapjukon.

nandy # 2008.02.12. 21:44

A cégeknek, ÁFÁ-s egyéni vállalkozóknak be kell jelenteniük a bankszámláikat az APEH felé. Ha nem teszik, bünti jár érte.
A bank adatszolgáltatása csak kontroll.

Adam291 # 2008.02.12. 19:42

2 millió volt valóban, de most ezt lejebb vitték. Mint említettem nem jelentenek le semmit a törvény lényege hogy nem lehet nagyobb összeget juttatni egy számlára hogy befizette pl. Janika. Hanem vmilyen okmánnyal kell igazolni hogy ki vagy.
A lejelentés az cégeknél van kötelesek a pénzintézetek lejelenteni a számlaszámokat az Apehnak és a cégbíróságnak. De ott sem kell pénzmozgásokat bejelenteni, csak ha kérik, bár ismerve az APEhot inkább kiküld Giron egy inkasszót és kész.

monalisa1 # 2008.02.11. 23:14

Lehet, éppen ezért javasoltam, hogy előzetesen tudakozódjék egyik-másik pénzintézetnél. (Én mostanság nem mozgattam milliós összegeket...)

nandy # 2008.02.11. 22:48

Én 5 mFt-ra emlékszem.

monalisa1 # 2008.02.11. 21:16

Ha jól tudom 2 M Ft az összeghatár, azon felüli befizetésnél a bank köteles bejelentést tenni.

Javaslom több banknál is számlanyítást, valamint ott vannak a takarékpéztárak is., végül is "szétszórva" elég jól el lehet tüntetni akár egy nagyobb összeget is.

Egyébként vélem bármelyik bank akár telefonon akár online készséggel ad előzetesen tájékoztatást.

Adam291 # 2008.02.11. 20:35

Magánszemélyeknél én úgy tudom nincs lejelentési kötelezettség, a pénzmosási törvény arra vonatkozik, hogy azonosítottan hajtsák végre a tranzakciókat. Ha gyanús vki az APEH, rendőrség ír minden banknak egy levelet.

mimi_bacsi # 2007.12.31. 09:50

Igen, arra gondoltam...Közben a hozzászólásod alapján a neten rákerestem és megtaláltam, DE megköszönném a fórumozók hol objektív, hol szubjektív véleményét a témával kapcsolatban....;-))))

Kinek, milyen tapasztalata volt...;-)))

bigdady # 2007.12.31. 09:06

Pénzmosási törvényre gondolsz?

mimi_bacsi # 2007.12.30. 23:26

Szeretném megkérdezni, tudja-e valaki, hol találom meg a bankok jelentésének kötelezését a (magán)személyek befizetéseire vonatkozóan.

Egy ismerősöm szeretne befizetni magyar bankba összeget, viszont nem szeretné, ha azt a határt túllépné, amely már jelentési kötelezettséget jelent a bankok részére!

Nekem most a (jog)szabály elérhetősége, annak - erre a problémára vonatkozó része érdekli.

(elnézést, ha volt már a téma, sajnos nem tudtam végigolvasni a fórumot...)