adókedvezmény tanulásra


szultány # 2003.09.09. 09:44

kedves hozzáértők,

a ismerősöm élete úgy alakult, hogy a szakmunkásiskola után csak több évi szorgos munkavégzéssel a háta mögött - most kezd neki a gimnáziumnak (természetesen munka mellett).

ez nagyon jó dolog.
viszont az egyik mai újságban olvasom, hogy 2003. január 1-től a rendszeres képzésben (amely általános, nyelvi és szakmai képzés lehet) részt vevőknek személyjövedelemadó-kedvezmény jár (ja, és felnőttképzésről van szó).

ez vajon érvényes lehet az ő esetére is?

előre is megköszönöm a válaszokat!

sessionID # 2003.09.09. 10:29

Akkreditált felnőttképzési intézményben folytatott tanulmány esetén, a képzési díj 30%-a, de max. 60.000 ft írható le az szja-ból.

szultány # 2003.09.09. 11:54

köszönöm a választ. további kérdésem az, hogy ebbe mi értendő bele, a beiratkozási díj, a tankönyvek díja is? (a jog nyelve sokszor más, mint amit mi, hétköznapi emberek értünk egy-egy kifejezésen.)

és ha az élettársa vett egy számítógépet, annak a megfelelő összegeit leírhatja a tanulást vállaló az adóalapjából?

köszönöm előre is.

enima # 2003.10.02. 11:14

Tisztelt Jogászok!

Én még csak most találtam e fórumra és nagy örömöm, hogy pont e téma érdekel engem is, de a session ID válaszára hivatkozva tovább kérdeznék mivel még mindig nem értem. A szakközépiskola, gimnázium iskolai rendszerű képzésnek számít?! Akkor ezekre a képzésekre vonatkozik-e a 2001. évi CI. Felnőttképzési törvény, ha felnőttként veszi igénybe? Tehát e résztvevőknek van lehetőség a személyjövedelemadó-kedvezményt igénybe venni?

Továbbá ugyan ezzel kapcsolatos kérdés, hogy gyesen/gyeden lévők kaphatnak tandíjmentességet szakközépiskolai tanulmányok elvégzéséhez.

enima # 2003.10.13. 09:16

Tisztelt Szakemberek!

Nagy volt az öröm, hogy rá találtam e fórumra, de úgy látom HIÁBA!
Van értelme várni a válaszra? Senkit sem érdekel ez a téma?
Kérem, ha egy mód van, legyenek szívesek válaszoljanak nekem, mert ennek most van aktualitása, és tényleg fontos lenne megtudni az előzőekben feltett kérdésekre a válaszokat.
Nem akarom magam ismételni, csak kérni, hogy legyenek szívesek válaszolni. Előre is köszönöm.

old-guy # 2003.11.14. 12:07

Tisztelt enima,

Az idézett felnőttképzési tv. szerint:

(1) A törvény hatálya - a (4) bekezdésben foglalt kivételekkel - kiterjed

  1. a felnőttképzésben részt vevő, illetve a felnőttképzéshez kapcsolódó szolgáltatást igénybe vevő felnőttre,
  2. a (2) bekezdésben meghatározott tevékenységükkel kapcsolatosan a
  • közoktatási intézményekre,
  • szakképző intézményekre,
  • felsőoktatási intézményekre,
  • közhasznú társaságokra, egyesületekre, köztestületekre, alapítványokra, közalapítványokra, továbbá
  • egyéb jogi személyekre, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra, egyéni vállalkozókra, valamint ezek felnőttképzési tevékenység folytatására létrehozott társulásaira.

E törvény alkalmazásában felnőttképzési tevékenység

  1. a rendszeresen végzett iskolarendszeren kívüli képzés, amely célja szerint lehet általános, nyelvi vagy szakmai képzés, továbbá
  2. a felnőttképzéshez kapcsolódó szolgáltatás.

    (1) A felnőttképzést folytató intézmény és a képzésben részt vevő felnőtt felnőttképzési szerződést köt.

(2) A felnőttképzési szerződés tartalmazza:

  1. a képzéssel megszerezhető képzettséget vagy kompetenciát,
  2. a rész vevő teljesítménye ellenőrzésének, értékelésének módját,
  3. a képzés helyét, időtartamát, ütemezését,
  4. a képzési díj - beleértve a vizsgadíj - mértékét,
  5. a részt vevő felnőtt és a felnőttképzést folytató intézmény szerződésszegésének következményeit,
  6. mindazt, amit jogszabály előír.

Tehát a kérdésben leírtakra: a fenti feltételek megléte esetén a tandíjat befizető igénybeveheti a felnőttképzési adókedvezményt (a befizetett díj 30 %-a, de max. 60 ezer Ft)

Üdv.
(és elnézést, hogy nem vettem előbb észre a kérdését)

glad # 2004.01.20. 18:20

Bocsánat ha nem teljesen ide vágó, de nem akartam újabb témát nyítni.

A problémám a következő:
Alkalmazott vagyok és tavaly végeztem egy akreditált (felnőt képzéses) iskolát, amelyről kaptam is igazolást, hogy az adó alapból leírható.
A gond az, hogy a válalatom nem hajlandó benyújtani az adómat, hanem arra akarnak kötelezni, hogy önadózó legyek.
Megtehetik?
Ha nem akkor mire hívatkozam?
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv!
Glad

old-guy # 2004.01.20. 21:10

glad kérdésére

A munkáltató által a 2003. évi személyi jövedelemadó megállapításánál figyelembe vehető adókedvezmények:
– súlyos fogyatékosság miatt a magánszemélyt megillető kedvezmény,
– önkéntes kölcsönös biztosítópénztárba befizetett összeg kedvezménye,
– megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulék kedvezménye,
– megállapodás alapján fizetett magánnyugdíj-pénztári tagdíj kedvezménye,
– magánnyugdíj-pénztári tagdíjat kiegészítő befizetés kedvezménye,
– szellemi tevékenység kedvezménye,
– lakáscélú hiteltörlesztésre befizetett összeg kedvezménye,
– felsőoktatási tandíjként befizetett összeg kedvezménye,
– felnőttképzés díjának kedvezménye,– oktatásban résztvevők egyes eszközbeszerzési kiadásainak (számítógép, számítástechnikai eszközök) kedvezménye (Sulinet),
– az élet- és nyugdíjbiztosítás díjaként befizetett összeg kedvezménye,
– közcélú adományként befizetett összeg kedvezménye,
– közcélú adományként kiemelten közhasznú szervezet részére befizetett összeg kedvezménye,
– családi kedvezmény.

Nem számolhat el munkáltató azzal a magánszeméllyel, akinek 2003. december 31-én adókedvezmény érvényesítése miatt, adóhitel-állománya van vagy az adóévre befektetési adóhitel visszafizetésére köteles.

Lásd még:
http://www.apeh.hu/…szjakedv.htm

glad # 2004.01.20. 22:36

Köszönöm a segítséget!
Lenne még egy kérdés ezzel kapcsolatban.
A törvényben van az a kifejezés:
"...munkáltatói vagy ezzel egyenértékű elszámolást kérhet..."
Azt felajálották, hogy segítenek az önbevallás elkészítését, de azt is csak azért mert így nem az Õvüké a felelőség (undorító).
Az "egyenértékű elszámolás" úgye nem ez a fajta "segítségnek" megfelelő? Ugye ez nem kiskapu nekik?
Köszönettel!
Glad

glad # 2004.01.21. 19:21

Ma újra leadtam a cégemnél az adózáshoz szükséges papírokat és mellékeltem a korábban megadott törvényt, ami alapján jogosult vagyok a munkáltatói adóbevallásra.
Sajnos csak egy ügyintézővel tudtam beszélni akki azt igérte, hogy utánna nézz a lehetőségeknek.
Sajnos tartok tőle, hogy megint visszadobják és továbbra is önadózásra szólítanak fel.
Ebben az esetben milyen (felügyeleti)szervezethez fordulhatok jogorvoslatért?

old-guy # 2004.01.21. 20:45

"...munkáltatói vagy ezzel egyenértékű elszámolást kérhet..."
azt jelenti, hogy munkaviszonyban állóknál a munkáltatói, más jogviszonyban állóknál (pl. társasági tagok személyes közreműködése) esetén az ezzel egyenértékű a helyes kifejezés - mukáltató hiányában. Ez csak szakmai megkülönböztetés.
Ha a munkáltató a törvény ellenére nem hajlandó (a feltételek fennállása esetén) a dolgozói adóelszámolásra, a cég székhelye szerinti APEH Ügyfélszolgálatánál lehet bejelentést tenni, ami igen hatásos...

glad # 2004.01.21. 22:37

Hálás köszönet az értékes információkért! :)

Oberon # 2004.02.08. 11:11

"Az összevont adóalap adóját csökkenti a felsőoktatási intézmény hallgatójának tandíja és/vagy költségtérítése címén megállapított összeg 30 százaléka, de legfeljebb hallgatónként az adóévben 60 000 (tanulmányi hónaponként 6000) forint..."
Hogyan kell értelmezni a zárójelben lévő részt? Azaz mennyi adójóváírást vehetek igénybe, ha lányom tavaly ősszel kezdett a főiskolán, ahol 183 ezer Ft a féléves tandíj (5 hónapra!) - 30 000, vagy 54 900 Ft-ot?

Bubó # 2004.02.08. 16:57

Ha jól értelmezem a leírtakat, az adókedvezmény a fél évre befizetett tandíj esetén max. 5 x 6 000 = 30 000 Ft.
Akkor volna 54 900 Ft, ha a 183 000 Ft tandíj egy évre vonatkozna.
Üdv.

old-guy # 2004.02.08. 20:12

Oberon kérdésére

Az intézmények 10 hónapos oktatási évvel szoktak számolni. A zárójeles tanulmányi hónap kifejezés azt jelenti, amennyit hallgatói jogviszonyban igazol az intézmény. Ennek maximális mértéke a havi 6000.- Ft, ill. éves szinten a 60 eFt. A kiadott igazoláson feltüntetett adatok a mértékadók.

kiki20 # 2005.07.15. 10:57

Kedves Szakértők!
Örömmel találtam rá én is erre a fórumra és felvilágosításra lenne szükségem a gyes alatti tandíj kedvezmény ill. mentesség tárgyában.

  • Mely intézményeknél vehető ez igénybe? (csak közoktatási és/vagy állami felsőoktatásban; akkreditált tanfolyamok - OKJ vagy nyelvtanfolyam)?
  • Meddig leszek jogosult rá?
  • Mi a vonatkozó jogszabály?

Előre is köszönöm a választ.

leylus # 2005.11.08. 16:11

Sziasztok!
Egy nem államilag finanszírozott, távoktatásos főiskolára jártam 2 félévig, ( a tandíj 2x 146 e Ft) viszont a munkáltatóm kiállított egy tanulmányi szerrződést, és így az egészet ő állta. A számla is, ennek megfelelően természetesen a cég nevére lett kiállítva. Most ezt a tanulmányi szerződést fel kellett bontanom.Természetesen ennek következtében ezt a pénzt vissza kell fizetnem.A kérdésem az lenne, hogy létezik-e arra lehetőség, hogy ezután az összeg után a 30%-át visszaigényeljem?( a visszafizetést 12 havi részletben a fizetésemből fogják vonni)
Előre is kösz a választ!

Sücy # 2005.11.08. 20:04

Nem vagyok jártas a témában, de gyanítom, hogy csak akkor, ha a számla a te nevedre szól... Tehát vagy az ex-munkáltatódnak kell továbbszámláznia feléd (amit kötve hiszek, hogy megtehet, mert nincs ilyen tevékenysége, hacsak nem továbbított szolgáltatásként...), vagy pedig vissza kell adnia a számlát, és sztorníroztatnod kell valahogy a kibocsátóval... Kérdés az időtáv...

Bogie # 2005.11.14. 10:53

Leylus, egyszerűen kérj a helyileg illetékes APEH-től állásfoglalást. Szerintem amennyiben igazolni tudod az APEH felé, hogy kifizetted a tanulmányaid költségét és egyébként is jogosult lennél az adókedvezményre, akkor valószínűleg minden probléma nélkül igénybe veheted. Mivel elég kacifántos az ügy magadtól ne döntsd el, mert ha véletlenül kihalásznak és jogtalannak ítélik meg, akkor sokkal többet fogsz rajta bukni, mint a kedvezmény összege.

Egyébként is van időd elintézni, mert a legközelebbi bevallás határideje május 20.

Karika # 2005.11.14. 12:18

Itt egy kérdés merült fel bennem. Az, hogy a tanulmányi költségekkel kapcsolatban, a munkáltatóknak nincs adójóváírási lehetőségük? Mert, ha van, az bonyolítja a helyzetet. Ezt tisztázd a munkáltatóddal.

Bogie # 2005.11.14. 12:22

Szerintem nagyon nem boríthatja még ez sem, mert ha jóváírtak volna bármit is, akkor önrevíziót kell eszközölniük, amennyiben visszafizettetik a munkavállalóval. A munkavállaló pedig egyébként sem tudja az adókedvezményt érvényesíteni jövő májusig. Szóval időben sem ütközik a kettő.

Kobun # 2006.01.30. 09:22

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni olyan ügyben, hogy én egy felsőfokú munkavédelmi szakmérnöki képzésre járok,magam fizetem a tandíjat, a pénzügyi előadó viszont azt mondta, hogy erre a képzésre nem lehete adókedvezményt kérni.
Ez kb. 4 tanulót érint, a többiek esetében a cég fizeti a tandíjat.
Az intézet akkreditált, viszont nem kötöttek velünk felnőttképzési szerződést.???
Úgy tudom,hogy felnőttképzési szerződést jelen esetben kötelesek kötni a hallgatókkal.
Az zavar a leginkább, hogy nem indokolták meg, hogy miért nem tudom az adókedvezményt igénybevennei, csak azt mondták, hogy erre nem kaphatok ilyen papírt.

Rexor # 2006.01.30. 09:34

Adókedvezményt akkor lehet igénybe venni, ha van felnőttképzési szerződés akkreditált intézménnyel. Az adókedvezményről szóló igazolást az intézmény állítja ki. Szerintem ha tényleg akkreditált intézményről van szó a felnőttképzési szerződés kötelező (a felnőttképzésről szóló tv. 20. paragarfusa alapján). Van egy másik adókedvezménytípus, ha első alapképzésben veszel részt és felsőoktatási intézmény hallgatója vagy (de félek ez Rád nem vonatkozik).

Ha 4 millió Ft felett van az éves jövedelmed egyáltalán nem veheted igénybe a kedvezményt (3.400 eFt-tól arányosan csökken),, ugynakkor más érvényesítheti (pl. nagyszülő, házastárs), ha az ő jövedelme nem éri el ezt a határt és ő volt a befizető.

Kobun # 2006.01.30. 09:50

Köszi a gyors választ.

Szóval egyértelműen van akkreditálva az intézmény.Esetleg mi lehet az oka, hogy nem kötöttek felnőttképzési szerződést.
Azt tartom furcsának, hogy más jellegű képzésre viszont adnak...

Kobun # 2006.01.30. 12:03

Szia!

Az lenne a kérdésem, hogy felnőttképzési szerződést az intézmény köteles kötni, vagy ez csak lehetőség, és ő szabadon dönt erről?