Kommunális adó


NSOH2 # 2008.03.14. 14:52

Szervusztok!
Segítséget szeretnék kérni.
A kerületünkben (XII.) 2007-ben egy önkormányzati rendeletet hoztak az ingatlanokra kivetendő kommunális adó mértékéről (lakásonként, négyzetméterfüggő összeg).
2008. januári dátummal érkezett a határozat, melyben a 2007. évi adó összegét közlik és a befizetési határidőt a közléstől számított 30 napban állapítják meg.
(Persze megérkezett utána a 2008. évre szóló adókivetés is, melyet két részletben lehet teljesíteni.)

A kérdésem: Lehet ezt csinálni? a 2007. évi adó összegét 2008-ban közölni? Be kell fizetnem így is 2007-re ezt a közölt összeget?
Úgy tudom, hogy visszamenőlegesen nem lehet adót kivetni.
Kérem, ha lehet, mielőbb válaszoljatok.
Köszi,
nsoh

Jack13 # 2008.03.14. 18:46

A rendelet 2006-os, és 2007.január 1-től érvényes a XII.kerületben (20/2006 rendeletet megtalálod a kerület weboldalán én is ott néztem meg). Az igaz, hogy az önkormányzat veti ki az adót, viszont a magánszemélyeket bejelentési kötelezettség terheli, azaz tavaly Neked kellett volna bejelentened az ingatlant, és akkor időben megkaptad volna a kivetést. A bejelentési kötelezettség nem teljesítése esetén bírságot is kiszabhatnak, úgyhogy...

NSOH2 # 2008.03.24. 13:46

Nagyon köszönöm a választ.
Őgy látom, nem írtam le mindent.
Az adatlapot megküldték 2007 januárjában, melyen határidőre (februárban) be is vallottam a tulajdonomban lévő lakást, amelyben lakom, valamint a gyerekem tulajdonában lévő lakás 1/2 haszonélvezetét.
Mivel még novemberben sem érkezett meg a kivetés, ezért írtam egy levelet, hogy közöljék az adó mértékét. Erre 2008 januárjában megküldték a 2007-re vonatkozó kivetési határozatot.
A volt férjem nevére, aki a másik haszonélvezője, illetve a gyerekem nevére, aki a tulajdonosa a másik lakásnak, nem érkezett azóta sem csekk se és kivetési határozat sem.
A számomra februárban érkezett adóelszámolás és ebben mindkét évre követelik a kommunális adót.
A kérdés ugye az, hogy az adókivetés számít-e. Azaz akkor is be kell fizetni a tárgyévi adót, ha azt csak a következő évben állapítják meg?
Az már csak apróság, hogy az autóm adóját nem tudták megállapítani 2007-ben és azóta sem, mert - ha jól tudom - újra meg kellett állapítani a gépjárműadót kor és teljesítmény alapján. Mivel 2007 novemberig nem kaptam meg a határozatot, többször telefonáltam, mindiz azt mondták, hogy nem tudják, mennyi lesz. Ezért saját hasamra ütve az előző évi összeget fizettem be. Most úgy tekintik az elszámolásban mintha nem lenne autóm és csak személyes szorgalomból fizettem volna be plusz 12000-t. Az utánfutómra nem jött magasabb összegű kivetés, az elszámolás szerint viszont magasabb összeget kell 2008-ban adózni utána.
Szóval ugyanaz a kérdés: Lehet-e a tárgyévi adót a következő évben kivetni és követelni.

Jack13 # 2008.03.25. 11:22

Elévülési időn belül (ami 5 év) sajna lehet.

NSOH2 # 2008.03.27. 16:25

Az nem számít, hogy másra nem vetették ki, csak rám?
A szomszédok sem kaptak 2007-re adókivetést a lakásukra.

NSOH2 # 2008.03.27. 16:25

Az nem számít, hogy másra nem vetették ki, csak rám?
A szomszédok sem kaptak 2007-re adókivetést a lakásukra.

bigdady # 2009.03.13. 10:27

Sziasztok!

Nincs vhol leírva olyan a törvényben hogy új építésű ház esetén x évig nem kell kommunális adót fizetni?
Vagy ez helyi szabályozés?

monalisa1 # 2009.03.13. 16:26

A helyi önkormányzat ezirányú Rendeletét tessék áttanulmányozni, mert ahány önkormányzat akár annyiféle a rendelkezés.

monalisa1 # 2009.03.13. 16:29

Külön jegyzem meg: ott is fizetni kellhet "szemétdíjat" ahol még nincs is épület, mert kaszánli, fűvet nyírni, lomtalanítani stb. mindenhol és kellhet, ergo elszállítandó szemét csak képződik.

monalisa1 # 2009.03.13. 16:30

... és mindenkor

Rexor # 2009.03.16. 13:01

Monalisa. Kb. 1 évvel ezelőtt már tisztáztuk, hogy a kommunális adó nem ugyanaz mint a szemétdíj.

Ismételten engedd meg, hogy tisztázzam a dolgot: a kommunális adó és a szemétdíj nem egyanaz. Az egyik egy helyi adó fajta a másik pedig egy szolgáltatás ellenértéke. Légyszilégyszi adó kérdésben csak akkor nyilatkozz, ha tényleg érted a szabályozást.

Nuky Limon (törölt felhasználó) # 2012.02.05. 20:53

Sziasztok!

A mi kerületünkben is kivetették a kommunális adót annak ellenére, hogy 2010-ben ugyanők ellenzékben még határozottan ellenezték, aláírást gyűjtöttek és utcára vitték a politikát.

Most 180 fokot fordultak, Papcsákék úgy gondolták, ennyi idő után már be lehet vezetni a kommunális adót, ami szerintem elég durva összeg: 12-18-25 ezer Ft /év, lakások méretétől függően.

Elfelejtették a szociális érzékenységüket is, nincs már rászorultsági elv se, tudniillik rokkantnyugdíjasként ez a pénz irreálisan is sok. És az elvekkel sem értek egyet, hiszen a polgármesteri hivatal elég szépen költ mindenféle ürüggyel (pl.okostelefonok, díszkivilágítás, újságok, tanácsadók, stb.)

Az a kérdésem, milyen következményekkel jár ha valaki nem tudja/nem hajlandó fizetni a kommunális adót?

Rexor # 2012.02.06. 07:58

Ha valaki nem akarja megfizetni, akkor pakolódik rá a késedelmi pótlék, majd egy idő után végrehajtják. Ha valaki nem tudja megfizetni, akkor méltányossági kérelmet kell írni, és kérni a mérséklést/elengedést.

Nuky Limon (törölt felhasználó) # 2012.02.06. 16:05

Exor, ezt a végrehajtást gondolom megelőzi bírósági ügy is?

A rendelet szerint 30% kedvezményt kapnak az öregségi nyugdíjasok meg a 3 vagy több gyerekesek.
Ami ugye nem jelenti azt, hogy csakis a gyerekesek lehetnek a szegények.

végrehajtó1 # 2012.02.06. 16:13

ezt a végrehajtást gondolom megelőzi bírósági ügy is?

Nem előzi meg.Adók módjára behajtják.Nem kell hozzá bíróság...

Rexor # 2012.02.06. 16:26

Nem csak a gyerekes lehet szegény,csak nekik a jogszabály biztosít kedvezményt. A többieknek kérniük kell.

Nuky Limon (törölt felhasználó) # 2012.02.06. 16:29

Rokkantnyugdíjból is behajthatják?

Mégis, mi a formális menete ennek az egésznek?

Rexor # 2012.02.07. 07:49

Hát azért ez eltart egy darabaig. Először felszólítanak arra, hogy fizess, aztán elkezdik pakolni rá a késedelmi pótlékot. De mivel nem egy fertelmes összegről van szó néhány évnek el kell telnie, amíg elkezdik behajtani.

Ars Iustitiae # 2012.02.07. 10:32

A mi önkormányzatunknál szociális alapon lehet kérni mentességet..

C a s a b l a n c a # 2012.02.07. 13:06

Nuky Limon!

Persze, rokkant nyugdíjból is levonható. A NYUFIG-ot értesítik, aki kénytelen a levonást foganatosítani és erről értesítenek is.

Nuky Limon (törölt felhasználó) # 2012.02.07. 21:10

Köszönöm a válaszokat.

Remélem lesz valami mozgolódás, aláírásgyűjtés vagy ilyesmi.

Aztán lehet egy darabig játszogatni, hogy nem veszem át a levelet...Majd csak elkotródnak addigra a fenébe...ha van Isten.

Gabicsek # 2012.02.07. 21:40

Ha nem veszed át a levelet, nemigen érdekli őket, mert be fog állni a kézbesítési vélelem.

nagypapi # 2012.02.09. 14:37

"Most 180 fokot fordultak, Papcsákék úgy gondolták, ennyi idő után már be lehet vezetni a kommunális adót, ami szerintem elég durva összeg: 12-18-25 ezer Ft /év, lakások méretétől függően."

Az volna a kérdésem, hogy megteheti-e az önkormányzat, hogy 25 ezer Ft/éves kommunális adót vet ki?
Lehet, hogy én értelmezek valamit nagyon rosszul, de az 1990. évi C. tv. 26.§-a nem maximálja 17 ezer forintban ennek az összegét? Vagy az nem erre vonatkozik?

Előre is köszönöm a választ!

Gabicsek # 2012.02.10. 20:12

Én a helyi önkormányzattól úgy értesültem, hogy idéntől már nem kommunális, hanem építményadónak hívják. Akkor pedig szerintem lehetséges.

Nuky Limon (törölt felhasználó) # 2012.02.11. 13:48

Ha sikerül lenyomni a zemberek torkán a kommunális/építményadót, akkor fokozatosan bevezetik az egész városban.