Mérőóra átíratás


Zizi51 # 2013.01.16. 13:47

Tisztelt Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni. Vásároltam egy ingatlant, a vízórát nem tudom átíratni, mert az eladónak tartozása van és korlátozása is. Először bementem az ügyfélszolgálathoz, leadtam az adatváltozást bejelentő lapot illetve az adásvételi szerződést, azt mondták, hogy átírják, utána fizessem be a korlátozás feloldását és rendben van. Ma levelükben azt írták, hogy vigyek 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapot illetve birtokbaadási jegyzőkönyv-másolatot. Majd a levél végén közölték, hogy a tartozás rendezésére van szükség.
Birtokbaadási jegyzőkönyvet lehet írni utólag is az eladóval(mostani dátummal?) Mivel közeli hozzátartozóm az eladó(adós), ezért nem írják át az órát? honnan tudják a rokoni kapcsolatot? Semmilyen módon nem íratható át az óra? Akkor sem, ha bérlő van az ingatlanban? a bérlő nevére sem? mit lehet tenni?

Zizi51 # 2013.01.16. 13:34

Tisztelt Fórumozók!

Pingvin00 # 2012.11.20. 20:59

Tisztelt Fórumozók!

Vásároltunk árverésen egy ingatlant 5 évvel ezelőtt. 2012 Októberben volt a másodfokú tárgyalás ami helybenhagyta az első fokú ítéletet miszerint az ingatlan értékesítése szabályos volt. Az új tulajdonos már egy éve be van jegyezve a földhivatalnál mint 1/1 tulajdonos. Az előző tulaj nem hajlandó elhagyni a házat. A végrehajtó pedig idén már nem teszi ki őket a házból a drága kilakoltatási moratórium végett még legalább 4 hónapig. Szeretnénk átíratni a villanyórát vagyis az áramot az új tulajdonos nevére és lecsökkenteni 2 A-ra az áramot. Szolgáltató a DÉMÁSZ, aki nem hajlandó átírni a szolgáltatást az új tulajdonos nevére csak úgy, ha az aláírja, hogy lemondja a szolgáltatást. Ez az aláírás nem fog megtörténni mivel még az ingatlanba 5 év után bejutni sem tudtunk. Kérdésem, hogy jogszerű-e az, hogy az EDF DÉMÁSZ nem írja át a szolgáltatást az új tulajdonos nevére? Válaszokat előre is köszönöm!

Mufurc_nagyon # 2012.11.13. 07:49

Kedves Ötvenhatos!

A víz fogyasztásért/áráért valóban a fogyasztók a felelősek végső soron.

A vízfogyasztást mindig a th. fizette.
A mellékmérő kifizetett fogyasztását "csak" jóváírták.

A fizetési felszólítás nem meghagyás;-)

Biztos lehet benne, hogy az ütk. a közösköltség tartozásért tulh. arány alapján Önt is bevonja a "játékba"

Miután Ön fizetett/vagy nem, az igazát és a tényleges fogyasztók terhelését bírósági eljárás keretében tudja érvényesíteni.
A th. a szívességi használókkal szemben nem lép fel, mert nincs jogviszonyban vele. (ez van)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Ötvenhatos # 2012.11.12. 12:19

OK. Összefoglalva. Egy belvárosi társasházban van egy lakásunk közösen az öcsémmel. Egyedül lakja, én nem lakom ott, nem is laktam. Semmiféle szolgáltatóval arra az ingatlanra nem kötöttem szerződést.
Másfél éve az öcsém kiadta a részemet albérlőknek a tudtom és beleegyezésem nélkül.
Közben minden szolgáltató felé hátralékot halmoztak fel.
A Vízmű áprilisban felszólította öcsémet, neki volt mellékmérő szerződése - a hátralék megfizetésére, de nem hajtotta be, meg sem kísérelte és a vízet sem korlátozta.
Július 31-ével a Vízmű felmondta öcsémmel a mellékmérő szerződést. Ekkor sem korlátozta a vízet és ekkor sem kísérelte meg behajtani a hátralékot.
Öcsém és jogcímnélküli lakóinak fogyasztását kiszámlázta a közös képviselőnek, aki ezt - eddig - lenyelte.
Most viszont a Vízmű megtalált engem mint a lakás társtulajdonosát. A VÍzmű szerint én is fogyasztó vagyok, pusztán a tulajdoni jogviszonyból eredően.
Ezek a tények. Felszólítás jött, meghagyás még nem.

Úgy gondolom, FOGYASZTÓK a következők:
Bekötési főmérő fogyasztója a Társasház, felelős a közös képviselő.
Mellékmérő fogyasztója az öcsém és lakói. A Vízmű saját üzletszabályzata szerint a fogyasztói szerződés azáltal is létrejön, ha adott fogyasztási helyen használják a szolgáltatást.
Öcsém és lakói simán használják, tehát ennek értelmében valamiféle szerződés él.
A főmérő tekintetében egyértelműen a TH felel.

Úgy gondolom, közös költség tekintetében a felújítási részben valóban van szerepem, de az üzemelési részben nincs.
Pusztán azért mert nem lakom ott, nem fogyasztok és nincs szolgáltatási szerződésem.
Megkifogásoltam a Vízmű felé az eljárást.
Első körben felel: TÁRSASHÁZ, majd öcsém és a lakói mint kvázi fogyasztók.

Ötvenhatos.

Mufurc_nagyon # 2012.11.12. 08:07

Kedves Ötvenhatos!

A kapott infóból - szerintem - az derül ki, hogy az ingatlannak almérő használati szerződése volt.

Ez azt jelentette régen, hogy amennyiben fizetett az öccse a th. víz számlájából levonták a befizetett összeget.(jóváírták)

Jelenleg - az érvényes SzMSz től függően - a fogyasztott víz beépül a közös költségbe.
Ez lehet alapterület arányos része a th. fogyasztásának vagy a benn élő személyek számával arányos mérték.

Az összeget a th. fogja behajtani felszólítás/per, tulajdoni lap terhelés, végrehajtás útján.

A közös költséget viszont csak a tulajdonos/ok felé tudja érvényesíteni a th.

Az ingatlanon belüli, a használatból adódó kötelezettségi különböztet csak perrel lehet eldönteni, egyesség híján.

Szerintem a vízmű a nyilvántartott tartozást a szerződő féllel fogja "tisztázni".

A ki nem mutatható (be nem jelentet fogyasztást) a th. felé számlázza.

Én is azon csoport létszámát növelem, amely azt valja, hogy a szerződéssel keletkezett tartozás Önt nem érinti.
A bontás utáni, viszont a közös költségen keresztül igen:((((


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.11. 16:08

Tehát van szerződött fogyasztó, mégpedig a társasház.
Előbb azt mondtad, a szolgáltató küldött neked fizetési meghagyást, és hogy a szolgáltató felmondta a szerz6ődést.
Nem lenne baj, ha eldöntenéd, mi is a valóság.

Egyébnként a hivatkozott szabály éppenséggel az ingatlan tulajdonosára alkalmazható. Az meg te vagy.

Ötvenhatos # 2012.11.11. 13:15

Igen, öcsém szerződését a vízmű 2012.07.31-i hatállyal felmondta. Azonban a vízszolgáltatás nem szünt meg, öcsém fogyasztását (beleértve a jogcím nélküli lakókat is) a társasház közös képviselőjének számlázzák.
Tehát van szerződött fogyasztó, mégpedig a társasház.
Az más kérdés, hogy öcsém a szerződés felmondása után a társasház közgyűlésének felel a feléjük fennálló hátralékért.
Idézet a vízmű üzletszabályzatából: "Lakossági felhasználó és szolgáltató között a közüzemi szerződés a SZOLGÁLTATÁS IGÉNYBEVÉTELÉVEL IS LÉTREJÖN." Ez egyértelműnek tűnik. Használják a lakókkal együtt a szolgáltatást. Ergo: létrejön a szerződés.
Ötvenhatos

Lyonee # 2012.11.11. 13:00

"Igaz, hogy a vízmű felmondta öcsém szerződését,"

Mufurc_nagyon # 2012.11.11. 12:51

Öcsém pedig mint szerződött fogyasztója a vízműnek első körben felel a hátralékaiért

hogy mik vannak;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2012.11.11. 12:14

márpedig most nincs! !!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.11. 08:25

Csak ha nincs szerződött fogyasztó.

Ötvenhatos # 2012.11.11. 07:40

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Öcsémmel közös ingatlanunkban öcsém lakik és jogcím nélküli lakáshasználók az én tulajdonrészemben, engedélyem nélkül. Szolgáltatók sorra mondják fel a szerződéseket díjtartozás miatt.
Nem lakom az ingatlanban, kulcsom sincs hozzá, bemenni sem tudok. Semmilyen szolgáltatóval nincs fogyasztói szerződésem arra az ingatlanra.
Fizetési felszólítással megkeresett a vízmű, mert szerinte a 38/1995 (IV.5.) Korm. rendelet 1.§ (1) bek értelmében fogyasztónak minősülök.
"1. § (1) A közműves ivóvízellátás és a közműves szennyvízelvezetés közüzemi szolgáltatás. A szolgáltatást végző (a továbbiakban: a szolgáltató) az ivóvízművek, illetőleg a szennyvízelvezető művek (a továbbiakban együtt: víziközművek) üzemeltetésével köteles a víziközmű hálózatba bekötött ingatlan tulajdonosának, illetőleg egyéb jogcímen használójának (a továbbiakban együtt: fogyasztó) ivóvizet szolgáltatni, illetőleg az ingatlanon keletkező szennyvizek - továbbá egyesített rendszerű szennyvízelvezetés esetén a csapadékvizek - összegyűjtését, károkozás nélküli elvezetését és tisztítását elvégezni (a továbbiakban: szolgáltatás)."
A vízmű üzletszabályzatában olvasom, hogy a fogyasztó és a szolgáltató között nem csak szerződéskötéssel jön létre a közüzemi szerződés, hanem a szolgáltatás igénybevételével is.
A vízet a jogcím nélküli lakáshasználók is használják, tehát a vízmű szerint is fogyasztók. Öcsém pedig mint szerződött fogyasztója a vízműnek első körben felel a hátralékaiért. Igaz, hogy a vízmű felmondta öcsém szerződését, de a vízet tovább használják, tehát fogyasztók.
Kérdésem: valóban fogyasztója vagyok-e ez esetben a vízműnek, ha nem lakom az ingatlanban, semmiféle közüzemi szerződésem ott nincs, nem fogyasztok semmiféle szolgáltatást, és nem írtam alá felelősség nyilatkozatokat sem.
A vízmű egyébként fizetési meghagyással fenyeget, nem fizetés esetére.
Üdvözlettel: Ötvenhatos.

manocs.ka # 2012.11.07. 17:53

Nyertél! Meglepődtem! :D

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.07. 17:48

Meg fogsz lepődni: a távfűtésről szóló.

manocs.ka # 2012.11.07. 17:15

Köszönöm a gyors választ. Távfűtés nincs. Melyik jogszabály írja ezt a mögöttes felelősséget? Elolvasnám.
üdv: manocs.ka

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.07. 17:08

Csak a távfűtésre van a tulajdonosnak mögöttes felelőssége.

manocs.ka # 2012.11.07. 16:54

Tisztelt Fórumozók!
Barátomnak öccsével közösen van egy lakóingatlana, 50-50%-os tulajdoni hányaddal. Barátom nem lakik az ingatlanban, azt kizárólag öccse használja. Barátom tudomására jutott, hogy öccse a közműdíjakkal hátralékban van, a gázt már kikötötték, vízszámla tartozása közel 200 EFt, a vízmű felmondta a szerződést is, és a villannyal is hátralékban van. A közüzemi szolgáltatók most azzal fenyegetik a barátomat,hogy öccse rezsitartozását rajta fogják behajtani mögöttes felelősség címén. Kérdésem,

1. mennyiben tartozik felelősséggel öccse elmaradásai miatt, ha nem is lakik az ingatlanban, az elmaradt rezsitartozást nem ő halmozta fel, évekig nem is volt abban a lakásban, azt egyedül öccse használta.
Melyik jogszabályban olvashatok erről?
Tisztelettel: manocs.ka

enzi972 # 2012.10.17. 20:19

Segitséget kérnék.
Bérbe adtam az ingatlant egy cégnek. A cég nevére iratta a gáz és villany orát majd kb 1,5 mill tartozást halmozott fel, közben a cég tönkrement és felszámolták. Az áramot kikapcsolták, a gázorát leszerelték. 1 éve igy áll az ingatlan. Most mit tudok tenni, ha eladnám az ingatlant az uj tulaj vissza tudja köttetni az orákat?(mivel a cég már nem létezik nem tudja kifizetni).

holden.c # 2012.08.27. 16:22

Tisztelt Fórumozók!

Olyan problémám lenne, hogy vettem egy lakást, aminek a Földhivatali bejegyzés szerint 2011 novembertől vagyok a tulajdonosa. Ezután írathattam át a mérőórát a nevemre, hisz kellett hozzá a tulajdonlap, tehát ettől vagyok szerződésben a Távhővel. Mikor az óraátírás megtörtént, az előző tulajdonosnak több százezres tartozása volt. Én már előbb átvettem a lakást, és az addigi tartozásomat odaadtam az előző tulajdonosnak (erről papírt is írtunk).
Mindezek ellenére most, jó pár hónappal később kaptam egy levelet a DHB-től (minden előzmény nélkül), hogy 69 000 Ft-os tartozást fizessek be. Ez az adásvételi szerződéstől a Főtávos szerződéskötésig terjedő időszakra vonatkozó összeg.
Bementem ma hozzájuk, és azt mondták, az adásvételi szerződéstől engem terhelnek jogilag a költségek. Vajon igaz ez? Nekem a szerződéskötéskor a Főtávban is azt mondták, hogy a tulajdonlap dátuma a perdöntő, onnantól kell nekem fizetni. Én is azt gondolnám, hogy az adásvételi mit sem jelent, hisz az még nem jelent tulajdonjogot, tehát jogi felelősséget sem jelenthet...?
Mit tegyek?
A válaszokat köszönöm!

Titiána # 2012.08.25. 19:14

http://mno.hu/…liak-1101133
Nézzétek meg ezt a riportot, bérlő, tulajdonos is, hogy a dolgok a helyére kerüljenek. Fontos dolgokat mondanak, amivel ki lehetne védeni a lehúzásokat, a fenyegetőzéseket, stb. Kb. 10 perc.

Pont beszélnek a riportban a mérőóra átírásról, hogy át kell íratni. Ezzel nem értek egyet, pontosan azért, ami RustySpoonnal történt.
Ettől függetlenül nézzétek meg.

C a s a b l a n c a # 2012.08.21. 08:44

Kedves RustySpoon!

Biztos vagyok benne, hogy a közszolgáltatóknak megvan a speciális szabálya, amivel érvényesíthetik követelésüket.

A szemétdíjnál biztosan tudom: a Hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 26. § (5) bekezdése.

A tulajdonjog nemcsak jogokkal jár (pl: bérleményként történő hasznosítás esetén a bérleti díj beszedése), hanem kötelezettségekkel is. A kaució intézménye is erre hivatott szolgálni.

Javaslom, hogy ha nagyon rezeg a léc, a szolgáltatók felé fizesd ki a tartozást és követelésedet a bérlővel szemben akár fizetési meghagyás útján is érvényesítsd.

matthiasi # 2012.08.18. 06:17

RustySpoon !
Csak egy apróság :

óra tulajdonosa (bérlő) és a szolgáltató között szerződés köttetett,
Az óra tualajdonosa mindig a szolgáltató, igaz aki szerződést köt vele, annak úgy kell rá vigyázni mint a szeme fényére. Ez rendben is lenne addig amig a mérő a lakásban van, de egyre több társaházban kint van a folyósón és ezt a szolgáltatók forszírozzák.
Az egyik lakásomnál, ahol nap mint nap járok van, egy mérőóra kint a folyósón. Mindig arrra gondolok, hogy mi lenne ha .. ha az ott lakó a haragosom lenne.

Tanulság : a szolgáltatók nagy urak, mindent a saját szájuk izük szerint szabályoztatnak.

matthiasi # 2012.08.18. 06:09

Tanulság ? !

Bérlő nevén semmilyen mérőberendezést hagyni nem szabad.
Nem megbizhatóak, ezért is nevezik őket, sőt ők önnön magukat is albérlőnek !!

A technika : minden kösszolgáltatóval a szerződést a lakás tulajköti meg, a számlák az ő cimére jönnek , ő meg szépen ezeket elviszi a bérlőnek, akarom mondani az albérlőnek, oda adja, hogy fizesse be, közben leolvassa az óra állasokat és azt közli a szolgáltatóval.
Azért van itt is egy szépséghiba . Ha tulaj van a lakásban , bizonyos hátralék esetén kikapcsolják, ha bérlő, állítólag nem.
Védi őket a törvény. Node milyen törvény ez ? Hát magyarul : szar törvény.
Így mesélte egyik ösmerős. Ő is gondolta, nem fizet az albérlő, hát majd kikapcsolják nekiük.
De nem, mondta az Elmű - albérlőnek nem kapacsol ki, minek a tulaj előbb utóbb csak kifizeti.

RustySpoon # 2012.08.14. 08:52

Köszönöm a válaszokat!

Casablanca:
Értem, hogy trendi egy szolgáltató részéről.. de engem ez - talán érthető módon - nem érdekel.. főleg ha nincs jogi alapja a követelésének.

A logikádat is értem, de erre vannak jogi eszközök amiket minden más (szolgáltató) cég is használ.. Az óra tulajdonosa (bérlő) és a szolgáltató között szerződés köttetett, miszerint ő felel az összeg kifizetéséért, ezzel később behajtható az összeg. Nyilván ezt akarják megspórolni maguknak, kényelmesebb és olcsóbb a tulajt sarokbaszorítani a kikapcsolással..

Godolj bele, hogy ha a logikád helyes, akkor ki az a hülye bérlő aki fizet? Fél évente kidobják ugyan, mikor a tulaj rájön, hogy tartozást halmozott fel, de a balek tulajdonos fizetni fog, mert addig nem lehet fűteni a lakást amíg a tartozás fennáll, magyarul nem tudja kiadni. Sőt, ha leszerelik az órát, köttetheti újra a gázt..

A GDF SUEZ a földgázellátásról szóló tv-re hivatkozik egyébként:
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?… amiben én ilyet nem találtam.
Ezen kívül lehetnek speciális rendeletek, ezeket sajnos nem ismerem. Viszont ha nincs kimondott olyan rendelet ami a gázszolgáltatóknak ezt az eljárást megengedné, akkor a fogasztóvédelmi törvények és a ptk szabályozása szerint kellene eljárniuk, nem? Más közműszolgáltatóknál is kérdezősködtem, mindenütt az óra tulaja a felelős a tartozásért. Éppen ezért szarakodik mindenki az átiratással.. különben mi értelme lenne az egésznek, ha végül a tulaj viszi a balhét?

Egyébként a bérlőm az utolsó negyedévben halmozta fel a tartozást, amikor megpróbáltuk átiratni nem volt még figyelmeztetés sem a szolgáltató részéről, csak az ügyfélszolgálaton jelezték, hogy az utolsó 1-2 számlával tartozik.

Köszönöm a szemétszállításos tippet, ott nem volt gond, mert az közös költségből ment amit a tulajdonosok fizettek nálunk.