Autó eladása után fizetendő adó


pokk # 2008.04.12. 14:43

Szép jó napot kívánok.

Van saját nevemre opcióm kedvező áron venni egy használt autót, némely feltétekkel. Többek között az, hogy azonnal nevemre kell vegyem. Tehát nem lehet közben senki más, csak én.

Utána tovább is adhatom, akár haszonnal. Nem túl sokkal, de egy kis papír és pénztologatást bőven megérő pénzösszeg.

Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi adót kellene fizetnem. Az autó vételárával és átírásának költségeivel csökkenthető-e az adó alapja? Ez azért nagyon nem mindegy, mert ha nem csökkenthető, akkor az eladás után fizetendő adó sokkal több, mint az egész ügyleten a nyereség.

A dolog egyszeri, magánszemély vagyok, hivatalosan semmi közöm autókereskedelemhez.

Válaszokat előre is köszönöm

Goodwitch # 2008.04.12. 14:50

Az eladási árból levonhatod a vételárat, az üzembehelyezési költséget, és minden, a vásárlással kapcsolatos költséget (átírási illeték stb.). A fennmaradó összeg a jövedelem. Ennek 25%-át kell adóként jövő májusban az szja bevallásban bevallani és kifizetni.


Goodwitch

pokk # 2008.04.13. 07:10

Köszi.

Akkor asszem belevágok.

Mellékes kérdésem: tudom, hogy az ingatlan adás-vétel adózása más kategória. Azonban ingóságok esetében ez mindig fennáll?

Nem nagy pénzek, de érdekelne. Köszönöm

nandy # 2008.04.14. 07:19

Ezt még figyelmedbe ajánlanám:

Szja tv. 58. §
(7) Nem kell megfizetni az ingó vagyontárgyak átruházásából az év során együttesen származó jövedelem adójának az 50 ezer forintot meg nem haladó részét.

Tehát ha kevesebb mint 200 ezer forint hasznod származik az ügyletből, akkor nem kell adót fizetni.

pokk # 2008.04.17. 19:40

Köszi.

Az általános ingóságok adás-vétele esetén, hogy a bevétellel szemben adóalapcsökkentő tényezőként érvényesíthetem a vételár + ráfordításokat?

nandy # 2008.04.18. 11:02

Igen. A bevétel és költség különbözete lesz az adóalap (jövedelem), mely után 25% adót kell fizetni. És itt jön az, ha a jövedelem nem éri el a 200 ezer forintot, melynek adója 50 ezer alatt van, akkor nem kell befizetni.

peachey # 2008.06.07. 07:48

Üdv!

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy ha egy kocsit eladunk, ami nem az én nevemen van, és utána az összeget beadjuk egy másik kocsiba, ami már az enyém lesz, akkor az eredeti autó tulajdonosa kell-e valami adót fizessen? Vagy, mivel korábban drágábban vette a kocsit, nincs rajta jövedelme, ezért nem is adóköteles?

Köszönöm szépen.

monalisa1 # 2008.06.07. 08:07

Autó adásvételénél a fizetendő "adó" az adott köbcentiméterek utáni tulajdonosi átiratás költsége. (Aztán sem a kötelező felelősségbiztosításról sem a súlyadóról se feledkezzetek meg.)

nandy # 2008.06.07. 08:25

Szja. tv. 58. §
(3) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket (kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként már elszámolt):

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;

Jól gondolod, mivel drágábban vette az autót, mint amennyiért eladja, így jövedelme nem keletkezett - nem kell személyi jövedelemadót fizetnie.

peachey # 2008.06.07. 17:32

Köszönöm a válaszokat!

mindenfoglalt? # 2011.11.13. 16:17

Helló!

Autó eladásával kapcsolatos a kérdésem.
Vásároltam egy személyautót magánszemélyként,most pedig el szeretném adni.Abban a szerencsés helyzetben vagyok,hogy az áron alul vásárolt a gépjárművet többszöröséért tudom eladni piaci értéke szerint.Számszerűsítve 125e Ft volt a vételár,az eladási ár pedig 779e Ft.Mennyit kellene a tranzakció után adóznom?
Illetve ez már inkább technikai jellegű kérdés,de autókereskedésen keresztül adnám el megbízási szerződéssel,szintén magánszemélynek.Ez a megbízási szerződés jelenthet-e további kiadásokat adózás viszonylatában?

Köszönöm!

lasziszi68 # 2012.02.09. 14:39

Szervusztok,
rég jártam itt..:(
Autó vár eladásra, kábé 500 ezer forint értékben, aki eladja, akinek a nevén van, gyeden van. Mennyi szja terhelheti ezután? Illetve terheli-e egyáltalán...? köszönöm

mazsika601978 # 2012.10.01. 10:30

Sziasztok!

8 éve vettem egy kocsit 500.000 Ft-ért, amit most eladok 350.000 Ft-ért. A kérdésem az lenne, hogy kell adóznom utána?

Egyébként már vettem egy másik autót, bár igaz, hogy befizettem a vételár felét, a másik felét a fent megkapott 350.000 Ft-ból akarom kifizetni, de mivel későn adtam el, addig fizettem a hitelt, most viszont ki akarom fizetni a hitelt.

Köszi a választ.

ájlavnav # 2012.10.01. 21:57

mazsika601978:
Ha nincs jövedelem, nincs jövedelemadó sem, akármikor vetted és adod is el.

eperineanita # 2012.10.11. 19:41

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, hogy a bevételből az szja trv. 58§ 3. a) alapján a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat le lehet vonni gépjármű értékesítése során.
Konkrétan a "más kiadások" érdekelnének, sehol nem találtam, hogy ez mit takar pontosan?
Forgalmi, törzskönyv, eredetiség vizsgálat, vagyonszerzési illeték? Esetleg az autó vásárlás utáni azonnali szervizéhez szükséges anyagok természetesen számla ellenében levonhatók? Vagy azok már nem? Köszönök előre is minden segítséget. Üdv. Eperiné Anita

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.12. 04:55

Az előbbiek. Az utóbbiak már nem.

wers # 2012.10.12. 06:28

a felújítás sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.12. 10:08

Gépjárműnél? Nem. "Az ezzel összefüggő kiadások..."

wers # 2012.10.12. 11:35

Akkor félre értettem a kérdést. Ez engem is érdekel, konkrétan:
Vettünk egy több, mint 30 éves autót, 10 éve egy fészerben állt. Leszedjük a krómozott alkatrészeket, újra felületkezeltetjük, újra kárpitoztatjuk, fényeztetjük. Lehet, a szőnyeget - mármint a filcborítást is cseréljük. Szereztem bele egy eredeti retro rádiót is.
OT rendszámot kérünk rá.
Ezek után az autó kb. háromszorosát fogja érni.
Ha eladjuk netán, a teljes különbözet után kell adózni?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.12. 11:39

Ne engem kérdezz, nem tudom, hogyan kell használt ingó eladása után adózni.

wers # 2012.10.12. 11:54

megkérdeztem prof.könyvelőnket.
A számlával igazolható ráfordított költségeket hozzá lehet adni a beszerzési értékhez.
Amit magunk végzünk el rajta, és ami nem igazolható, az adózik. Az OT vizsga díja is beszámítható.

wers # 2012.10.12. 11:55

OFF
azt hittem, szinte mindent tudsz :)
ON

wers # 2012.10.12. 12:18

Mi az igazolható értéknövelő?
Azért került annyiba, amennyiért vettük, mert le volt pusztulva, és mi egy csilivili veterán autót varázsolunk belőle.

wers # 2012.10.12. 13:06

Köszi a választ.
Még azt kérdezném, hogy itt számít-e, mennyi idő telik el a szerzés és az eladás között?

Itt úgy értem, hogy nagy valószínűséggel nem adjuk a párom játékszerét/játékszereit, de ha mégis, ezeknek veterán járműveknek az értéke nő, minnél idősebb.

anyamaci22 # 2012.11.09. 18:05

Tisztelt Fórumozók!
2évvel ezelőtt vásároltunk egy személygépkocsit 350 ezer forintért.(a régit beszámították 200-ba)A múlt hónapban vettünk egyet 660 ezerért,és a két évvel korábban vásároltat eladtuk 210 ezerért.Kell-e adóznom a kocsik után és az adóbevallásnál mit kell majd feltüntetnem?
Válaszukat előre is köszönöm:
Tímea