ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2008.09.02. 16:30

Szja tv. 3. § 32. Értéknövelő beruházás:
a szokásos piaci értéket növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás, amely

  1. ingatlan átruházása esetében a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet szerint meghatározott korszerűsítés céljából történt, és/vagy az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt.

62. § (1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt:

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  2. az értéknövelő beruházásokat;
  3. az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.1113

(2) A megszerzésre fordított összeg az átruházásról szóló szerződés (okirat, bírósági, hatósági határozat) szerinti érték, a cserébe kapott ingatlan, illetve vagyoni értékű jog esetében a csereszerződésben rögzített érték, ezek hiányában az az érték, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek. Öröklés esetén, vagy ha az átruházott ingatlant, illetve vagyoni értékű jogot a magánszemély ajándékba kapta, a megszerzésre fordított összeg az, amelyet az illeték megállapításához figyelembe vettek. (...)

Mbeus # 2008.09.02. 05:50

Sziasztok!
Egy kis segítség kellene! 2005-ben vettünk egy lakást 6 millióért, idén el szeretnénk adni 7,7 millióért, ebben a felállásban 255 ezer forint ingatlan adót kellene fizetnem (ha jól számoltam). De mivel a 2005-ben vásárolt lakás lepukkant volt és felújítottuk, milyen számlák vonhatók le és melyik összegből?

1. A haszonból, ami a vételár és az eladái árból adódik
2.vagy a már 25% adóval csökkentett összegből
3.esetleg a 60%-kal csökkentett adózandó értékből
Hol lehet utána olvasni, hogy mi számolható el? (illeték, ügyvédi költség, új konyhabútor, klíma, beépített sütő, új ablakok stb?)
Köszi

Laciba76 # 2008.08.29. 12:26

Köszönöm a segítséget.

lawkoto@freemail.hu # 2008.08.29. 10:25

2007. dec 31-e után építettnél a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésének napja.

Lehetőség van arra, hogy a szerzési időpontokat külön-külön határozd meg a telekre, meg a épületre.
Van még egy átmeneti szabály. -sztem nektek ez a legkedvezőbb, mert a teleknél vételárak különbözetéből 70% levonható.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.08.29. 09:23

:) Majd ha benyújtotad a földhivatalba az új lakásra szóló lakhatási engedélyt.

Laciba76 # 2008.08.29. 09:02

A segítségüket szeretném kérni.

2004-ben vásároltunk egy családiházat, melyet 2007-ben lebontottunk teljesen (csak a telek maradt) és 2008-ra pedig felépítettük az új házat a telekre. A új épületre már meg is kaptuk a lakhatási engedélyt.

Kérdezném, hogy ha el akarom adni az ingatlant, akkor hogyan kell számolni az adót? Mikortól indul az 5 év 2004 vagy 2008-tól?

Előre is köszönöm válaszukat.

Karola # 2008.08.21. 19:24

Köszönöm szépen a segítséget.

nandy # 2008.08.20. 10:05

De, igazad van :)

laurea # 2008.08.20. 04:43

a szorzásjelet kivette a gép:

a 2004-ben vásárolt 1/2-ed rész:
((eladási ár-vételi ár-illeték, stb)/2)×30%×25%

a 2005-ben örökölt 1/2-ed rész:
((eladási ár-vételi ár-illeték, stb)/2)×60%×25%

laurea # 2008.08.20. 04:38

nem inkább így kell számolni?

a 2004-ben vásárolt 1/2-ed rész:
((eladási ár-vételi ár-illeték, stb)/2)30%25%

a 2005-ben örökölt 1/2-ed rész:
((eladási ár-vételi ár-illeték, stb)/2)60%25%

nandy # 2008.08.19. 22:59

Ketté kellene bontani.

A fele rész szerzése 2004-ben történt, így a fizetendő adó számítása (ha idén adja el az ingatlant):

(eladási ár - vételár - illeték, stb.) / 2 x 60% x 25%

A másik rész adózása:

(eladási ár - vételár, illeték, stb.) / 5 x 90% x 25%

Tehát ha egyáltalán nem akar adót fizetni az eladás után, akkor 2005. évhez kell viszonyítani - így legkorábban 2010-ben lehet eladni az ingatlant - feltéve, hogy lakóingatlanról beszélünk.

Karola # 2008.08.19. 20:16

Szeretnék érdeklődni egy számomra kicsit bonyolult ügyben.2004.áprilisban az élettársammal közösen vásároltunk egy házat 1/2-1/2 arányban. Az élettársam 6 hónap múlva meghalt és én örököltem az ö 1/2 részét.2005. februárban került az én nevemre ez a része.Amennyiben én elakarom adni a házat és nem akarok adót fizetni akkor a 2004.-es vételhez ( amikor 50% tulajdonom volt), vagy a 2005-ös örökléstől( amikor 100% tulajdonom volt) számitsam az 5 évet.
Nagyon remélem, hogy valaki tud segíteni.Előre is köszönöm.

horvath_mark # 2008.08.07. 15:06

Tiszteletem!

Az a kérdésem, hogy ha van egy telkem, amit el szeretnék adni, akkor ezután milyen adókat és illetékeket kell majd fizetnem, és ezeket mi alapján számolják ki?

Köszönettel:

H.Márk

nandy # 2008.08.04. 22:55

Ha jól értem a törvényt, akkor ez 2009. januártól lehetséges.
Légyszi számoljatok utánam, hogy tényleg így van-e!!!

Igen, így van.

Kérdésem: az előző lakás utáni adómentesség 5 éve is lejár ugyanekkor???

Igen. A lakóingatlan eladása a szerzés évét követő 5. évtől adómentes. tehát legkorábban 2009.01.01-jén adható el adófizetési kötelezettség nélkül.

katica55 # 2008.08.04. 16:19

Hello! Egy összetettebb ingatlanügyben kérek segítséget.
2000-ben vásárolt ingatlan 2003-ban haszonnal eladtam, abból az akkori jogszabály szerint ingatlant vásároltam 2004 januárban. (nem fizettem adót, mert igénybe vettem az adómentességet) Úgy tudom, ilyenkor az új ingatlant nem lehet 5 évig eladni, különben az akkori adót meg kell fizetni utólag.
A jelenlegi jogszabály szerint a 2004-ben vett ingatlant 5 év után adómentesen eladhatom. Ha jól értem a törvényt, akkor ez 2009. januártól lehetséges.
Légyszi számoljatok utánam, hogy tényleg így van-e!!!
Kérdésem: az előző lakás utáni adómentesség 5 éve is lejár ugyanekkor???
(A törvény számomra elég kacifántosan van megfogalmazva, mert a szerzést követő 5 egész évről beszél, ami viszont akár 2010. január is lehet..???)
Előre is köszönöm!!!
Katica

nandy # 2008.07.29. 21:51

Az eladás után adót kell fizetni, a szerzés után pedig illetéket.

Tehát ha veszel egy másik házat, amiatt csak illetéket kell fizetned, adót nem.

solyom33 # 2008.07.29. 14:39

kösz szépen a választ !szóval 630000 volt az illeték akkor marad 2,79 ennek a 25% kb 700000 és a vételi ár után( már mint ennek a háznak amit eladnák) nem kell adózni ?

nandy # 2008.07.29. 14:29

A 3,8 mFt-ból elvonható még az illeték.

A többi jó.

Ha másik lakást veszel, azután megint illetéket kell majd fizetni, erre még számíts.

solyom33 # 2008.07.29. 12:40

én azt szeretném kérdezni hogy jól tudom -e hogy ha két éve vettem a házat 24,2m most lenne vevő 28m ért ebből a jövedelem akkor 3,8m ami után 25%adót kell fizetni .de adókedvezmény van az évek után két év után a jövedelem 90%a után kell ami 3,42és így kaptam 885000e.ha én ezt kifizetem és kifizetem az össz lakáshitelemet és kocsit akkor a maradékból kezdhetek új házban gondolkodni?más fizetni valóm nem igen van az apeh fele?előre is köszönöm a válasz vagy hozászólást.

Jack13 # 2008.07.28. 06:58

Eki13: a gépkocsi eladás után is kell egyébként adót fizetni: eladási ár - vételár+ráfordítások = adóalap. A garázs piaci értékéből kell ilyenkor kiindulni.

nandy # 2008.07.27. 22:20

A gyümölcsös pezsgőket (bocsánat, koktél) jobban kedvelem, ha az nincs, jöhet valami fincsi vörös :)

Goodwitch # 2008.07.27. 22:17

Nandy!

OFF
Fogadást tartom. :-)

Kár, hogy nincs már, aki eldöntse.

Virtuálisan vörös legyen, vagy fehér? Száraz, vagy édes?

Nálam a száraz rozé jön be

ON


Goodwitch

boni mores # 2008.07.27. 17:53

Először is, merőben szokatlan lenne az olyan adásvételi szerződés, amelyben nincs kikötve vételár, mondhatni nem létező. Úgyhogy szerintem az önkormányzati alkalmazottakra nem kellene ez ügyben hallgatnod.

Illetékfizetési kötelezettség a garázseladás után nem merül fel (az valóban vagyonszerzési), majd a vásárolt ingatlanok után.

Persze függetlenül attól, hogy beírjátok-e a szerződésbe a vételárat, valós összeget írtok-e a szerződésbe, írtok-e egyáltalán szerződést, az eladásból származó bevétel alapvetően adóköteles.

Hogy a konkrét ügyben a bevétel mekkora része jövedelem, annak mekkora hányada adóköteles jövedelem és ezután érvényesíthető-e adókedvezmény, azaz ténylegesen lesz-e adófizetési kötelezettséged, csupán több információ alapján dönthető el.

eki13 # 2008.07.27. 13:30

Van egy garázsom, aminek az alapterülete önkormányzati tulajdon. Erre a területre én minden évben bérleti díjat fizetek az önkormányzatnak. Csak a garázs felépítménye az enyém. Ezt a garázs most szeretném eladni.
Az önkormányzatnál azt mondták, hogy ennek semmi akadálya, csak vigyem majd be az adásvételi szerződést, ami alapján ők majd új bérleti szerződést kötnek az új tulajdonossal.
Azt is mondták az önkormányzatnál, hogy az adásvételi szerződésre nem kell ráírnom az összeget, amennyiért eladtam a garázst ( mármint a felépítményt ), mert a vételár nem tartozik az önkormányzatra.
Illetéket nem kell fizetnem, hisz én vagyok az eladó.
A földhivatalba nem kell mennem, hisz a telek marad az önkormányzaté, ott nem változik semmi.
Akkor most ezek szerint nekem adót sem kell majd fizetnem év végén a garázs után? Vagy ha igen, akkor mi alapján fizetek majd adót? Az adásvételin nem szerepel majd semmilyen összeg...
Ez olyan, mintha eladnék egy autót..? Az után sem kell adót fizetnem, ha jól tudom...
Kérem, segítsenek! köszönöm!
Eki13

sneera # 2008.07.24. 08:37

Most adtunk el 5évnél régebben vásárolt lakást fefe fele tulajdonjoggal , a párom a részét saját lakásvásárlásba tette , én a egy lakásba tenném amit a lányom venne még plusz hitellel , és én is ott laknék ! Milyen adót illetve illetékek kell fizetnünk ! kicsit sürgös is ,és köszönöm !