ingatlan eladás után fizetendő adó


gajda # 2008.06.11. 06:25

Nem magánszemély, hanem egyéni vállalkozó értékesitené a vállalkozás tulajdonában lévő műhelyét (gazd-i épület). Esetében ez simán a vállalkozás bevételének minősül, amiből csak a könyv szerinti értéket vonhatja le, s az adózás igy elég durva.
Van-e más megoldás az ingatlan átruházásra ?

nandy # 2008.06.04. 15:32

A jogszabály az Szja tv., ami 2008.01.01-től változott.

anyamaci # 2008.06.03. 18:17

Nandy! Továbbra is kívácsi lennék a jogszabályi hely megjelölésére. Én 2006-ban szerzett ingatlant adtam el 2007-ben. Továbbra sem értem a hozzászólásodat és várom a jsz.-t.

moni31 # 2008.06.03. 12:33

nandy
köszönöm a választ
Móni

nandy # 2008.06.02. 21:40

Mert nagyon irritálónak találom a vagyongyarapodást…

Én meg nagyon irritálónak találom, hogy te állandóan mindenre ilyen - nesze semmi fogd meg jól - válaszokat adsz.

Honnan tudod, miért sikerült ilyen olcsón megvennie? Ráadásul már 5 évvel ezelőtt vette, nem tegnap...
Hagyjuk inkább...

nandy # 2008.06.02. 21:35

INGATLANOK ELADÁSA UTÁN NEM KELL ADÓT FIZETNI.

Még egy helyesbítés:

LAKÓingatlanok eladása után...

Picit fáradt vagyok, és talán türelmetlen is, de néha úgy érzem, tök hiába írok, a kérdezőn kívül más nem olvassa el úysem. Így ismételhetjük sokszázszor, hogy...

nandy # 2008.06.02. 21:32

2007.01.01. ELŐTT

HELYESEN:

2004.01.01. ELŐTT

nandy # 2008.06.02. 21:31

Megtudhatom milyen jogszabály támasztja alá a Moninak adott válaszodat?

ha picit visszaolvasnál, tudnád a választ te is...

Na jó, itt a titok nyitja:

Én tavaly adtam el ingatlant,

A kérdező pedig idén adná el...

Asszem, utoljára írom le:

2008-TÓL NINCS (!!!) LAKÁSSZERZÉSI KEDVEZMÉNY. VISZONT A 2007.01.01. ELŐTT SZERZETT INGATLANOK ELADÁSA UTÁN NEM KELL ADÓT FIZETNI.

anyamaci # 2008.06.02. 20:41

Sziasztok!

Egy kis tanács kellene. 2004-ben építettünk egy házat a férjemmel. Tavaly nyáron Ő meghalt. A két gyerekre persze igénybevettük a szocpolt és az Áfa visszatérítést is megkaptuk. Most viszont olyan helyzetbe kerültünk, hogy nagy valószínűséggel nem tudom majd fizetni a törlesztést. Ha viszont eladom a házat vissza kell fizetnem a szocpolt és az Áfát, ha jól tudom.

Ha most eladom a házat mondjuk 15 millóért abból lejön a szocpol 2 millió, az Áfa és még kifizetem a fennmaradó hitelt kb. 3 millió, marad durván 9 és fél millió. Ha eézrt az összegért veszek egy másik, kisebb házat, akkor szja-t kell-e fizetnem a visszafizetett szocpol, áfa és hitel után. Az örökösödésnél 9 millóra értékelték fel a házat(ki tudja hogyan?)

monalisa1 # 2008.06.02. 20:38

Az adásvételi szerződésben nincs-e olyan záradék, hogy x időn belül történő esetleges eladás esetén a lakás vételára és az akkori piaci ár-különbözet összegét utólag netán meg kelljen fizetni?! Mert nagyon irritálónak találom a vagyongyarapodást...

Már amennyiben közvetlenül az önkormányzattól történt annak idején a lakás.

Ami a kérdést illeti, ha jól tudom (...) f. évben történő értékesítés esetén már nincs fizetési kötelezettség, de ettől függetlenül jövő évben szja adóbevallást kell tenni.

vivi1111 # 2008.06.02. 20:38

gringo26:

adó:
nem kell adót fizetni az eladás után, amennyiben 10 éve a szüleid tulajdonában van a lakás.

ajándékozási illeték:
mivel a "takarékbetét" ajándékozása mentes az illetékfizetési kötelezettség alól, a legjobb megoldás az, ha a vételárat a szüleid átutalják a bankszámládra "ajándék" megjelöléssel. (a számládon így elhelyezett pénzösszeg takarékbetétnek fog minősülni, akármilyen furcsán is hangzik!)

anyamaci # 2008.06.02. 20:31

Nandy!

Megtudhatom milyen jogszabály támasztja alá a Moninak adott válaszodat?
Én tavaly adtam el ingatlant, könyvelő készítette el az adóbevallásomat. Bizony kellet volna SZJa-t fizetnem, de mivel lakáscélra fordítottam az eladásból származó jövedelmet mentesültem az adó megfizetése alól.

Szerintem Monit is terheli adófizetési kötelezettség, de azt, hogy az eladásból származó bevételből milyen mértékben sajnos nem tudom, ilyen mértékig nem folytam bele a dologba. Úgyhogy ha többet tudsz, légszives megoszatni velünk.

nandy # 2008.06.02. 20:25

MÓNI:

semennyit.

moni31 # 2008.06.02. 19:45

Szeretném negtudni ga 2003október hóban vettem egy önkormányzati lakást pl 1.000.000Ft ért most el kívánom adni 10.000.000ft-ért akkor mennyi adót kell utánna fizetni?
Köszönöm a választ előre is Móni

anyamaci # 2008.06.02. 19:17

Gringo!

Legjobb tudomásom szerint az eladott ingatlan után nem kell illetéket fizetni, csak ha vásárolsz. Az eladott ingatlan után SZJA-t kell fizetni. Eddig terjed a tudásom!

Kérem aki tud segítsen és ha tud adjon tanácsot Nekem és kérdezőtársaimnak.

Köszönet!

vpp001 # 2008.06.02. 14:07

Üdvözlök minden fórumozót, írót és olvasót!

Előre is elnézést kérek azért, mert csak fél évet olvastam vissza a fórumban. Nekem 2db megerősítő vagy cáfoló válaszra lenne szükségem, hátha valamit félreértettem a korábbi egyedi esetekre írt válaszokból.

Tavaly (2007-ben) 1/2 részben vásárolt, 1/2 részben édesapámtól ajándékba kapott kertes házamat idén (2008-ban) szeretném értékesíteni. Tavaly a házat az APEH Illeték osztálya 4.000.000Ft-ra értékelte, idén én 8.000.000Ft-ért szeretném eladni, vagy másik házra cserélni.

  • Jól látom, hogy adózási szempontból már teljesen mindegy, hogy a hasznot mire fordítom (másik házat veszek/cserélek belőle, vagy ingóságra költöm)?
  • Az adóalap ugye az én esetemben a haszon 100%-a (8mFt eladási ár - 4mFt vételár - kb 300eFt tavaly kifizetett vagyonszerzési illeték és ügyvédi költség = 3,7mFt). Ennek kell a 25%-át (=900eFt-ot) SZJA formájában befizetnem a 2009-ben az adóbevalláskor?

V.Péter

gringo26 # 2008.06.02. 11:59

Üdvözletem!

Az lenne a kérdésem, hogy jelenleg szüleim nevén lévő lakást el akarjuk adni,( ez a lakás 10 éve van a nevükön) milyen illeték terheli és utánna ajándékba adnák nekem ezt az összeget ami kb 13 és fél millió lenne?Van valami jó megoldás az illetékfizetés elkerülésére?

anyamaci # 2008.06.01. 12:30

Sziasztok!

Egy kis tanács kellene. 2004-ben építettünk egy házat a férjemmel. Tavaly nyáron Ő meghalt. A két gyerekre persze igénybevettük a szocpolt és az Áfa visszatérítést is megkaptuk. Most viszont olyan helyzetbe kerültünk, hogy nagy valószínűséggel nem tudom majd fizetni a törlesztést. Ha viszont eladom a házat vissza kell fizetnem a szocpolt és az Áfát, ha jól tudom.

Ha most eladom a házat mondjuk 15 millóért abból lejön a szocpol 2 millió, az Áfa és még kifizetem a fennmaradó hitelt kb. 3 millió, marad durván 9 és fél millió. Ha eézrt az összegért veszek egy másik, kisebb házat, akkor szja-t kell-e fizetnem a visszafizetett szocpol, áfa és hitel után. Az örökösödésnél 9 millóra értékelték fel a házat(ki tudja hogyan?)

nandy # 2008.06.01. 12:07

A kérdésedet már többször kitárgyaltuk, bár tudom, egyszerűbb kérdezni, mint picit visszaolvasni... :(((

Ha magasabb az eladási ár papíron, mint valóságban, akkor több adót, illetéket kell fizetni.
A csalásról már ne is beszéljünk.
A bank meg egyáltalán nem biztos, hogy megadja a magasabb hitelt...

Szóval olvass picit....

Paxedry # 2008.06.01. 05:37

Kedves Bonina, nandy és forumozó!

Igazából az lenne a kérdésem hogy mi haszna vagy kára származhat az eladónak abból ha a lakásra amit alapból 10.000.000 Ft-ért ad el, a vevő azt mondja hogy kössék az adásvételi szerződést 12.000.000 Ft-ról, de a 2.000.000 forint különbözetet az eladó és a vevő sosem látják, (mintha foglalo, vagy előleg lenne, biztos van rá megfelelő szakkifejezés, mindenképpen úgy hogyha meghiusul a vétel egyik fél se követelhesse a másikon a 2.000.000 Ft-ot). A vevő azt mondja hogy neki erre azért van szüksége mert a banktól csak akkor kap 10.000.000 Ft-ot ha a vásárolt ingatlan értéke 12.000.000 mert ha csak 10.000.000 Ft lenne akkor csak 8.000.000 Ft kapna és ami önerővel rendelkeik 6-700.000 Ft-al az az induló költségekre kell neki.

A vevő szempontjából nézve értem hogy neki ez miért jó, de a kérdés hogy az eladónak mi haszna származhatna ebből, hiszen neki akkor nagyobb vételár után kellene adóznia nem, vagy azt mondja hogy az adókülönbözetét a 10.000.000 Ft és a 12.000.000 Ft-nek benyeli, igazából ezért tettem fel az előz kérdést is, mert úgy tudom hogy 20% az adó ami ezesetben 400.000 Ft.

Előre is köszönöm!

Bonina # 2008.05.31. 20:22

Paxedry! Semmivel nem jársz jobban, ha az eladás évében vásárolsz újra lakást, mintha 1,2,3 vagy több év múlva tennéd. Az adó mértéke tudomásom szerint több tényezőtől függ, de nem vagyok szakértő, "csak" adózó. Hány éve volt a lakás a tulajdonodban? Örökölted vagy vásároltad anno? Mennyi volt a szerzéskori érték? Értéknövelő beruházásokat végeztél-e rajta? stb, stb

nandy # 2008.05.31. 20:01

paxedry:

ha egy kicsit visszaolvastál volna itt, akkor nem tetted volna fel a kérdésed.

NINCS MÁR LAKÁSSZERZÉSI KEDVEZMÉNY!!!!!!!!!!!!!!!!

phoenix23 # 2008.05.31. 14:44

Sziasztok

Szakértői véleményre lenne szükségem az
azalábbi esettel kapcsolatban:

A felállás a következő lenne:

„X” KFT megvásárolt egy telket, társasház (4 lakás) építés céljából 2 évvel ezelőtt.
Anno a cég igénybe vette az illetékmentességet, a beruházás szerkezet kész állapot előtt áll (a tető következne) azonban nem tudja tovább finanszírozni a beruházást illetve a telken 30M forint szabad felhasználású hitele van, melyet az ingatlan értékesítésével tudna rendezni
„X” KFT értékesítené a jelenlegi állapotot „Y” KFT - nek aki projektfinanszírozási megoldással fejezné be a projektet.

A kérdések pedig a következők:

  • „X” KFT -nek a telek és a rajta lévő 35% készültségű ( nem szerkezet kész ) ingatlan értékesítés után mennyi illetéket esetleg büntetést kellene fizetnie, mivel nem tett eleget az igénybevett illetékmentesség előírásainak.
  • „Y” KFT igényelheti –e az illetékmentességet úgy, hogy nem csak egy építési telket hanem a rajta lévő 35% készültségben lévő (nem szerkezet kész!) építménnyel együtt vásárolná meg, mindezt projektfinanszírozásban fejezné be és értékesítené az ingatlanon található lakásokat.

hozzászólásokat, válaszokat előre is köszönöm!

Paxedry # 2008.05.31. 08:48

Sziasztok!

Egy példán keresztül szertném megérteni az adózás ezen részét:

Tegyük fel hogy
10.000.000 Ft -ért eladom a lakásomat ami adókötele ugye.
Első kérdésem az lenne hogy mekkora ennek az adónak a mértéke?

Második kérdésem az lenne hogy jobban járok e akkor ha még az eladás évében veszek egy másik lakást, csökkenthetem e a megfizetendő adót.

A harmadik kérdésem:

Ha jobban járok azzal ha veszek még az eladás évében másik lakást akkor mivel járok jobban az adózás szempotjából és miért, ha

12.000.000 Ft-ért azza drágábbért veszek lakást
vagy ha
10.000.000 Ft-ért azaz ugyan annyiért
vagy ha
8.000.000 Ft-ért azaz olcsóbbet veszek.

Előre is köszönöm!

ReifA # 2008.05.31. 06:09

Nandy-Köszönöm hogy ilyen gyorsan válaszoltál.